چگونه کالری مصرفی را محاسبه کنیم ؟

3
(8)

یکی از سوال ‌های اصلی کسانی که به دنیال لاغری و تناسب اندام هستند این است که چگونه کالری مصرفی را محاسبه کنیم . ولی کالری دقیقا چیست و چطور محاسبه می‌شود ؟ در این مقاله از ورزش بلاگ به این موضوع می پردازیم. یک کالری واحدی از انرژی است، نه مقدار وزن یا چگالی مواد غذایی. کالری‌ هایی که روی برچسب مواد غذایی می‌بینید در واحد کیلوکالری هستند. یک کیلوکالری مقداری انرژی مورد نیاز برای گرم کردن 1 کیلوگرم آب به اندازه‌ی 1 درجه سانتی گراد است. کالری های موجود در غذاهای ما از یکی از سه دسته‌ی اصلی مواد غذایی می آیند: چربی، کربوهیدرات و پروتئین.

مقاله پیشنهادی : هر گرم چند کالری است ؟

محاسبه کالری مورد نیاز بدن مردان و زنان در سنین مختلف

فرمول محاسبه کالری ها چیست ؟

یکی از راه‌های محاسبه کالری غذاها و محاسبه کالری برای کاهش یک کیلو در هفته، کالری‌ سنج بمبی نام دارد. این ابزار مستقیما انرژی‌ای که یک ماده ی غذایی در خود دارد را اندازه می گیرد. برای استفاده از این ابزار، دانشمندان ماده‌ی غذایی مورد نظر را در یک فضای بسته که با آب احاطه شده است قرار می‌دهند. سپس تا جایی که کاملا بسوزد به آن حرارت می‌ دهند. سپس افزایش دمای آب را اندازه گیری می کنند تا تعداد کالری های موجود در آن ماده‌ی غذایی را بدست آورند. اما کالری‌ سنج بمبی تنها راه محاسبه دقیق کالری مواد غذایی نیست.


یکی دیگر از راه‌های محاسبه کالری غذاها که به صورت غیر مستقیم انجام می‌شود سیستم 4-9-4 نام دارد. در روش های دیگر میزان کالری‌ای که که بدن انسان دفع می کند محاسبه نمی‌شود. اما در این فرمول محاسبه کالری مورد نیاز بدن با اندازه گیری میزان کالری دفع شده و در دست داشتن کالری خالص ماده ی غذایی به محاسبه ی کالری‌ ای که در ازای مصرف آن ماده ی غذایی به بدن می رسد می‌ پردازند. آزمایشات نشان دادند که پروتئین و کربوهیدرات هر کدام به ازای یک گرم حدود 4 کالری دارند و چربی ها در واحد گرم 9 کالری دارند. از این رو به آن سیستم 4-9-4 می‌گویند.

در مقاله روبرو بخوانید : جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری

کالری-مورد-نیازمان-را-چگونه-محاسبه-کنیم-؟

چگونه میزان کالری مورد نیاز بدن را محاسبه کنیم ?

برای مثال فرض کنید غذایی شامل 10 گرم پروتئین و 5 گرم چربی باشد. بنابراین کالری کل این غذا 40 + 45 = 85 کالری بدست می‌ آید. با اینکه این سیستم با گذشت زمان مدرن‌ تر شده است. اما برخی متخصصان می گویند که این سیستم منسوخ شده است و از دقت مناسبی برخوردار نیست. در مقاله‌ی منتشر شده در سال 2012 ژورنال تغذیه‌ی آمریکا اینطور آمده است که سیستم 4-9-4 برای محاسبه‌ی انرژی مواد غذایی مانند آجیل‌ها از دقت لازم برخوردار نیست.
با اینحال هرچقدر هم تعداد کالری‌ های یک ماده‌ ی غذایی با دقت بالا محاسبه شده باشد، فرآیند هضم را مد نظر قرار نمیدهد و تنها تبدیل کامل ماده‌ی غذایی به انرژی را بررسی می کند. ما در این مقاله 2 روش برای اینکه کالری مورد نیازمان را محاسبه کنیم به شما معرفی خواهیم کرد:

مقاله پیشنهادی : کالری نقصان چیست ؟

1 . جمع کردن کالری مواد غذایی

ابتدا جدول مواد غذایی ماده ی مورد نظر را پیدا کنید. به مقدار چربی ، پروتئین و کربوهیدرات موجود در ماده‌ی غذایی مورد نظر توجه کنید. سپس مقدار هر کدام از این سه ماده را در کالری در واحد گرم آن ضرب کنید (سیستم 4-9-4(. سپس عددهای بدست آمده برای هر کدام از مقادیر کالری کربوهیدرات، پروتئین و چربی را با یکدیگر جمع کنید. توجه داشته باشید که اعداد نوشته شده روی بسته بندی ممکن است برای یک وعده باشند و در بسته بندی ماده‌ی غذایی مورد نظر به اندازه ی چندین وعده وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید : کاهش وزن با کالری شماری

فرمول محاسبه کالری ها

میزان کالری مورد نیاز بدن در 24 ساعت

برای مثال اگر مقدار 300 کالری برای هر وعده از ماده ی غذایی مورد نظر بدست آمد و در بسته بندی به اندازه‌ی 3 وعده از آن وجود داشت، به این معناست که در آن بسته از ماده ی غذایی مورد نظر به اندازه ی 900 کالری انرژی موجود است. مقادیر بدست آمده را با مقادیر مورد نیاز بدن برای هرکدام از سه مورد کربوهیدرات، پروتئین و چربی مقایسه کنید. متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که 46-65% از همه ی کالری مصرفی باید از کربوهیدرات بدست آید. 10-35% از پروتئین و 20-25% از چربی ها . مقدار متوسط کالری مورد نیاز برای یک فرد بالغ حدود 2000 کالری می باشد.

در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

2. استفاده از یک ماشین حساب یا کتاب راهنما

برای جواب به این سوال که چگونه کالری غذا را محاسبه کنیم؟ باید گفت که اگر به کامپیوتر یا تلفن هوشمند دسترسی دارید میتوانید از برنامه محاسبه کالری روزانه آنلاین مانند ماشین حساب WebMD استفاده کنید. زمانی که از غذاهای بسته بندی نشده مانند میوه و سبزیجات تازه یا غذاهای رستورانی استفاده می کنید، محاسبه دقیق کالری مصرفی روزانه بدون استفاده از ماشین حساب کاری سخت است. به عنوان جایگزین ابزارهای آنلاین میتوانید از کتاب‌های مرجعی استفاده کنید که ارزش غذایی مواد غذایی متداول را نوشته‌اند. می توانید از برنامه محاسبه کالری روزانه رایگان نیز استفاده کنید.

برای بدست آوردن کالری مواد غذایی مختلف، جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری را از دست ندهید.

محاسبه گر آنلاین میزان کالری مصرفی در روز برای تنظیم وزن بدن

چگونه کالری را محاسبه کنیم

برای محاسبه کالری فعالیت های روزانه و میزان کالری مورد نیاز زنان در یک وعده ی غذایی که در خانه آن را تهیه کرده‌اید می‌توانید مقدار کالری هر کدام از مواد اولیه ی غذای مورد نظر را یادداشت کنید. سپس با جمع زدن آنها مقدار کالری کل وعده‌ی غذایی را بدست آورید. فراموش نکنید که موادی مانند روغن، کره، نان و غیره را که با یا کنار غذا استفاده می کنید نیز در محاسباتتان دخیل کنید.  

مقاله پیشنهادی : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

چقدر کالری مصرف کنیم تا لاغر شویم

اگر کاهش وزن را بخواهیم بر حسب فرمول محاسبه کالری برای کاهش وزن توضیح دهیم. کم‌ کردن وزن به میزان 700 گرم در هفته یعنی کم‌کردن حدود 1000 کالری از غذای روزانه و لذا اگر به روال معمول روزانه به مقدار 3000 کالری مصرف می‌ نمائید. اگر بتوانید این مقدار را تا حد 2000 کالری در روز کاهش دهید، فقط در عرض 7 روز 700 گرم لاغر شده‌اید.

کالری مورد نیاز روزانه بدن

چقدر کالری در روز نیاز داریم

میزان کالری هر فرد با توجه به سن، جنس، قد، وزن، فعالیت بدنی و … متفاوت است. کالری روزانه یک فرد معمولی در افراد بالغ فعال ( آقایان ) در سنین 31 تا 50 به 2800 تا 3000 کالری نیاز دارند در حالی که میزان کالری مورد نیاز زنان برای کاهش وزن 2200 کالری مناسب است. البته میزان کالری هر فرد با توجه به سن، جنس، قد، وزن، فعالیت بدنی و … متفاوت است. در نتیجه رژیم غذایی هر فردی متفاوت است. شما نمی توانید با رژیم غذایی دوستان به کاهش وزن مناسبی برسید.

مقاله پیشنهادی : هر هزار تا طناب زدن چقدر کالری میسوزونه ؟
چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3 / 5. تعداد نظرات 8

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید