ورزش بسکتبال و قوانین آن

4.4
(15)

بسکتبال ورزشی است که در آن دو تیم 5 نفره با هم رقابت می کنند و همه آن ها موظف هستند که توپ را فقط با دست خود لمس کنند. در این ورزش دوازده بازیکن (که هر تیم 5 بازیکن دارد) و 2 داور که یکی به عنوان داور اول و دیگری داور دوم است تشکیل این بازی را می دهند. همچنین یک توپ و دو سبد که هر سبد سهم یک تیم است و به عنوان دروازه آن ها به حساب می آید . در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد ورزش بسکتبال و قوانین آن بیشتر بخوانیم.

مقاله پیشنهادی : چکار کنیم تا در فوتبال نفس کم نیاوریم ؟

اصلی ترین قوانین و مقررات بسکتبال

طریقه ی بازی بسکتبال

بسکتبال در چهار دوره 10 دقیقه ای که به کوارتر معروف است بین دو تیم که شامل 5 بازیکن درون زمین می باشد انجام می شود. در این بازی تیم از زمین خودی که زمین دفاع نامیده می شود به سمت زمین حریف یا زمین حمله، یورش می برند تا از 24 ثانیه ای که می تواند توپ را بصورت تیمی در اختبار داشته باشند نهایت استفاده را کرده باشند تا ضربه ای را روانه بسکت کنند و امتیاز جمع آوری کنند.

بیشتر بخوانید : فواید ورزش والیبال برای بدن

فواید ورزش بسکتبال:

در زیر خلاصه قوانین بسکتبال را آورده ایم :

 • کسب تعادل روانی و فراهم بودن زمینه های لازم برای رشد روانی
 • ایجاد انگیزش مطلوب در افراد برای شرکت در فعالیت های ورزشی
 • ایجاد شخصیت متعادل و روحیه تعاون و همکاری
 • تقویت عوامل روانی مانند : اعتماد به نفس ، تمرکز و توجه و خود شکوفایی
 • کسب نشاط و شادابی
 • پرورش و تقویت توان رهبری افراد
 • افزایش قدرت تصمیم گیری افراد به صورت صحیح و قضاوت منطقی
 • پرورش فرد از نظر هوشی و افزایش ظرفیت های ذهنی

مقاله پیشنهادی : فواید و عوارض ورزش تنیس روی میز

تحقیق در مورد ورزش بسکتبال

روش امتیاز دهی در بازی بسکتبال

امتیاز هر گل (پرتاب موفق در حلقهٔ حریف) با توجه به موقعیت بازیکنی که اقدام به شوت کرده است متفاوت است. اگر بازیکن خارج از خط سه امتیازی باشد، گل سه امتیاز و اگر داخل آن باشد دو امتیاز دارد. هر پرتاب آزاد (پنالتی) یک امتیاز دارد. در بسکتبال تساوی وجود ندارد و آن قدر وقت اضافه به بازی داده می شود تا یکی از دو تیم برنده شود. زمان استراحت بین وقت های اضافه 1 دقیقه است.

بیشتر بخوانید : آموزش پینت بال

تجهیزات مورد نیاز برای ورزش بسکتبال

لباس ورزشی

لباس بازی برای زنان و مردان بلوز بی آستین و شلوارک است و نام تیم در جلوی بلوز و شمارهٔ بازیکن در پشت و جلوی آن نوشته شده است. در بازی های بین المللی شماره های بازیکنان از 4 تا 15 است. بازیکنان بسکتبال معمولاً از کفش های ساقدار استفاده می کنند که از مچ پا حفاظت بیشتری می کند.

تختهٔ ثابت

تختهٔ بسکتبال مستطیلی است به طول 1٫80 متر و عرض 1٫20 متر که موقعیت آن در فضای بالای زمین در دو انتهای میدان است. باید به گونه ای قرار گیرد که به اندازه 120 سانتی متر با خط انتهای زمین فاصله داشته باشد. ارتفاع تخته از کف سالن بازی 2.75 متر است .

نوعی از تخته ها به کمک میله هایی آهنی از سقف سالن آویزان می شوند. در هنگام عدم نیاز، می توان آن ها را بالا برد و به سقف سالن متصل کرد. این نوع تخته برقی است. نوعی دیگر از تخته ها با میله ای به زمین وصل و محکم می شوند. در نوعی دیگر، تخته به وسیلهٔ پایه ای متحرک بر روی زمین قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی : راهنمای خرید مچ بند هوشمند ورزشی

فواید ورزش بسکتبال

حلقه

حلقهٔ بسکتبال در فاصلهٔ 30 سانتی متری قاعدهٔ تخته به آن متصل می شود. قطر حلقهٔ بسکتبال 45 سانتی متر و ارتفاع توری که به شکل سبد به آن متصل می شود 30 سانتی متر است.

توپ بسکتبال

توپ بسکتبال بزرگتر از توپ های معمولی است. آن را از جنس چرم، لاستیک یا پلاستیک می سازند و هنگام استفاده باد می کنند. میزان فشار هوای داخل توپ باید به حدی باشد که در صورت رها شدن از ارتفاع 1٫80 متر، پس از اصابت به زمین کم تر از 1٫20 و بیش تر از 1٫40 متر از زمین بلند نشود. محیط یک توپ قانونی بسکتبال پس از باد شدن باید حداقل 75 سانتی متر و حداکثر 78 سانتی متر باشد. ضمن آنکه در این حال وزن توپ نباید کمتر از 600 و بیشتر از 650 گرم باشد. توپ این ورزش بزرگ ترین و سنگین ترین توپ بازی های دسته جمعی است.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کفش ورزشی

داوران بسکتبال

تعداد داوران یک مسابقهٔ بسکتبال 6 نفر است. از این 6 نفر 3 داور در درون زمین بر جریان بازی نظارت می کنند که یکی از آن ها سرداور و دو نفر دیگر داور هستند. در کنار زمین هم 3 نفر هر یک وظیفه ای خاص را انجام می دهند. یک نفر ثبت کنندهٔ امتیازها و خطاها (منشی) یک نفر مسئول 24 ثانیه و هم وقت نگهدار است. خطاهای عمده ای که داوران به آن توجه دارند عبارتند از: خطا در حمله، رانینگ، دبل، سه ثانیه، خطاهای برخورد و سد مسیر.

تجهیزات مورد نیاز برای ورزش بسکتبال

نحوه پاس دادن در بازی بسکتبال

اگر فاصله ما با هم تیمیمان زیاد بود اول از همه باید توپ را با دو دست از دو سمت راست و چپ بگیریم. به طوری که دو شصت انگشتان ما به سمت خود باشد و توپ را به دو سوم خود یا یک سوم هم تیمییمان پرتاب می کنیم. طوری که توپ نهایتاً به دست هم تیمیمان برسد. اگر فاصله ما با یار خودی کم بود و حریف در جلوی ما ایستاده بود می توانیم توپ را از زیر دست حریف به یارمان بدهیم. اگر حریف به سمت ما هجوم بیاورد می توانیم توپ را از یک سمت به پشت خود برده و از سمت دیگر به جلوی خود آورده و به یارمان بدهیم. میتوانیم در خارج از زمین هم به هم تیمی خود پاس بدهیم. تا پاس را او که زیر فشار پرس نیست انجام دهد. این حرکت معمولاً در زمان پرس شدید بسیار کارساز خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : قوانین بازی دارت

قوانین بازی بسکتبال:

 • هر تیم از 5 بازیکن اصلی و حداکثر 7 بازیکن ذخیره تشکیل شده است.
 • بازی در چهار پریود انجام می گردد که زمان هر پریود ده دقیقه می باشد.
 • استراحت بین پریود اول و دوم و سوم و چهارم دو دقیقه. ولی استراحت بین پریود دوم و سوم پانزده دقیقه خواهد بود.
 • اگر بازیکنی از تیم حمله مدت 3 ثانیه در ذوزنقه تیم حریف باشد مالکیت توپ را از دست می دهد.
 • برای هر پرتاب آزاد یک امتیاز و برای پرتاب داخل قوس دو امتیاز و برای پرتاب پشت قوس سه امتیاز برای تیم پرتاب کننده لحاظ می شود.
 • بازی بسکتبال در پایان وقت قانونی مساوی ندارد. ولی باید یک تیم را با تکرار 5 دقیقه وقت اضافه در شرایط مساوی تیم ها اعلام نمود.
 • زمان مالکیت توپ برای هر تیم 24 ثانیه می باشد. که 8 ثانیه در زمین دفاعی و 16 ثانیه در زمین حمله می باشد

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب در دوران کرونا

نحوه پاس دادن در بازی بسکتبال

وقت بازی بسکتبال و استراحت بین دو نیمه :

مسابقات بسکتبال در چهار زمان ده دقیقه ای مفید برگزار می شود. که به هر یک از این ده دقیقه، یک کوارتر می گویند. منظور از زمان مفید این است که در صورت توقف بازی یا خروج توپ از میدان، زمان متوقف می شود و با شروع مجدد بازی، زمان به جریان می افتد. بازیکنان در بین دو کوارتر، دو دقیقه امکان استراحت دارند. اما استراحت بین کوارتر دوم و سوم ( بین دو نیمه ) 15 دقیقه است. هر تیم پس از تصاحب توپ باید طی هشت ثانیه توپ را از خط مرکز زمین عبور دهد و وارد زمین حریف کند .

تیمی که در پایان 4 کوارتر امتیاز بیشتری کسب کند، برنده است. اما در صورت تساوی، پنج دقیقه وقت اضافی به تیم ها داده خواهد شد. در صورت تساوی مجدد، پنج دقیقه وقت اضافی دیگر و …… این اوقات اضافی ادامه می یابد تا اینکه یکی از دو تیم برنده شود. تیم ها 24 ثانیه فرصت دارند تا توپ را به سوی دروازه ی حریف پرتاب کنند. در غیر این صورت، توپ به رقیب داده خواهد شد. بازیکنان حق ندارند برای پرتاب پنالتی یا طی بازی، بیشتر از پنج ثانیه وقت تلف کنند .

بیشتر بخوانید : انواع ورزش های رزمی برای بانوان

وقت بازی بسکتبال و استراحت بین دو نیمه

زمین بازی بسکتبال :

برای تورنمنت های المپیک و قهرمانی جهان، زمین بسکتبال باید 28 متر طول و 15 متر عرض داشته باشد. سالن قانونی دارای حداقل 7 متر ارتفاع و نور کافی و مناسب برای انجام مسابقات است. خط کشی زمین باید با محل استقرار تماشاچیان و تابلو های تبلیغاتی دست کم 2 متر فاصله داشته باشد. عرض خطوط کنار زمین 5 سانتی متر است و به گونه ای رسم می شود که کاملا قابل رویت باشد. دقیقا در مرکز زمین دایره ای به شعاع 80 / 1 متر رسم می شود. همچنین خط عرضی، زمین را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.

مقاله پیشنهادی : نحوه استفاده از تردمیل برای لاغری

محدودیت سنی برای بازی بسکتبال :

در سنین 14-11 سالگی ورزش های کم برخورد مانند والیبال، بدمینتون، بسکتبال، فوتبال و دوچرخه سواری توصیه می شود

تکنیک های ورزش بسکتبال :

در حالی که قد و آمادگی از پیش شرط های هر بازیکن بسکتبال محسوب می شود. مهارت های تکنیکی در کنترل و کار با توپ نیز بسیار اساسی است. اگر بازیکنی می خواهد پیشرفت کند باید در توانایی پاس دادن، کار با توپ، حفاظت آن از تیم رقیب و مهم تر از همه کسب امتیاز مهارت داشته باشد. بازیکنان همیشه در کار تیمی مشارکت دارند و چه در دفاع ( دفاع دو نفری برای کسب دوباره توپ ) و حمله ( سد کردن کار دفاعی تیم مقابل ) با هم همکاری می کنند. تکنیک های زیر از جمله تکنیک های رایج در باری بسکتبال است : حرکت ، پاس دادن ، حمل توپ ، شوت کردن

رانینگ (Running): موقعی که بازیکن توپ را در دست گرفته و یک یا دو گام به اطراف برود، رانینگ نام دارد.

مقاله پیشنهادی : حرکات یوگا برای افزایش قد و حرکات اصلاحی رفع گودی کمر برای افزایش قد

تکنیک های ورزش بسکتبال

فنون بسکتبال

دبل (Double) :دریبل کردن از زمانی شروع می شود که بازیکن کنترل توپ را دراختیار گرفته و با انداختن و زدن آن در تماس با زمین دوباره آن را قبل از اینکه به بازیکن دیگری برخورد کند لمس نماید. زمانی دریبل خاتمه می پذیرد که با دست آن را گرفته و یا اجازه دهد توپ در دست یا دستها استراحت نماید. زمانیکه توپ با دست دریبل کننده در تماس نیست ، تعداد گامهای برداشته محدود نخواهد بود. بازیکن مجاز نیست پس از خاتمه دریبل ، برای بار دوم اقدام به دریبل نماید. درصورتیکه این عمل را انجام دهد مرتکب تخلف ’’دبل‘‘ شده است.

پای پیوت (pivot) : اگر بازیکنی توپ را در دست داشته و یک پا را ثابت و پای دیگر را به هر طرف که بخواهد به حرکت در آورد پای ثابت را پای پیوت می گویند. اگر بازیکنی با توپ با دو پا همزمان به زمین بیاید هر دو پای او پای پیوت می باشد. اگر یک پای خود را بلند کند پای دیگر به عنوان پای پیوت خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : فواید و مضرات ورزش تکواندو

فنون حرفه ای ورزش بسکتبال

پرتاب های بازی بسکتبال :

در هنگام پرتاب توپ، بازیکن باید قوانین خاصی را رعایت کند. در غیر این صورت پرتاب او خطا محسوب می شود. همچنین در پرتاب پنالتی حتما باید یک دست در کنار توپ و دست دیگر روی توپ باشد ؛ مثل حرف T در زبان انگلیسی. در پرتاب فقط باید مچ دست پرتاب کننده خم شود. پاها نیز به اندازه ی عرض شانه ها باز و زانو ها اندکی خم می شوند و پرتاب انجام می گیرد .

پرتاب سه گام در نزدیکی سبد انجام می شود. بازیکن حق دارد با توپ سه گام بردارد. به شرط اینکه در سومین گام در حال پرتاب توپ به سوی سبد است.

بیشتر بخوانید : بعد از ورزش چه چیزی بخوریم تا لاغر شویم ؟

خطاهای ورزش بسکتبال

 • خطای شخصی: 1- بلاک کردن 2- شارژ کردن 3- دفاع از پشت سر 4- تماس با دست 5 – نگهداشتن 6- استفاده غیرقانونی از دست ها 7- هل دادن 8- اسکرین غیر قانونی این خطای شخصی در تمامی حالات جهت بازیکن خاطی اعلام می شود.
 • طرفین: خطایی است که دو بازیکن مخالف روی همدیگر در یک زمان انجام می دهند.
 • خطای غیر ورزشی: خطای شخصی است که به طور عمد روی بازیکن با توپ و یا بدون توپ صورت می گیرد و جریمه آن دو پرتاب آزاد و مالکیت توپ از وسط زمین می باشد.

مقاله پیشنهادی : ورزش بارفیکس برای لاغری

خطاهای ورزش بسکتبال
 • دیسکالیفه: هرگونه خطایی خارج از روحیه ورزشکاری را با دیسکالیفه (اخراج از زمین بازی) جریمه و دو پرتاب آزاد و مالکیت توپ از وسط زمین به حریف داده می شود.
 • خطای فنی: خطایی است که بدون برخورد بازیکن بوجود می آید. جریمه آن یک پرتاب آزاد با مالکیت توپ از وسط زمین می باشد. خطای فنی برای بازیکن ذخیره دو پرتاب آزاد با مالکیت توپ. و خطای فنی برای مربی و همراه تیم دو پرتاب آزاد و مالکیت توپ است.
 • خطای تیمی: در هر ده دقیقه، تیمی که خطاهای انجام شده آن بیش از 4 خطا باشد، خطای تیمی محسوب می شود و جریمه آن دو پرتاب آزاد توسط بازیکنی که خطا روی آن اتفاق افتاده است انجام می شود.

بیشتر بخوانید : انواع ورزش تیراندازی با تفنگ و با کمان

خطاهای فنی و تیمی ورزش بسکتبال

شایان ذکر است که خطای فنی همان خطای Technical ( تکنیکال ) مبیاشد. هر تیم پس از انجام 4 خطا در هر 10 دقیقه ، جریمه ی خطای تیمی میگیرد .

خطای دبل

 • اگر توپ را دو دست دریبل بزنیم ، مرتکب خطای دبل شدیم .
 • در دریبل زدن اگر توپ بالاتر از سینه آید، دبل محسوب می شود که جریمه ی آن تعویض مالکیت توپ است .
 • اگر توپ را روی زمین بغلتانیم و پیش بریم .

مقاله پیشنهادی : گرم کردن بدن قبل از ورزش های مختلف و سرد کردن بدن بعد از ورزش

خطاهای فنی و تیمی ورزش بسکتبال

خطای نیمه

در صورتی که توپ را از زمین خود به زمین حرف منتقل کنیم ، دیگر حق برگشت توسط ما وجود ندارد در غیر اینصورت خطای نیمه اعلام می گردد .

خطای سد

اگر بازیکن مدافع در جلوی بازیکن صاحب توپ که لی آپ یا سه گام می رود ساکن نایستد و ضربه بزند، خطای سد اعلام می شود. این خطا ، عکس حطای شارژ می باشد .

خطای رانینگ

این خطا در چند مرحله ی مختلف گرفته می شود :

 • دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام
 • برداشتن گام اضافه در سه گام ، لی آپ و پاور موو ( Power move )
 • برداشتن گام ریز در سه گام بطوری که قابل تشخیص نباشد
 • کشیده شدن پا روی زمین برای فاصله ی بیش از 5 سانتی متر در هر حرکت
 • پرش با توپ و برگشت به زمین بدون رها کردن آن. برای مثال بازیکنی که به قصد شوت، پرش جفت می کند اگر به زمین برسد و هنوز توپ را رها نکرده باشد، رانینگ کرده.
 • اگر بازیکن در اوت ، هنگام پرتاب اوت با توپ حرکت کند .

مقاله پیشنهادی : راهنمای کامل برای انتخاب و خرید زانوبند و بهترین زانوبند برای رباط صلیبی، پای پرانتزی و ضربدری

تخلف های بازی بسکتبال

خطای پیک

اگر در پیک دادن به بازیکن خودی، حریف را هل دهیم یا دستها حرکت کند .

خطای پا

دفع و حرکت توپ به وسیله ی پا .

خطای اوت و پرتاب آزاد

در صورتی که پا از محدوده ی مجاز خارج شود این خطا رخ می دهد .

بیشتر بخوانید : درمان گرفتگی عضلات بعد از ورزش

خلاصه قوانین ورزش بسکتبال

تخلف های بازی بسکتبال :

 • سه ثانیه :زمانی که تیمی توپ را در اختیار دارد نباید هیچ یک از بازیکنان آن تیم بیش از سه ثانیه در منطقه ذوزنقه تیم مقابل توقف نمایند. تمامی خطوط منطقه ذوزنقه جزء منطقه محدوده محسوب می شوند .
 • هشت ثانیه : زمانی که بازیکنی مالکیت توپ را در زمین دفاعی خود در اختیار می گیرد باید در عرض هشت ثانیه توپ را از زمین خارج کرده و به زمین تیم مقابل حمل ببرد.
 • 24 ثانیه :اگر تیمی مالک توپ شده باشد. باید در عرض 24 ثانیه توپ را وارد حلقه حریف بکند. یا به طرف حلقه تیم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ باید حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانیه صفر شود. اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانیه ادامه می یابد و اگر توپ توسط تیم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانیه ادامه می یابد. 24 ثانیه موقعی صفر می شود که 1- خطا صورت بگیرد 2- بازیکن تیم مقابل با پا توپ را به اوت بیاندازد. اگر دستگاه 24 ثانیه بوق بزند و توپ از دست بازیکن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول می باشد. اگر در هوا با دست بازیکنی لمس شود و گل شود گل مردود می باشد .

مقاله پیشنهادی : ورزش مناسب برای تقویت ریه

آشنایی با ورزش بسکتبال

سوالات در مورد بازی بسکتبال

1. گام اضافه در بسکتبال را چه مینامند ؟

تراولینگ (به انگلیسی: Traveling)، یا تخلف گام‌های اضافه یکی از قواعد مهم و کلیدی در بازی بسکتبال است. این تخلف زمانی رخ می دهد که بازیکن توپ را در دست داشته باشد و بیش از دو گام بردارد یا زمانی که مالک توپ می‌شود و ایستاده است، هر دو پای خود را حرکت دهد. لازم به ذکر است که تراولینگ تخلف می‌شود و خطا نمی‌باشد. به همین دلیل برای بازیکنی که مرتکب تراولینگ می‌شود خطای شخصی در نظر گرفته نمی‌شود.

کلید واژه های مرتبط : قوانین بسکتبال در مدارس و قوانین بسکتبال pdf و تحقیق در مورد ورزش بسکتبال pdf و ارتفاع حلقه بسکتبال در nba و پنج قانون بسکتبال

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.4 / 5. تعداد نظرات 15

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید