ورزش های مضر برای دیسک گردن

3
(7)

بهبودی بیماری دیسک گردن می تواند با شناخت صحیح از میزان آسیب دیدگی شما رو به درمان و بهبودی باشد. اگر آگاه باشید که باید از کدام فعالیت ها و تمرینات در زمان بروز دیسک گردن خودداری کنید، کمک بسیار خوبی برای شروع درمان است. بخش عمده ای از روند بهبودی هنگامی شروع می شود که از حرکاتی که می توانند از پیشرفت بهبودی جلوگیری کنند یا حتی باعث تشدید دیسک آسیب دیده شوند، اجتناب کنید. به همین منظور در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد ورزش های مضر برای دیسک گردن بیشتر توضیح دهیم. البته در مقاله ی دیگری انواع ورزش برای دیسک گردن با تصویر و ورزش های مفید برای دیسک گردن را معرفی کرده ایم.

مقاله پیشنهادی: ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزشهای مضر برای دیسک گردن

درمان سریع دیسک گردن در خانه

شایع ترین علت بروز دیسک گردن پیری و بالا رفتن سن می باشد. اما در صورتی که شما به انجام فعالیت‌ های ورزشی سنگین بپردازید و اطلاعات مناسبی درباره آن نداشته باشید دچار دیسک گردن خواهید شد.

گاهی اوقات نیز دیسک گردن ممکن است به علت تصادفات خودرویی یا تصادف با موتورسیکلت به وجود بیاید. یکی دیگر از دلایل بروز دیسک گردن آسیب دیدگی شدید گردن است. در این مواقع دیسک گردن دچار پارگی می‌ شود و ماده نرم و ژله مانند آن از درون دیسک به سمت بیرون خارج می‌ شود. سپس این ماده به اعصاب مجاور فشار وارد کرده و باعث بروز درد شدید گردن خواهد شد.

بیشتر بخوانید : حرکات اصلاحی گردن رو به جلو

در این حالت حتی انجام دادن یک فعالیت ورزشی ساده از قبیل پیاده روی می‌ تواند بسیار دردناک باشد. خوشبختانه دیسک گردن می‌ تواند به طور صحیح درمان شود. روش‌ های متعددی وجود دارد که می‌‌ توان به کمک آنها به بهبود پارگی دیسک گردن کمک کرد. برخی از تمرینات ورزشی خاص در بهبود درد حاصل از دیسک گردن بسیار مفید هستند. از سویی دیگر برخی حرکات ورزشی می‌ توانند باعث بدتر شدن درد شوند.

انجام بعضی از حرکات حتی برای دیسک‌ های سالم در ستون فقرات نیز مضر می‌ باشند. مخصوصا اگر این حرکات همراه با یکدیگر انجام شوند. این حرکات شامل خم شدن، بلند کردن اشیای سنگین و یا چرخش ناگهانی بدن در وضعیت نادرست بدنی می‌ باشند. یکی دیگر از حرکت‌ های مضر، نگه داشتن نفس در زمان انجام فعالیت‌ های سنگین می‌ باشد. برخی دیگر از کارهایی که باید از انجام آنها خودداری کنید شامل درازنشست، بلند کردن پا و فعالیت‌ های هوازی با برخورد زیاد است.

مقاله پیشنهادی : پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند ؟

درمان سریع دیسک گردن در خانه

ورزش های ممنوع برای دیسک گردن

اگر دچار دیسک گردن شده‌ اید در انتخاب نوع ورزش باید بسیار دقت کنید. بسیاری از حرکات ورزشی برای دیسک گردن مناسب نیستند و وضعیت آسیب دیسک را بدتر می‌ کنند. در این قسمت به برخی از ورزش‌ های مضر برای دیسک گردن اشاره خواهیم کرد:

کرانچ شکمی با قرار دادن دست‌ ها پشت گردن

قرار دادن دست‌ پشت سر در هنگام انجام کرانچ شکم باعث چرخش ستون فقرات می‌‌ شود و ریسک بیرون زدگی دیسک افزایش پیدا کند. این امر باعث وارد شدن فشار بسیار زیادی به عضلات ملتهب بدن می شود. در عوض باید سعی کنید برای انجام دادن این حرکت ورزشی بازوهای خود را روی قفسه سینه قرار دهید و شانه‌ ها را به سمت بالا بکشید. در صورتی که شما دچار درد گردن هستید باید سعی کنید از بروز مشکلاتی که در آینده ممکن است به وجود بیاید خودداری کنید. قبل از انجام دادن هر گونه حرکتی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : درمان آرتروز گردن در منزل با ورزش

ورزش های ممنوع برای دیسک گردن

بلند کردن اجسام سنگین

یکی از ورزش های مضر برای دیسک گردن بلند کردن وزنه های سنگین می باشد. هنگام بلند کردن اجسام سنگین با بازو ها، ممکن است متوجه کشیدگی عضلات بزرگ گردن شوید. فعالیت بیش از حد این عضلات بزرگ، باعث ایجاد درد و افزایش بیش از حد فشار بر گردن می شود. هنگام انجام ورزش هایی که با بلند کردن اجسام سنگین همراه اند، همواره از بلند کردن وسایل سبک تر شروع کنید و در ابتدا به وضعیت گردن خود توجه کنید. از انجام حرکات ورزشی با وسایل یا وزنه های سنگینی که باعث ایجاد درد و کشیدگی گردن شوند، خودداری نمایید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های تقویت عضلات شانه و کتف

بالا بردن وزنه تا بالای سر

افرادی که دچار دیسک گردن هستند باید انجام دادن هرگونه ورزشی که فشار زیادی را به ناحیه سر و گردن وارد می‌ کند مانند وزنه برداری به شدت خودداری کنند. این افراد باید ورزش کردن با وزنه و بالا و پایین بردن آن را فراموش کنند. زیرا این حرکات فشار بسیار زیادی را به سر و گردن وارد می‌ کند و باعث تشدید درد و آسیب دیدگی در ناحیه آسیب دیده خواهد شد.

بیشتر بخوانید : درمان لرزش دست با ورزش

آسیب به دیسک گردن با وزنه زدن

انجام حرکات ورزشی با دامنه حرکتی زیاد

در هنگام انجام حرکات کششی و یا فعالیت های روزمره سعی کنید دامنه حرکتی گردن خود را محدود کنید. از حرکت دادن گردن، در یک دامنه حرکتی گسترده خودداری کنید. حرکت دادن گردن در این محدوده ها، می تواند سبب افزایش فشار بر بافت های اطراف دیسک شود. همچنین، دیسک گردن را در معرض کوبیدگی و فشار های برشی قرار می دهد. این امر می تواند سبب تشدید آسیب دیدگی گردن شود.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب برای جلوگیری از پوکی استخوان

چرخاندن گردن

اگر برای انجام یک تمرین خاص مجبور به چرخاندن بیش از حد گردن هستید باید بدانید که با این کار احتمال تشدید دیسک گردن را افزایش می‌ دهید. برخی از تمریناتی که می‌ تواند باعث این موضوع شوند عبارتند از استفاده از توپ پزشکی، حرکات یوگا که در آنها فرد مجبور به انجام چرخش بیش از حد ستون فقرات به طرفین است .

بیشتر بخوانید : تمرینات ویلیامز برای دیسک کمر

انجام حرکات ورزشی مضر برای دیسک گردن

پرس گردن

حرکت پرس گردن که در قسمت پشت گردن و شانه انجام می‌‌ شود می‌ تواند باعث آسیب ‌دیدگی گردن شود. برای انجام این تمرین ورزشی شما باید تا جایی که امکان دارد شانه خود را به سمت بیرون بچرخانید. در چنین حالتی ستون فقرات و شانه‌ ها در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می‌ گیرند و این حرکت سلامت این نواحی را به خطر خواهد انداخت.

مقاله پیشنهادی : تمرینات اصلاحی برای پشت صاف

نشستن طولانی مدت

نشستن لزوماً یک حرکت ورزشی محسوب نمی شود. اما توجه به این نکته بسیار مهم است که نشستن طولانی مدت برای بدن مضر است. به خصوص زمانی که قوز کرده اید. در هنگام خستگی، نیروی جاذبه سبب متمایل شدن سر به سمت جلو می شود. این امر می تواند یکی از ورزش های مضر برای دیسک گردن تلقی شود.

متاسفانه، جلو آمدن سر به ازای هر درجه اضافی، به طور تصاعدی فشار وارده بر گردن را افزایش می دهد. همچنین، دراز کردن دست‌ ها به سمت جلو یا بالای سر نیز می‌ تواند اثرات مشابهی داشته باشد و سبب افزایش فشار وارده بر گردن شود.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای انحراف ستون فقرات

مضرات نشستن طولانی مدت

فعالیت های مضر برای بیماران مبتلا به دیسک گردن

انجام برخی از فعالیت‌ ها در هنگام ابتلا به گردن درد، می‌ تواند سبب بدتر شدن شرایط شود. پس تا زمانی که علائم فروکش نکنند، باید از انجام ورزش های مضر برای دیسک گردن خودداری کنید. مانند:

  • استفاده طولانی مدت از تبلت و تلفن همراه و قرار گیری گردن در وضعیت نامناسب و کشیدگی عضلات گردن.
  • فعالیت های استرس زا و ایجاد تنش و افزایش درد در عضلات اطراف گردن.
  • مطالعه، تماشای تلویزیون، یا کار کردن در حالتی که بدن به سمت جلو متمایل شده یا قرار گیری در وضعیت نامناسب بدنی برای مدت طولانی.
  • خوابیدن با بالش های خیلی بلند یا خیلی کوتاه و یا قرار گرفتن در وضعیت نامناسبی که گردن را تحت فشار قرار دهد.
  • رانندگی طولانی مدت.
  • شرکت در ورزش هایی که علائم آسیب دیدگی گردن را تشدید می کنند یا به انجام حرکات سریع گردن نیاز دارند. مانند فوتبال، فوتسال، دو و میدانی، هاکی، و کشتی.
  • انجام کارها یا ورزش هایی که بیش از حد از بازوها و قسمت بالایی بدن استفاده می کنند یا به آن ها فشار می آورند.

مقاله پیشنهادی : درمان تنگی کانال نخاعی کمر با ورزش

ایا پیاده روی برای دیسک گردن مفید است

در آخر باید گفت که حتما استراحت کافی و مکرر داشته باشید و به وضعیت بدنی خود در طول روز توجه کنید. استراحت دادن به دیسک ستون فقرات، منجر به بهبود آن، و در نهایت تحمل مقادیر عادی فشار می گردد. نداشتن استراحت کافی یا انتخاب ورزش نامناسب، خطر آسیب دیدگی دیسک و بافت های اطراف آن را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید : انواع افتادگی شانه | حرکات اصلاحی برای درمان افتادگی شانه

سوالات مرتبط با دیسک گردن

1. ایا دویدن برای دیسک گردن مضر است؟

بله. بخش مرکزی دیسک، ضربه و فشار وارد بر بدن و ستون فقرات را جذب می‌ کند. دیسک سالم در برابر فشار مقاومت می‌ کند. وارد شدن آسیب به دیسک گردن یا کمر باعث کاهش توانایی دیسک در جذب ضربه و فشار می‌ شود. در صورت استراحت کافی، دیسک بهبود پیدا می‌ کند و می‌ تواند دوباره در برابر فشار و ضربه مقاومت کند.

2. شنا برای دیسک گردن مناسب است؟

شنا یکی از بهترین تمرینات قلبی عروقی است که برای بیرون زدگی دیسک گردن (گردن درد) تجویز می‌ شود. در مقایسه با تمرینات با شدت زیاد مانند دویدن، شنا به مراتب کمتر روی ستون فقرات و مفاصل بدن اثر نامطلوب باقی می‌ گذارد. البته اگر مراقب نباشید، شنا کردن و استخر درمانی ممکن است به درد گردن یا کمر اضافه کند. نکته کلیدی این است که اطمینان حاصل کنید که شما تکنیک‌ های مناسب شنا را می‌ شناسید و بیش از حد تمرین نمی‌ کنید.

3. ایا پیاده روی برای دیسک گردن مفید است؟

ممکن است سوال شما هم باشد که آیا پیاده روی برای دیسک گردن ضرر دارد؟ باید گفت که پیاده‌ روی یک انتخاب عالی برای بیماران مبتلا به دیسک گردن است. زیرا این کار باعث تحریک جریان خون و اکسیژن به سلول‌ های بدن می‌ شود. همچنین پیاده‌ روی به هیدارته نگه داشتن دیسک‌ ها که برای بهبودی بسیار مهم است کمک می‌ کند. لازم به ذکر است که اگر چنانچه هر کدام از فعالیت‌ ها باعث افزایش درد گردن در شما شد بلافاصله فعالیت را متوقف کرده و با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.
چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3 / 5. تعداد نظرات 7

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

2 دیدگاه دربارهٔ «ورزش های مضر برای دیسک گردن»

دیدگاهتان را بنویسید