چکار کنیم تا در فوتبال نفس کم نیاوریم ؟

4.1
(261)

تنفس یک فرآیند خودکار است. اما فشار فیزیکی به بدن می تواند روی آن تاثیر داشته باشد. در نهایت الگوهای تنفسی ناسالمی را در شما به وجود بیاورد. مخصوصا زمانی که می دوید ممکن است نفس خود را برای مدت طولانی نگه دارید یا نفس هایی کوتاه و سریع بکشید. این موضوع باعث خستگی سریع ماهیچه ها، مخصوصا زمانی که مشغول فوتبال هستید می شود. در این مقاله در پاسخ به پرسش چکار کنیم تا در فوتبال نفس کم نیاوریم به بررسی علت این موضوع و ارائه ی راهکارهایی برای تقویت ریه می پردازیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش مناسب برای تقویت ریه

کم نیاوردن نفس در فوتبال

چگونه نفسمان را زیاد کنیم : دم و بازدم صحیح

زمانی که مشغول انجام فعالیت ورزشی هستید، بدن شما کربن دی اکسید بیشتری تولید می کند. بنابراین مهم است که این کربن دی اکسید را از طریق بازدم بیرون دهید تا تعادل مناسب اکسیژن را در بدن خود حفظ کنید. در نتیجه بازدم شما باید به اندازه ی دم های شما باشد. یک روش برای این کار شمردن نفس هایتان است. اما این موضوع می تواند باعث پرت شدن حواس شما از بازی شود. به جای اینکه بازدم خود را سریع و با پرتاب کردن همه ی هوا به بیرون انجام دهید به آهستگی و پیوسته نفس خود را بیرون دهید.

مقاله پیشنهادی : تمرینات تنفسی یوگا

کم نیاوردن نفس در فوتبال : هماهنگی حرکت ها

یک راه دیگر برای کم نیاوردن نفس در فوتبال این است که تنفس خود را با حرکاتتان هماهنگ کنید. در این صورت می توانید نرخ صحیح دم و بازدم را پیدا کنید. برای مثال سعی کنید به ازای هر دو قدمی که برمی دارید یک دم انجام دهید. سپس به مدت دو قدم دیگر بازدم کنید. با تقویت ریه و افزایش استقامت تنفسی، شما می توانید نفس هایتان را برای مدت بیشتری نگه دارید. بنابراین می توانید زمان آن را به سه قدم و سپس چهار قدم طولانی کنید. نکته ی دیگر در هماهنگ کردن حرکاتتان با تنفس این است که زمانی که نیروی زیادی صرف می کنید. برای مثال توپ را شوت می کنید، بازدم انجام دهید.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی انرژی زا

چیکار کنیم حین تمرین و یا دویدن نفس کم نیاریم؟

تقویت ریه : تنفس شکمی

برای کم نیاوردن نفس در فوتبال از طریق دیافراگم نفس های عمیق بکشید. به جای اینکه سینه خود را باز کنید، با هر تنفس شکم شما باید حرکت کند. برای اینکه تنفس آهسته و حساب شده ای داشته باشید و از تنفس بیش از حد جلوگیری کنید. زمانی که بازدم انجام می دهید، عضلات شکم خود را برای بیرون فرستادن هوا منقبض کنید.

مقاله پیشنهادی : تمرینات هوازی بدنسازی
مقاله پیشنهادی : پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند ؟

چه کار کنیم که هنگام دویدن نفس کم نیاوریم ؟

در ادامه تکنیک هایی برای نفس کم نیاوردن در فوتبال و تقویت ریه به شما معرفی می کنیم که می توانید از آنها استفاده کنید تا نفس تان را زیاد کنید و هنگام فوتبال نفس کم نیاورید .

1- خم شدن رو به جلو

چگونه-نفس-خود-را-زیاد-کنیم-و-نفس-کم--نیاوریم-خم-شدن-رو-به-جلو

محققان برای یافتن موثرترین راه برای کاهش نرخ تنفس در حین انجام فعالیت ورزشی و تقویت ریه با ورزش دو گروه را که یکی صاف ایستادند و با قرار دادن دستان خود پشت سرشان نفس می کشیدند را با گروه دیگری که از کمر خم می شدند و دستان خود را روی زانو قرار می دادند مقایسه کردند. نتایج این تحقیق نشان دادند که خم شدن هنگام نفس کشیدن، ضربان قلب را 22 واحد بر دقیقه سریع تر از حالت ایستاده پایین می آورد.

اگر به ورزشکاران حرفه ای در طول بازی های فوتبال یا بسکتبال نگاه کنید، زمانی که نفس کم می آورند خم شده و دستانشان را روی زانو ها قرار می دهند. این کار به آنها کمک می کند سریعتر ضربان قلب خود را پایین آورده و نفس خود را بازیابند.

در مورد اینکه چه بخوریم تا نفس کم نیاوریم در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : مواد غذایی مفید برای آسم و تنگی نفس

2- تقویت ریه با ورزش ریه

درست مانند عضلات بدن که با انجام تمرینات بدنسازی تقویت می شوند، سیستم تنفسی ما نیز قابلیت تقویت شدن دارد. در این تمرین ها مانند تمرین های قدرتی بدنسازی به تنفس شما مقاومت افزوده می شود. برای این کار از ابزارهایی استفاده می شود که با تکرار تمرینات تنفسی به شما کمک می کند تا ریه خود را تقویت کنید و هنگام فوتبال نفس کم نیاورید.

3- تنفس از طریق بینی

کم-نیاوردن-نفس-در-فوتبال-تنفس-از-طریق-بینی

تنفس هم مانند سایر تکنیک های ورزشی بسیار مهم است. برای تقویت ریه با ورزش ریه و داشتن عملکرد مناسب باید تکنیک مناسب آن را فرا بگیرید. تنفس از طریق بینی مزایای زیادی دارد. برای مثال این کار کربن دی اکسید موجود در خون را سریع تر کاهش می دهد. نرخ تنفس شما را کم می کند که هر دوی آنها باعث می شوند تنفس آرامی داشته باشید و در فوتبال نفس کم نیاورید.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای بیماری آسم

با رعایت تکنیک های تنفسی بررسی شده در این مقاله و مسلط شدن به آنها، مقدار مناسبی اکسیژن به خون خود می رسانید. با تقویت ریه خود نفستان را زیاد کرده و در فوتبال نفس کم نخواهید آورد.

کلید واژه های مرتبط : قبل فوتبال چی بخوریم نفس کم نیاوریم و چگونه در بوکس نفس کم نیاوریم و کم آوردن نفس در بدنسازی و افزایش نفس در بوکس

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.1 / 5. تعداد نظرات 261

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

58 دیدگاه دربارهٔ «چکار کنیم تا در فوتبال نفس کم نیاوریم ؟»

 1. عالی بود و جواب داد ، من بازیکن نوجوانان زاگرس مهاباد هستم و همیشه نفس کم میاوردم ولی الان خیلی بهترم ممنونم ❤

  پاسخ
 2. سلام من یک بازیکن فوتبالم و تو فوتبال عالیم ولی هی نفس کم میارم و سرفه میکنم ولی الان با این کار دیگه نفس کم نمیارم خیلی ممنون

  پاسخ
 3. دمتون گرم خیلی روش خوبیه امتحان نکردم ولی میدونم جواب میده تو این ایامه کرونا نمیتونم بازی کنم ولی حتما امتحان میکنم

  پاسخ
 4. عالی بود من تو سپاهان نوجوانان بازی همیشه نفس کم میو وردم ولی الان با این راه کار ها دیگه نفس کم نمی آورم خیلی ممنون 😘😘😘

  پاسخ
 5. من فوتبالیست هستم و فوتبالم خوبه اما بخاطره نفسم تو فوتبال مشکل دارم و همین الان این مقالرو دیدم و در فوتبال که فردا دارم خواهم انجام داد اما به نظر میاد که تاثیر داشته باشه اما سوال اینجاست که چگونه نفسمون رو قوی کنیم که به توانیم بیشتر نفس بکشیم؟

  پاسخ
   • تو پست دفاع بجنگ اصلا نترس
    بازیکن بزن
    تو بزن تکل بزن
    به بازی کن تنه بزن
    اصلا نترس
    من بهت پیشنهاد میکنم که بری فیلم های راموس رو نگاه کنی برای اینکه بیشتر حرفام رو متوجه بشی
    من خودم پستم دفاع هست
    فیلمای راموس رو نگاه میکنم قبل مسابقه میرم تو زمین کار های راموس رو یاد خودم میارم تو زمین بهترین بازی رو میکنم

    پاسخ
 6. سلام من اسکیت میرم به صورت حرفه ای و وقتی می دومم نمی دونم چیکار کنم از نظر نفس کم میارم و نمیتونم برم

  پاسخ
 7. سلام من یک فوتبالیست هستم
  و این راه را امتحان کردم و خوب بود
  تشکر از شما که همچین راهی را پیشنهاد کردید🌹🌹

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید