ورزش مناسب برای تنظیم قاعدگی

4
(7)

در کنار استرس که یکی از عوامل اصلی بی نظمی قاعدگی به شمار می رود چندین ویژگی دیگر از جمله نوسانات وزنی، افزایش ناگهانی وزن، تمرینات شدید بدنی، ناراحتی ها و چالش های روحی، استفاده از برخی از داروها مانند داروهای دیابت و فشار خون بالا سبب بروز بی نظمی هایی در پریود می شوند. همچنین، ابتلا به بیماری هایی نظیر سندروم تخمدان پلی کیستیک، سرطان دهانه رحم و آندومتریوز از جمله مواردی هستند که می توانند قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد. در هنگام بی نظمی های قاعدگی مشکلاتی نظیر لکه بینی، درد های شدید شکمی، خستگی شدید و گرفتگی معده به وجود خواهند آمد. اما بهتر است بدانید با انجام ورزش قبل از پریود برای تنظیم پریود می توانید این مشکلات را به حداقل برسانید! پس با ما در این مقاله از ورزش بلاگ همراه باشید تا ورزش مناسب برای تنظیم قاعدگی را به شما معرفی کنیم.

میانگین زمانی که چرخه‌ ی قاعدگی طول می‌ کشد، بین ۲۴ تا ۳۸ روز است. به علاوه میانگین زمان خون‌ ریزی می‌ تواند ۲ الی ۷ روز باشد. اگر خون‌ ریزی قاعدگی بیش از یک یا دو ماه، خارج از این محدوده باشد، باید با پزشک مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی : خوراکی های مفید برای باز شدن قاعدگی

معرفی چند ورزش برای تنظیم پریود

متخصصان توصیه می‌ کنند که روزانه ۳۰ دقیقه تمرین‌ های هوازی را انجام دهید که شامل فعالیت‌ های زیر هستند. اما به یاد بسپارید که فعالیت‌ های بدنی خیلی شدید می‌ توانند قاعدگی را به تأخیر بیندازند:

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مناسب برای سندرم پیش از قاعدگی

ورزش برای تنظیم هورمون

این تصور خیلی از خانم هاست که ورزش در روز اول پریود و دوران قاعدگی خطرناک است و موجب افزایش درد می شود. اما نتیجه کاملا برعکس است، در زیر به ورزش هایی اشاره می کنیم که باعث کاهش دردهای دوران قاعدگی و افزایش انرژی شما خواهند شد:

 • پیاده روی در دوران قاعدگی: می توانید در مسیر محل کار به منزل قسمتی از راه را پیاده بروید، تاثیر پیاده روی بر قاعدگی در کاهش درد این دوران است.
 • دوی سبک: در این دوران دویدن های کوتاه و آرام به کاهش دردها و کاهش نفخ کمک می کند.
 • ایروبیک در زمان پریود: نرمش و انجام حرکات ایروبیک باعث شادی و کاهش گرفتگی عضلات می شود
 • حرکات شکم: تمرین های شکم مانند دراز نشست در این دوران نه تنها مضر نیست بلکه به کاهش گرفتگی عضلات شکم کمک می کند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب در دوران قاعدگی

تاثیر ورزش بر تنظیم قاعدگی

دلایل قاعدگی نامنظم

اختلاف و تغییر در طول سیکل قاعدگی معمولا نتیجه یک عدم تعادل موقتی هورمونی است. تغییرات مقادیر هورمونی در طی بلوغ باعث می‌ شود که قاعدگی‌ ها در ماه‌ های اولیه بی‌ نظم باشند. تغییرات زیاد در الگوهای خونریزی طبیعی خانم‌ ها در چند ماه اول پس از زایمان و در نزدیک یائسگی نیز بسیار شایع است.

در سایر مواقع عدم تعادل هورمونی ممکن است به علت عواملی چون استرس، افسردگی و بیماری‌ های شدید و طولانی مدت ایجاد شود. ورزش‌ های سنگین و از دست دادن شدید وزن، نیز از عوامل شایع ایجاد اختلالات هورمونی بوده که می‌ توانند سیکل قاعدگی را نامرتب کنند. گاهی اوقات قاعدگی نامنظم ممکن است علامتی از بیماری تخمدان یا رحم باشد، در بسیاری از مواقع هم به صورت ارثی این مشکل برای فرد رخ می‌ دهد.

بیشتر بخوانید : علت پف چشم در دوران قاعدگی

ورزش های مناسب در دوران قاعدگی

حرکات یوگا برای تنظیم قاعدگی

اگر بی نظمی پریود به دلیل عدم تعادل هورمون های بدن است، باید زیر نظر پزشک از دارو استفاده کنید. اما مطالعات نشان داده اند که حرکات یوگا برای باز شدن قاعدگی به عنوان یک مکمل دارویی قوی می تواند به طور چشمگیری باعث بهبود تعادل هورمونی و منظم شدن پریودها شود. همانطور که می دانید ورزش یوگا قاعده آور شامل حرکات ساکن، انعطاف پذیر و تکنیک های تنفسی است که سبب کاهش استرس و افزایش آرامش می شود. مطالعات جدید نشان داده اند که ورزش یوگا قاعده آور می تواند قدرت باروری در زنان را نیز تقویت کند. به همین دلیل، توصیه می شود با انجام چند ورزش برای تنظیم پریود که با استفاده از حرکات یوگا طراحی شده است، به حفظ سلامتی خود کمک کنید.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، شما با انجام چند ورزش برای تنظیم پریود می توانید دردهای ناشی از عدم تنظیم قاعدگی را به کمترین میزان برسانید. در ادامه به معرفی این حرکات ورزش یوگا قاعده آور و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی می پردازیم.

حرکات یوگا برای تنظیم قاعدگی

ورزش ماتسیاسانا ( ژست ماهی)

برای انجام این حرکت ورزشی به صورت زیر عمل کنید:

 • صاف دراز بکشید، در حالی که پشت به زمین است.
 • بازوها را زیر لگن نگه دارید، در حالی که آرنج ها کمر را لمس می کنند.
 • هر دو پا را خم کنید، آنها را در حالت ضربدری قرار دهید، در حالی که زانوها و رانها هنوز روی زمین قرار دارند.
 • نفس عمیق بکشید و قسمت بالایی بدن خود را بالا ببرید و پشت سر را روی زمین بگذارید.
 • این حالت را برای چند دقیقه نگه دارید، سپس بازدم را انجام دهید و بدن را به حالت اول برگردانید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب تنبلی تخمدان

حرکات یوگا برای باز شدن قاعدگی |

حالت کبرا

می توان گفت یکی از بهترین تمرینات یوگا برای درمان بی نظمی قاعدگی می باشد. با این تمرین می توان به تحریک ارگان هایی مثل شکم و تخمدان ها پرداخت و به طور طبیعی مشکل تخمدان پلی کیستیک را درمان کرد. حالت کبرا به تقویت عضلات شکم کمک می کند و چرخه قاعدگی را منظم می کند. روند هضم غذا را راحت تر می کند. چربی های شکم را می سوزاند و در صورت کمردرد، آن را بهبود می بخشد. در ضمن به تقویت شانه ها، بازوها و باسن بسیار کمک می کند.

برای انجام این حرکت :

 • بر روی شکم بخوابید و سر خود را روی پشت دستانتان بگذارید.
 • کف دستانتان را کنار سر قرار داده و سرتان را بالا بیاورید. توجه کنید که قبل از انجام این حرکت باسن خود را منقبض کنید. در صورت منقبض نکردن باسن در هنگام حرکت کبری، به کمر شما صدمه وارد می‌ شود.

مقاله پیشنهادی : روش های درمان تنبلی تخمدان

ورزش هایی برای منظم کردن دوره قاعدگی

حرکت دانور آسانا (ژست کمان)

برای انجام این ورزش برای تنظیم پریود به صورت زیر عمل کنید:

 • دراز بکشید و شکم خود را روی زمین قرار دهید.
 • پاها کمی از هم باز شده و بازوها در کنار بدن قرار بگیرند.
 • پایین پاهای خود را بلند کنید و با ثابت نگه داشتن مچ پا با دست، آنها را ثابت نگه دارید.
 • در حالی که نفس عمیق می کشید، سینه و پاهای خود را از سطح زمین بالا بردارید.
 • تا آنجا که ممکن است در این حالت بمانید، سپس به تدریج بالاتنه و پاها را به زمین برگردانید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای کاهش درد پریود

ورزش قبل از پریود

تمرینات تنفس عمیق در یوگا

تمرینات تنفسی در یوگا به طور منظم به درمان استرس، تنش، افسردگی و اضطراب بسیار کمک می کند. همچنین به اختلالات قاعدگی از جمله دوره های نامنظم و سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می کند. این تمرینات تنفسی ذهن، بدن و روح را آرام می کند. به تقویت سیستم ایمنی بدن، و جلوگیری از ابتلا به بیماری ها کمک می کند. همچنین عملکرد قلب، کلیه، کبد، مغز و شکم بسیار کمک می کند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای تقویت عضلات لگن

تمرین Dhanurasana (حرکت تعظیم)

تمرینات یوگا برای تنظیم دوره های نامنظم قاعدگی بسیار مفید است. خصوصا حالت dhanurasana که بهترین حرکت برای درمان تاخیر در قاعدگی می باشد. همچنین به تحریک و بهبود عملکرد اندام های تولید مثل می پردازد. یبوست و اختلال معده را درمان می کند. برای بیمارانی که مبتلا به دیابت می باشند، یا تحریک لوزالمعده برای تولید هورمون انسولین به میزان کافی بسیار مناسب می باشد. این ورزش موثر در کاهش چربی های شکم بسیار تاثیرگذار است.

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی برای درمان یبوست و بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

ورزش یوگا قاعده آور

حرکت سگ سر پایین

برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

 • تعادل خود را روی هر چهار اندام قرار دهید، دست ها را مستقیم پایین قرار دهید، سر را به سمت جلو قرار دهید، زانوها را خم کنید و پاهای پایین خود را به سمت بیرون و روی زمین بکشید، شبیه یک میز.
 • هنگام تنفس به آرامی باسن خود را بلند کرده، دست ها و آرنج ها را صاف کنید و یک ساختار V شکل ایجاد کنید.
 • بازوهای خود را دراز کنید، بدن خود را بیشتر بلند کنید.
 • این حالت را برای چند دقیقه نگه دارید، سپس به آرامی شل شوید و به حالت میز برگردید.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب قبل از بارداری

ورزش برای تنظیم هورمون

حرکت Vajrasana یا الماس

حالت الماس یا Vajrasana برای درمان مشکلات هضم یا اسیدیته معده بسیار مفید می باشد. در واقع به تقویت ناحیه لگن و مشکلات ادراری و نیز دوره های نامنظم قاعدگی کمک می کند. بعد از خوردن غذا می توانید این حرکت را انجام دهید. روی پاشنه های خود بنشینید، طوری که پاهایتان جمع باشد. کف دست ها را روی ران ها بگذارید و صاف بنشینید. سپس به آرامی و عمیق تنفس کنید، این تمرکز روی تنفس باید ۲ الی ۳دقیقه باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

حرکت مالاسانا

برای انجام این ورزش برای تنظیم پریود به صورت زیر عمل کنید:

 • بر روی زمین در وضعیت اسکات راحت قرار گیرید، در حالی که پاشنه ها روی زمین هستند و رانها کاملاً از هم فاصله دارند و پاها به هم نزدیک ترند.
 • بازدم را انجام دهید، سپس بدن را به سمت جلو خم کنید تا بدن شما در بین ران قرار گیرد.
 • دست ها را تا کنید، آرنج ها را روی ران های داخلی قرار دهید و مقداری فشار وارد کنید.
 • دستان خود را بچرخانید، کمی پاشنه خود را بالا بیاورید، سپس به تدریج به حالت اولیه برگردید.

مقاله پیشنهادی : چند روز بعد از پریودی فرزند پسر يا دختر میشود

سریع ترین ورزش برای باز شدن پریود

حرکت یوشتر آسانا

برای انجام این حرکت به صورت زیر عمل کنید:

 • روی زمین زانو بزنید، پاشنه های پا صاف و رو به بالا باشد و دستانتان را روی لگن نگه دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که زانوها و شانه ها به صورت صاف قرار گرفته اند.
 • نفس عمیق بکشید، سپس کمر خود را خم کنید، برای حفظ تعادل پاهایتان را با دست بگیرید.
 • این حالت را به مدت یک دقیقه حفظ کنید و سپس کمرتان را به آرامی به حالت ایستاده برسانید و پاها و دست ها را نیز شل کنید.

بیشتر بخوانید : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

تاثیر ورزش بر تاخیر پریود

تاثیر ورزش بر تاخیر پریود

در ۱۵ تا ۶۰ درصد زنان ورزشکار مشاهده می‌ شود که وزن پایین بدن، از دست دادن سریع وزن، ورزش‌ های سنگین، تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس‌ های فیزیکی و روانی، باعث اختلال قاعدگی شده است. بنابراین با توجه به دلایل ذکر شده نمی توان با انجام ورزش‌ های غیرافراطی و تغذیه ناصحیح به روند منظم قاعدگی به کمک ورزش دست یافت.

ورزش های سبک و انجام حرکات کششی مناسب نه تنها بر پریود شما تاثیر منفی ندارد بلکه به کاهش دردهای این دوران و هم چنین تقویت روحیه شما کمک خواهد کرد. به طور کلی ورزش قبل از پریود اثرات مثبتی بر دوره قاعدگی شما دارد. معمولا خانم های کم تحرک در صورت عدم انجام فعالیت های ورزشی منظم دوره های سنگین تر و دردناک تری دارند. پس تحرک داشته باشید و ورزش را شروع کنید. همه خانم ها در تلاش برای داشتن یک دوره قاعدگی بدون درد و سبک هستند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب دوران شیردهی

ورزش و تنظیم قاعدگی نامنظم

سوالات مربوط به ورزش و تنظیم قاعدگی

1. آیا ورزش کردن به بهبود قاعدگی نامنظم کمک می کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مطالعات نشان داده اند ورزش برای تنظیم قاعدگی موثر است. اما برای مشاهده اثرات مثبت ورزش باید آن را حداقل 3 ماه ادامه دهید.

2. آیا ممکن است بی نظمی در قاعدگی مانع از بارداری شود؟

بله ممکن است. این که در سال یک ماه را پریود نشوید نسبتا رایج است. اما زمانی که چرخه‌ ی قاعدگی نظم یا قاعده‌ ی خاصی ندارد، باردار شدن با مشکل رو به‌ رو خواهد شد. احتمال باردار شدن قبل و یا حین ‌تخمک‌ گذاری وجود دارد. برای استفاده از این موقعیت تنها چند روز وقت است. هر چه پریودهای نامنظم‌ تری داشته باشید، پیدا کردن زمان مشخص باروری دشوارتر است.

منبع : سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : ورزش در دوران قاعدگی در طب سنتی و ایستادن پیچ دار

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4 / 5. تعداد نظرات 7

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید