ورزش برای خون رسانی به مغز

3.3
(6)

مغز شما تقریبا به ۲۰ درصد از اکسیژن در دسترس نیاز دارد تا عملکرد نرمال داشته باشد. یعنی حجم مشخصی از جریان خون و اکسیژن برای حیات مغز ضروریست. علاوه بر موارد دیگر، جریان خون مغزی برای انتقال گلوکز و دیگر مواد مغذی مهم به مغز اهمیت دارد. مغز شما باید عملکرد مناسبی داشته باشد تا بتوانید سالم بمانید. در نتیجه، لازم است بدانید چه عادت‌ ها و ورزش برای خون رسانی به مغز مفید هستند و می‌ توانند به جریان بهتر خون در مغز کمک کنند. پس در ادامه با این مقاله از ورزش بلاگ همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای افزایش تمرکز

دانشمندان شواهد زیادی را در رابطه با ورزش و سلامت مغز جمع آوری کرده اند. برخی تحقیقات نشان می دهند تناسب اندام حتی ممکن است باعث بهبود حافظه شود. نقشه برداری از تغییرات مغز پس از یک سال تمرین هوازی نشان داده که، ورزش باعث افزایش جریان خون به دو ناحیه کلیدی مغز در ارتباط با حافظه می شود. این مطالعه نشان داد که این جریان خون می تواند حتی به افراد مسن که مشکل حافظه دارند، کمک کند تا شناخت و آلزایمر را بهبود ببخشند.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر و درمان ریزش موی بعد از کرونا

راهکارهای افزایش جریان خون در مغز

چرا خون به مغز نمی رسد؟

عدم خونرسانی کافی به مغز و عوارض نرسیدن خون به مغز به دلایل مختلفی بروز می‌ کند. این عوامل گاهی بسیار ساده و گاهی خیلی جدی هستند. علائم نرسیدن خون به مغز را در زیر آورده ایم:

  • نشستن برای مدت طولانی با بروز مشکلاتی از جمله تجمع چربی زیاد در بدن و افزایش فشار خون در ارتباط است. که هر دو بر روی گردش خون تاثیر منفی می‌ گذارند.
  • عدم تحرک جسمی بر روی گردش خون به تمام بدن تاثیر می‌ گذارد. اما نشستن طولانی مدت پشت میز کامپیوتر با شانه‌ های خمیده به سمت جلو به طور خاص گردش خون به مغز را محدود می‌ کند.
  • اگر در طول روز قهوه یا نوشیدنی‌ های انرژی زا می‌ نوشید، به یاد داشته باشید که کافئین با تنگ کردن رگ‌ ها گردش خون به مغز را کم می‌ کند.
  • سیگار کشیدن هم یکی دیگر از عواملی است که تاثیر ناخوشایندی بر خونرسانی مغز می‌ گذارد. کشیدن سیگار نه تنها خونرسانی به مغز را مختل می‌ کند، بلکه میزان اکسیژنی که مغز می‌ رسد را کم می‌ کند.
  • اضافه وزن هم عامل دیگری است که خونرسانی به مغز را محدود می‌ کند.
  • استرس مزمن بر روی سلامت تمام قسمت‌ های بدن و از جمله سلامت مغز تاثیر می‌ گذارد.
  • بیماری‌ های جسمی و روحی بر روی میزان گردش خون به مغز تاثیر می‌ گذارد. اگر دچار هر یک از بیماری‌ های قلبی، تیروئید، دیابت، کم خونی، فشار خون غیرطبیعی و افسردگی باشید. خطر عدم خونرسانی کافی به مغز در شما افزایش پیدا می‌ کند:

مقاله پیشنهادی : ورزش چگونه باعث کاهش فشار خون میشود

چرا خون به مغز نمی رسد؟

افزایش گردش خون به مغز با ورزش کردن

فعالیت‌ های ورزشی بر تقویت قدرت شناختی و کاهش اختلالات شناختی مغز تأثیر دارند .زمانی که سر و بدن انسان با آب گرم تماس پیدا می‌ کند به‌طور منطقی عروق منبسط می‌ شود. اما در مورد عروق مغز و تأثیر گرما بر فعالیت مغز نمی‌ توان به صراحت سخن گفت. چرا که عروق مغز، عروقی سطحی نیستند و عمقی محسوب می‌ شوند بنابراین نمی‌ توان به‌طور دقیق بر تأثیر آب گرم بر عروق مغز گفت. البته ورزش می‌ تواند تأثیر مطلوبی بر اختلال شناختی که از ناحیه تمپورال مغز ناشی می‌ شود، بگذارد.

مقاله پیشنهادی : تاثیر سونای خشک یا بخار برای لاغری و برای جلوگیری از ریزش مو چه غذاهایی بخوریم؟

ورزش حتی می‌ تواند در کاهش ابتلای افراد به سکته مغزی مؤثر باشد. اثبات شده که فعالیت‌ های ورزشی و مطالعه کتاب می‌ تواند در تقویت قدرت شناخت مغز تأثیر داشته باشد. همچنین باعث پیشگیری از زوال عقل یا آلزایمر یا کندشدن روند ابتلا به آن شود. اثر آب و هوای گرم بر سلامتی انسان بسیار خوب است. چون اثرات مثبت روی رفتار انسان‌ها دارد و برای مغز بسیار فایده دارد. آب و هوای گرم موجب می‌ شود تا افراد احساس شادی کنند و از غم و افسردگی دور شوند. این مطالعه نشان داد که آب و هوای گرم نسبت به آب و هوای ابری و بارانی افراد را سرحال تر می‌ کند.

گرمای حاصل از آب و هوای گرم، جذب حرارت و انرژی را در بدن افزایش می‌ دهد. گفتنی است افراد در آب و هوای گرم کمتر به بیماری‌ ها دچار می‌ شوند. ورزش کردن نیز باعث افزایش دمای درونی و مرکزی بدن می شود و میتواند همانند گرما بر فعالیت موثر مغز تاثیر گذار باشد .

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی

افزایش گردش خون به مغز با ورزش کردن

درمان نرسیدن اکسیژن به مغز

اگر می‌ خواهید که خون کافی به مغزتان برسد، باید ورزش کردن را یکی از اولویت‌ های خود قرار دهید. ورزش کردن یکی از مهم‌ ترین اقداماتی است که می‌ توانید برای سلامت و عملکرد مغز انجام دهید.

هر ورزشی که از آن لذت می‌ برید و یا ورزشی که قلب با قدرت بیشتری خون را پمپاژ کند، برای سلامت مغز خوب است. اما به یاد داشته باشید ورزش نباید خیلی شدید و نفس گیر باشد. پیاده روی و یوگا دو گزینه بسیار خوب برای بهبود عملکرد مغز هستند. در یوگا بهترین حالت‌ ها برای افزایش گردش خون به مغز حالتی است که در آن‌ سر پایین‌ تر از بدن قرار گرفته است.

مقاله پیشنهادی : انواع سبک های ورزش یوگا

درمان نرسیدن اکسیژن به مغز

ورزش های مفید برای خونرسانی به مغز

تکنیک های ورزشی مختلفی نیز برای بازگرداندن نیروی حرکتی افراد پس از سکته ی مغزی وجود دارد. این فعالیتها باعث بهتر شدن حرکات عضلانی و افزایش جریان خون می شود. همچنین تنش، انقباضات عضلانی و سفتی عضلات در اثر سکته مغزی را تا حد زیادی بهبود می بخشد. بنابراین تداوم فعالیت‌ با شدت متوسط برای پیشگیری از سکته مغزی بسیار بیشتر از شدت فعالیت اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید : میزان پروتئین مورد نیاز بدن و ویتامین های مورد نیاز رشد مو

پیاده روی، دوچرخه سواری، باغبانی، حرکات موزون و انجام کارهای مربوط به گل و گیاهان منزل از فعالیت‌ های مناسبی برای کاهش خطر سکته مغزی است.
شنا در آب گرم نیز یک ورزش بسیار مفید در بازگرداندن فعالیت حرکتی عضلات محسوب می شود. تا حد زیادی می‌ تواند مانع تحلیل رفتن عضلات آسیب دیده به علت نرسیدن خون به مغز شود.

ورزش‌ هایی که باعث رفع انقباضات و سفتی عضلات می‌ شود. شامل: یوگا، ماساژ، تای چی، چی کونگ و پیلاتس ، شیاشو (نوعی ماساژ ژاپنی) می باشد.

مقاله پیشنهادی : چند ساعت رقص در روز باعث لاغری میشود؟

ورزش های مفید برای خونرسانی به مغز

اثر ورزش بر فعالیت مغزی

ورزش تنها برای سلامت قلب و کنترل وزن شما مفید نیست. بلکه توانایی ذهنی و هوش شما را نیز تقویت می کند. مطالعات نشان داده اند که ورزش برای مغز نیز بسیار مفید است. بر خلق و خو، پُر انرژی بودن، هوشیاری و احساسات خوب شما بسیار موثر می باشد. همچنین فعالیت بدنی برای بهبود اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ذهنی کودکان نیز بسیار مفید است. نتایج مطالعات اخیر نشان داده است کودکانی که قبل از رفتن به سر کلاس درس ۱۵ تا ۴۵ دقیقه می دوند و فعالیت بدنی دارند، میزان جنب و جوش و بی قراری آن ها در کلاس درس به نصف کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

چگونگی تاثیر ورزش در تقویت مغز

ورزش بر نواحی بسیاری از دستگاه عصبی و ترشح مواد شیمیایی شاد کننده ای مانند سروتونین و دوپامین و اندروفین موثر است. نتیجه ی این امر در نهایت ما را آرام و شاد و خرسند می نماید. به عبارتی دیگر اگر نمی خواهید منتظر بمانید تا احساسات خوب برای شما پیش آیند، خودتان می توانید با ورزش کردن به استقبال آن ها بروید و خود را شاد نمایید. وقتی شخصی ورزش می کند این امر باعث می شود که بهتر فکر کند. در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشد و روحیه ی بهتری بیابد. شما با ورزش سیستم اعصاب و عملکرد خودتان را به وضعیت بهتری می رسانید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای انحراف ستون فقرات

اثر ورزش بر فعالیت مغزی

روش صحیح ورزش کردن برای خون رسانی بهتر به مغز

برای تقویت مغز توصیه میشود ورزش های با شدت ملایم تا متوسط انجام شود. البته روزانه ۸ تا ۱۲ دقیقه تعریق و ورزش با شدت زیاد(۶۰ درصد از سرعت ضربان قلب) برای تقویت مغز خوب است. ولی مابقی فعالیت بدنی روزانه بهتر است از فعالیت های سبک تر باشد. تا به فرد ورزش کننده فشار و تنش وارد نشود. همچنین توصیه می شود به جای یک جلسه فعالیت بدنی شدید بهتر است فعالیت بدنی را در دو نوبت انجام دهید. برای مثال ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در صبح شنا یا ورزش کنید و سپس در شب به پیاده روی بپردازید. شما می توانید ورزش و پیاده روی را در طی روز تقسیم کنید. لازم نیست در یک نوبت با ورزش بیش از حد، خودتان را خسته کنید.

بیشتر بخوانید : پیاده روی کدام قسمت بدن را لاغر میکند ؟

توصیه می شود که حداقل برای سه روز در هفته روزی ۳۰ دقیقه را به فعالیت بدنی ملایم مانند نرمش، پیاده روی و گردش یا شنا و فعالیتهای هوازی بپردازید. البته توصیه ی بهتر نیم الی یک ساعت فعالیت بدنی برای ۵ روز در هفته می باشد. در نهایت برای آناتومی خون رسانی مغز بسیار مفید تر از هر روز فعالیت بدنی و ورزش است. اگر واقعا مایل هستید تلاش بیشتری را برای سرحال بودن و تقویت مغز و جسم خود انجام دهید می توانید برای ۵ تا ۶ روز در هفته روزی ۹۰ دقیقه به ورزش و پیاده روی بپردازید. اغلب ما می توانیم روزی نیم ساعت پیاده روی را در بین مشغله ها و کارهای روزمره ی خود بگنجانیم. اما مهم آن است که انگیزه ی ورزش کردن را داشته باشیم.

مقاله پیشنهادی : قبل ورزش چی بخوریم

درمان نرسیدن خون به سر

درمان نرسیدن خون به سر

می توانید از طیف گسترده ای از ورزش ها و نرمش ها برای تقویت مغز و اعصاب خود بهره مند شوید. از جمله: بازی با توپ(مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس و…)، شنا، دویدن ملایم، پیاده روی، نرمش های کششی و قدرتی ملایم، یوگا، مدیتیشن، تمرینات هوازی، وزنه برداری سبک ، پیلاتس ،تی ار ایکس و غیره.

عادت‌ هایی را وارد زندگی روزمره‌ تان کنید که جریان خون مغزتان را افزایش دهد. تا ریسک بیماری‌ ها را کاهش یابد. این عادت‌ ها به فعال‌ تر بودن و تمرکز بیشترتان نیز کمک می‌ کنند. افرادی که حداقل ۴ جلسه درهفته به ورزش می پردازند، بسیار کمتر سکته را تجربه کرده اند. درمیان مردان تنها کسانی که ۴ بار یا بیشتر درهفته به ورزش می پردازند با کمترین خطر سکته روبرو هستند.

بیشتر بخوانید : آموزش یوگا و مدیتیشن

بنابراین توصیه ی نهایی آن است که بسته به امکانات خود به جای استفاده از قرص خون رسانی به مغز، چند نوع فعالیت بدنی را برای درمان نرسیدن خون به سر انتخاب کنید. این ورزش ها را به برنامه ی روزانه ی خود اضافه کنید. از مزایای ورزش و فعالیت بدنی نه تنها برای کنترل وزن و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی بهره ببرید. بلکه از منافع آن بر روی مغز خود نیز بهره مند شوید. مثل همیشه اگر تردیدی دارید یا فکر می‌ کنید ممکن است بیماری داشته باشید، که سلامت مغزتان را تهدید می‌ کند حتما زودتر به پزشک مراجعه نمایید.

منبع : سایت هلث لاین
چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 6

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید