پیلاتس بهتر است یا یوگا

3.5
(2)

در جواب این سوال که یوگا بهتر است یا پیلاتس؟ باید گفت که شاید این دو ورزش برای کسانی که با آنها آشنایی زیادی ندارند در ظاهر شبیه به هم باشند. برای همین در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم به بررسی آنها و مقایسه این دو با هم بپردازیم. و به سوال پیلاتس بهتر است یا یوگا؟ جواب بدهیم. اگر می خواهید بین این دو رشته ورزشی یکی را انتخاب کنید باید شناخت بیشتری نسبت به آنها پیدا کنید. هر تصمیمی که بگیرید یکی از آنها ویا شاید هر دو، بخشی از زندگی شما خواهند شد. بستگی به نتایجی دارد که می خواهید کسب کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری

یوگا و پیلاتس شباهت هایی با هم دارند و همین امر موجب می شود تا افراد برای انتخاب یکی از آنها دچار تردید شوند. هر دوی آنها روی استفاده همزمان از ذهن و جسم کار می کنند و آرامش و الگوهای تنفسی را به پرتوجویان می آموزند. یوگا قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال دارد واز شبه قاره هند برخاسته است. یوگا بیش از یک ورزش، یک روش اخلاقی است که علاوه بر تمرین های بدنی شامل رژیم غذایی، دستورات اخلاقی، تمرینات تنفسی، مراقبه و با هدف تسهیل گردش انرژی حیاتی در بدن و در نتیجه فراهم آوردن آسایش و آرامش ذهنی و روحی است.

چه تفاوتی بین پیلاتس و یوگا وجود دارد

عمر ورزش پیلاتس به حدود ۸۰ سال می رسد. اولین بار توسط یک ورزشکار آلمانی به نام جوزف پیلاتس به منظور توانبخشی سربازان ابداع شده است. در آن از ابزارهای کمکی برای بازگرداندن وضعیت بدنی فرد به قدرت و حالت طبیعی استفاده می شود. بعدها پیلاتس به عنوان ورزشی هوازی مورد پذیرش اروپاییان قرار گرفت و با استقبال فراوانی مواجه شد.

بیشتر بخوانید : ورزش هایی برای لاغری با توپ پیلاتس

یوگا یا پیلاتس

ورزش پیلاتس در واقع اقتباسی است از آساناهای هاتایوگا، با اندکی تغییرات درسرعت و تکرار حرکات. پیلاتس مجموعه ایی از حرکاتی است که از جاذبه، وزن بدن و وسایل مخصوص در جهت افزایش مقاومت و توان بدن کمک می گیرد تا ماهیچه های تثبیت کننده بدن ورزیده و قوی شوند. اما یوگا فقط یک ورزش نیست. یوگا راه و روشی است برای بهتر زندگی کردن و شامل تمرینات روحی و جسمی، تمرکزذهن و ریلکسیشن و… می شود. تمرینات حرکتی که در یوگا به آن آسانا می گویند، تنها بخشی از یوگا هستند.

از فواید پیلاتس این است که بر خلاف اغلب رشته های ورزشی تنها روی نقاط خاصی تمرکز نمی کند. این ورزش با دارا بودن حرکات متنوع برای افزایش مقاومت، تناسب اندام و همچنین انعطاف پذیری بیشتربه بدن کمک می کند. خوب ایستادن، درست نشستن و همچنین درست راه رفتن همگی در نتیجه داشتن ماهیچه های قوی در مرکز ثقل بدن است. به همین دلیل است که افرادی که پیلاتس کار می کنند کمتر دچار قوز و خمیدگی در ناحیه میانی و پشت خود می شوند.

مقاله پیشنهادی : آموزش حرکات ورزشی با توپ پیلاتس

ورزش پیلاتس یا یوگا

یوگا بهتره یا پیلاتس؟

یوگا ورزشی جسمی و روحی است. تمرینات یوگا می تواند روح انسان را تقویت کرده و تعالی بخشند. حرکات یوگا طوری طراحی شده اند که بر ماهیچه ها، استخوان ها و اعصاب و روان تاثیرات مثبت و شگرفی میگذارند. یوگا کانال های انرژی بدن را باز می کند تا انرژی حیاتی که به آن پرانا می گویند، راحتتر عبور کرده و به تمام نقاط بدن راه پیدا کند. انعطاف پذیری ماهیچه ها و مفاصل، یکی از نتایج انجام تمرینات یوگا می باشد.

انجام حرکات یوگا موجب می شود که ماهیچه ها قوی شده و مانع از صدمه دیدن استخوان ها بشوند. حرکات یوگا استخوان ها را نیز تقویت می کند و مانع از بروز پوکی استخوان می گردد. در یوگا به خصوص حرکاتی که بر دستها و پاها فشار می آورند مانند حرکات معکوس، مقاومت استخوان ها را بالا برده و آنها را متراکم و قوی می سازند. تمرینات یوگا همچنین گردش خون در بدن را تسریع می کند. زیرا با افزایش اکسیژن رسانی به تمام نقاط، باعث کاهش بیماری های قلبی و عروقی شده و احتمال بروز سکته قلبی و مغزی را به مقدار زیادی کاهش می دهند.

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای خواب راحت

تفاوت یوگا و پیلاتس چیست؟

تفاوت یوگا و پیلاتس

در جواب سوال پیلاتس بهتر است یا یوگا؟ باید گفت که با وجود شباهت ها، یوگا و پیلاتس تفاوت های بسیاری نیز دارند که آن دو را از هم متمایز می کند. این تفاوت ها را می توان در اهداف، اصول، تجهیزات، سرعت و مدت حرکات، میزان چربی سوزی و کاهش وزن، انعطاف پذیری بدن مشاهده نمود. یوگا و پیلاتس هر دو بر روی مت یوگا اجرا می گردند و فاقد پرش و جهش هستند. برای همین از دید بعضی افراد تازه کار به ظاهر شبیه به هم می رسند.

مقاله مرتبط : آیا پیلاتس باعث لاغری می شود ؟

هدف یوگا بیشتر رسیدن به تمرکز و آرامش و آگاهی درونی است. یوگا تمرکز را ابتدا بر روی جسم و بعد روی تنفس و سپس روی ذهن می گذارد. این اهداف را طی هشت مرحله انجام می دهد. یعنی: یاما(مقرارت اجتماعی)، نیاما(مقرارت فردی)، آسانا(تمرینات حرکتی و تمرکز روی جسم)، پرانایاما(تمرکز و کنترل تنفس)، پراتی آهارا(توجه به افکار)، دهارانا(کنترل افکار)، دیانا(تمرکز روی آگاهی بدون فکر) و سامادهی( ماندن در آگاهی بدون فکر).

مقاله پیشنهادی : خطرات ورزش یوگا

ورزش پیلاتس بهتر است یا یوگا؟

در ورزش پیلاتس هماهنگی، تقویت و انعطاف پذیری کل بدن و هماهنگی میان جسم و ذهن و تنفس به طور همزمان مد نظر است. پیلاتس دارای شش اصل کنترل، تمرکز، تحرک، ایجاد نیروی دفاعی، تنفس و دقت است. به عنوان ورزشی برای آمادگی جسمانی و سلامتی بسیار مفید می باشد. در انجام حرکات ورزشی تجهیزات این دو کمی متفاوت است. برای انجام حرکات یوگا می توان از صندلی، آجر و طناب یوگا استفاده کرد و تجهیزات پیلاتس توپ، حلقه و… می باشد.

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای افزایش قد

مقدار کاهش وزن در ورزش های یوگا و پیلاتس

هم یوگا و هم پیلاتس می توانند به بدن فرم و تناسب دلخواه را بدهند و ماهیچه های بدن را قوی سازند. اما پیلاتس تاثیر بیشتری در سرعت کاهش وزن و فرم دهی سریعتر اندام ها دارد. البته کاهش وزن به نوع و شدت تمرین هایی که انجام می دهید بستگی زیادی دارد. به طور کلی یوگا و پیلاتس در کاهش وزن و کالری سوزی موثر هستند. تفاوت آنها در سرعت این فرآیند است. اگر هدف اصلی شما تنها کاهش وزن باشد، پیلاتس انتخاب مناسبی است چون فعالیت های آن شدت بیشتری دارند.

در نتیجه از قدرت چربی سوزی بالاتری برخوردار است . حرکات یوگا طولانی تر بوده و با آرامش بیشتری انجام می شوند. تمرینات هر دو ورزش شامل حرکات کششی، قدرتی، تنفسی و تمرکز ذهنی است. پیلاتس زمان حرکات کوتاه تری دارد و معمولا برای افزایش استقامت بدن از شدت بیشتری استفاده می کند.

مقاله پیشنهادی : فواید حرکات کششی

مقدار کاهش وزن در ورزش های یوگا و پیلاتس

تاثیرات ذهنی یوگا و پیلاتس

یوگا تمریناتی سنتی و باستانی است که در جستجوی معنویات می باشد. یکی از تمرینات مهم و پایه ای یوگا مدیتیشن است که بر روی تمرکز ذهن بر لحظه حال کار می کند. یوگا و پیلاتس هر دو تمریناتی دارند که تنظیم و هم ترازی ذهن و بدن را افزایش می دهند. ولی پیلاتس به اندازه یوگا بر روح و روان تاثیر نمی گذارد. یوگا تاثیرات مفیدی در سلامت ذهن و روح انسان دارد. یوگا سیستم عصبی را آرام کرده و استرس و اضطراب را کاهش می دهد و باعث آرامش ذهن می شود.

هدف اصلی یوگا رسیدن به حالت آگاهی بدون فکر است. این هدف که با تمرینات مدیتیشن کامل می شود با افزایش توجه و تمرکز، و خالی کردن ذهن از افکار ناخواسته و اضافی، باعث آرامش بسیار و سلامت روح می گردد. به علت توجه بیشتر بر روی کنترل ذهن و معنویات، یوگا بیشتر از پیلاتس برای رفع افسردگی و نگرانی و سایر مشکلات روحی و روانی مناسب است. اگر به دنبال کاهش اضطراب و استرس و یافتن آرامش هستید یوگا می تواند برای شما بسیار مفید و موثر باشد.

بیشتر بخوانید : تاثیر یوگا بر افسردگی

مقایسه ورزش های پیلاتس و یوگا

تفاوت های تنفسی در یوگا و پیلاتس

تکنیک های تنفسی در یوگا و پیلاتس با هم تفاوت دارند. در پیلاتس تنفس، انرژی مورد نیاز ماهیچه ها را برای تمرین بهتر فراهم می کند. تمرکز، روی تنفس میزان اکسیژنی که وارد بدن و ماهیچه ها می شود قرار می گیرد و باعث ریلکس شدن ماهیچه ها می شود. در یوگا تنفس به افزایش آرامش کمک می کند و تمرکزدائم بر تنفس بسیار مهم است. فرستادن هوا به قسمت هایی که استرس را ذخیره کرده اند، به آزاد کردن آن نواحی از فشار و انقباض کمک می کند.

مقاله پیشنهادی : قوانین کلاس یوگا

یکی دیگر از تفاوت های عمده این دو ورزش در مکانیزم تنفسی است. در انجام آساناهای یوگا، دم و باز دم از راه بینی صورت می گیرد. ولی در پیلاتس دم از بینی و باز دم از دهان انجام می شود. در یوگا تنفس به صورت کامل و با به کارگیری کل حجم ریه می باشد. در حالیکه در پیلاتس به جهت در گیر کردن ماهیچه های مرکز قدرت بدن، دم فقط با جریان دادن هوا در بخش فوقانی ریه و به صورت جانبی صورت می گیرد. به این ترتیب میزان اکسیژن ورودی به بدن و انتقال آن به ماهیچه ها کنترل می شود. بخشی از تمرینات یوگا یعنی پرانایاما، به کنترل دم و بازدم اختصاص دارد. به همین علت در افزایش گنجایش ریه ها، اکسیژن رسانی به خون و عملکرد سیستم تنفسی کارایی کاملتر و وسیع تری دارد.

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب برای تقویت ریه

میزان انعطاف پذیری در یوگا و پیلاتس

میزان انعطاف پذیری در یوگا و پیلاتس

انعطاف پذیری و تقویت ماهیچه های بدن، یکی از اهداف و نتایج این دو ورزش هوازی به شمار می آید. یوگا بر انعطاف پذیری ماهیچه ها و مفاصل، و پیلاتس بر استقامت و تقویت آنها تاثیرات بیشتری می گذارند. یکی از مهم ترین تفاوت ها بین پیلاتس و یوگا این است که یوگا برای انعطاف بدن موثرتر بوده و به تدریج انعطاف پذیری اندام ها را افزایش می دهد. کشش و حرکات ایستایی و تعادلی، زمینه های اصلی حرکات یوگا هستند. پیلاتس بیشتر پویاست و به انعطاف پذیری درآن کمتر توجه می شود. مهمترین تفاوت بین پیلاتس و یوگا این است که یوگا بیشتر بر انعطاف پذیری بدن و پیلاتس بر روی تقویت و استقامت ماهیچه ها کار می کند.

مقاله پیشنهادی : آموزش 180 درجه بازکردن پا

یوگا برای چه افرادی مناسب است؟

یوگا برای چه افرادی مناسب است؟

هر یک از طرفداران این دو ورزش معتقدند که تمرینات آنها همان چیزی است که هر ورزشکاری به آن نیاز دارد. از این رو بسیاری از مردم متقاعد شده اند که یکی از این دو حتما نسبت به دیگری برتری دارد. پیلاتس بهتر است یا یوگا؟ برای گرفتن نتیجه مطلوب و انتخاب درست بین این دو ورزش باید دید که هدف اصلی شما چیست. امکان دارد یوگا و پیلاتس از بعضی جهات نتایج مشابهی داشته باشند. حتی بتوانند به صورت دو ورزش مکمل در کنار هم انجام شوند.

بیشتر بخوانید : ورزش برای کاهش سایز دور کمر

پیلاتس بیشتر به ماهیچه های هسته و تقویت آنها می پردازد. اما یوگا به نرمی و انعطاف پذیری اندام های بدن توجه دارد. پیلاتس و یوگا هر دو این پتانسیل را دارند که بر روی تناسب اندام کار کنند. یوگا سبک های متعددی دارد. هر سبک یوگا به شیوه خاص خود بر روی بدن و ذهن کار می کند. پیلاتس تنها یک ورزش است که تکنیک های متفاوتی دارد.

پیلاتس چیست

پیلاتس و یوگا هر دو به بهبود تمرکز حواس، تعادل، قدرت و انعطاف پذیری بدن کمک می کنند. برای رسیدن به نتایج مطلوب باید تمرکز و توجه خود را روی هر تمرین بگذارید. هر دو ورزش پابرهنه و بر روی مت انجام می شوند. حفظ تعادل در یوگا اهمیت زیادی دارد. تمام حرکات و حالت های یوگا در راستای به حداکثر رساندن انعطاف پذیری بدن عمل می کنند. ماهیچه های هسته در یوگا نیز تقویت می شوند اما تمرکز اصلی یوگا روی تعادل است. بنا به گفته برخی از کارشناسان این دو ورزش می توانند مکمل هم باشند. به طوریکه مانند دو کفه ترازو عمل کنند. پس جواب سوال یوگا بهتر است یا پیلاتس؟ را خودتان با توجه به نیاز بدن خود باید پیدا کنید.

منبع : سایت هلث لاینچه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید