ورزش و بیماری کرون

2.9
(8)

بیماری التهابی روده (IBD).به مجموعه اختلالات روده گفته می شود که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش و بیماری کرون می شوند. نداشتن فعالیت بدنی کافی و بی تحرکی باعث تنبلی روده ها و در نهایت یبوست می شود. فعالیت بدنی سبب کاهش مدت زمانی می شود که طی آن مواد غذایی طول روده بزرگ را طی می کند این امر سبب می شود که زمان کمتری برای جذب آب از مواد داخل روده وجود داشته باشد و در نتیجه در انتهای روده مدفوع نرمتر باشد. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد تاثیر ورزش و بیماری کرون بیشتر توضیح بدهیم.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی سندروم روده تحریک پذیر

اختلال در عملکرد عضلات دیواره روده عامل این بیماری است که ممکن است به درمان دارویی پاسخ ندهد. بیماران مبتلا به التهاب روده یا کرون، تمایل کمتری به فعالیت دارند ولی فعالیت برای آن ها بسیار سودمند است. ورزش به افراد مبتلا به کرون کمک می کند با مشکلات روحی و جسمی و علایم بیماری کنار بیایند.

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی برای درمان یبوست

توصیه های برای ورزش بیماران مبتلا به کولیت

کنترل بیماری کولیت با ورزش

علائم بیماری کرون را می توان با استفاده از برخی تمرینات ورزشی بهبود بخشید. درصورت داشتن بیماری کرون باید پیش از انجام هر تمرین جدید با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری کرون به دلیل واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به باکتری های بی ضرر روده ایجاد می شود. سیستم ایمنی بدن با حمله به این باکتری ها باعث ایجاد التهاب در روده می شود. اغلب تجربه علائم بیماری کرون با عنوان عود کردن بیماری شناخته می شود. استرس و مصرف دوزهای نادرست دارو از جمله دلایل عود کردن بیماری کرون هستند.

بر اساس شواهد، برخی ورزش ها مانند حرکات یوگا، شنا و پیاده روی در کاهش عود کردن بیماری کرون و التهاب روده موثر هستند. این مقاله به بررسی ارتباط ورزش و بیماری کرون و هرگونه خطر احتمالی در این خصوص می پردازد.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

مزایای ورزش کردن برای افراد مبتلا به بیماری کرون

مزایای ورزش کردن برای افراد مبتلا به بیماری کرون

فواید مختلف ورزش های مناسب برای بیماری کرون و التهاب روده عبارتند از:

پیشگیری از عود کردن بیماری کرون

یک تحقیق در سال 2015 تاثیر ورزش در افرادی که از بیماری کرون بهبود یافتند را بررسی کرد. بیماری کرون غیر قابل درمان بوده اما علائم آن همیشه بروز پیدا نمی کنند. به این ترتیب عدم تجربه علائم آن باعث می شود افراد رو به بهبودی بروند. محققان دریافتند که افراد بهبود یافته از بیماری کرون که ورزش زیادی دارند، پس از 6 ماه به طور قابل توجهی کمتر دچار عود این بیماری می شوند. با این وجود برای تایید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید : عوارض ورزش در هوای آلوده

تاثیرات ورزش در درمان کولیت

کاهش علائم دستگاه گوارش

در بیماری کرون علائم زیر تجربه می شوند:

  • نیاز فوری به دفع مدفوع
  • یبوست – که منجر به انسداد روده خواهد شد.
  • درد و گرفتگی شکمی
  • احساس دفع ناقص مدفوع
  • خونریزی رکتوم

بر اساس یک بررسی در سال 2017، ورزش خفیف تا متوسط باعث کاهش شدت IBD شده و کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشد. افراد دارای بیماری کرون که بیماری بر روده بزرگ آنها تاثیر گذاشته، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می گیرند. بر اساس اعلام محققان، ورزش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را 20 تا 25% کاهش می دهد.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب بعد از عمل آپاندیس

مزایای ورزش برای بیماری کولیت

کاهش افسردگی

طبق اعلام بنیاد کرون و کولیت، افراد دارای بیماری کرون بیش از سایر افراد دچار افسردگی می شوند. این امر به دلیل کاهش کیفیت زندگی یا پایین بودن اعتماد به نفس در این افراد است. افراد دارای این بیماری با استفاده از ورزش می توانند سلامت روانی خود کمک کنند. ورزش از روش های کمک به سلامت روانی افراد مبتلا به بیماری کرون است. در واقع ورزش کردن با کمک به ترشح اندورفین باعث احساس تندرستی و کاهش درد می شود.

بیشتر بخوانید : تاثیر یوگا بر افسردگی

کاهش استرس

استرس یکی از علل عود کردن بیماری کرون است. بر اساس اعلام بنیاد کرون و کولیت، فعالیت بدنی در کاهش استرس موثر است. به علاوه، یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که افراد دارای علائم بیماری کرون غیر فعال یا خفیف پس از ورزش متوسط، دچار بهبودی قابل توجهی در سطح استرس خود می شوند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای افزایش تمرکز

نحوه مقابله با بیماری کرون

افزایش توده استخوانی

کاهش تراکم استخوان یکی دیگر از علائم بیماری کرون است. بر اساس اعلام بنیاد کرون و کولیت، بین 30 تا 60% از افراد دارای بیماری کرون کاهش تراکم استخوان را تجربه می کنند. این امر افراد را بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار می دهد. بر اساس یک مطالعه در سال 2015، ورزش در سلامت استخوان ها موثر است. همچنین بر اساس اعلام محققان، ورزش باعث بهبود تراکم استخوان افراد مبتلا به IBD می شود.

بیشتر بخوانید : پیلاتس بهتر است یا یوگا

ارتقا روحیه

بسیاری از افراد وقتی متوجه طولانی‌ مدت بودن بیماری و روند درمانی می‌شوند، دچار ناراحتی و خشم خواهند شد که تا حدی قابل انتظار است. اما در صورت احساس افسردگی یا اضطراب باید با نظر پزشک به یک مشاور مراجعه شود. خانواده و دوستان نزدیک نیز می‌توانند از فرد بیمار حمایت کرده و به صحبت و ارتباط برقرار نمودن با او باعث دل‌ گرمی فرد شوند. در صورت بروز یک وضعیت پزشکی مانند افسردگی یا اضطراب ممکن است دارو درمانی برای کمک به رفع این علائم تجویز شود.

همچنین با انجام ورزش می توان اعتماد به نفس شخص نسبت به بدن خود را بالا برد و باعث بهتر شدن حال روحی فرد مبتلا شد.

مقاله پیشنهادی : یوگای خنده چیست

ﺑﻴﻤﺎري اﻟﺘﻬﺎﺑﻲ روده

کاهش التهاب

بر اساس یک مطالعه در سال 2014، انجام ورزش های مناسب به میزان متوسط به دلیل خواص ضد التهابی برای بیماری کرون و التهاب روده مفید هستند. به عقیده محققان این ویژگی های ضد التهابی تا حدی به دلیل آزاد شدن مایوکین توسط عضلات اسکلتی است. مایوکین ها پروتئین هایی آزاد شده بدن در هنگام ورزش بوده که خواص ضد التهابی دارند.

بیشتر بخوانید : عوارض و راهنمای جراحی اسلیو معده

تقویت سیستم ایمنی بدن

در برخی افراد برای درمان علائم بیماری کرون به مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن نیاز است. این داروها در کاهش تاثیر سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از واکنش بیش از حد آن موثر است. با این وجود سرکوب کننده های سیستم ایمنی باعث ضعیف شدن این سیستم می شوند. بر اساس یک تحقیق در سال 2017، ورزش باعث افزایش عملکرد ایمنی افراد دارای بیماری کرون می شود. با این وجود اطلاعات کافی در خصوص نحوه اثربخشی ورزش بر عملکرد سیستم ایمنی این افراد وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی : بهترین تمرینات برای بالا بردن استقامت بدن

بیماری کرون در کودکان، التهاب مزمن روده

بهترین ورزش ها برای بیماری کرون

ورزش یکی از راهکارهای خوب برای کاهش درد در مبتلایان به بیماری کرون است. فعالیت‌ های هوازی برای خواب بهتر، شنا برای تسکین درد و تمرینات ورزشی با وزنه برای خستگی کمتر و تقویت استخوان‌ ها به این بیماران توصیه می‌ شود. مبتلایان به کرون بهتر است قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنند. در صورت داشتن بیماری کرون فقط باید تمریناتی که با آنها راحت هستید را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای خواب راحت

همچنین نباید بیش از حد توان ورزش کرد. طبق توصیه بنیاد کرون و کولیت، افراد دارای بیماری کرون باید ورزش های کم ضربه و ملایم را انجام دهند.

ورزش مناسب برای التهاب روده

تمرینات خاص مفید برای افراد مبتلا به بیماری کرون عبارتند از:

ترکیب تمرینات استقامتی و سنگین

تمرینات استقامتی شامل ایجاد فشار با اعمال نیرو برای فشار دادن، کشیدن یا مقاومت کردن هستند. از جمله تمرینات استقامتی می توان به کار با وزنه، شکم زدن و اسکوات اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی : حرکات ورزشی در آب

ورزش مناسب برای التهاب روده

انواع مختلف پرش مانند طناب زدن و اسکات پرشی از جمله تمرینات شدید هستند. یک تحقیق در سال 2020 به بررسی تاثیر ترکیبی از این دو تمرین بر روی افراد دارای بیماری کرون پرداخت. محققان دریافتند که این روش در بهبود تراکم استخوان و عملکرد عضلانی افراد مبتلا به بیماری کرون موثر است. با این وجود در صورت داشتن بیماری کرون پیش از انجام هرگونه تمرین شدید با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : حرکات ورزشی با وزن بدن

تمرینات هوازی متوسط

تمرینات هوازی از جمله پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری به افزایش ضربان قلب کمک می کنند. بر اساس یک مطالعه در سال 2015، افزایش سطح ورزش پس از 6 ماه تا 32% احتمال عود کردن بیماری را کاهش می دهد.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب بیماران قلبی

یوگا

یوگا ورزشی ملایم است که حرکات آن باعث افرایش قدرت و آرامش برای افراد دارای بیماری های التهابی روده می شوند. بر اساس یک بررسی در ژورنال Psychosomatic Research، حرکات یوگا به طور قابل توجهی باعث کاهش افسردگی، اضطراب، استرس و افزایش کیفیت زندگی افراد دارای بیماری های التهابی روده می شوند.

بیشتر بخوانید : ورزش یوگا در بارداری

روش های درمان خانگی بیماری کرون از طریق ورزش

خطرات ورزش برای مبتلایان به التهاب روده

در صورت داشتن بیماری کرون باید از نحوه واکنش بدن نسبت به تمرینات جدید آگاه بود. از آنجایی که فعالیت شدید منجر به التهاب می شود، پزشکان آن را برای IBD توصیه نمی کنند. همچنین فعالیت شدید در سیستم ایمنی بدن نیز اختلال ایجاد می کند.

به علاوه، در بیماری کرون به دلیل اسهال مکرر، بدن دچار کم آبی می شود. بنابراین باید مصرف آب فراوان فراموش نشود. همانطور که گفته شد لازم به ذکر است که پیش از شروع هر برنامه ورزشی جدید با پزشک مشورت کرد.

همچنان بخوانید : تاثیر نوشیدن آب هنگام ورزش

افراد دارای بیماری کرون می توانند ورزش کنند و تمرینات مناسب برای آنها با فواید سلامتی همراه است. تمرینات مفید برای بیماری کرون و التهاب روده شامل حرکات یوگا، ورزش های هوازی متوسط و تمرینات ترکیبی استقامتی و شدید هستند. توجه داشته باشید که فعالیت شدید IBD را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

کنترل بیماری التهاب روده با ورزش

به این ترتیب درصورت داشتن بیماری کرون باید پیش از شروع هر تمرین جدید با پزشک مشورت کرد. همچنین باید تمرینات ملایم تر را انتخاب کرده و برای پیشگیری از کم آبی بدن آب فراوان نوشید.

سوالات مرتبط با ورزش و بیماری کرون

1. آیا افراد دارای بیماری کرون می توانند ورزش کنند؟


افراد مبتلا به بیماری کرون می توانند ورزش کنند. با این وجود به پیشنهاد بنیاد کرون و کولیت، افراد دارای بیماری کرون و التهاب روده باید با عود بیماری انجام ورزش های مناسب را محدود کنند. همچنین پیش از شروع مجدد ورزش باید به بدن اجازه استراحت و ریکاوری دهند. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، ورزش خفیف باعث بدتر شدن وضعیت بیماری کرون خفیف تا متوسط و التهاب روده نمی شود.

2. در بیماری کرون چقدر باید ورزش کرد؟


بر اساس اعلام CDC، در حال حاضر هیچ راهنمایی برای میزان ورزش بیماری کرون وجود ندارد. در واقع فقط در صورت احساس راحتی باید ورزش کرد.
بر اساس اعلام بنیاد کرون و کولیت، حتی 30 دقیقه پیاده روی برای سه مرتبه در هفته نیز برای افراد مبتلا به بیماری کرون موثر است. البته برخی افراد دارای بیماری کرون پس از ورزش علائم خفیف تا شدیدی را تجربه می کنند. بنابراین پیش از شروع هرگونه ورزش جدید با پزشک مشورت کنید.

3. (آیا بیماری کرون خطرناک است؟ (بیماری کرون و مرگ

احتمال مرگ فرد مبتلا به بیماری کرون بسیار پایین است. گرچه، بیماری کرون می تواند باعث عوارض کشنده ای همچون عفونت های شدید و سرطان روده بزرگ شود. آگاه بودن از علائم این عوارض ضروری است، تا فرد بتواند هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرد. درمان فوری می تواند احتمال بهبود و افزایش طول عمر بیماران کرون را بالا ببرد. فرد مبتلا می تواند اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دهد تا احتمال خطر این عوارض را کاهش دهد.

منبع : سایت هلث لاین

کلید واژه های مرتبط : درمان بیماری کرون در امریکا، من بیماری کرون دارم، سیر برای بیماری کرون، میوه های مفید برای بیماری کرون

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.9 / 5. تعداد نظرات 8

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید