ورزش های تعادلی برای کودکان

3.8
(11)

بازی برای تقویت تعادل در کودکان یکی از راه های موثر برای افزایش دقت و تمرکز کودکان هستند. بازی تعادلی برای رشد حرکتی و افزایش دقت بسیار مناسب است. به خاطر داشته باشید که تعادل از طریق تجربه ی بی تعادلی رشد می کند. بازی های حرکتی و بازی های تعادلی سبب بهبود اختلال هماهنگی رشدی درکودکان می شوند. بنابراین پیشنهاد می شود برای افزایش آمادگی های حرکتی کودکان، قبل از مدرسه و برای بهبود اختلال های رشدی و تقویت مهارت های حرکتی، برنامه های تمرینی یوگا برای استفاده از بازی برای تقویت تعادل در کودکان اجرا شود. بنابراین در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم انواع ورزش های تعادلی برای کودکان را معرفی کنیم.

ورزش های مناسب کودک را در مقاله روبرو آورده ایم : بهترین ورزش ها برای کودکان

ورزش های تعادلی برای کودکان

راه های تقویت مهارت تعادل در کودکان

در این بخش می خواهیم ورزش های تعادلی برای کودکان و بازی تعادلی را که خیلی مفید و تعادل بخش کودکان دلبندتان است را به شما عزیزان معرفی کنیم امیدوارم مفید واقع شوند.

نگه داشتن کتاب

یک کتاب روی سر کودک بگذارید و با حفط تعادل در اتاق حرکت کند. اگر همه چیز خوب پیش برود، می توان از مانع هم استفاده کرد. مثلا در وسط اتاق یک صندلی بگذارید تا کودک آن را دور بزند. برای هیجان بیشتر بازی مدل راه رفتن را تغییر دهید و از کودک بخواهید سریعتر راه رود.

راه درمان مشکلات گوارشی کودکان را در مقاله روبرو آورده ایم : درمان سوءتغذیه کودکان

بازی طناب بلند

از یک طناب بلند می توان در تمرین های مختلف استفاده کرد. از کودک خواسته می شود که طناب را به اطراف قسمت مشخص شده بدنش (مثلا زانو، مچ پا و کمر) به منظور آموزش تصویر بدنی بپیچاند. هم چنین از کودک خواسته می شود براساس دستورها طناب را به دور صندلی بپیچاند یا زیر میز قرار دهد. به این طرف و آن طرف طناب بپرد یا با آن اشکال، حروف یا اعدادی را درست کند.

راه های تقویت چشم را در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : مواد غذایی مفید برای تقویت چشم

تقویت مهارت‌های حرکتی و تعادل در کودکان

راه رفتن با شیء خاص

نیاز به 2 جعبه خالی دستمال کاغذی یا 2 قوطی کنسرو هست. وقتی حالت ایستادن تغیر می کند (بخاطر چیزی که روی آن ایستاده اید) نیاز هست تا بدن شما عکس العمل هایی را داشته باشد تا تعادل حفظ شود. بچه ها دوست دارند کفش های بزرگتر از پایشان بپوشند. وقتی می بینند که با آنها می توانند راه بروند یک احساس اعتماد به نفس بزرگی ایجاد می شود.

ابتدا از کودک بخواهید با جعبه دستمال کاغذی کاردستی کفش درست کند. با خلاقیت آنرا تزیین کند. قسمت باز جعبه دستمال کاغذی محلی هست که پا وارد می شود. مدل دیگر با قوطی کنسرو امتحان کنید. با کاغذ رنگی قوطی کنسرو را قشنگ کنید و از داخل قوطی یک رشته طناب نازک رد کنید تا حالت دستگیره شود. روی مسیر موانعی قرار دهید. اگر در فضای باز هستید با گچ شکل مسیر را بکشید. اگر داخل هستید با بالشت مسیر مشخص کنید و بخواهید با پوشیدن کفش ها مسیر را طی کنند. در انتها پیشنهاد می کنیم نمونه های بیشتری از بازی مسیر یابی ببینید.

مواد خوراکی انرژی زا را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : مواد غذایی انرژی زا

تمرین حالت درخت

نام دیگر این ورزش های تعادلی برای کودکان ایستادن لک لک است. از کودک بخواهید یک پایش را بلند کند و به پایی که روی زمین است تکیه بدهد، دستهایش را بالای سرش ببرد و به هم بچسباند، و به یک نقطه که مشخص می کنید نگاه کند. حفظ تعادل در این وضعیت برای ارتقای مهارت های تعادلی کودک مفید است.

از عوارض یوگا با خواندن مقاله روبرو آگاه شوید : خطرات ورزش یوگا

حفظ تعادل در کودکان

جابه جا کردن وسایل

کودکان نوپا معمولا علاقه خاصی به خارج کردن اسباب بازی ها از داخل سبد یا سطل مخصوص اسباب بازی دارند. یا برعکس علاقه دارند که وسایل را از روی زمین جمع کنند و به داخل سبد بریزند. هر دو حرکت باعث تقویت عضلات حرکتی، افزایش تمرکز و استدلال شناختی کودک می شود. بنابراین، مانع کار کودک نشوید و اجازه دهید کودک به تلاش خودش ادامه بدهد. اگر هم به این دوکار علاقه ندارد، می توانید گام به گام این کار را انجام دهید تا او یاد بگیرد و همان کار را تکرار کند.

رژیم غذایی مناسب برای قبل از بارداری را در مقاله روبرو توضیح داده ایم : تغذیه مناسب قبل از بارداری

راه رفتن به جلو، عقب و پهلو

در این تمرین کودک به سمت هدف در نظر گرفته شده در یک مسیر مستقیم یا منحنی که بر روی زمین مشخص شده است حرکت می کند. مسیر ممکن است پهن یا باریک باشد، اما مسیر باریک تر، تکلیفی مشکل تر است. مسیری که مستلزم راه رفتن با پنجه پا یا پاشنه پا است در مقایسه با راه رفتن در فضاهای وسیع وظیفه ای دشوارتر می باشد. گام برداشتن آهسته درمقایسه با گام برداشتن سریع مشکل تر است. راه رفتن بدون کفش و جوراب دشوارتر از راه رفتن با کفش ورزشی است. کودکان باید در همان دوره به عقب و پهلو راه بروند.

به منظور کاهش استرس و افزایش تمرکز مقاله روبرو را بخوانید : حرکات یوگا برای کاهش استرس و اضطراب

کاردرمانی تعادل در کودکان

شوت زدن

این ورزش های تعادلی برای کودکان با کمی تغییر می تواند تعادل تک پای کودک را تقویت کند. از او بخواهید جهت آماده شدن برای یک شوت محکم پایش را بلند کند و به عقب ببرد و در همان وضعیت تا سه بشمرد سپس برای بازی تعادلی با توپ با قدرت آن را شوت کند.

راه رفتن روی بند

بند، نخ، طناب یا هر چیز دیگر که بتوانید روی زمین قرار دهید، انتخاب کنید. ابتدا از کودک تان بخواهید، بیرون خط سعی کند راه برود و تعادلش را حفظ کند. وقتی کل مسیر را طی کرد و کمی با روش بازی آشنا شد روی بند راه برود. پاشنه یک پا را جلوی پنجه پای دیگر بگذارد و همینطور به جلو برود. برای سخت تر کردن بازی بخواهید به پشت راه برود و یا موانعی روی مسیر قرار بدهید و بخواهید از روی آنها بپرد بدون اینکه از خط خارج شود.

روش های درمان بی اختیاری ادرار را در مقاله روبرو بخوانید : درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

جعبه بازی

کودک دو جعبه دارد (به اندازه جعبه های کفش)، یکی در پشت و دیگری در جلو کودک داخل جعبه جلویی با هر دو پا، پا می گذارد، جعبه عقبی را به جلو حرکت می دهد و سپس داخل آن پا می گذارد. به علاوه، کودک می تواند با دست هایش جعبه ها را حرکت دهد و از پاها یک در میان استفاده کند. کودک باید به طرف خط پایان حرکت کند.

در مقاله روبرو راه های درمان افسردگی بارداری را توضیح داده ایم : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

پریدن و چرخیدن

از کودکان خواسته می شود که بپرند. پاها را از یکدیگر باز کنند و دست ها را بالای سرشان ببرند و دست بزنند. برای تغییر این فعالیت، کودک می تواند چرخش های ربع دایره، نیم دایره و تمام دایره را داشته باشد یا این که به چپ، راست، بالا و پایین ببرد.

بازی حلقه (هولاهوپ)

حلقه ها اندازه های متفاوتی دارند، از هلاهوپ می توان برای رشد مهارت های حرکتی و تمرکز و تعادل استفاده کرد. هلاهوپ همان بازی های حلقه ای است. از کودکان خواسته می شود که آن ها را به دور بازوها، پاها، سینه بچرخاند، توپ را داخل آن ها به بالا و پایین بیندازد، یا داخل آن ها برود و خارج شود.

فعالیت های حرکتی تعادلی کودکان

نشستن و برخاستن

کودک بر روی زمین با زانوها در حالی که نوک پاها بر روی سطح زمین قرار دارد می نشینند. از او خواسته می شود که بلند شود و بنشیند. تمرین ها تغییر می کنند، به این شکل که ابتدا از شاگرد خواسته می شود این کار را با پا بدون استفاده از دست و سرانجام با چشم های بسته و باز انجام داد.

برای افزایش تمایلات جنسی حتما مقاله روبرو را بخوانید : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

بازی با توپ و قاشق

یک کاسه پر از قند یا حبوبات یا هر چیز دیگری که در قاشق جا می شود، یک طرف اتاق قرار دهید و یک کاسه خالی سمت دیگر اتاق قرار دهید و از کودک بخواهید در حالیکه سعی می کند قند را با قاشق بین دو کاسه جابجا می کند، کارهایی که شما نام می برید را انجام دهد. کارها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • روی یک پا برای 5 ثانیه بایستد.
  • به پشت به سمت کاسه خالی برود.
  • روی پنجه پا راه برود.
  • یکبار بنشیند روی زمین و بایستد.
  • روی زانوها راه برود.
  • یکبار بپرد.
  • پشت آرنج دستی که قاشق را نگه داشته با دست مقابل لمس کند.
  • قاشق پر از قند را روی زمین بگذارد و دوباره بردارد و مسیر را ادامه دهد.
  • قاشق پر را به یکی دیگر از بچه ها بدهد.

حرکات یوگا برای باردار شدن را در مقاله روبرو آورده ایم : بهترین حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری

حفظ تعادل بدنی در کودکان

اگر در حین انجام این کارها قند روی زمین بیفتد باید از اول شروع کند و بازی ادامه دارد تا همه قندها به کاسه خالی منتقل شود. برای اینکه این بازی تعادلی با قاشق را کمی پر چالش کنید از قاشق در اندازه های بزرگ و کوچک استفاده کنید. به این صورت کودکان بیشتر از بدنشان آگاه می شوند.

صفحه ی تعادل

صفحه ی تمرینات تعادلی وسیله ای مدور و پلاستیکی است که به گونه ایی طراحی شده که باعث پرورش مهارت های حرکتی و تقویت عضلات می شود. بازی به این صورت است که کودک روی صفحه تعادل قرار گرفته و ضمن حفظ تعادل خود کیسه های طراحی شده برای این محصول را به سمت هم بازی خود پرتاب میکند و نباید تعادل خود را ازدست بدهد و از روی صفحه بیفتد، هرچه فاصله دو نفر بیشتر باشد بازی دشوارتر شده و حفظ تعادل بیشتری می خواهد.

انواع ورزش های صبحگاهی را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : ورزش صبحگاهی در خانه

پا روی استپ

انجام بازی تعادلی در خانه در حالیکه یک پا روی یک استپ قرار دارد. معمولا از یک کودک سه ساله انتظار می رود بتواند سه ثانیه روی یک پا تعادلش را حفظ کند، اگر کودک شما زیر سه سال است یا هنوز توانایی مهارت های حرکتی برای کودکان را کسب نکرده، این تمرین شروع خوبی برای تمرین تعادل برای کودکان و انتقال وزن بین پاهاست. یک استپ قرار دهید، کودک درحالیکه یک پایش روی استپ است روی تخته وایت برد نقاشی کند، یا توپ را به دیوار بزند و بگیرد، فراموش نکنید که این تمرین را بصورت متناوب بین دوپا انجام دهید.

وسایل ورزشی مناسب خانه را در مقاله روبرو بخوانید : وسایل مورد نیاز برای ورزش در خانه

بازی های تعادلی برای کودکان

راه رفتن حیوانات

کودکان از راه رفتن حیوانات مختلف تقلید می کنند. راه رفتن فیل، پریدن خرگوش، راه رفتن خرچنگ، راه رفتن ادراک، راه رفتن کرم.

راه رفتن فیل: رو به جلو تا کمر خم می شود، بازوهایش را به طرف پایین آویزان می کند، قدم های بزرگی برمی دارد در حالی که سنگینی بدن را از یک سمت به سمت دیگر متمرکز می کند. (به طور متناوب)پریدن خرگوش: دست ها را بر روی زمین قرار می دهد، زانوها را خم می کند و پاها را با یک دیگر بین دست ها حرکت می دهد.
راه رفتن خرچنگ: به طرف جلو و عقب سینه خیز می رود در حالی که سر بالاست.
شکل راه رفتن اردک: دست هایش را بر سر زانوهایش می گذارد در حالی که در زانوها را خم کرده است راه می رود.
راه رفتن کرم: با دست و پاها بر روی زمین، گام های کوچکی برمی دارد ابتدا با پا و بعد با دست ها

از مزایای پیلاتس در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : فواید ورزش پیلاتس

منبع : سایت فور کیدز
چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.8 / 5. تعداد نظرات 11

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید