ورزش های مناسب برای افزایش تمرکز

3.2
(9)

در این عصر تازه، ما حواس‌ پرتی‌ های فراوان داریم. برای مبارزه با آن خود را به سلاح‌ های خوب مجهز نکرده‌ ایم! بنابراین در این جنگ نابرابر محکوم به شکستیم اگر مهارت‌ های مقابله با حواس پرتی و ورزش های تمرکز ذهن را جدی نگیریم. پس در این مقاله از ورزش بلاگ ما را دنبال کنید تا با ورزش های مناسب برای افزایش تمرکز بیشتر آشنا شوید.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر

تمرین ورزشی برای مغز

تحقیقات علمی نشان داده است که ورزش باعث فعالیت و شناخت مغز می شود، بنابراین تمرکز افزایش پیدا می کند. پس اگر که تمرکزتان پایین است باید به صورت منظم به ورزش بپردازید. ورزش های هوازی مانند دو، ترکیباتی را ایجاد می کنند که باعث تقویت و محافظت نورون ها یا رشته مغزی میشود و همچنین بخشی از مغز که کارش ذخیره خاطرات است، مفید می باشد . تمرینایی مثل بلند کردن وزنه به تقویت حافظه زنان کمک میکند.

ورزش منظم باعث کاهش التهاب و مقاومت انسولین و زنده ماندن سلولهای مغز میشود . احساس خستگی، ناراحتی و تحریک پذیری می تواند برای سلامت روان، بخصوص تمرکز مخرب باشد. انجام هر گونه فعالیت بدنی به جای بی تحرکی برای تمرکز و حافظه مناسب است . چون ورزش های هوازی و قدرتی به تمرکز کمک میکند.

در شرایط جدید باید تمرینات جدید را هم یاد بگیرید و سلاح های خود را دائماً به روز کنید. حواس پرتی و نداشتن تمرکز ذهنی واقعیتی است که نباید آن را انکار کنیم. بلکه باید بپذیریمش و مشتاقانه مهارت تمرکز ذهن را یاد بگیریم. ورزش چه به صورت انفرادی و چه به صورت تیمی، در حقیقت چالشی برای ذهن می باشد.

بیشتر بخوانید : ورزش های مفید برای بیماران ام اس

افزایش تمرکز با ورزش

ورزش هایی برای تقویت ذهن

راه های افزایش تمرکز و یادگیری زیادی وجود دارند که ما در زیر برخی ورزش های مفید برای سلامت مغز و افزایش تمرکز را برای شما آورده ایم :

بیسبال

علی رغم آنچه که بسیاری از افراد تصور می کنند. مقدار زیادی از قدرت ماهیچه ای در ورزش بیسبال مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین تکنیک های را که قبل از تمرین، حین ‎تمرین و بعد از تمرین می شناسید تجسم کنید تا ماهیچه های خود را برای اجرای هریک از آن ها آماده کنید. داشتن مشکل در انجام بعضی تکنیک ها ممکن است تمرکز شخص را متزلزل کند و به همین دلیل این ورزش به ذهن فولادی نیازمند است.

تجسم جایی که توپ را به آن ارسال می کنید، به همان اندازه مهم است که بتوانید خودتان را برای گرفتن دوباره توپ به آن محل برسانید. موفقیت در انجام صحیح این تکنیک ها نیازمند تمرکز بالایی است

مقاله پیشنهادی : ورزش هایی برای تقویت مچ دست

ورزش هایی برای تقویت ذهن

پیاده روی سریع

هر روز یک وعده پیاده روی سریع حدود نیم ساعت به شما کمک می کند ذهنتان را پاک کنید و قلبتان را پمپاژ کنید.

بیشتر بخوانید : پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند ؟ و یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

ورزش تای چی

تای چی از زیباترین و محبوب ترین هنر های رزمی در چین و کل جهان است . این ورزش ابتدا بدن را متعادل میکند و سپس انرژی درونی انسان ذهن، تنفس، عواطف، طبیعت و روح را متعادل می کند. برای بسیاری از افراد مسن و یا افراد بی تحرک توصیه می شود. چون به جای عضلات، تاکید بر پرورش ذهن دارد و باعث افزایش قدرت تمرکز می شود. این ورزش برای نگه داشتن وضع بدن در حالت ایده آل مناسب است. شامل تمرین‌ های بدنی نرم و ساده هست که به طور معمول به هنگام صبح و به صورت گروهی انجام می‌ شود.

ورزش های تمرکز ذهن

یوگا برای افزایش تمرکز

یوگا علاوه بر ورزش، یک روش تسکین استرس است. پایین بودن استرس تمرکز را بالا می برد. بنابراین، یوگا می تواند به کاهش استرس و افزایش تمرکز کمک کند.

مقاله پیشنهادی : انواع سبک های ورزش یوگا

گلف

بازی گلف، به عنوان یکی از چالش برانگیز ترین ورزش های جهان شناخته شده است و فارغ از این که شخص تازه کار و یا حرفه ای باشد. اگر از تمرکز خوبی برخوردار باشد، می‎ تواند از این بازی نهایت لذت را ببرد. بازی گلف همیشه چالش برانگیز است . تمام راز تسلط بر بازی گلف، چه برای مبتدیان و چه حرفه ای ها رسیدن به تمرکز ذهنی لازم برای این بازی است و همچنین صبور بودن در طول بازی که بسیار مهم است .

ورزش های سبک برای افزایش دقت

تنیس

.ورزشکاران حرفه ای ورزش تنیس از تاثیرات عدم داشتن تمرکز بر روی بازیشان به خوبی آگاه اند. تمرکز، بخش مهمی از بازی تنیس است و اگر بتوانید مثل یک ورزشکار حرفه ای تمرکز خود را در طول بازی از دست ندهید، قطعا موفق خواهید شد. نکته مهم در انجام این ورزش این است که تمرکز ذهنی خود را بر روی بازی نگه دارید و از توجه به وقایع خارج از آن خودداری کنید. به همان اندازه که برای انجام بهتر تکنیک ها در این بازی تلاش می نید، لازم است برای تقویت تمرکز خود نیز تلاش کنید

بیشتر بخوانید : آموزش یوگا و مدیتیشن

ورزش تیراندازی

در بین انواع ورزش ذهنی تیراندازی رابطه مستقیمی با افزایش تمرکز دارد که بر دو اصل سرعت و دقت استواراست. این ورزش انواع مختلف دارد مثل تیراندازی با کمان، تفنگ بادی، تپانچه بادی که باید درسالن تیراندازی تمرین شود .

افزایش تمرکز سریع

شطرنج

شاید یکی از ساده ترین ورزش هایی که در خانه هم می توانید انجامش دهید، شطرنج است. این بازی کاملا فکری است. شطرنج شما را وادار می کند زمانی طولانی ذهنتان را روی بازی متمرکز کنید و باعث افزایش تمرکز و قدرت ذهنتان می شود. همچنین سایر تغییرات سبک زندگی، مثل داشتن خواب مناسب و خوردن غذاهای دارای اسید امگا 3، هم می تواندبه افزایش تمرکزتان کمک کند.

مقاله پیشنهادی : آموزش مدیتیشن قبل از خواب

ورزش های مفید برای مغز

ژیمناستیک

ژیمناستیک ورزشی است که به هماهنگی بالایی بین حافظه، قدرت بدنی و تمرکز نیاز دارد . حرکت آکروباتیک که در این ورزش انجام می شود، نیازمند قدرت است.

یکی از معمول ترین کارهایی که یک ژیمناستیک کار هنگام رقابت با خود انجام می دهد، انتقاد از عملکرد خود در تکنیک و حرکتی است که قبلا انجام داده اما در آن لحظه از پس انجام آن برنیامده است.

افزایش تمرکز حواس با ورزش

در این ورزش، حرکات، دقت و زمانبندی شخص باید باهم هماهنگ باشند و برنامه های تمرینی این ورزش، 5 روز در هفته و شامل جلسات 3 ساعته و یا بیشتر است . یک ژیمناستیک کار برای رسیدن به موفقیت، نیازمند تمرکز ذهنی کامل است و از دست دادن تمرکز شخص حین انجام حرکات پیچیده ممکن است عواقب فاجعه آمیزی به همراه داشته باشد .

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب بیماری پارکینسون

شنا

ورزش شنا هم یکی از ورزش هایی است که به تمرکز بالایی نیاز دارد . شناگران غالبا در چیزی به نام ” چرخه خرابکاری 7 روزه ” قرار می گیرند، جایی که به توانایی های خود شک میکنند و دچار استرس بیش از حد می شوند. ‎‎شناگران معمولا در تمرین 90% روی قدرت بدنی و 10% روی قدرت ذهنیشان اتکا می کنند. اما در مسابقات اتکا به قدرت تمرکز به 90% می رسد. چون که شخص به توانایی های بدنی خود ایمان دارد.

مقاله پیشنهادی : آموزش شنا کرال، پروانه و قورباغه

ورزش شنا با تمرکز و آرامش

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری به عنوان یکی از رشته های ورزشی که در آن فرد دائما در معرض استرس قرار دارد شناخته می شود. این ورزش به تمرکز به شدت بالایی نیازمند است و برای هرکسی مناسب نیست. ساده ترین قسمت این ورزش، آماده سازی بدن برای مسابقه و ایجاد برنامه است. اما با این حال حفظ تمرکز بالا در این ورزش کار سختی به حساب می ‎آید .

در این ورزش، به منظور حفظ فشار رقابتی نیاز به توسعه روانی مداوم است. نکته مهم در اینجا، توانایی کنترل اعصاب دوچرخه سوار است که اگر دوچرخه سوار نتواند اعصاب خود را کنترل کند هرگز به پتانسیل کامل خود نخواهد رسید . فشار دادن پدال ها و حرکت پا ها به بالا و پایین برای ساعت ها نیازمند آمادگی کامل جسمی و ذهنی است .

خون سردی دوچرخه سوار در این شرایط یک مهارت ذهنی برای او به حساب می آید. همچنین دوچرخه سوار از اشتباهات خود درس می گیرد. دوچرخه سواری یک ورزش ایده آل برای غلبه بر شکست است. علاوه بر این، ورزش دوچرخه سواری در مورد برنامه ریزی استراتژیک و رویکرد های استراتژیک نیز است .

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی

ورزش دوچرخه سواری همراه با تمرکز ذهن

قایقرانی

ممکن است این گونه به نظر نرسد اما ورزش قایقرانی نیازمند قدرت ذهنی بالایی است . آنچه که مردم اغلب از دیدن آن غافلند این است که قایقرانی، دسته ای از قدرت روانی و عملکرد های روانشناختی است که نتیجه تلاش بدنی به همراه استقامت روانی است .

اصولا قایقرانان باید در هر دقیقه حدود 30 بار پارو بزنند. همین امر قهرمان شدن در این مسابقات را سخت می کند. برخی افراد قایقرانی را کابوسی زنده توصیف می کنند. پارو زدن هربار باید بهتر از دفعه قبل صورت گیرد و هریک از قایقرانان باید بهتر و بیشتر از دیگری تلاش کنند. از آن جا که حرکت پارو ها با هم در ارتباط است ، یک حرکت اشتباه می تواند روی حرکت دیگران نیز تاثیر بگذارد. این ورزش بی رحمانه اما در عین حال شگفت انگیز، نیاز به تمرکز مداوم دارد .

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب در دوران کرونا

روش های تمرکز ذهن با قایقرانی

صخره نوردی

بیشتر افراد به این ورزش به چشم ورزشی سرگرم کننده و آسان مانند دویدن نگاه می کنند. اما با این حال این ورزش اصلا آسان نیست و تنها زمانی که شخص در انجام آن کاملا حرفه ای شده باشد راحت به نظر می رسد. صخره نوردی فراتر از توانایی جسمی است. این ورزش یک ورزش تمرکزی است و بسیاری از تمرینات برای این ورزش شامل تمرینات ذهنی هستند .

این ورزش از آن دسته ورزش هایی است که بسیاری چیز از شکست هایی که می خورید خواهید آموخت. اما آنچه در این ورزش منحصر به فرد است این است که اشتباه کردن در آن برای شخص بی خطر است چرا که یکی از دروس صخره نوردی چگونگی سقوط ایمن است. موفقیت در صخره نوردی با فشار آوردن به بدن و پیش بینی ذهنی همراه با تمرکز بالا میسر می شود.

بیشتر بخوانید : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

آرامش ذهنی و تمرکز با صخره نوردی

ورزش بوکس

بوکس ورزشی است که در آن دو نفر که دستکش های محافظ پوشیده اند مقابل هم قرار می گیرند و به هم مشت می زنند. بوکس به عنوان ورزشی آزاد و نفس گیر شناخته شده است. هر مرحله، نیازمند تمرکز، قدرت ، قاطعیت ، اراده قوی و سطح آمادگی بالا برای موفقیت بوکسر ها است.

بوکس یکی از ورزش های نادری است که شخص نمی داند چه چیزی در انتظارش خواهد بود. بنابراین بوکسر ها همیشه خودشان را برای اتفاقات ناگوار آماده می کنند. این ورزش نیازمند آمادگی بالای جسمی و تمرکزی است. در مسابقات بوکس، بوکسور ها در مبارزه از حرکات استراتژیک استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید : چه کیسه بوکسی بخریم ؟

انواع ورزش مناسب ذهن و مغز

هنر های رزمی ترکیبی

هنر های رزمی ترکیبی یک ورزش تمام عیار برای افزایش تمرکز سریع است. این ورزش ترکیبی از تکنیک های زد و خورد است که ممکن است در حالت ایستاده و روی زمین باشد . در این ورزش از تکنیک های بوکس کمتر استفاده می شود.

ورزش های رزمی ترکیبی ، نمونه ای کامل از ورزش های مناسب آمادگی ذهن و جسم است. اگر مبارزان از نظر ذهنی امادگی داشته باشند، می توانند ساعت ها بجنگند. اما اگر از تمرکز حواس کافی برخوردار نباشند به راحتی شکست خواهند خورد. در این ورزش آمادگی ذهنی از 90% اهمیت و آمادگی جسمی از10% اهمیت برخوردار است. در این ورزش بهترین مبارز کسی که برنده می شود نیست، بلکه کسی است که به بهترین شکل خود مبارزه می کند.

مقاله یشنهادی : مواد غذایی مناسب برای سندرم پیش از قاعدگی

کلید واژه مرتبط : وسایل افزایش تمرکز و روش تمرکز ذهن و ورزشی با تمرکز و آرامش ۴ حرفی و ورزشی برای افزایش تمرکز در جدول

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.2 / 5. تعداد نظرات 9

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید