ورزش مناسب مبتلایان به برونشیت

3
(2)

بیماری برونشیت با سرفه و تنگی نفس همراه است. گاهی اوقات ممکن است ورزش باعث افزایش شدت علائم بیماری برونشیت شود. با این حال در صورتی که ورزش با دقت و مراقبت انجام شود و شدت فعالیت ورزشی به خوبی تنظیم شود مشکلی برای مبتلایان به برونشیت ایجاد نمی‌ کند. حتی ورزش مداوم می‌ تواند به ریکاوری برونشیت نیز کمک کند. در این مقاله از ورزش بلاگ قصد داریم تا انواع ورزش مناسب مبتلایان به برونشیت حاد و مزمن را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

ورزش به صورت کلی برای سلامت شش‌ ها مفید است. در زمان ورزش عضلات نیازمند اکسیژن بیشتری هستند. به همین دلیل شش‌ ها و قلب بیشتر کار می‌ کنند. به مرور زمان ورزش باعث می‌ شود که عضلات کارایی بهتری داشته باشند و کمتر اکسیژن مصرف کنند. این مساله می‌ تواند از شدت نشانه‌ های بیماری برونشیت بکاهد.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای بیماری آسم

تاثیر ورزش در بهود برونشیت

به افرادی که برونشیت دارند توصیه می‌ شود که قبل از ورزش بدن را گرم کرده و پس از آن بدن را سرد کنند. انجام ورزش‌ هایی با شدت کم نیز برای شروع مناسب است. در حین ورزش استراحت‌ نیز داشته باشید. به اندازه کافی مایعات بنوشید و بهتر است که فضا را مرطوب نگه دارید.

در صورتی که بیمار مبتلا به برونشیت احساس کند که سرفه‌ های او در حین ورزش مناسب مبتلایان به برونشیت شدیدتر شده است یا نمی‌ تواند نفس بکشد باید ورزش‌ را متوقف کند. بهتر است ورزشکار در هوای متعادل ورزش کند زیرا گرما و سرمای زیاد باعث سخت‌ تر شدن نفس می‌ شود. البته اینکه در زمان ابتلا به برونشیت می‌ توان ورزش کرد یا خیر بستگی به شدت بیماری نیز دارد.

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب برای تقویت ریه

تاثیر ورزش در بهود برونشیت

ورزش به ویژه برای سلامتی کلی و سلامت ریه فواید زیادی دارد. در ادامه ورزش مناسب مبتلایان به برونشیت و اینکه چطور ریه را درمان کنیم توضیح داده می شود :

در طول فعالیت قلبی عروقی ، عضلات به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. این میزان تقاضا برای ورود هوا به ریه ها و گردش خون به قلب را افزایش می دهد. عضلات با ورزش منظم قوی تر و کارآمدتر می شوند و میزان اکسیژن مورد نیاز برای انجام ورزش را کاهش می دهند. وقتی بافت های ریه ملتهب می شوند ، مجاری تنفسی باریک می شوند و از مخاط پر می شوند. این باعث کاهش اکسیژن مصرفی در هنگام استنشاق و خروج دی اکسید کربن هنگام بازدم می شود.

مقاله پیشنهادی : غذاهای مفید برای افراد دیابتی

انجام ورزش با برونشیت

به طور معمول ، دیافراگم بیشتر کارهای لازم برای پر کردن و تخلیه ریه ها را انجام می دهد. این کار را منفعلانه انجام می دهد و هوای مخلوط با اکسیژن و گازها را در فضای بین آن و بافت های ریه رد و بدل می کند. با گذشت زمان ، بافت های ریه ملتهب از انعطاف پذیری کمتری برخوردار می شوند. در هنگام بازدم به شکل کامل خود برنمی گردند و هوای کهنه را پشت سر می گذارند. هرچه هوای کهنه بیشتری در این فضا وجود داشته باشد، فضای کمتری برای انقباض دیافراگم و ورود هوای جدید وجود دارد.

این میزان کار ریه ها را برای حفظ سطح اکسیژن افزایش می دهد و تنفس را دشوارتر می کند. اگر ریه ها به هر طریقی به خطر بیفتند، ممکن است قادر به کنار آمدن با افزایش اکسیژن برای اعمال جسمی نباشند. با این حال ، این به میزان تنگی نفس و محتوای مخاط بستگی دارد. به همین دلیل شرایطی مانند برونشیت بر این روند تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب بیماران قلبی

انجام ورزش با برونشیت

ورزش باعث می شود عضلات کارآیی بیشتری داشته و از اکسیژن کمتری استفاده کنند. به همین ترتیب، می تواند به کاهش برخی از علائم برونشیت کمک کند. اگر فردی به درستی هیدراته شود، یعنی به میزان کافی آب مصرف کند. ورزش مناسب مبتلایان به برونشیت همچنین می تواند گرفتگی بینی را کاهش داده و سینوس ها را باز کند.

تصمیم گیری در مورد ورزش با برونشیت به حاد یا مزمن بودن شرایط بستگی دارد. موارد برونشیت حاد غالباً در اثر سرماخوردگی ایجاد می شود و طی 10-12 روز خود به خود برطرف می شود. سرفه خشک ممکن است چند هفته بعد از یک مورد حاد ادامه یابد.

مقاله پیشنهادی : پیلاتس بهتر است یا یوگا

ورزش های مناسب برونشیت حاد

در مقابل ، برونشیت مزمن بیماری است که در تعریف بیماری انسداد مزمن ریوی یا COPD گنجانده شده است. بیشتر موارد مزمن ناشی از استعمال دخانیات است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سموم محیطی یا تحریک کننده ها نیز می تواند باعث برونشیت مزمن شود. در موارد مزمن ، علائم حداقل ۳ ماه در سال و ۲ سال متوالی ادامه دارد و نیاز به درمان پزشکی دارد.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب در دوران کرونا

ورزش های مناسب برونشیت حاد

نوع و شدت تمرینات مناسب برای مبتلایان به برونشیت به نیازهای فردی بستگی دارد. اگر علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا به بالای گردن محدود شود ، باید ورزش ایمن باشد. این شامل علائمی است که:

با این حال، کسانی که مبتلا به برونشیت حاد هستند، باید از انجام ورزش های بدنی شدید خودداری کنند. به طور معمول، این به معنای پرهیز از ورزش حرفه ای تا زمان بهبودی ۳-۱۰ روز است. پس از برطرف شدن علائم برونشیت، بازگشت به سطح پایین فعالیت معمولاً بی خطر است. حتی در صورت باقی ماندن سرفه خشک نیز می توان فعالیت های بدنی سبک را انجام داد.

مقاله پیشنهادی : در دوران کرونا چه رژیم غذایی را رعایت کنیم؟

ورزش مناسب برای برونشیت مزمن

بازگشت به سطح فعالیت منظم ممکن است چندین هفته پس از برونشیت حاد طول بکشد. ریه ها اغلب پس از بهبودی آشکار ملتهب می مانند. این باعث می شود توانایی تحمل فشار روانی کمتری داشته و نسبت به آن واکنش نشان دهند. شروع با تمرینات ملایم تر، یا انواع سبک تر تمرین، به ریه ها کمک می کند تا به آرامی قدرت خود را بدست آورند. نصف کاهش مدت زمان، دفعات و شدت تمرینات، نقطه شروع خوبی برای بسیاری است.

مقاله پیشنهادی : عوارض ورزش در هوای آلوده

ورزش مناسب برای برونشیت مزمن

برای کسانی که مبتلا به برونشیت مزمن هستند، ایده ورزش دلهره آور به نظر می رسد. با این حال، فعالیت منظم قلب و عروق برای حفظ سلامت ریه در طی دوره های پس از آن مهم است. همانند موارد حاد، مبتلایان به برونشیت مزمن باید راه خود را در برنامه های تمرینی راحت کنند. برای راهنمایی روند کار باید با پزشک یا متخصص پزشکی مشورت شود.

بیشتر بخوانید : عوارض ورزش با ماسک

نکات مهم ورزش در انواع برونشیت

بهترین ورزش ها برای بیماری برونشیت مزمن

اما مبتلایان به برونشیت مزمن می توانند طبق دو روش زیر ورزش کنند :

تمرینات دوره ای و متناوب: برای کسانی که دچار بیماری مزمن ریوی هستند، توصیه می کنند که برای کاهش تنگی نفس از ورزش های متناوب استفاده کنند، که چند دقیقه فعالیت متناوب است و سپس استراحت می کنند.

تمرینات تنفسی کنترل شده: این شامل تنفس لب و شکم است. در این روش بازدم کند می شود. در نتیجه مجاری تنفسی برای مدت طولانی تری باز نگه داشته می شوند و اجازه می دهند هوای بیشتری وارد شود. پزشکان توصیه می کنند هر دو تمرین را به مدت ۵-۱۰ دقیقه در روز انجام دهید تا علائمی مانند تنگی نفس بهبود یابد.

تنفس لب شامل تنفس از طریق بینی است. سپس افراد به آرامی و به طور پیوسته دو برابر بیشتر از استنشاق هوا از بینی را توسط لب های خود بیرون می دهند.

مقاله پیشنهادی : بیماران کرونایی چه چیزهایی باید بخورند؟

تمرینات تنفسی کنترل شده برای درمان برونشیت

تنفس شکمی یا دیافراگمی به همان دم و بازدم نیاز دارد. با این حال، این کار بدون لب های جمع شده انجام می شود و توجه به بالا و پایین رفتن شکم متمرکز است. در هنگاام دم، شکم پر از هوا شده و در هنگام بازدم شکم از هوا خالی می شود.

در حین تمرینات تنفسی، ثابت نگه داشتن سر، گردن و شانه ها مهم است. این به شما کمک می کند تا دیافراگم قسمت عمده ای از کار را انجام داده و ریه ها دوباره بازسازی شوند.

بیشتر بخوانید : انواع سبک های ورزش یوگا

نکات مهم ورزش در انواع برونشیت

این تمرینات و نکات آورده شده در زیر برای کسانی است که مبتلا به برونشیت حاد یا مبتلا به برونشیت مزمن هستند :

 • ورزشهای کششی ملایم، مانند یوگا، جلوگیری از حالت هایی که سر رو به پایین یا وارونه است. زیرا اینها بلغم را به سمت بالا حرکت می دهند
 • ورزش های قلبی عروقی (تمرینات هوازی) که باعث تحریک سبک و مداوم ورزش می شوند، مناسب هستند. از جمله پیاده روی یا شنا
 • ادامه فعالیت های روزمره در صورت امکان یا کاهش علائم ، از جمله کارهای خانه، باغبانی، بازی گلف
 • فشار نیاوردن به بدن با انجام فعالیت های سنگین
 • گرم کردن و سرد کردن پس از ورزش، اجازه می دهد تا سرعت تنفس به آرامی افزایش یابد و به حالت عادی برگردد
 • تمرکز بر مدت زمان ورزش به جای شدت آن
 • تنفس آگاهانه، توجه به طول و دفعات نفس کشیدن
 • استفاده از مرطوب کننده قبل از ورزش برای کمک به باز شدن مجاری تنفسی و شل شدن مخاط مانند روغن بنفشه
 • برخی از عوامل محیطی مانند دما، رطوبت و ذرات موجود در هوا ممکن است علائم برونشیت را بدتر کرده و احتمال بروز مشکلات در حین ورزش را افزایش دهند. پس تا حد امکان از ورزش در هوای آلوده بپرهیزید.
 • تعداد استراحت یا دوره استراحت کافی به تناسب تعداد تمرینات ورزشی
 • هنگام ورزش مایعات زیادی بنوشید

مقاله پیشنهادی : تمرینات فول بادی بدنسازی

اقدامات احتیاطی هنگام ورزش با برونشیت

به خاطر داشته باشید که ممکن است هفته ها به ماه ها برای دیدن نتایج قابل توجه و بازگشت به روال عادی زمان لازم باشد با توجه به شدت تمرینات، زمان استراحت مناسبی را برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد ضربان قلب یا گرمازدگی در نظر بگیرید.

اقدامات مهم هنگام ورزش با برونشیت

ورزش می تواند با افزایش قدرت عضلات و بالا بردن اکسیژن موجود در خون و ریه ها، به کاهش علائم برونشیت و تسریع روند بهبودی کمک کند. اما سطح اکسیژن مورد نیاز در اثر فعالیت های بدنی می تواند بیش از توانایی های ریه باشد، به ویژه هنگامی که مجاری هوایی مشکلاتی از قبیل آسم یا برونشیت داشته باشند.

در این مواقع در صورت تنگی نفس باید بلافاصله ورزش را متوقف کرد. یک روش خوب برای آگاهی از این امر این است که اگر فردی دیگر جریان هوای کافی برای گفتگو نداشته باشد، از حد فراتر رفته است.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مناسب برای درمان آلرژی

علائم دیگری که نشان می دهد ورزش باید بلافاصله متوقف شود عبارتند از:

 • سرفه کردن
 • خس خس سینه
 • درد قفسه سینه ، به ویژه احساسی شبیه سوء هاضمه
 • افزایش تنگی قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سرگیجه
 • افزایش دردهای بدن یا گرفتگی عضلات
 • ادرار مایل به قهوه ای ، زرد رنگ

مقاله پیشنهادی : حرکات ورزشی در آب

ورزش با برونشیت

آیا مبتلایان به برونشیت می‌ توانند ورزش کنند؟

بیماران مبتلا به بیماری‌ های مزمن انسدادی ریه ابتدا باید توسط یک متخصص پزشکی ورزشی معاینه شده تا شیوه صحیح نفس کشیدن و افزایش ظرفیت تنفسی را به او بیاموزد. برای این کار ابتدا باید به بیمار آموزش داده شود که با لب‌ های بسته تنفس را تمرین کند. سپس بازدم عمیق و فعال انجام دهد. هم چنین بیمار باید شیوه حبس کردن نفس و افزایش ظرفیت تنفسی را یاد بگیرد. این تکنیک سبب می‌ شود تا ضمن تقویت عضله دیافراگم و سایر عضلات فرعی تنفس، تخلیه ترشحات ریه نیز صورت بگیرد. وقتی که این بازتوانی تنفسی به حد قابل قبولی رسید، یک برنامه ورزشی مناسب درمان برونشیت می تواند، ظرفیت تنفسی و سلامت عمومی بیمار را بهبود ببخشد. ولی این اقدامات حتما باید زیر نظر متخصص پزشکی ورزشی انجام شود.

بیشتر بخوانید : بهترین زمان مصرف ویتامین ها

تمرینات ورزشی بیماری مزمن انسداد ریوی

استقامت بدن باید با گذشت زمان و انجام ورزشهای ریه به صورت مداوم و چالش برانگیز افزایش می یابد. اگر مشکلات تنفسی در ورزش تداخل ایجاد کند، باید برای ارزیابی مجدد رژیم های متناسب یا برنامه های درمانی به پزشک مراجعه شود.

کلیدواژه های مرتبط : درمان ریه با ماساژ، چست فیزیو، دستگاه فیزیوتراپی ریه، اسپیرومتری و کرونا، درمان فیبروز ریه در خانه

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید