کاهش وزن با کالری شماری

0
(0)

رژیم کالری شماری امروزه به یکی از پر طرفدارین رژیم های لاغری و چاقی تبدیل شده است. البته این رژیم توسط هیچ یک از متخصصان تغذیه و کارشناسان تغذیه تایید نشده است. چرا که در اکثر مواقع باعث آسیب رسیدن به سلامتی افرادی شده است که با این روش به دنبال کاهش وزن یا افزایش وزن بوده اند. رژیم غذایی کالری شماری تنها باعث کاهش و افزایش وزن سریع می شود. اما متاسفانه به دلیل آن که بسیاری از افراد از ارزش غذایی خوراکی های مصرفی آشنایی ندارند تنها به خود آسیب می رسانند. در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد کاهش وزن با کالری شماری بیشتر توضیح بدهیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای کاهش سایز دور کمر

لاغری با رژیم کالری شماری

لاغری با رژیم کالری شماری

رژیم کالری شمار به طور ساده می گوید اگر به دنبال کاهش وزن و لاغر شدن هستید، باید کالری های مصرفی روزانه شما کاهش یافته و از کالری های سوزانده شده کمتر شود. متقابلا، اگر به دنبال افزایش وزن هستید، باید کالری های مصرفی خود را بالا برده و بیشتر از کالری های سوزانده شده در روز تنظیم کنید. به عنوان مثال برای پاسخ به سوال رژیم کالری شمار چگونه است؟ اگر کالری های دریافتی روزانه شما 3000 کالری است و می خواهید وزن کم کنید باید با محاسبه کالری های غذاهایی که در طول روز مصرف می کنید، این میزان را کاهش داده تا وزن کم کنید. محاسبه کالری مواد غذایی معمولا از روی لیبل ارزش غذایی آن ها و یا اطلاعات موجود در مراجع و منابع مواد غذایی یا کالری شمار آنلاین انجام می شود.

اگر این مقدار را فقط چیپس سیب‌ زمینی خورده باشید. این راه سالمی نخواهد بود و نمی‌ توانید این مقدار وزن کاهش‌ یافته را نگه‌ دارید. دریافت مقدار متعادل کالری در کاهش وزن نقش بسیار مهمی دارد. چون اگر مقدار کالری دریافتی کم یا زیاد باشد حتماً احساس گرسنگی می‌ کنید و بعدها دچار پرخوری می‌ شوید.

بیشتر بخوانید : جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری

تاثیر رژیم کالری شماری با کاهش وزن

تاثیر رژیم کالری شماری با کاهش وزن

تعیین کالری موردنیاز، اولین مرحله در شروع کاهش وزن با کالری شماری است. برای این کار می‌ توانید از فرمول کاهش وزن، وزن خود را محاسبه کرده و در 30 ضرب کنید. عدد حاصله میزان انرژی موردنیاز بدن در روز را نشان می‌ دهد. مرحله دوم داشتن یک برنامه غذایی جامع و سالم بر اساس کالری آن‌ ها است. به همین منظور باید از کالری تمامی مواد غذایی مصرفی آگاهی پیدا کرد.

درشت مغذی‌ های موجود در مواد غذایی از قبیل کربوهیدرات، چربی و پروتئین وظیفه تأمین انرژی بدن را بر عهده‌ دارند. البته میزان کالری هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است. به‌ عنوان‌ مثال هر گرم چربی، 9 کالری انرژی در خود جای‌ داده است. اما انرژی چربی و پروتئین کمتر و حدود 4 کالری است. درشت مغذی‌ ها بعد از قرار گرفتن در سیستم گوارشی تجزیه‌ شده و به شکل واحد های کوچک‌ تر از طریق دیواره روده جذب خون می‌ شوند. سلول‌ های بدن برای سوخت‌ و ساز و ایجاد سلول‌ های جدید به این واحدها نیاز دارند. باقی‌مانده واحدها به‌ صورت بافت چربی یا گلیکوژن ذخیره می‌ شود.

مقاله پیشنهادی : هر گرم چند کالری است ؟

رژیم لاغری کالری شمار

رژیم لاغری کالری شمار

شمارش کالری دریافتی و مدیریت آن برای کاهش وزن با کالری شماری اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت اضافه بودن کالری دریافتی، بافت چربی به‌ مرور افزایش پیداکرده و فرد دچار اضافه‌ وزن می‌ شود. به‌طور کل هر 7700 کالری اضافی و انباشته‌ شده در بدن، یک کیلوگرم چربی ایجاد می‌ کند. در شرایطی که کالری محدود شود، بدن به‌ ناچار از شکستن گلیکوژن یا بافت‌ های چربی برای جبران کمبود انرژی استفاده می‌ کند. کاهش ناگهانی کالری مصرفی به‌ هیچ‌ عنوان برای کاهش وزن قابل‌ قبول نیست. اگرچه این کار موجب لاغری سریع می‌ شود. اما پایبندی به آن در طولانی‌ مدت طاقت‌ فرسا است. به همین دلیل بهتر است کالری به‌ صورت تدریجی و پله‌ پله کم شود.

لازم به ذکر است که تأمین کالری باید از منابع متنوع انجام شود. زیرا در غیر این صورت بدن دچار کمبود ویتامین C، B و … می‌ شود. جالب است بدانید که در بین مواد غذایی مصرفی در طول شبانه‌ روز، برخی کالری منفی دارند. به عبارتی هضم و تجزیه آن‌ ها به انرژی بیش از کالری موجود در آن‌ ها نیاز دارد. به همین دلیل گنجاندن آن‌ ها در رژیم غذایی می‌ تواند به کاهش وزن کمک کند. استفاده از رژیم کالری شماری اقدامی مناسب برای کاهش وزن است. اما باید در کنار این کار به کیفیت و محتوای مواد غذایی نیز توجه شود

بیشتر بخوانید : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

میزان کالری‌ های دریافتی بر اساس نیاز هر بدن

میزان کالری‌ های دریافتی بر اساس نیاز هر بدن

بدن، تمام انرژی‌ های موجود برای انجام نیازهای فوری مثل راه رفتن را از طریق کالری دریافتی به دست می‌ آورد. در حقیقت مقدار انرژی‌ های به‌ دست‌ آمده به کیفیت غذاها بستگی دارد. چون همه‌ی کالری‌ ها برابر نیستند. همچنین میزان کالری دریافتی هر فرد به سن، جنسیت و سطح فعالیت بدنی او بستگی دارد که عبارت‌ اند از:

  • کودکان ۲ تا ۸ سال: ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری
  • دختران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰
  • پسران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰
  • خانم فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۴۰۰ کالری
  • خانم غیرفعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰
  • آقای فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری
  • آقای غیرفعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری
  • خانم و آقای فعال بالای ۳۰ سال: ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری
  • خانم و آقای غیرفعال بالای ۳۰ سال: ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری

مقاله پیشنهادی : ماساژ لاغری پهلو و شکم

مزایای رژیم کالری شماری

مزایای رژیم کالری شماری

رژیم کالری شماری مزایایی به دنبال دارد که شامل:

کاهش وزن: وقتی کالری شماری می‌ کنید ناخودآگاه بیشتر حواستان به غذایی که در دهان می‌ گذارید، است. درنتیجه‌ ی مصرف کمتر غذاها، کالری دریافتی شما نیز کمتر شده و وزنتان کاهش پیدا می‌ کند.
حفظ وزن ایده آل: مصرف بیش‌ از اندازه‌ ی غذا باعث می‌ شود کالری‌ های اضافه تبدیل به چربی شوند. توجه به کالری غذاهایی که می‌ خورید موجب می‌ شود تا اسیر پرخوری نشده و وزن ایده آل خود را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین دمنوش لاغری

معایب رژیم کالری شماری

معایب رژیم کالری شماری

رژیم کالری شماری برعکس اکثر رژیم‌ های لاغری معایب بی‌ شماری دارد. دانستن معایب آن شاید به ما در تغییر نوع رژیم کمک کند. در زیر برخی از مضرات رژیم کالری شماری را توضیح داده ایم :

ریزش شدید مو با رژیم کالری شماری

زمانی که شما برای گرفتن یک رژیم غذایی نزد یک متخصص تغذیه یا کارشناس تغذیه می روید او ابتدا بدن شما را آنالیز می کند و برنامه غذایی را به شما می دهد که به بدن شما آسیبی نرساند. اما رژیم کالری شماری تنها بر روی کالری هایی که در طی روز مصرف می کنید تمرکز دارد. این بدان معنا است که هیچ تمرکزی بر روی ویتامین ها و مواد معدنی آن ها ندارد. این مسئله باعث می شود در طی مدت زمانی که به وزن ایده آل خود برسید بسیار از مواد حیاتی بدن خود را از بدهید.

فولیکول های مو مهمترین نقش را در نگهداری از موها ایفا می کنند. زمانی که به هر دلیلی به آن ها غذا نرسد آن ها ابتدا کوچک می شوند و سپس قدرت نگهداری مو را از دست می دهند. به همین دلیل ریزش مو بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : درمان ریزش موی بعد از کرونا

ریزش شدید مو با رژیم کالری شماری

بازگشت سریع وزن به قبل

بدون شک افرادی که به دنبال کاهش یا اضافه‌ وزن هستند علاقه دارند در وزن ایده آل خود باقی بمانند. اما با استفاده از رژیم کالری شماری تنها شما برای مدت‌ زمان کمی وزن ایده آل خود را حفظ خواهید کرد. بعد از ادامه ندادن این رژیم بیشتر از قبل دچار اضافه‌ وزن یا افزایش وزن با کالری شماری شوید.

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی برای لاغری شکم و پهلو

تا یک اندازه وزن کم یا اضافه خواهید کرد

اگر شما علاقه دارید با رژیم کالری شماری لاغر یا چاق شوید این را باید بدانید ممکن است با این روش هرگز به وزن ایده آل خود نرسید. چرا که در این روش از رژیم غذایی، تنها تمرکز بر روی کالری است و اغلب با خوراکی‌ های چربی سوز و سیر کننده آشنایی ندارید. و زمانی می‌ رسد که شما به‌ اصطلاح شاهد استپ وزنی می‌ شوید. چرا که بدن به نوع خوراکی و میزان کالری بدن عادت کرده و بیشتر از آن سوخت‌ و ساز نیز نخواهد داشت.

مقاله پیشنهادی : رفع بلغم و کاهش وزن

مضرات رژیم کالری شماری

سریع دلسرد شدن از رژیم

برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بسیار مهم است رژیم غذایی را دنبال کنند که در آن کمتر احساس گرسنگی کنند. از طرفی در روز انرژی کافی برای انجام فعالیت‌ های روزانه را داشته باشند. اما اگر شما می‌ خواهید از طریق رژیم کالری شماری کاهش وزن داشته باشید بدون شک سریع دلسرد خواهید شد. زیرا دائم احساس گرسنگی خواهید کرد. این بسیار شما را آزار می‌ دهد و از طرفی انرژی کافی برای انجام فعالیت‌ های روزانه را نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی مزاج سوداوی

مشکلات گوارشی

یک رژیم غذایی استاندارد اول‌ از همه سلامت شما را کاملاً باید تضمین کند تا علاوه بر آن‌ که به شما برای رسیدن به وزن ایده آل کمک کند موجب بیماری نیز در شما نشود. متأسفانه اغلب افرادی که رژیم کالری شماری را دنبال می‌ کنند دچار بیماری‌ های گوارشی زیادی می‌ شوند. برای مثال افرادی که این نوع از رژیم را برای کاهش وزن انتخاب می‌ کنند مدت‌ زمان طولانی گرسنه می‌ مانند. این مسئله موجب می‌ شود معده آن‌ ها دچار بیماری‌ های زیادی شود.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی برای رفع جوش صورت

مشکلات گوارشی با رژیم کالری شمار

روش غلط کالری ‌شماری

کیفیت کالری های مواد غذایی با یا یکدیگر متفاوت می باشند. این موضوع دقیقا همان چیزی است که در رژیم کالری شمار مد نظر قرار نگرفته است. کیفیت کالری های مواد غذایی با یکدیگر یکسان نمی باشند. به عنوان مثال ممکن است کالری های یک شیرینی و یک معجون طبیعی یکسان باشد اما کیفیت کالری های آن ها یکسان نیست. معجون طبیعی با در اختیار داشتن فیبر و پروتئین کالری های سالمی به بدن رسانده و تا ساعت ها شما را سیر نگه می دارد. در حالی که کالری های شیرینی قند و چربی بوده و علاوه بر مضراتی که برای سلامتی دارد احساس گرسنگی و تشنگی برای شما می آورد.

از دیگر معایب رژیم کالری شمار، این است که لیبل های ارزش غذایی مواد غذایی خطا داشته و نمی توان به طور کامل به آن ها اطمینان کرد. جدول های ارزش غذایی مواد غذایی در برخی موارد تا 20 درصد امکان خطا دارند. این موضوع می تواند برای کسانی که به دنبال محاسبه کالری های خود هستند مشکلاتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی برای درمان یبوست

آیا رژیم کالری شماری خوب است یا بد؟

آیا رژیم کالری شماری خوب است یا بد؟

همچنین در این رژیم، محاسبه کالری ها روند سختی است. در این رژیم باید وقت زیادی را صرف محاسبه کالری مواد غذایی و جمع و تفریق کنید. علاوه بر این موضوع، برخی از مواد غذایی ترکیبی بوده و متشکل از مواد غذایی دیگری است که روند محاسبه کالری را برای این افراد سخت تر می کند. به علاوه نوع پخت مواد غذایی در کاهش یا افزایش کالری های آن موثر می باشد. محاسبه کالری مواد خام، با پخته، آب پز، سرخ شده، گریل شده و … متفاوت بوده و این موضوع می تواند مشکلاتی در مسیر محاسبه کالری های برای شما به همراه داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش‌ برای لاغری شکم و پهلو

همان‌ طور که گفته شد رژیم کالری شماری یک رژیم غذایی غیراستاندارد است که اساس آن بر روی شمردن کالری خوراکی‌ هایی است که در روز مصرف می‌ کنید. این را همیشه در نظر داشته باشید بهترین رژیم غذایی و نمونه رژیم کالری شماری را یک متخصص و کارشناس تغذیه می‌ تواند برای شما برنامه‌ ریزی کند و با بررسی همه‌ جانبه رژیمی متعادل برای شما تجویز کند.

کلیدواژه های مرتبط : رژیم ۱۰۰۰ کالری، کالری شمار رایگان

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد نظرات 0

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید