مضرات ورزش اسپینینگ

3.3
(3)

ورزش اسپینینگ به فعالیت بدنی با دوچرخه ثابت اطلاق می‌ گردد. این ورزش فواید زیادی دارد. از همه مهم‌ تر این که فعالیت بدنی را برای بسیاری از ما که محدودیت وقت داریم ممکن می‌ سازد. اما درباره‌ ی مضرات ورزش اسپینینگ هم باید آگاه باشیم. اسپینینگ یک ورزش رسمی و جدید است که مربی‌ های حرفه‌ ای خودش را دارد. این ورزش، شما را برای انواع تمرینات مثل هیت (اینتروال)، قدرتی و هوازی آماده می‌ کند. کلاس آن معمولا با موسیقی‌ های جذاب همراه است تا ورزش پرشور و مشتاقانه ادامه پیدا کند. در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد عوارض ورزش اسپینینگ توضیح دهیم.

ورزش اسپینیگ، عضلات سرینی، عضلات چهارسر ران، میان‌ تنه و پشت شما را درگیر می‌ کند. از آنجا که این عضلات، بزرگترین گروه‌ های عضلانی بدن هستند، پس تعجبی هم ندارد که شما با انجام یک‌ ساعت ورزش اسپینینگ برای لاغری شکم، احتمالا تا حدود 500 کالری انرژی مصرف کرده باشید.

مقاله پیشنهادی : تمرینات آمادگی جسمانی در خانه

مضرات دوچرخه اسپینینگ

تاریخچه ورزش اسپینینگ

اسپینینگ در سال ۱۹۸۰ بوسیله یک مربی به نام Johnaten بوجود آمد. در حقیقت اسپینینگ یک برنامه مهیج ورزشی، همگانی و پر شور و انرژی می باشد. این ورزش موجب هماهنگی کامل ذهن و جسم شما می گردد. همه افراد در سنین مختلف و با شرایط بدنی و توانایی های متفاوت می توانند در آن شرکت کنند. هدف اولیه بوجود آمدن آن برای استفاده از دوچرخه سواران حرفه ای بود تا بتوانند به شکل ثابت توان بدنی خود را به میزان بالایی افزایش دهند. اسپینینگ نام یک رشته ی ورزشی است که کلاس ها و تمرینات دوچرخه سواری در محیط داخلی باشگاه انجام می شود. همچنین یک ورزش بسیار خوب برای کالری سوزی و تقویت ماهیچه ها می باشد. به علاوه کلاس های ورزش اسپینینگ قیمت به صرفه ای دارد.

بیشتر بخوانید : فواید دوچرخه سواری برای بانوان

تاریخچه ورزش اسپینینگ

آشنایی با ورزش اسپینینگ

برخلاف تصور عام و متاسفانه برخی از مربیان که معتقدند دوچرخه اسپینیگ تفاوت چندانی با دوچرخه های ثابت ندارد، نه تنها در شکل اجرای تمرینات بلکه شکل ظاهری این دوچرخه ها با هم متفاوت است. شکل ظاهری دوچرخه های اسپینینگ همانند دوچرخه های مسایقه ای است. همچنین دارای تنظیماتی است که در صورت استفاده از آن فرد در شرایطی مشابه با دوچرخه سواری بر روی شیب های تند را تجربه می کند.

مقاله پیشنهادی : مراقبت از پوست هنگام ورزش

معایب ورزش اسپینینگ

آسیب به زانو از جمله عوارض ورزش اسپینینگ است. درست است که افرادی که مشکل زانو دارند، با استفاده از دوچرخه ثابت در مراکز فیزیوتراپی ها سعی بر افزایش قدرت زانوها می کنند. اما باید توجه کرد که دوچرخه اسپینینگ با سایر دوچرخه های ثابت متفاوت است. زیرا حدود یک ساعت یا بیشتر باید به حالتی که باسن روی زین دوچرخه نباشد، از آن استفاده کرد. بنابراین آسیب جدی به زانو وارد می کند.

اما از آنجاییکه این ورزش برای چربی سوزی بسیار مناسب است، بهتر است که با مشورت مربی به گونه ای تمرینات طراحی شود که احتمال آسیب دیدگی کاهش پیدا کند.
از دیگر مضرات ورزش اسپینینگ، این است که عضلات بالا تنه همانند عضلات شانه و دست ها و سینه کار نمی کند. برای رفع این مشکل نیز با اضافه کردن حرکات بالاتنه با دمبل جبران این نقص نیز می شود.

بیشتر بخوانید : ورزش و بیماری کرون

معایب ورزش اسپینینگ

دیگر عوارض اسپینینگ

از دیگر عوارض این ورزش آسیب به کلیه در اثر تمرین های خیلی سنگین است. در اثر آن آب بدن به شدت کم شده و کلیه ها دچار مشکل می شوند. البته در اکثر موارد با رفع کم آبی مشکل حل شده است. همانطور که اشاره کردم این مشکل در اثر کم آبی ایجاد شده است. مشکلی که ممکن است در هر ورزش دیگری نیز رخ دهد. پس توصیه می کنیم هنگام انجام تمرینات حتما بطری آب همراه خود داشته باشید. تا کم آبی ایجاد شده در اثر تعریق زیاد را جبران کنید.

مقاله پیشنهادی : تاثیر نوشیدن آب هنگام ورزش

از دیگر مضرات ورزش اسپینینگ کمر درد است. این عارضه در اثر اشتباه در نوع ایستادن و رکاب زدن ایجاد می شود. اگر هر فردی که قصد انجام این تمرینات را دارد، نوع درست ایستادن و رکاب زدن را یاد بگیرد هیچ نگرانی از بابت صدمه دیدن در پا یا کمر وجود نخواهد داشت. بلکه ورزش اسپینینگ برای لاغری پا و خوش فرم کردن آن نیز مناسب است.

بیشتر بخوانید : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

توصیه های مهم در اسپینینگ

یکی از اشتباهات رایج در اسپینینگ پدال زدن بسیار سریع با مقاومت بسیار کم است. در این حالت علاوه بر اینکه عضلات کار خاصی انجام نمی دهند، اگر پدال از کنترل شما خارج شود بسیار خطرناک خواهد بود.

سایز دوچرخه برای جلوگیری از مضرات ورزش اسپینینگ مهم است. ورزشکار باید به اندازه کافی بزرگ باشد که روی دوچرخه بنشیند و پاهایش به پدال برسد. پدال زدن به عقب کار خطرناکی است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چون اگر ورزشکار در حین این کار بخواهد به ناگاه بایستد نیروهای فشرده بیشتری به زانو وارد می شوند که ممکن است به پارگی مینیسک منجر شود. در ضمن ممکن است موجب کشش بیش از حد پا و آسیب به بافت های نرم زانو شود. علاوه بر این خطرها این کار هیچ امتیاز فیزیولوژیکی ندارد. این حرکت ممکن است موجب باز شدن پیچ های پدال و جدا شدن آن از بازوی نگه دارنده شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش برای چربی سوزی شکم و پهلو

فواید ومضرات ورزش اسپینینگ

آسیب های ورزش اسپینینگ

اگر تمرینات را به‌ درستی انجام ندهید یا موقعیت‌ شما روی دوچرخه نامناسب باشد، ممکن است صدماتی برای شما رخ‌ دهد. اغلب اوقات، نتیجه‌ ی غلط انجام‌ دادن ورزش یا وضعیت نامناسب بدن روی دستگاه، آسیب‌ های جدی به کمر و زانو می‌ زند. برای جلوگیری از صدمه و البته بیشتر‌ شدن راحتی ورزشکار، باید از استاندارد بودن دوچرخه، اطمینان حاصل کنید. موقعیت صندلی باید متناسب با قد ورزشکار باشد. هنگامی‌ که ورزشکار در کنار دوچرخه ایستاده است، ارتفاع صندلی باید تا ران او باشد.

برخی اوقات افراد از بی حسی شست پا در رکاب زدن شکایت دارند. مهمترین عامل ایجاد بی حسی جلوگیری از جریان خون به سمت پاها است که در اثر کفش نامناسب ، بند کفش ها یا جوراب های تنگ و سفت ایجاد می شود. بازکردن بند ها و در آوردن جوراب می تواند مشکل را حل کند.

بیشتر بخوانید : کاهش وزن با کالری شماری

خطرات ورزش اسپینینگ

خطرات ورزش اسپینینگ

بیش‌ از حد فشار آوردن به خود، یکی‌ دیگر از نکات منفی این ورزش به‌ خصوص برای افراد مبتدی است. اگر شما تازه‌ کار هستید، باید به بدن خود گوش دهید. هرجا احساس درد یا حالت تهوع داشتید، تمرین را قطع کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

کم‌ آبی می‌ تواند یکی دیگر از عوارض این ورزش باشد. حتما قبل از هر جلسه دوچرخه‌ سواری مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب، قبل و بعد از ورزش به شما کمک می‌ کند تا هیدراته بمانید.

اگر شغل شما طوری است که مجبورید زمان زیادی روی صندلی بنشینید، کلاس‌ های اسپینینگ را با فعالیت‌ های دیگر مانند حرکات کششی، قدرتی و مقاومتی (تمریناتی که بدن شما را در طیف وسیعی از حرکات، درگیر می‌ کند) متعادل کنید.

طبیعی است که بعد از چند جلسه اول احساس خستگی و درد عضلانی داشته باشید. اما اگر گرفتگی عضلات طولانی شد، لازم است که با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : تمرینات تاباتا چیست

آیا استفاده از اسپینینگ مضر است؟

آیا استفاده از اسپینینگ مضر است؟

خطرات گفته شده هیچ ارتباط مستقیمی با مضرات ورزش اسپینینگ بانوان نداشته و به میزان تلاش فردی که در این کلاس شرکت می‌ کند، بستگی دارد. همان‌ طور که اشاره شد، هرچه تلاش فرد بیش از حد توان‌ او باشد، خطر ابتلای او به بیماری‌ ها و آسیب دیدگی افزایش خواهد یافت. نکته‌ ی مهم این است که این کلاس‌ ها را باید آرام و بدون تحمیل فشار اضافی بر بدن انجام داد. مخصوصاً اگر برای اولین بار آن را امتحان می‌ کنید.

نهایتاً اینکه با انجام درست تمرینات و با استفاده از تمرینات مقاومتی اسپینینگ و افزایش رشد و پیشرفت، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می یابد. پس توصیه می کنم صبر نکنید. همین امروز برای بهره بردن از لیست بلند فواید اسپینینگ، استفاده از اسپینینگ را شروع کنید. فواید اسپینینگ آنقدر زیاد هست که بهتر است با رفع این نواقص کوچک با استفاده از تمرینات ترکیبی، خودمان را از فواید آن بهره مند کنیم. می توانید با کمک فیلم ورزش اسپینینگ نیز این ورزش را در خانه انجام دهید.

مقاله پیشنهادی : راه های جلوگیری از شل شدن پوست بعد از رژیم

ورزش اسپینینگ برای چی خوبه
1. ورزش اسپینینگ برای چی خوبه؟

چربی سوزی، لاغری و کاهش وزن، لاغری ران ها، زیبایی و استقامت پاها و ایجاد اندامی زیبا و … از جمله فواید ورزش اسپینینگ است. استفاده از دوچرخه ثابت با یک برنامه تمرینی هدفمند و رژیم غذایی همراه با ورزش اسپینینگ می تواند کمک شایانی برای رسیدن به این اهداف کند.

منبع : سایت هلث لاین

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 3

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «مضرات ورزش اسپینینگ»

دیدگاهتان را بنویسید