ورزش فانکشنال برای لاغری

2.8
(5)

تمرینات فانکشنال معمولاً از عضلات کل بدن ( معمولاً چند عضله) استفاده می کنند و بر تقویت و ثبات عضلات ناحیه مرکزی بدن تأکید دارند. با الگو قرار دادن حرکات روزمره زندگی مانند نشستن، راه رفتن یا حتی حمل یک شئ سنگین، با استفاده از تمرینات فانکشنال می توانید قدرت خود را افزایش دهید و از این طریق کمک می کنید تا کیفیت زندگی شما افزایش و از طرفی خطر آسیب دیدگی کاهش یابد. پس در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد ورزش فانکشنال برای لاغری بیشتر توضیح بدهیم.

به عبارتی تمرینات فانکشنال الگوهای حرکتی پایه ای هستند که حتماً برای بهبود سلامتی جسمانی خود باید بر آنها تمرکز کنید. معمولاً یک تمرین فانکشنال شامل تمرینات ترکیبی مانند اسکات، لانچ و ددلیفت می باشد. تمرینات ترکیبی به بیش از یک گروه عضلانی نیاز دارد، مانند حرکت اسکات، ددلیفت، لانج یا شنا قدرتی.

مقاله پیشنهادی : ورزش صبحگاهی در خانه

اصول تمرینات فانکشنال

در تمرینات فانکشنال شما عضلات درگیر در فعالیت‌های روزانه را تمرین می‌ دهید تا بدن قوی‌ تری داشته باشید. از پس کارهای روزانه و ضروری بربیایید. خطر آسیب دیدگی و ضعف عملکردی کاهش یابد و همچنین کیفیت زندگی شما بالا رود.

تمرینات فانکشنال با شبیه سازی حرکات مشترکی که ممکن است در خانه، محل کار یا ورزش انجام دهید. عضلات شما را تمرین می‌ دهد و آنها را برای توانایی و قدرتمندی کارهای روزمره آماده می‌ سازد. در تمرین فانکشنال هم از عضلات بالاتنه و هم پایین تنه استفاده می‌ شود. اما بر قدرت و پایداری میان تنه بدن هم تاکید ویژه‌ ای دارد.

بیشتر بخوانید : ورزش های چربی سوز شکم و پهلو در خانه

فانکشنال همان بدنسازی است؟

بله به نوعی بدن‌ سازی است! در بدنسازی هدف می تواند مواردی مثل قدرت عضلانی یا حجم عضلانی باشد که بسیار خوب است و به زندگی بهتر و سالم‌ تر کمک می‌ کند. اما لزوما فانکشنال نیست! اما در تمرینات فانکشنال تمرینات قدرتی با الگوی حرکتی فعالیت‌ های روزمره ترکیب می شود که یک برنامه تمرینی موثرتر را به شما ارائه می‌ دهد.

انتخاب هر روش تمرینی به اهداف شما بستگی دارد. به عبارتی هر تمرینی عملکرد مشخصی دارد. اما حرکات ترکیبی و چند مفصلی بیشترین تنش را در عضلات مخالف هم (مانند جلو بازو و پشت بازو ) ایجاد می کند.

مقاله پیشنهادی : سرعت رشد عضلات در بدنسازی و حرکات ورزشی مناسب برای افزایش حجم عضلانی

تمرینات فانکشنال تناسب اندام برای کاهش وزن

فانکشنال یا بدنسازی

تمرینات قدرتی که در بدنسازی استفاده می شود. اکثراً روی یک گروه عضلانی به صورت ایزوله (تک مفصلی ) متمرکز است و در حوزه تناسب اندام مزایای تمرینات قدرتی به اندازه تمرینات فانکشنال نمی رسد. برای مثال، یک تمرین جلو بازو با دمبل یک حرکت ایزوله است. که فقط عضله دوسربازو را هدف قرار می دهد(تمرین قدرتی). اما یک تمرین جلو بازو همراه با تمرین پشت بازو می تواند یک تمرین ترکیبی کامل برای بازو باشد(تمرین فانکشنال) و از طرفی باعث توازن بیشتر در بازو هم می شود.

تمرینات مربوط به تناسب اندام، کلید اصلی و یکی از راه های عالی داشتن تناسب اندام طولانی مدت، کاهش وزن و حفظ سلامتی است. این جلسات تمرینی که با دقت زیادی طراحی شده اند، دائم شما را در حالت تعریق و نفس کشیدن نگه می دارد و همچنان به سوزاندن کالری و فعال ماندن در طول روز کمک می کند.

مقاله پیشنهادی : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

ورزش بادی فانکشنال

تمرین تناسب اندام

تمرینات فانکشنال به بهبود تعادل، حالت ایستادگی، تحمل عضلات و انعطاف پذیری شما کمک می کند. در حین انجام این تمرینات، فرد برای برای تقویت عضلات بدن از وزن بدن، دمبل یا سایر تجهیزات مقاومتی استفاده می‌ کند. البته این نوع تمرین با یک برنامه وزنه برداری سنتی تفاوت دارد.

در یک جلسه تمرین فانکشنال معمولی، چیزی حدود ۵ تا ۱۰ تمرین مختلف انجام داده می شود. که به بهبود نحوه کار عضلات با یکدیگر کمک کرده و فرد پس از آن هماهنگی بیشتری بین عضلات خود احساس می کند.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای تقویت عضلات پا در خانه

ورزش فانکشنال کودکان

با بهبود عملکرد کلی بدن شما، افزایش قدرت و تحمل عضلانی و گسترش پایداری عضلات و بدن تمام فعالیت های روزمره میتوانند با آسودگی بیشتری انجام شوند. در مقایسه با تمرینات سنتی، فواید ورزش فانکشنال تمایل به هدف قرار دادن همه چیز دارد. چون دقیقا تمام حرکاتی که ما در طول روز انجام می دهیم را هدف قرار می دهد.

فواید ورزش فانکشنال

 • بعضی از بهترین فواید ورزش فانکشنال شامل توانایی عضلانی بیشتر است. هر چه بدن شما حرکت یا ورزش خاصی را بیشتر انجام دهد، در آینده بدنتان سریع تر و با توجه بیشتر میتواند حرکت را تکرار کند. این موضوع به خصوص میتواند برای ویژگی های ورزشکاری خوب باشد.
 • برای آن هایی که از درد کمر، عضله و مفصل همیشگی رنج می برند. ورزش فانکشنال میتواند یک کمک کننده فوق العاده باشد. بهترین پل ارتباطی شناخته شده بین تمرینات شخصی و فیزیوتراپی، تناسب اندام عملکردی برای بازگرداندن بدن شما به حالت اولیه طراحی شده است. به این دلیل، درد های مزمن کمر، زانو، گردن و مفاصل میتوانند همگی به صورت چشم گیری با بازگرداندن بدنتان به حالت اصول اولیه اش کاهش می یابند.
 • با انجام منظم تمرینات تناسب اندام عملکردی، شما نه تنها عضلات و ستون فقرات خود را تقویت میکنید بلکه توانایی ورزشی مغزتان را نیز افزایش می دهید. همچنین به طور موثر حافظه تان نیز افزایش می یابد.
 • در طی انجام تمرینات فانکشنال، باید در نحوه انجام حرکات بسیار تمرکز داشته و دقت کنید زیرا این کار به حفظ تعادل و وضعیت ظاهری بهتر، کمک می کند. برای بسیاری از ورزشکاران، تمرین فانکشنال یک تمرین کاربردی برای عضلات و ذهن محسوب می شود. در واقع، در این تمرینات راه ارتباطی مغز با عضلات تقویت شده و در نتیجه موجب عملکرد بهتر بدن می شود.
 • ورزش هایی که به طریق فانکشنال انحام میشوند از عضلات چندگانه استفاده میکنند. تا قدرت و تعادل شما را افزایش دهند و به طور موثر وضعیت عمومی شما را بهبود دهند.

بیشتر بخوانید : درمان آرتروز گردن در منزل با ورزش و حرکات اصلاحی گردن رو به جلو

ورزش فانکشنال بانوان و خانم ها

تاثیر تمرینات فانکشنال در کاهش وزن

این تمرینات به بدن کمک می کند تا راحت تر حرکت کند و البته بدنی که راحت تر حرکت می کند بدون ورزش هم کالری بیشتری می سوزاند. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا تمرینات فانکشنال می تواند بر موثرتر بودن سایر تمرینات تاثیر بگذارد؟ و این فایده برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند اهمیت بسزایی دارد.

قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشی، ابتدا فرد باید شناخت کافی از بدن خود داشته باشد و نقاط قوت و ضعف بدنی خود را به خوبی شناسایی کند. چرا که این ضعف ها می تواند بر دامنه حرکتی در حین تمرین تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که به بیشتر افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توصیه می شود ابتدا برای ارزیابی بدن خود کارشان را با انجام تمرینات فانکشنال آغاز کنند.

مقاله پیشنهادی : جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری

زمانی که در تلاش برای کاهش وزن هستید، انجام تمرینات فانکشنال تاثیر بسیار زیادی بر روند کاهش وزن دارند. زیرا زمانی که بدن کار خود را به درستی انجام می دهد و به قدر کافی تحرک دارد، موجب می شود تا کالری بیشتری بسوزاند. در نتیجه، زمانی که بدن با انجام ورزش یا انجام فعالیت های روزانه کالری بیشتری بسوزاند، روند کاهش وزن سریع تر اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

تمرینات فانکشنال فیتنس

ورزش فانکشنال بانوان

بهترین راه برای شروع یک تمرین فانکشنال برای بانوان، پیدا کردن یک مربی و متخصص ماهر در این حوزه است. این مربیان ابتدا کار خود را با ارزیابی کامل الگوهای حرکتی شما شروع می کنند. در واقع آسیب ها و عادات فیزیکی گذشته که به مرور عملکرد بدن شما را تغییر داده است، شناسایی می کنند. سپس به شما کمک می کنند تا برخی از حرکات بدنی را بازیابی و بازسازی کرده تا بدن در انجام حرکات راحتی بیشتری داشته باشد و کارآمدتر عمل کند.

البته لازم به ذکر است که همه مربیان برای انجام تمرینات فانکشنال بانوان واجد شرایط نیستند. از این رو باید در مورد سوابق مربی نیز تحقیقات لازم صورت بگیرد. یکی دیگر از راه های پیدا کردن یک مربی خوب جستجوی آنلاین است. یکی دیگر از راه ها، عضویت در کلاس ها و سالن های ورزشی مجهز به تجهیزات تمرینات فانکشنال است.

مقاله پیشنهادی : چگونه ورزش را در خانه شروع کنیم ؟

برخی از حرکات ورزش فانکشنال

اگر قصد دارید تا تمرینات فانکشنال در خانه را در برنامه روال و روتین خود بگنجانید می توانید ابتدا با چند تمرین ساده شروع کنید که در بهبود تعادل و هماهنگی بدن نیز موثر باشند. نکته حائز اهمیت در این است زمانی که این تمرینات را در برنامه روتین خود می گنجانید حواستان باشد تا به جای شدید انجام دادن آن ها یا دفعات بیشتر آن، روی صحیح انجام دادن این تمرینات تمرکز داشته باشید.

 • Dead Bug: اگر به تازگی تمرین خود را شروع کرده اید، این تمرین (فرد در وضعیت خوابیده به پشت انجام می­شود) به آماده سازی شکم شما برای انجام حرکات دشوارتر کمک می کند.
حرکات ورزش فانکشنال
 • Shoulder Flexion: این تمرین ساده مخصوص شانه مناسب برای ورزشکارانی است که می خواهند وضعیت بدن را بهبود بخشیده و انعطاف پذیری در قسمت بالایی بدن را افزایش دهند.
تاثیر تمرینات فانکشنال در کاهش وزن
 • Plank: این تمرین در سطح متوسط، موجب بهبود ثبات هسته مرکزی بدن شده و در حفظ وضعیت، هماهنگی و تعادل بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید : تمرینات کراس فیت

انواع تمرینات فانکشنال در خانه

 • Single-leg stand: این تمرین پایه در بهبود تعادل و قدرت هسته بدن تاثیر شایانی دارد. زمانی که میزن هماهنگی بدن بیشتر شد می توانید با افزودن حرکات بازو بدن خود را به چالش بکشید.
فواید ورزش فانکشنال
 • Single-leg squat: پس از انجام حرکت Single-leg stand به طرز صحیح و کاملا اصولی می توانید با بالا و پایین کردن بدن خود به شکل اسکوات این حرکت را نیز انجام دهید.
حرکت اسکوات تک پا
 • Lunge: اگر این حرکت را به تازگی شروع کرده اید، در وضعیت حرکت لانگ قرار بگیرید و به سادگی با حفظ تعادل مناسب بدن، خود را بالا و پایین کنید. با قوی تر شدن می توانید حرکات بیشتری را اضافه کنید مانند حرکت به جلو، پشت، خارج یا داخل در وضعیت لانگ و یا برای ایجاد قدرت بیشتر می توانید حرکت راه رفتن به صورت لانگ انجام دهید. این حرکت موجب بهبود وضعیت جسمانی و افزایش استقامت عضلات می شود.
تمرین ورزشی لانژ
 • bridge : قسمت پشت بدن از تعدادی عضلات قوی تشکیل شده است که لازم است برای انجام حرکت روزمره تقویت بشوند. برای تقویت این عضلات پل باسن را امتحان کنید.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای تقویت همسترینگ و ورزش برای تقویت عضلات ران

حرکت یوگا پل

ورزش فانکشنال

روش های مختلفی برای ترکیب تمرینات فانکشنال در برنامه تمرینی منظم روزانه وجود دارد. می توانید چند برنامه تمرینی بدنی و تعادلی را در برنامه تمرین قدرتی هفتگی خود بگنجانید یا می توانید برای بهبود وضعیت جسمانی خود از یک مربی کارکشته در این زمینه راهنمایی بگیرید.

راه کسب نتیجه از تمرینات فانکشنال بانوان این است که باید به طور منظم انجام شود. اگر این تمرینات را به طور مدوام انجام دهید متوجه ایجاد تغییرات واقعی در ظاهر خود خواهید شد. سعی کنید تمرینات روتین خود را به شکل دو الی سه بار در هفته انجام دهید. به مرور، همزمان با قوی تر شدن و هماهنگ تر شدن بدن سعی کنید تمرینات جدیدتری را در برنامه خود بگنجانید. که قسمت های تحتانی بدن را نیز تخت تاثیر قرار دهد و هماهنگی بیشتری را میان اعضای بدن ایجاد کند.

کلید واژه های مرتبط : کلیپ ورزش فانکشنال و فانکشنال دندان و تمرینات فانکشنال در والیبال

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.8 / 5. تعداد نظرات 5

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید