مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه

1.5
(2)

بسیاری از ما برای سلامت دهان و دندان خود مراقبت های بسیار خوبی از دندان های خود انجام می دهیم. دهان و دندان دقیقا قسمتی از بدن ما است، که باید بیشتر مراقبت کنیم و در عین حال پوسیدگی دندان و بیماری لثه نیز یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است. به همین منظور در این مقاله از ورزش بلاگ در مورد مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه و تغذیه مناسب برای سلامت دندان بیشتر توضیح بدهیم.

دلیل داشتن دندان هایی سالم و زیبا ممکن است رژیم غذایی و تغذیه شما باشد. حتی اگر شما یک روتین بهداشت دهان و دندان مناسب داشته باشید، اگر تغذیه ی مناسبی داشته باشید، می توانید سلامت دندان های خود را تضمین کنید. یکی از پرسش های رایج در این مورد این است که برای سلامت دندان چه بخوریم؟ اغلب غذاهایی که باعث تخریب دندان می شود شامل، قندها و اسیدها از مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین هستند. با این وجود، انواع مختلفی از مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه وجود دارد، که نه تنها به دندان هایتان آسیب نمی رسانند، بلکه حتی می تواند به سلامت دهان و دندان شما کمک بزرگی کنند.

برای پاکسازی بدن می توانید از رژیم موجود در مقاله روبرو استفاده کنید : رژیم خام گیاه خواری برای پاکسازی بدن

مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه

مواد غذایی مفید برای ترمیم لثه

غذاهایی که در این لیست قرار دارند، می توانند ادعا های خمیر دندان و دهانشویه های گران قیمت موجود در بازار را تحقق بخشند. بنابراین لیست خرید خود را مطابق با این مواد آماده کنید.

غذاهای غنی از کلسیم و فسفر

برای داشتن مینای دندان خوب، باید مواد معدنی موردنیاز را به دندان برسانیم. غذاهای اسیدی و برخی نوشیدنی ها ممکن است موجب فرسایش مینای دندان شوند. پس برای تقویت دندان ها، باید مواد معدنی و کلسیم استفاده کنید. این عناصر سازنده ی مینای دندان هستند و اگر می خواهید دندان هایتان را قوی و سالم نگه دارید، مصرف غذاهای غنی از آنها ضروری است.

  • بهترین منابع کلسیم : ماست، پنیر، غذاهای دریایی، شیر (کم چرب)، توفو، بادام
  • بهترین منابع فسفر : دانه کدو تنبل، ماهی، برنج، آجیل، گوشت قرمز، تخم مرغ، توفو، آب گوشت

برای تقویت سیستم ایمنی بدن حتما مقاله روبرو را بخوانید : مواد غذایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

آموزش سلامت دهان و دندان

مصرف غذاهای ترد، با آب زیاد برای سلامت دندان

این نوع مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه، حاوی مقدار زیادی آب هستند که برای دندان های شما یک خوراکی عالی است. با جویدن این مواد تولید بزاق در دهان بیشتر می شود، که بهترین باکتری کش طبیعی است و باعث جلوگیری از حفره دندانی می شود. همچنین به علت بافت این نوع غذاها که به آرامی سطوح دندان را پاک می کنند، و ذرات مانده از مواد غذایی را از بین می برند. هر چند میوه و سبزی خام هم همین عمل را انجام می دهد، اما این موضوع نباید مسئله ای برای عدم مسواک زدن باشد. غذاهایی مثل کرفس، سیب، خیار، هویج از این دسته هستند.

انواع غذاهای وگان را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : رژیم وگان

مواد غذایی مفید برای ترمیم لثه

غذاهای غنی از ویتامین D مفید برای دندان ها

ویتامین D برای سلامت عمومی بدن بسیار ضروری است، از طرف دیگر برای داشتن دندان های سالم نیز مفید است. دلیل اصلی آن کمک به بدن شما برای جذب بهتر کلسیم می باشد. بهترین منابع ویتامین دی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اما هنوز هم بهترین منبع طبیعی ویتامین D ماهی، زرده تخم مرغ و روغن ماهی است.

غذاهای غنی از ویتامین C برای سلامت دندان

ویتامین C می تواند رگ های خونی را تقویت کرده و التهاب را کاهش دهد. این امر به لثه های شما کمک می کند. همچنین ویتامین C برای تولید کلاژن، که یک پروتئین اساسی در بدن است، کمک می کند. در فقدان ویتامین C لثه های شما حساس تر و باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال هستند، قوی تر می شوند. بهترین منابع ویتامین سی، فلفل دلمه، پرتقال، کیوی، توت فرنگی، کلم بروکلی، کلم هستند.

در مقاله روبرو ویتامین های ضروری برای مو را بخوانید : ویتامین های مورد نیاز رشد مو

مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها به سلامت دهان و دندان شما کمک می کنند. آنتی اکسیدان ها با باکتری هایی که باعث التهاب و بیماری های پریودنتال می شوند، مبارزه می کنند. آنها به محافظت از لثه ها و دیگر بافت ها از شر آسیب سلولی و عفونت باکتریایی کمک می کنند.

غذاهای حاوی پروبیوتیک مفید برای دهان و دندان

در بدن دو نوع باکتری خوب و بد وجود دارد. پروبیوتیک ها یکی از بهترین باکتری ها هستند. تحقیقات بیشتری لازم است، اما در حال حاضر شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه پروبیوتیک ها ممکن است باعث کاهش پلاک و تقویت دندان ها شوند. بهترین منابع پروبیوتیک شامل ماست، کامبوجا، ماکارونی، میسو و دیگر مواد غذایی تخمیر شده هستند.

برای پیشگیری از پوکی استخوان مقاله روبرو را مطالعه کنید : بهترین ورزش ها برای درمان پوکی استخوان

مواد غذایی که برای سلامت دهان و دندان و لثه مفید است

غذاهای غنی از آنتوسیانین ها، آرژینین و پلی فنل ها

عناصر دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای سلامتی دهان مفید باشد. برخی از نمونه های آنتوسیانین ها هستند که ممکن است از ایجاد پلاک روی دندان ها جلوگیری کنند و با سرطان دهان مبارزه کنند. آرژینین که یک اسید آمینه مهم است، از تشکیل پلاک را پیشگیری می کند. و پلی فنل که باعث توقف رشد باکتری های منجر به پلاک می شود، از بیماری لثه، حفره سازی و بوی بد جلوگیری می کند.

  • بهترین منابع آنتوسیانین ها : انواع توت ها، انگور، گیلاس، آلو، بادمجان
  • منابع آرژینین : گوشت، سویا، آجیل
  • بهترین منابع پلی فنل ها : چای (سیاه و سبز)، انواع توت ها، تخم کتان، کاکائو.

در مورد زخم معده در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : راه های درمان زخم معده

ویتامین های مفید برای دهان و دندان

بهترین خوراکی ها برای دندان و لثه سالم

رژیم غذایی شما برای سلامت دندان هایتان مهم است. به همین علت در زیر فهرست کامل برخی از بهترین غذاها را برای سلامت دهان و دندان به شما ارائه داده ایم، که به شرح زیر است:

پنیر برای از بین بردن باکتری دهان

پنیر چدار غنی از کلسیم است. علاوه بر این، پنیر چدار سطح اسید را در دهان کاهش می دهد، که موجب جلوگیری از تشکیل پلاک است. جویدن پنیرهای سخت باعث افزایش تولید بزاق می شود که برخی از باکتری ها را در دهان پاک می کند. پنیر هایی با بافت سفت و طبیعی بهترین گزینه ها هستند.

رژیم غذایی متناسب با گروه خونی خود را در مقاله روبرو بخوانید : برنامه غذایی گروه های خونی

شیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

مانند آب، شیر نیز بهترین نوشیدنی و یکی از مواد غذایی مفید برای دندان کودکان است. این نوشیدنی غنی از کلسیم و سایر عناصر مهم است. شیر نیز سطوح اسید در دهان را کاهش می دهد که به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می کند.

تغذیه برای استحکام دندان ها

آب برای تمیز کردن دهان و دندان

مصرف آب کمک می کند تا مواد غذایی از میان دندان ها شسته شوند و دهان سطح بزاق خود را بالا نگه دارد. بزاق در واقع بهترین وسیله ی دفاعی دهان شما در برابر فساد دندانی است، زیرا حاوی پروتئین ها و مواد معدنی است که به طور طبیعی با پلاک مبارزه می کنند و اگر شما آبرسانی کافی به بدنتان نداشته باشید، میزان محدودی از بزاق در دهانتان ترشح می شود.

اگر می خواهید بدانید که در روز چه مقدار باید آب مصرف کنید پاسخ این سوال در مقاله روبرو است : میزان مصرف آب در روز بر اساس وزن

سبزیجات سبز (اسفناج، کلم بروکلی، کلم)

این سبزیجات سالم و تازه حاوی کلسیم، اسید فولیک و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند که برای حفاظت از دندان ها و لثه های شما ضروری است.

بهترین رژیم غذایی برای سلامت دهان و دندان

ماهی (ماهی های چرب، ماهی قزل آلا، ماهی تن)

غنی از مواد معدنی و ویتامین های مهم مانند ویتامین Dو امگا 3 هستند. ماهی بخش مهمی از رژیم غذایی مناسب دندان ها است.

برای سلامت پوست خود حتما مقاله روبرو را مطالعه کنید : بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست

دهان و دندان سالم با مصرف گوشت سالم

بیشتر گوشت ها برای سلامتی دهان مفید هستند. زیرا شامل برخی از مواد مغذی مهم ذکر شده در بالا می باشند.

آجیل برای مبارزه با پوسیدگی دندان

آجیل پر از خواص مفید برای دندان ها هستند و تمام آنها عناصر مهم مانند کلسیم و فسفر را یک جا دارند. مخصوصا بادام و بادام زمینی در کمک به مبارزه با باکتری های منجر به پوسیدگی دندان مفید هستند.

تاثیر مواد غذایی بر سلامت دندانها و لثه

چای سیاه و سبز

پلی فنل ها برای کاهش باکتری ها و محصولات سمی باکتری ها در دهان شناخته شده اند. چای همچنین غنی از فلوراید است که برای دندان های سالم ضروری شناخته شده است. بهتر است بدون شکر و با عسل بنوشید، چرا که شکر زیادی خود باعث خرابی دندان می شود.

آدامس برای از بین بردن باکتری دهان

آدامس جویدن باعث افزایش تولید بزاق می شود و باکتری ها و ذرات غذا و باکتری های موجود در فضای دهان را از بین می برد. پس فراموش نکنید که آدامس مورد نظر، آدامس های بدون قند هستند.

راه های درمان دیابت را در مقاله روبرو آورده ایم : فواید ورزش در درمان دیابت

کیوی

شاید سوال شما هم باشد که کدام میوه از پوسیدگی دندان جلوگیری میکند ؟ میوه کیوی یکی از میوه ها با بالاترین غلظت ویتامین C است و برای سلامت لثه فوق العاده عمل می کند.

خوراکی های مفید برای لثه و دندان ها

خربزه برای سلامت دهان و دندان

میوه ی خربزه غنی از پلی فنل ها (مانند چای)، که پلاک را از بین میبرد. بنابراین خطر حفره سازی را کاهش می دهد. خربزه های تازه به خصوص در متوقف سازی روند تشکیل پلاک های مضر دندانی موثر هستند.

پرتقال برای سلامت دندان

اکثر مرکبات اسیدی هستند که برای دندان ها مناسب نیستند. اما میزان اسیدی بودن پرتقال ها از باقی مرکبات کمتر است و در سلامت دندان ها نقش دارند.

توت فرنگی برای سفیدی دندان

اگر میخواهید دندان هایی سالم داشته باشید، بهتر است توت فرنگی را در لیست مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه خود قرار دهید! این میوه ی خوشمزه با ویتامین C آنتی اکسیدان ها و همچنین اسید مالیک که حتی می تواند به طور طبیعی دندان های شما را سفید کند، همراه است.

بهداشت دهان و دندان

ماست برای بهداشت دهان و دندان

ماست قطعا بیش از یک غذای مفید برای بهداشت دهان و دندان عمل می کند. زیرا به علت داشتن کلسیم و پروبیوتیک های محافظت شده، دندان ها را از نفوذ حفره، بیماری لثه و حتی تنفس بدبو محافظت می کند.

خوراکی های مناسب برای سلامت ناخن ها را در مقاله روبرو آورده ایم : مواد غذایی مفید برای رشد و تقویت ناخن

سیب، مفید برای سلامت دندان

اگر روزانه یک سیب مصرف کنید دیگر نیاز کمتری به مراجعه به دندانپزشکی دارید. استفاده از سیب قطعا کمک خواهد کرد زیرا سیب یکی از میوه های مفید برای دندان است که سرشار از مواد مغذی و ویتامین های کلیدی است.

کدام میوه از پوسیدگی دندان جلوگیری میکند

سیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

آلیسین موجود در سیر دارای خواص ضد میکروبی قوی و مناسب برای تقویت دندان پوسیده است. بنابراین، به شما کمک می کند تا با پوسیدگی دندان و به خصوص بیماری پریودنتال مبارزه کنید.

بهترین مکمل ها را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

زنجبیل برای سلامت دهان

زنجبیل از بسیاری جهات حتی هنگامی که صحبت از سلامت دهان به میان می آید، شگفت انگیز است. این ماده پرخاصیت ممکن است تند باشد ولی رشد باکتری را مهار میکند.

نقش تغذیه بر سلامت دهان و دندان

دانه های مفید برای سلامت لثه ها

مصرف غلات کامل (بلغور جو دوسر، برنج قهوه ای) باعث کاهش خطر بیماری لثه می شود و برای حفظ سلامت دهان و دندان توصیه شده است.

سلامت دهان و دندان با مصرف گلابی

بر خلاف بسیاری از میوه های اسیدی، گلابی های خام در خنثی سازی اسیدها خوب هستند. پس بهتر است که آنها را در لیست غذایی خود داشته باشید.

هویج برای تقویت دندان

هویج بسیار خوشمزه و سرشار از مهم ترین مواد معدنی و ویتامین ها برای دهان است که آن را مستحق توجه ویژه ای در این لیست کرده است.

برای رشد استخوان و دندان چه بخوریم

برای جلوگیری از ریزش مو مقاله روبرو را بخوانید : برای جلوگیری از ریزش مو چه غذاهایی بخوریم؟

سلامت دهان و دندان با مصرف کرفس

مصرف صحیح کرفس برای دندان ها خوب است. زیرا ارزش غذایی ویژه ای دارد که به هرنحوی از میان وعده های مناسب برای سلامتی دهان و دندان و شبیه ترین ماده طبیعی به نخ دندان است.

چه چیزهایی برای دندان مضر است

داشتن لثه های سالم با سویا

رژیم غذایی حاوی سویا ممکن است به نگهداری لثه های سالم کمک کند پس در حد متعادل از این ماده در برنامه غذایی خود بهره مند شوید.

برای از بین بردن غبغب مقاله روبرو به شما کمک می کند : از بين بردن غبغب با ورزش

پلاک دندان سالم با دانه های کنجد

دانه های کنجد علاوه بر داشتن مقادیر زیادی کلسیم، در تمیز کردن پلاک دندان نیز مفید هستند. وقتی دانه های کنجد را می جوید دندان هایتان از تاثیرات مثبت این دانه ها بهره مند می شوند.

پیاز برای سلامت لثه

یکی از مواد غذایی مفید برای ترمیم لثه پیاز است. هنگامی که پیاز خام خورده شود، خواص ضد باکتری قوی دارد. به خصوص در برابر بعضی از باکتری ها که موجب حفره سازی و بیماری لثه می شوند.

برای سلامت دندان چه بخوریم

سیب زمینی شیرین برای دندان و لثه

ویتامین A برای سلامت مینای دندان و لثه ها، علاوه بر آنچه تا بحال گفتیم، سیب زمینی شیرین را نیز به اندازه مصرف کنید.

رژیم معرفی شده در مقاله روبرو به پاکسازی بدن کمک می کند : رژیم ۷ روزه دیتوکس

کشمش ضد باکتری های دهان و دندان

استفاده از کشمش چون حاوی مواد فیتوشمیکال است، ممکن است باکتری های حفره ساز را تضعیف کند. کشمش ها همچنین دارای آنتی اکسیدان نیز هستند که برای بدن بسیار ضروری و مهم است.

مواد غذایی مفید برای دندان کودکان

محافظت از پوسیدگی دندان با قهوه

یک سری از مطالعات نشان داده است که مصرف قهوه می تواند دندان های شما را از پوسیدگی دندان حفاظت کند. و در واقع به مبارزه با پلاک دندان کمک می کند. البته به شرط مصرف اندازه، قهوه باید بدون شیر و شکر باشد.

در آخر فراموش نکنید که برای سلامت بیشتر دندان ها روزی 2 بار آن ها را مسواک کنید. و حداقل هر 6 ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید.

1. چه چیزهایی برای دندان مضر است ؟

اغلب غذاهایی که باعث تخریب دندان می شود شامل، قندها و اسیدها از مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین هستند.

2. برای رشد استخوان و دندان چه بخوریم ؟

ماست قطعا بیش از یکی از غذاهای مفید برای عفونت دندان عمل می کند. زیرا به علت داشتن کلسیم و پروبیوتیک های محافظت شده، دندان ها را از نفوذ حفره، بیماری لثه و حتی تنفس بدبو محافظت می کند.

3. برای سلامت دهان و دندان چه کنیم ؟

دلیل داشتن دندان هایی سالم و زیبا ممکن است رژیم غذایی شما باشد. حتی اگر شما یک روتین بهداشت دهان و دندان مناسب داشته باشید، اگر تغذیه ی مناسبی داشته باشید، می توانید سلامت دندان های خود را تضمین کنید.

4. برای داشتن دندان های سالم خوردن چه غذاهایی لازم است؟

برای داشتن مینای دندان خوب، باید مواد معدنی موردنیاز را به دندان برسانیم. غذاهای اسیدی و برخی نوشیدنی ها ممکن است موجب فرسایش مینای دندان شوند. پس برای تقویت دندان ها، باید مواد معدنی و کلسیم استفاده کنید. این عناصر سازنده ی مینای دندان هستند و اگر می خواهید دندان هایتان را قوی و سالم نگه دارید، مصرف غذاهای غنی از آنها ضروری است.

منبع : سایت ایت دیس

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 1.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید