ورزش کردن با شکم خالی یا شکم پر

2.2
(9)

زمانیکه ورزش می کنید عضلات بدن شما فعال می شوند پس این عضلات نیاز به یک منبع ثابت انرژی دارند. این انرژی توسط آدنوزین تری فسفات (ATP ) فراهم می شود. منبع اصلی ATP گلوکز است که بطور کلی از کربوهیدرات ها بدست می آید. در صورت عدم وجود منبع اصلی ، ATP از پروتئین و چربی تولید می شود. اگر به اندازه کافی انرژی نداشته باشید، در کمترین زمان خسته می شوید. بنابراین در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد ورزش کردن با شکم خالی یا شکم پر بیشتر توضیح بدهیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای لاغری ران در خانه

مزایای ورزش کردن با شکم پر

مزایای ورزش کردن با شکم پر

این زمان برای هضم غذا به این معنا است که مواد مغذی موجود در غذا هضم شود. در نهایت غذا تبدیل به ترکیبات کوچک شود که به راحتی قابل هضم باشند. بدن برای کار کردن به انرژی نیاز دارد. بنابراین اهمیت صبحانه در ورزش و غذا خوردن قبل از ورزش این است که باعث افزایش انرژی و افزایش مصرف اکسیژن بعد از ورزش کردن می شود.

خوردن غذا قبل از ورزش کردن همچنین باعث می شود که در طول روز کالری کمتری مصرف کنید. این تاثیر به این علت است که وقتی ورزش می کنید بدن بهتر و مفید تر از مواد مغذی که دریافت کرده است استفاده می کند. طبق یک سری از تحقیقات کسانی که قبل از ورزش کردن از کربوهیدرات های پیچیده استفاده می کنند، در طول روز کمتر از دیگران غذا مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی انرژی زا

وقتی قبل از ورزش غذا می خورید، می توانید ورزش را با شدت بیشتر و در مدت طولانی تر انجام دهید. نتیجه اش هم ساختن عضله بیشتر است. هر چقدر در طول ورزش بیشتر کربوهیدرات بسوزانید بعد از ورزش بیشتر چربی خواهید سوزاند. بدن برای کار کردن به انرژی نیاز دارد. غذا خوردن قبل از ورزش مصرف اکسیژن پس از ورزش را افزایش می دهد. به مقدار کالری که بعد از ورزش کردن می سوزانید ( EPOC ) می گویند. بیشتر کالری که می سوزانیم از چربی می آید. این یعنی بعد از ورزش بیشتر چربی میسوزانیم تا در طول آن ( وقتی قبل از ورزش غذا خورده باشیم ).

مقاله پیشنهادی : جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری

مشکلات ورزش کردن با شکم پر

مشکلات ورزش کردن با شکم پر

زمانی که فعالیت های ورزشی انجام می دهید عضلاتتان از قلب می خواهند که خون بیشتری به آن ها برسانند. در زمانی که استراحت می کنید 15 تا 20 درصد خونی که در بدنتان در حال گردش است به عضلات اسکلتی اختصاص می بایند. اما در طول ورزش کردن این میزان تا 80 درصد افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی گروه های خونی

زمانی که بعد از غذا خوردن بلافاصله ورزش می کنید خون رسانی به عضلات ضعیف صورت می گیرد. زیرا بخشی از خون به سیستم گوارشی خواهد رفت. در این حالت بدن رگ های خونی را که در ورزش کم اهمیت تر هستند را منقبض می کند. اگر دقیقا قبل از ورزش کردن غذا خورده باشید اندام های گوارشی و اسکلتی تان برای جریان خون با هم می جنگند و ورزش کردن برایتان سخت و طاقت فرسا می شود. یکی دیگر از مشکلاتی که با آن روبه رو می شویم گرفتگی و درد در میان تنه است. همچنین ممکن است حالت تهوع به شما دست بدهد و استفراغ کنید.

مقاله پیشنهادی : قبل از ورزش چه بخوریم

زمانی که بدن شما در حال هضم کردن غذا است، معده اسید ترشح می کند که موجب تجزیه مواد غذایی می شوند. ورزش کردن باعث می شود که اسید معده و تکه های غذا وارد مری شوند و باعث سوزش سر دل شوند. حتی ممکن است که احساس نفخ کنید و حس بدی در شکم تان داشته باشید. این امر توانایی شما را برای ورزش کردن کاهش می دهد. برای راه حل این مشکلات می توانید وعده های غذایی خود را با ساعتی که می خواهید ورزش کنید یا به سالن ورزشی بروید تنظیم کنید که این مشکلات برای شما پیش نیاید.

بیشتر بخوانید : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

مشکلات ورزش با شکم خالی

مشکلات ورزش با شکم خالی

ورزش کردن با شکم خالی سبب افزایش چربی سوزی می شود. این بر مبنای این واقعیت است که در طول ورزش ماهیچه های شما بدنبال منبع ATP هستند. اگر منبع کافی از ATP را پیدا نکنند بدن بعنوان جایگزین به استفاده از پروتئین و چربی موجود بعنوان منبع ATP می پردازد.

مشکلی که در ورزش کردن با شکم خالی وجود دارد این است که پروتئین مورد استفاده برای تولید ATP از ماهیچه ها گرفته می شود. این امر منجر به از دست دادن توده عضلانی می شود. به هیچ وجه نمی توانید مانع این امر شوید که از پروتئین در غیبت کربوهیدرات استفاده نشود. پس مسلما نمی توانید بدنتان را طوری تنظیم کنید که صرفا چربی بسوزاند. بعلاوه هدف افراد ورزشکار حفظ و تقویت عضلات می باشد. در صورتیکه ورزش با شکم خالی منجر به از دست دادن توده عضلانی می شود.

مقاله پیشنهادی : میان وعده های مناسب برای بدنسازی

افرادی که صبح با شکم خالی ورزش می کنند بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. زیرا در طول ساعات صبح، شرایط کاتابولیک بالاتر است. فعالیت کاتابولیک منجر به تجزیه مولکول های پیچیده مانند پروتئین و تبدیل آنها به نوع ساده تر می شود. این امر منجر به کاهش توده عضلانی شده که برای سلامت کلی بدن بد است.

قبل از ورزش صبحانه بخوریم یا بعد از ورزش

قبل از ورزش صبحانه بخوریم یا بعد از ورزش

البته ورزش کردن با شکم خالی صرف نظر از دست رفتن عضلات، برای کاهش وزن بد نیست. در جواب اینکه ورزش کردن با شکم خالی یا شکم پر بهتر است؟ اگر می خواهید وزن خود را بدون عوارض نخوردن صبحانه قبل از ورزش کاهش دهید و عضلات خود را تقویت نمایید توصیه می شود که قبل از تمرین چیزی بخورید. توجه داشته باشید که به میزان زیاد نخورید زیرا سبب می شود احساس سستی به شما دست دهد. اگر مشغول بدنسازی هستید باید فکر ورزش کردن با شکم خالی را از سرتان بیرون بیندازید.

بیشتر بخوانید : بهترین روش تبدیل چربی به عضله

بهترین زمان برای خوردن غذا یک ساعت قبل از ورزش کردن است. بهتر است تا یک ساعت بعد از خوردن غذا از انجام فعالیت های ورزشی و به خصوص فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید. به غذا اجازه دهید تا خوب هضم شود. زیرا هضم بهتر غذا باعث می شود که سوخت رسانی ماهیچه ها در طول ورزش کردن بهتر انجام شود. همچنین هضم غذا باعث می شود که از اختلال هایی همچون اختلالات گوارشی و خستگی ناشی از کمبود انرژی از بین برود.

مقاله پیشنهادی : بعد از ورزش چه چیزی بخوریم تا لاغر شویم ؟

چرا ورزش کردن قبل از صبحانه موجب افزایش چربی سوزی می شود
1. چرا ورزش کردن قبل از صبحانه موجب افزایش چربی سوزی می شود؟

ورزش کردن با شکم خالی سبب افزایش چربی سوزی می شود. این بر مبنای این واقعیت است که در طول ورزش ماهیچه های شما بدنبال منبع ATP هستند و اگر منبع کافی از ATP را پیدا نکنند بدن بعنوان جایگزین به استفاده از پروتئین و چربی موجود بعنوان منبع ATP می پردازد.

کلیدواژه های مرتبط : طناب زدن صبح ناشتا و وزنه زدن صبح ناشتا و فواید هوازی ناشتا

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.2 / 5. تعداد نظرات 9

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید