ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال

0
(0)

ورزش برای کودکان بیش فعال یک امر ضروری است و کمک بسیار زیادی به درمان آنان می‌ کند. انجام ورزش برای کودکان بیش فعال مفیدتر از کودکان عادی است. زیرا انرژی آن‌ ها را شکل داده و این گونه می‌ توانند حرکات خود را کنترل کنند‌‌. ورزش روشی برای کاهش استرس و افزایش انگیزه نیز می‌ باشد. معمولا به کودکان بیش فعال داروهای محرکی مانند ریتالین برای تعدیل انتقال دهنده‌ های عصبی داده می‌ شود. در حالی که برخی ورزش‌ ها نیز می‌ توانند مانند دارو، روشی برای درمان باشند. در این مقاله از ورزش بلاگ می توانید با آگاهی از ورزش‌ های مناسب برای کودکان بیش فعال به درمان فرزند خود کمک کنید.

اگر تا بحال با کودکان بیش فعال برخورد داشته اید حتما اولین چیزی که متوجه آن شده اید این است که آنها نمی توانند برای چند دقیقه آرام و بدون حرکت سر جای خود بنشینند. به همین منظور مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته است که نشان می دهد حدود 30 دقیقه ورزش روزانه می تواند به طور قابل توجهی علایم اختلال کم توجهی بیش فعالی را کاهش دهد.

مقاله پیشنهادی : غذاهای خواب آور برای کودکان

بهترین ورزش برای کودکان بیش فعال

والدینی که سعی می کنند بچه هایشان را از تلویزیون و رایانه دور کنند ممکن است این عمل را دشوار به خصوص در طول ماههای سرد زمستانی بدانند که تمرین در فضای باز را تقریبا غیر ممکن می سازد. قبل از اینکه کودکان بیش فعال روزانه ورزش انجام دهند ابتدا آنها را با ورزش آشنا کنید. به این ترتیب که کودکان با ورزش در محیط های داخلی و ایده های حرکتی شروع کنند.

بیشتر بخوانید : ورزش های تعادلی برای کودکان

تاثیر و فایده ورزش برای کودکان بیش فعال

  • ورزش کردن باعث می‌ شود که جریان خون در مغز افزایش یافته و اضطراب کاهش بیابد.
  • رشد مغز با ورزش منظم در کودکان بیش فعال تسهیل می‌ شود.
  • ورزش باعث ترشح انتقال دهنده‌ های عصبی در مغز می‌ شود. دوپامین یک از این انتقال دهنده‌ هاست که به افزایش تمرکز کودکان بیش فعال کمک می‌ کند.
  • کودکان بیش فعال انرژی بسیار زیادی دارند و از طریق ورزش می‌ توانند بخش عظیمی از این انرژی را تخلیه کنند.
  • ورزش با تقویت عروق خونی مغز به فرآیند تمرکز و تفکر کودکان بیش فعال کمک می‌ کند.
  • ورزش باعث افزایش شادی و نشاط و حفط سلامت جسمی می‌ شود که برای تمام افراد مفید است.

مقاله پیشنهادی : درمان سوءتغذیه کودکان

ورزش هایی برای آرام کردن کودکان بیش فعال

بهترین ورزش ها برای کودکان بیش فعال

از بهترین و مناسب‌ ترین ورزش‌ ها برای کودکان بیش فعال می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

شنا

شنا جزء یکی از ورزش‌ های بسیار مفید برای کودکان بیش فعال است. از فواید آن می‌ توان به تقویت اندام‌ ها و عضلات بدن، کمک به رشد استخوان بندی کودک، کمک به تنفس بهتر کودکان، افزایش حجم ریه‌ ها، منظم کردن الگوی خواب شبانه و رشد اعتماد بنفس و احساس استقلال اشاره کرد. ورزش شنا حتی می‌ تواند باعث کم شدن اختلال بیش فعالی شود. اگر کودک از آب می‌ ترسد می‌ توان با آب تنی و بازی در حمام یا زیردوش به او برای غلبه ترسش کمک کرد.

ورزش برای بهبود کودکان بیش فعال

فوتبال

فوتبال یکی از ورزش‌ های مورد علاقۀ کودکان است که فواید بسیاری مثل تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از بیماری‌ های مختلف و تقویت کارکرد قلب و عروق دارد. علاقه‌ مندان به این ورزش افرادی شاد و پرانرژی هستند. همچنین فوتبال مانع از افزایش فشار و قند خون می‌ شود. افرادی که در جوانی فوتبال بازی می‌ کردند، در پیری از سلامت بالاتری برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید : تمرین بدنسازی فوتبال در خانه

کاراته

کاراته در کودکان بیش فعال باعث تمرین خود کنترلی می‌ شود. در طول کلاس کودکان خود تنظیمی را تمرین خواهند کرد. کارهای روتینی مانند تعظیم کردن به استاد قبل از شروع کلاس و مدتی بی حرکت ماندن در طول آموزش تمرینات به خود تنظیمی در کودکان کمک می‌ کند. اگر کودکان بیش فعال بتوانند به شرکت در این کلاس‌ ها ادامه دهند، اثرات مثبت آن در خانه و مدرسه نیز مشخص می‌ شود. کاراته به کودکان اعتماد به نفس می‌ دهد و حتی برای کودکان عادی نیز بسیار مفید می‌ باشد. کاراته تمرکز را در کودکان بیش فعال افزایش داده و باعث می‌ شود که حتی بهتر از کودکان عادی به هدف خود برسند.

ورزش کاراته برای تمرین نیاز به دو نفر دارد. کودک باید یاد بگیرد که در زمان تمرین به حریف آسیبی نرساند. فعالیتی مانند کاراته راه حل مناسبی برای فرونشاندن پرخاشگری کودکان و عوامل تشدید کننده بیش فعالی نیز می‌ باشد.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای کودکان

بهترین ورزش برای بیش فعالی

جودو

جودو باعث آمادگی جسمانی فوق العاده در فرد می‌ شود. با افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدنی، مقاومت دستگاه قلبی و عروقی در کودک بیشتر افزایش می‌ یابد. از دیگر مزیت‌ های جودو افزایش قدرت تمرکز و حافظه و بهبود در کار و فعالیت‌ های روزانه است. هنرآموزان از طریق تمرین ذهنی جودو یاد می‌ گیرند که چگونه در فشار‌های زندگی آرامش خود را حفظ کنند. این ورزش به کنترل بیش فعالی در بزرگسالی نیز کمک می‌ کند.

مقاله مزتبط : فواید و مضرات ورزش تکواندو

ژیمناسیک

ورزش ژیمناستیک از سن ۹ سالگی به بعد باعث افزایش قد کودک می‌ شود. ولی زیر ۹ سال به محل‌ های رشد استخوانی فشار وارد می‌ کند. درنتیجه کودک قد کوتاهی پیدا می‌ کند. این ورزش فوایدی مثل افزایش چابکی، انعطاف پذیری و سرعت عمل دارد.

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

تاثیر ورزش روزانه برای بیماران بیش فعال

ایروبیک

هر نوع ورزش هوازی می تواند اثرات مثبتی روی کودکان بیش فعال داشته باشد تا انرژی اضافی خود را بسوزانند. با این حال، برخی از انواع ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال می توانند تمرکز ذهنی را بهبود بخشند. برای گرفتن نتیجه بهتر تمرین هایی را انتخاب کنید که فعالیت هوازی و دقت را شامل می شوند. این کار به فعال کردن کارکرد اجرایی مغز کمک می کند، که به بهبود تمرکز ذهنی در کودکان مبتلا به بیش فعالی مرتبط بوده است.

حرکات موزون و رقص برای سوزاندن انرژی زیاد:

رقص فعالیتی عالی برای سوزاندن انرژی بالا در کودکان است. هم چنین راه سرگرم کننده ای برای والدین و کودکان برای لذت بردن از سپری کردن زمان در کنار هم است. پخش آهنگ های مناسب همه را تشویق می کند از جا بلند و فعال شوند. لیستی را تنظیم کنید تا شما و کودکانتان از هر لحظه ای لذت ببرید. اگر نیم ساعت حرکات موزون برای شما و یا بچه هایتان خسته کننده است آن را در طول روز به بخش های کوتاهی تقسیم کنید. زمانی که بچه ها بی میل می شوند آهنگی را روشن کنید و به یاد داشته باشید که برای بدن و مغز آن ها خوب است.

مقاله پیشنهادی : چند ساعت رقص در روز باعث لاغری میشود؟

برنامه ورزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه

ورزش تیمی یا ورزش های فردی:

ایده آل ترین ورزش برای کودکان بیش فعال آن دسته از ورزش های فعال است که کودک تمرکز فردی بیشتری داشته باشد. بسیاری از این ورزش ها به ورزش کاران فرصت رقابت با افراد دیگر را می دهند. اما آن ها باید تجربه فردی به عنوان بخشی از یک تیم را به دست آورند. زیرا امتیازات فردی آن ها اغلب به امتیاز کلی تیم کمک می کند. یکی از مزایای عمده ورزش های فردی برای کودکان بیش فعال تعامل مستقیم بین مربی و ورزش کار است.

ورزش های فردی یک فعالیت آموزشی را ارایه می دهند که در آن آموزش بیشتر از یک مورد است. برای کودکان بیش فعال ساده تر است اگر عامل های حواس پرتی کمتری وجود داشته باشد و مربی به طور خاص در اختیار آنها باشد. یک ورزش کار با اختلال کم توجهی بیش فعالی، ممکن است زمان بیشتری برای توجه داشته باشد. در حالت ایده آل، شما می خواهید فرزندانتان بازی هایی انجام دهند که هماهنگی و دقت را بالا ببرند. هر چه بازی پیچیده تر شود، کودک می تواند بیشتر سود ببرد.

مقاله پیشنهادی : قبل ورزش چی بخوریم

فعالیت های مناسب برای کودکان بیش فعال

بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

بازی با لیوان آب

یک لیوان آب سرخالی به کودک می دهیم و از او می خواهیم مسافت حدود یک متر را با این لیوان برود و برگردد و مواظب باشد که آب از لیوان نریزد. این بازی تمرین تمرکز برای کودکان بیش فعال است. همچنین حفظ تعادل بین دست و پا و چشم کودک مان را قوی می کند و باعث می شود که نوشتن از روی کتاب برای کودک آسان شود. بعد از چند روز، به یک مرحله سخت تر می رویم. از کودک می خواهیم که با همان لیوان آب از سه یا چهار پله بالا و پایین برود.

بیشتر بخوانید : قوانین بازی دارت

لی لی

از نواری استفاده کنید تا لی لی را بر روی یک زمین سخت ایجاد کنید. لی لی به کودکان کمک می کند تا در حین انجام هماهنگی، اعداد را شناسایی کنند.

بازی فوت کردن شمع

از کودک می خواهیم، شمعی را که روشن کرده ایم فوت کند، بدون خاموش شدن شعله. یعنی فقط شعله شمع حرکت کند ولی خاموش نشود. این بازی هم ممکن است مثل بازی های دیگر برای بچه ها سخت باشد. ولی کودک شما با تمرین و تشویق موفق به انجامش می شود.

مقاله پیشنهادی : آموزش پینت بال

تاثیر بازی درمانی بر درمان کودکان بیش فعال

ورزش های کم تاثیر در بهبود بیش فعالی

برخی ورزش ها به دلیل تحرک بسیار کم هیچ تاثیر خاصی در بهبود و درمان بیش فعالی ندارند. همانطور که گفته شد ورزش‌ های تیمی به دلیل تحرک بسیار زیاد و عدم توجه کافی مربی تاثیر چندانی ندارند. از دیگر ورزش‌ های کم تاثیر می توان به وزنه برداری، بیسبال و بولینگ اشاره کرد.

برخی از کارشناسان معتقدند بدترین رشته ی ورزشی برای کودکان بیش فعال رشته های خشن مثل بوکس و رزمی است. اما در این مورد اتفاق نظری وجود ندارد. پس فراموش نکنید که رشته های رزمی برای همه بچه های بیش فعال مناسب نیست و برای برخی نتیجه ی عکس را خواهد داشت. پس در این مورد با پزشک فرزندتان مشورت کنید. در نهایت اینکه مشاوره کودک می‌ تواند به شما کمک کند تا بهترین ورزش و به طور کل بهترین روش درمانی را برای کودک بیش فعال و سریع ترین درمان بیش فعالی را پیدا کنید.

در آخر باید توجه کنید که که ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال یکی از روش‌ های آموزش مهارت‌ های لازم به کودکان بیش فعال است. بنابراین اگر فرزندتان هیچ علاقه ای به ورزش ندارد، به دنبال کشف علاقه او و کلاسهای مناسب کودکان بیش فعال باشید.

بیشتر بخوانید : فواید و عوارض ورزش تنیس روی میز

درمان خانگی بیش فعالی کودکان

سوالات مرتبط با ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال

1. بچه های بیش فعال باید چقدر ورزش کنند؟

کودکان بیش فعال بهتر است در تمام روزهای هفته 60 دقیقه ورزش متوسط تا شدید نمایند . اگر کودک بیش فعال به پیاده روی علاقه مند است روزی 20 دقیقه پیاده روی می تواند بر روی او اثر مثبتی بگذارد .

2. آیا ورزش های تیمی برای کودکان بیش فعال مناسب هستند؟

ورزش‌ های تیمی نقش بسیار مهمی در تقویت روحیه همدلی و همکاری در کودکان دارند و به اجتماعی‌ تر شدن آن‌ ها کمک می‌ کنند. اما کودکان بیش فعال قبل از هر چیز به تمرکز نیاز دارند. ورزش‌ های تیمی به دلیل محرک‌ های بسیار زیاد و عدم توجه کافی مربی به یک شخص، گزینه چندان مناسبی برای کودکان بیش فعال نیستند. البته برخی از ورزش‌ های تیمی مثل فوتبال و هاکی به دلیل زمان استراحت کم، از گزینه‌ های بسیار خوب می‌ باشند. توجه داشته باشید که ورزش و بازی تنها بخشی از روند درمان کودکان بیش فعال است و برخورد والدین در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد.

3. بیش فعالی چیست ؟

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) الگویی از مشکلات است که معمولا در کودکی ایجاد می شوند. والدین و معلّم ها متوجه می شوند که کودک بیش از حد معمول فعالیت و تحرک دارد. دائم حواسش پرت می شود. نمیتواند حتی برای مدت کوتاهی مشغول یک کار ثابت باشد. تکانشی است یعنی بدون فکر و ناگهانی دست به کاری می زند. تمرکز کردن برایش خیلی سخت و دشوار است.

کلید واژه های مرتبط : دعا برای بچه های بیش فعال


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد نظرات 0

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید