یوگای خنده چیست

3.7
(3)

حتما درمورد فواید یوگا برای ذهن و جسم زیاد شنیده‌ اید، اما چقدر با انواع یوگا آشنایی دارید؟ جالب است بدانید که یوگای خنده هم داریم. کسانی که آن را امتحان کرده‌ اند، یوگای خنده را برای کاهش استرس خیلی مفید می‌ دانند. در این مقاله از ورزش بلاگ به شما می گوییم که یوگای خنده چیست؟ و در مورد چگونگی کلاس‌ های یوگای خنده در تهران، فواید یوگای خنده و چند تمرین سرگرم‌ کننده آن برای کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی و غلبه بر افسردگی توضیح خواهیم داد.

در 20 سال اخیر تحقیقات مختلفی در مورد خنده و تأثیرات مثبت آن انجام شده است. خنده بر روی بسیاری از بیماری های جسمی و روحی تاثیرگذار است. امروزه واژه «خنده درمانی» در کنار موسیقی درمانی، تئاتر درمانی و مواردی از این دست، وارد واژگان درمانی شده و مورد توجه قرار دارند.

مقاله پیشنهادی : انواع سبک های ورزش یوگا

یوگای خنده و تاثیرات فوق العاده آن

در تمام بیماری های روانی ردپایی از استرس و اضطراب وجود دارد. تا جایی که برخی روانشناسان بر این عقیده اند که اضطراب مادر همه بیماری های روانی است. نکته جالب توجه اینکه خندیدن می تواند تا حد زیادی بر مدیریت استرس تاثیرگذار بوده و با ایجاد تغییر در وضعیت ترشحات هورمونی و آزاد کردن هورمون های آدرنالین و نورآدرنالین در خون عمل 2 مرحله ای پاسخ و استراحت را تسهیل کند. در نتیجه با رفع استرس و فشارهای روزمره در فرد احساس شادابی و رهایی ایجاد کند.

یوگای خنده، از خنده به عنوان شکلی از ورزش یاد می کند. در این کلاس ها افراد یاد می گیرند خنده را به صورت یک تمرین انفرادی انجام دهند. تجارب عمیقی را با آرامش بخشی خنده، تجسم و تنفس یوگایی به دست آورند.

بیشتر بخوانید : پیلاتس بهتر است یا یوگا

تاریخچه یوگای خنده

دکتر «کاتاريا » و همسرش که هر دو يوگا تمرين می کردند. آن ها متوجه شباهت هايی بين خنده و تمرين های تنفسی يوگا موسوم به « پراناياما » شدند. عناصری از اين دانش باستانی را از جمله تمرينات تنفس عميق که اين روزها در بين تمرين های مختلف خنده انجام می شود، وارد تمرينات خنده کردند. نتيجه آن ، پديد آمدن «يوگای خنده » بود. آميزه ای از تمرينات تنفس عميق، حرکات کششی و تمرينات خنده ای که روحيه ی بازيگوشی کودکانه را ترويج می دهد . اکنون يوگای خنده تبديل به جنبشی جهانی شده و بيش از 5500 باشگاه خنده در 60 کشور دنيا داير است .

مقاله پیشنهادی : فواید حرکات کششی

تاریخچه یوگای خنده

فواید یوگای خنده

دکتر «فرای» و همکارانش طی مجموعه‌ تحقیقاتی دریافتند که «خنده‌ ی طربناک» موجب افزایش گردش خون، تحریک سیستم ایمنی، ورزش عضلات و حتی تقویت مغز می‌ شود. در تحقیقات دیگری نیز نشان داده، خنده از هورمون‌‌ های استرس می‌ کاهد و می‌ تواند به پیشگیری از بیماری های قلبی کمک کند. در زیر برخی دیگر از فواید یوگای خنده را شرح داده ایم :

بیشتر بخوانید : ورزش برای خون رسانی به مغز

خنده و افسردگی

هنگام خندیدن ترشح هورمون های اندروفین و آنکفالین افزایش می یابد. با افزایش این 2 هورمون که در واقع هورمون های سرخوش کننده هستند، حالتی به افراد دست می دهد که به آن سرمستی و سرخوشی گفته می شود. این حالت دقیقا در تقابل با شرایط خلق پایین و افسردگی قرار می گیرد .

مقاله پیشنهادی : تاثیر یوگا بر افسردگی

فواید یوگای خنده

تاثیر خنده بر گوارش

موضوع جالب دیگر در ارتباط با یوگای خنده این است که چنین تمریناتی درواقع مثل ماساژ عمل می کند و خون مورد نیاز اعضای داخلی بدن را تامین می کند. آیا ورزش یا عمل دیگری می شناسید که بتواند اعضای داخلی دستگاه گوارش را از بیرون ماساژ دهد؟ در حقیقت، فقط با خندیدن است که این امکان برای دستگاه گوارش فراهم می شود

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

تاثیر خنده بر عضلات صورت

در یوگای خنده با تمریناتی که روی عضلات صورت، حنجره و فک انجام می شود، خوب و راحت خندیدن را یاد می گیریم. این کار باعث سفت شدن پوست صورت و جوان ماندن آن می شود .

افزایش امید به زندگی در سالمندان

به طور متوسط کودکان ۳۰۰ تا ۴۰۰ بار بیشتر از بزرگسالان در روز می خندند. در دوران کهنسالی این مقدار به ۱۰ تا ۱۵ بار در روز کاهش پیدا می کند. خنده صورت را جوانتر و زیباتر و دوست داشتنی تر می کند و ارتباطات را بهبود می بخشد. همچنین خنده حس بازیگوشی را در انسان بیدار می کند و به کودک درون اجازه ابراز وجود می دهد.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای سالمندان در خانه

افزایش امید به زندگی در سالمندان با یوگا خنده

خنده و کمرویی

از دیگر مزایای یوگای خنده، برطرف کردن برخی مشکلات رفتاری مانند خجالتی بودن، یاس و ناامیدی است . ابتدای کار انجام تمرینات یوگای خنده در جمع برای افراد خجالتی کار بسیار سختی است. ولی به مرور زمان وقتی می بینند همه این کار را کنار هم انجام می دهند، خندیدن برایشان راحت تر می شود .

بیشتر بخوانید : ورزش یوگا در بارداری

خنده به عنوان یک ورزش هوازی

اثرات مثبت تمرین های یوگای خنده آن را در رده ورزش های هوازی قرار داده است. خنده برای ورزش و ماساژ قلب، دیافراگم، ماهیچه های شکم، ماهیچه های بین دنده ای و ماهیچه های تنفسی و ماهیچه های صورت بسیار مفید و موثر است. درهنگام تمرینات یوگای خنده، اندروفین در بدن آزاد شده و احساس آرامش و شادمانی به انسان منتقل می شود.

مقاله پیشنهادی : آموزش ماساژ صورت

خنده و اضطراب

تمرینات یوگای خنده برای افراد مضطرب و نگران هم مفید است. خنده با کاهش غلظت هورمون های استرس مانند کورتیزول آثار استرس را برطرف می کند. فقط کافی است افراد مضطرب تاثیرات مثبت خنده را باور داشته باشند و تمرین کنند

بیشتر بخوانید : بهترین حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری

فواید یوگای خنده برای سلامتی و بدن

اما آیا خنده‌ ی مصنوعی (خنده‌ ای که خالی از بامزگی و بیشتر مجبوری باشد تا خود به‌ خودی) هم می‌ تواند همین فواید را داشته باشد؟ دکتر «فرای» معتقد است جدای از تحریک مغزی‌ ای که در زمان درک جوکی خنده‌ دار یا چیزی بامزه رخ می‌ دهد، به‌ نظر نمی‌ رسد که اثرات خنده‌ ی مصنوعی خیلی متفاوت باشند. او که خودش یوگای خنده را تجربه نکرده است، در این‌ باره می‌ گوید: «فکر می‌ کنم قطعا مفید باشد و خیلی به این برنامه علاقه‌ مندم».

مقاله پیشنهادی : حرکات یوگا برای خواب راحت

کلاس یوگای خنده‌

معمولا کلاس را با گرم‌ کردن شروع می‌ کنند و از شرکت‌ کنندگان می‌ خواهند که با ضرب آهنگ دست بزنند و چند بار «هو، هو، ها، ها، ها» بگویند. سپس چند نفس عمیق بکشند و ریه‌ های خود را با هوا پر و با یک خنده‌ ی درست‌ و حسابی خالی کنند. بعد نوبت تمرینات خنده می‌ شود. این بار شرکت‌ کنندگان باید در کلاس حرکت کنند و به‌ همدیگر با خنده سلام دهند. شرکت‌ کنندگان را تشویق می‌کنند که به چشمان هم نگاه کنند و ضمنا یادآور می‌ شود که کسی از خنده‌ های الکی ناراحت نباشد. اگر نمی‌ توانید بخندید، ادای خندیدن را دربیاورید. بدن‌ فرق بین خنده‌ ی واقعی و خنده‌ ی الکی را نمی‌ فهمد.

بیشتر بخوانید : خطرات ورزش یوگا

کلاس یوگای خنده‌

تمرینات یوگای خنده برای سلامتی بدن

وقتی هیچ چیز خنده‌ داری در کار نیست، چطور می‌ توان خندید؟ فقط کافی است دهان‌ را در حد لبخندی به‌ پهنای صورت باز کنید و نفس‌ خود را به‌ بیرون برانید. شاید اولش احساس کنید که کار احمقانه‌ ای است، اما وقتی این کار را در جمع کسانی که همه برای خنده آمده‌ اند انجام دهید، معمولا همین خنده‌ های مصنوعی درنهایت به خنده‌ های واقعی تبدیل خواهند شد. جلسات یوگای خنده اغلب اوقات با گرم‌ کردن شروع می‌ شوند. سپس باید چند دم عمیق با بازدم طولانی انجام دهید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ تمرینات خنده ادامه دارند و لابه‌لای تمرینات هم تنفس عمیق انجام می‌ شود. بعدش ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ ی دیگر به مراقبه‌ ی خنده اختصاص می‌ یابد.

مقاله پیشنهادی : حرکات ورزشی با وزن بدن

یوگای خنده ترکیبی است از تنفس یوگا یی (پرانایاما) و حرکات کششی و شبیه سازی خنده های بی دلیل و بی قید و شرط. وقتی که خنده در گروه انجام می شود خیلی سریع به شکل خنده واقعی در می آید و به همه اعضای گروه سرایت می کند زیرا خندیدن یک عمل اجتماعی است.

آموزش روش انجام یوگای خنده

تمرینی که می‌ توانید برای شروع کار انجام‌ دهید، عبارتند از:

سلام‌ دادن با خنده

همگی دور اتاق حرکت کنید. حالت سلام‌ دادن «ناماسته» به‌ خود بگیرید. یعنی کف دست‌ هایتان را به‌ هم بفشارید و در محدوده‌ ی بالای قفسه‌ سینه نگه دارید یا ساده‌ تر اینکه باهم دست دهید و در هر صورت بخندید. بهتر است حین سلام‌ دادن و خنده به چشمان طرف مقابل نگاه کنید.

خنده‌ شیر

حین خنده درحالی‌ که چشمان‌ تان را بازِ باز کرده‌ اید، زبان‌ را بیرون بیاورید و دستان‌ را هم پنجه‌ وار بگیرید.

بیشتر بخوانید : ورزش صورت برای جلوگیری و رفع افتادگی پلک

یوگا خنده برای کودکان

خنده‌ ریز

با دهان بسته و صدای آرام بخندید.

خنده‌ خاموش

دهان‌ را خوب باز کنید و بدون ایجاد هیچ صدایی بخندید. حین انجام این تمرین به چشمان هم نگاه کنید و اداهای خنده‌ دار دربیاورید.

خنده‌ افت و خیزدار

اولش با لبخند شروع کنید و سپس کم‌ کم آهسته بخندید. شدت خندیدن‌ را همین‌ طور افزایش دهید تا به یک خنده‌ ی جانانه از ته دل برسید. حالا کم کم خنده‌ را کم کنید و دوباره به‌ حالت لبخند برگردید.

مقاله پیشنهادی : ماساژ لاغری پهلو و شکم

تاثیر فوق العاده یوگای خنده

خنده‌ دل به دل

به طرف مقابل‌ نزدیک شوید و دست‌ هم را بگیرید و بخندید. اگر اعضای گروه با هم راحت باشند، حتی می‌ توانند همدیگر را نوازش کنند یا در آغوش بگیرند.

تمرینات یوگا خنده به صورت انفرادی

اگر در منزل و به تنهایی این تمرینات را انجام می دهید بهتر است مقابل آینه باشد. با خود قرار بگذارید هر گاه در آینه نگاه می کنید به خود لبخند بزنید. تمرین زیر را می توانید روزی یک یا چند بار انجام دهید:

  • ابتدا کف دستها را در حالیکه روی هم قرار دارند در مقابل قفسه سینه به شکل سلام یا ناماسته قرار می دهید و در حالی که بر قلب تمرکز می کنید لبخند می زنید.
  • بر روی شکم تمرکز می کنید و آهسته می خندید، به حرکت ماهیچه های شکم در حین خندیدن توجه کنید.
  • سپس دم می گیرید تمرکزتان را روی شکم و قفسه سینه می گذارید و همراه بازدم بلندتر می خندید.
  • کف دستها را روی شقیقه ها گذاشته و حس کنید درون سرتان در حال خندیدن هستید.
  • روی پاها تمرکز کرده پاها را به زمین می کوبید و می خندید.
  • بر روی زمین به عقب خم شده دستها را رو به سمت آسمان بالا برده و با صدای بلند می خندید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای افزایش تمرکز

تمرینات یوگا خنده به صورت انفرادی

این سیکل را که موج خنده نام دارد چند بارپشت سرهم تکرار کنید.

تمرین یوگا خنده به صورت دو نفره یا گروهی

تمام تمرینات انفرادی که در بالا شرح دادیم را می توانید به صورت دو نفره یا گروهی هم انجام دهید. در تمرینات دو نفره می توانید دستان همدیگر را گرفته و تماس چشمی برقرار کنید و بلند بخندید. اگر در گروه هستید نیز باید تماس چشمی و خنده تان را با افراد گروه و همراه هم حفظ کنید. می توانید جمله های تاکیدی مثبت و الهام بخش را به صورت جمعی با هم تکرار کنید مثل “من شادی را برای خودم و همه موجودات عالم می پذیرم”. می توانید در پایان تمرینات در حالت شاواسانا قرار گرفته و دنیایی پر از شادی و خنده و نور صلح و آرامش را تجسم کنید. فیلم آموزش یوگای خنده را می توانید در اینترنت، کانال یوگای خنده و آپارات یوگای خنده به راحتی پیدا کنید.

مقاله پیشنهادی : فواید ماساژ شکم و تکنیک های آن

مزایای یوگا خنده برای کاهش استرس

در پایان توجه داشته باشد که بهتر است خانم‌ های باردار و مبتلایان به بیماری‌ های قلبی و آسم برای مشارکت در جلسات یوگای خنده، با پزشک خود مشورت کنند زیرا بعضی تمرینات می‌ تواند منجر به افزایش سریع اکسیژن رسانی و فشار بر عضلات شکم نیز شود و ممکن است برای این افراد مشکل‌ ساز باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش ها برای بیماری آسم

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.7 / 5. تعداد نظرات 3

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید