ورزش های مناسب برای کاهش درد پریود

3.9
(21)

دوران پریود اغلب با ناراحتی، ورم و درد همراه است. بیش از ۸۰ درصد زنان از درد دوران قاعدگی در طول زندگی خود رنج می‌ برند. برای بعضی از زنان درد پریود ممکن است در برخی از ماه ها کمتر و یا بیشتر باشد. یعنی تمام ماه های سال قاعدگی دردناکی ندارند. اما برای برخی از زنان به دلایل ژنتیکی و یا بیماری هر ماه درد پریود وحشتناکی را تجربه می کنند. چه شما سالی یکبار دردهای قاعدگی را تجربه کنید و چه هر ماه، مطمئناً به دنبال راهی برای کاهش این دردها هستید. ورزش برای کاهش درد پریود یکی از بهترین و بی خطرترین راه ها برای شماست. پس در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد ورزش های مناسب برای کاهش درد پریود و ورزش برای قاعدگی بیشتر توضیح بدهیم.

مقاله پیشنهادی : علت پف چشم در دوران قاعدگی

حرکات یوگا برای از بین بردن درد دوران قاعدگی

کاهش درد عادت ماهانه

اگرچه فعالیت های بدنی در روزهای ابتدایی بسیار محدود میشود. اما بهتر است یک یا دو روز مانده به شروع درد به طور مداوم ورزش کنیم. راه برویم و در کل حرکت داشته باشیم. انرژی انباشته و تغییرات هورمونی شروع پریودی با کالری سوزی و تحرک به خارج از بدن هدایت میشود. در نتیجه فشار بسیار کمتری در این روزها بر بدن وارد میشود. مخصوصا ورزش برای افرادی که درد شدید پریودی دارند دارویی معجزه آساست. کافیست یکبار امتحان کنید و از آن به بعد فشار و درد پریودی به مراتب کاهش می یابد.

شما می‌ توانید به جای استفاه از قرص برای کاهش درد پریود از ورزش برای تسکین درد پریود خود بهره ببرید. ورزش هایی که در این مطلب به شما معرفی می‌ کنیم از لحاظ علمی ثابت شده است که برای کاهش درد در قاعدگی بسیار موثر هستند.

بیشتر بخوانید : جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری و هر گرم چند کالری است ؟

ورزش در دوران پریودی

تغییرات هورمونی و فیزیکی در بدن خانم ها عامل ایجاد درد و دل پیچه و گرفتگی عضلات در دوران پریودی است. حرکات ورزشی مناسب می تواند این تغییرات هورمونی را متعادل سازد و تولید اندورفین (هورمونی که باعث ایجاد احساس خوبی در بدن میشود) را افزایش دهد. کاهش درد پریودی با ورزش و فعالیت های بدنی مناسب رخ می دهد. حرکات ورزشی در دوران پریودی می تواند باعث تسکین درد، التهاب و گرفتگی های بدن شده به داشتن احساس بهتر کمک می کند.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی و رژیم غذایی برای درمان کم خونی

حرکات یوگا برای دوران قاعدگی

مزایای ورزش در قاعدگی

خیلی از زنان به خاطر دردهایی که دارند، ورزش در روز اول پریود و کلا این دوران را انجام نمی دهند. اما باید این موضوع را بدانید که ورزش برای کاهش درد در پریود مانند یک مسکن قوی عمل می‌ کند. دوران قاعدگی از نظر هورمونی یک دوره بسیار پیچیده است. هر دو هورمون استروژن و پروژسترون در پایین‌ ترین حد خود قرار دارند. همین دلیلی محکم برای خستگی و بی انرژی بودن شما در این دوره است.

البته خستگی و نداشتن انرژی کافی نباید باعث شود که ورزش نکنید. به جای متوقف کردن فعالیت‌ های خود می‌ توانید در روزهای اول قاعدگی با شدت کمتری ورزش خود را ادامه دهید. ورزش برای کاهش درد پریود در یکی دو روز اول قاعدگی بسیار موثر است. ورزش باعث افزایش ترشح هورمون اندروفین ( ضد درد ) ، افزایش گردش خون ( مانع از لخته شدن ) ، کاهش استرس و کاهش کمر درد ناشی از قاعدگی می‌ شود.

بیشتر بخوانید : تمرینات تنفسی یوگا

بهترین ورزش برای کاهش درد پریود، آن ورزشی است که شما احساس خوبی به آن دارید. حواستان باشد که شدت تمرین خود را در این دوره کم کنید. در این بخش به بررسی ورزش های مختلف و تاثیر آن بر کاهش درد در عادت ماهانه می‌ پردازیم.

ورزش برای کاهش درد پریود

ورزش در خانه برای کاهش درد پریود

برخی از خانم‌ ها به علت درد پریود زیاد نمی‌ توانند از خانه خارج شوند یا به باشگاه بروند. از طرفی می‌ خواهند که فعالیت داشته باشند تا از مزایای ورزش برای کاهش درد پریود بهره‌ مند شوند. در این بخش چند حرکت برای کاهش درد قاعدگی به شما معرفی می‌ کنیم. برخی از این تمرینات، حرکات یوگا و یا پیلاتس هستند که واقعاً برای کاهش درد عادت ماهانه تاثیر گذارند.

بیشتر این تمرین ها کششی هستند و شما باید روی نفس گیری تمرکز کنید. تنفس عمیق در حین این تمرینات باعث کاهش استرس و درد می‌ شود. حتی اگر درد شدید هم دارید اجرای هیچ یک از این تمرینات برای شما مشکلی ایجاد نمی‌ کند. نه تنها درد شما زیاد نمی‌ شود بلکه اجرای این تمرینات منجر به کاهش شکم درد و کمر درد ناشی از قاعدگی نیز می‌ شود.

مقاله پیشنهادی : فواید ورزش پیلاتس و لاغری با پیلاتس ؛ آیا پیلاتس باعث لاغری می شود ؟

ورزش های مناسب برای کاهش درد دوران قاعدگی

حرکت بچه ( child’s Pose )

انجام حرکت بچه به عنوان یک حرکت کششی برای استراحت فعال در کلاس‌ های یوگا اجرا می‌ شود. حرکت بچه با کششی آرام در عضلات کمر، باعث تسکین کمر درد و آرامش ذهن می‌ شود. در اجرای این حرکت روی تنفس عمیق تمرکز کنید. هیچ انقباضی در باسن نداشته باشید. باسن و تنه را رها کنید. این کشش برای کاهش خستگی و کمر درد یک تمرین مناسب است.

زاویه بسته پا برای کم کردن درد قاعدگی

روی زیرانداز مرتفع و نرمی به پشت دراز بکشید. زانوها را خم کنید و کف پاها را به هم تماس دهید. پشت خود را صاف و ریلکس کنید. برای اینکه زانوها بتوانند بدون حرکت و ریلکس باقی بمانند یک حوله زیر هر یک از ران ها قرار دهید. ۴ یا ۵ دقیقه در همین حالت بمانید و عمیق نفس بکشید.

بیشتر بخوانید : چند روز بعد از پریودی فرزند پسر يا دختر میشود

اموزش کاهش درد های دروان قاعدگی با ورزش

تکیه دادن پا به دیوار در زمان پریودی

این حرکت گردش خون را در بدن متعادل نگاه می دارد و برای کم کردن درد دوران پریودی بسیار موثر است. کنار دیوار به پشت دراز بکشید. دستها را کنار خود نگاه دارید. در حالیکه ستون فقرات خود را صاف نگاه داشته اید پاها را به صورت عمودی به دیوار و به سمت بالا تکیه دهید. چند دقیقه نفس عمیق بکشید و در همین حالت بمانید.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب قبل از بارداری

خم شدن به جلو در حالت ایستاده

صاف بایستید و از جلو به سمت پایین خم شوید. این تمرین باعث کشش در ستون فقرات و عضلات کمر می‌ شود. به همین دلیل این تمرین برای کاهش کمر درد ناشی از قاعدگی بسیار عالی است. همچنین این تمرین باعث کشش در عضلات باسن و پشت ران می‌ شود. به علاوه برای کاهش درد پریود حرکت خوبی است. زیرا باعث افزایش گردش خون و کاهش خستگی ناشی از درد قاعدگی می‌ شود.

حرکات ورزشی برای کاهش درد پریود

ورزش برای کاهش درد پریود با حرکت شتر

شاید اجرای حرکت شتر یا camel در زمان پریودی دشوارتر باشد. اما برای کم کردن دل پیچه و درد زیر شکم میتواند بسیار موثر باشد. کمی نیرو و انعطاف پذیری کافیست تا این حرکت را بتوانید اجرا کنید. این حرکت یوگا باعث کشش ستون فقرات، و باز کردن لگن و عضلات شکم میشود. باعث میشود تا گردش خون و آب در بدن راحت تر جریان یابد و درد پریودی را تسکین می دهد.

زانوها را خم کنید و روی پاشنه پاها بنشینید. دستها را روی زانوها قرار دهید. (حالت شروع). سپس کمر خود را به حالت کمان درآورده دست ها را پشت سر خود و روی پاشنه پاها قرار دهید. کمی در همین حالت بمانید با حفظ عمل دم و بازدم به حالت اولیه بازگردید و مراحل را تکرار کنید.

مقاله پیشنهادی : درمان سریع گودی کمر

کاهش درد عادت ماهانه با ورزش کردن

کشیدن زانوها داخل شکم

یکی از موثرترین تمرینات برای کاهش درد عادت ماهانه، همین تمرین است. این حرکت احساس بسیار خوبی به شما می‌ دهد. به علاوه گردش خون به سمت شکم را افزایش می‌ دهد و به کاهش درد در اندام‌ های داخلی کمک می‌ کند. این یک تمرین عالی برای تسکین کمر درد ناشی از پریود و کاهش شکم درد است. تنفس عمیق در حین این تمرین را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید :ورزش های مناسب در دوران کرونا

ورزش در قاعدگی برای کاهش درد قاعدگی

کم کردن درد قاعدگی با کشش تک پا

این تمرین یکی از بهترین حرکات آرامش بخش و کاهش دهنده درد پریودی است. این تمرین را برای هر یک از پاها تکرار کنید. در هر یک از تمرینات ورزشی برای کاهش درد پریودی نباید به خود فشار آورید. تا هر کجا که میتوانید بدن خود را به آرامی بکشید. زیرا هدف در این تمرینات خوش فرم کردن بدن نیست بلکه هدف از اجرای آنها ریلکس کردن عضلات و کاهش درد زیر شکم و کمر است.

مقاله پیشنهادی : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

کاهش دردهای قاعدگی با انجام ورزش‌های مناسب

چرخش ستون فقرات

این تمرین باعث کشش عضلات باسن و کمر می‌ شود. این کشش را یک دقیقه در هر سمت اجرا کنید. در حین کشش نفس های عمیق بکشید. این تمرین به کاهش دردهای شکم و کمر ناشی از قاعدگی کمک می‌ کند.

حرکت گربه-شتر

این یک تمرین عالی برای کاهش درد عادت ماهانه است. در تمرینات قبلی شما دراز می‌ کشید و حرکت کششی انجام می‌ دهید. اما در حرکت گربه-شتر شما فعال تر هستید و چیزی بیشتر از کشش انجام می‌ دهید. در این تمرین ضربان قلب بالاتر می‌ رود و گردش خون بیشتر می‌ شود. این یک تمرین خوب برای کاهش درد های کمر و شکم است.

برای تغییر حالت از گربه به شتر بسیار آرام جا به‌ جا شوید و به کمر خود ضربه نزنید. برای نفس گیری صحیح در وضعیت شماره ۱ عمل دم و در وضعیت شماره ۲ که حالت گربه است بازدم انجام دهید. حواستان به نفس گیری باشد تا با تنفس درست به اکسیژن رسانی به مغز و بافت‌ های بدنتان کمک کنید.

مقاله پیشنهادی : داروی گیاهی کاهش میل زنان

تاثیر ورزش کردن در کاهش دردهای پریود و سندروم پیش از قاعدگی

کاهش درد پریودی با حرکت پروانه

در حالیکه کمر خود را صاف نگاه داشته اید روی زیرانداز خود بنشینید. زانوها را خم کنید و کف پاها را به هم بچسبانید و با دستهایتان محکم نگاه دارید. ران ها و زانوها را شبیه به حرکت بالهای پروانه به بالا و پایین و به آرامی حرکت دهید. دم و بازدم را فراموش نکنید. به مدت ۳ الی ۵ دقیقه آن را تکرار کنید. قبل از اتمام تمرین از سرعت خود بکاهید و حرکت را متوقف کنید. ریلکس شوید و زانوها را صاف کنید.

بیشتر بخوانید : فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی

حرکت جسد (شاواسانا)

شاواسانا یا حرکت جسد معمولاً استراحت نهایی در کلاس یوگا است. این یک تمرین بسیار ساده است. دلیل اصلی اجرای این تمرین، آرامش ذهن و جسم است. دم و بازدم عمیق انجام دهید و به خودتان مجالی برای فکر کردن به دردهای قاعدگی را ندهید. سعی کنید این تمرین آسان را در مکانی ساکت و به دور از سر و صدا اجرا کنید.

استراحت روی بالش

این یک تمرین کششی نیست. اما درمان خیلی سریع درد پریودی است. تنها کافیست در حالت نشسته خود را خم کرده بالش خود را بغل کنید و به آن تکیه دهید. چند دقیقه ای در همین حالت بمانید. این پوزیشن باعث کاهش درد پریودی میشود و عضلات شکم و کمر را ریلکس میکند.

مقاله پیشنهادی : بهترین حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری

بهترین تمرینات در دوران پریود برای کاهش درد

اگر از شدت درد و خون ریزی نمی‌ توانید برای فعالیت به بیرون از خانه بروید نگران نباشید. این ورزش های مناسب دوران قاعدگی را برای کاهش درد در دوران قاعدگی به راحتی می‌ توانید در خانه و یا حتی روی تخت‌ اجرا کنید. حالا اگر دردهای شما به اندازه‌ ای قابل تحمل هستند می توانید فعالیت‌ های همیشگی خود را انجام دهید. سوال این است که بهترین ورزش برای کاهش درد پریود و ورزش برای دل درد کدام است؟ آیا واقعاً ورزش برای تسکین درد قاعدگی راه حل خوبی است؟ آیا تمام ورزش ها برای کاهش درد در قاعدگی مناسب هستند؟ توجه داشته باشید نباید در این روزها که بدن حساس میشود ورزش های سخت و یا طولانی انجام دهید.

1. آیا ورزش بدنسازی در دوران قاعدگی ضرر دارد؟

خیر اما بهتر است از بلند کردن وزنه های سنگین در ست و تکرارهای بالا خودداری کنید. به عنوان مثال اگر در حالت عادی تمرینات خود را در ۳ ست ۱۲ تایی و با وزنه سنگین اجرا می کرده اید، اکنون آن را در ۲ ست ۸ تایی و با وزنه سبک تر اجرا کنید. از شنا کردن، دوچرخه سواری و دویدن جدا خودداری کنید.

کلید واژه های مرتبط : خوراکی های کاهش درد قاعدگی و ورزش برای تنظیم پریود

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.9 / 5. تعداد نظرات 21

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید