قوانین ورزش هندبال

5
(2)

هندبال ورزشی گروهی است که دو تیم شرکت کننده در آن، هر کدام دارای هفت بازیکن هستند. از این هفت بازیکن یک نفر به عنوان دروازه بان جلوی دروازه می ایستد. در ورزش هندبال بازیکنان برای کسب امتیاز باید توپ را درون دروازه حریف جای دهند. هندبال همانند فوتبال بصورت گروهی است و در آن تیمی برنده است که بیشترین گل را به رقیب بزند. ورزش هندبال ورزشی بسیار سریع و با برخوردهای بدنی فراوانی است. در این ورزش از دست برای پاس و شوت استفاده می شود و کاملا برخلاف فوتبال است. در ادامه مطلب از ورزش بلاگ درباره تمام قوانین ورزش هندبال برای نحوه شروع بازی هندبال بیشتر بحث می کنیم.

هندبال ورزش مناسبی برای بانوان است. اگرچه بعضی از کارشناسان معتقدند که این ورزش کمی برای بانوان خشن است. اما عده کثیری هم اعتقاد دارند که هندبال یکی از مناسب ترین ورزش ها برای حفظ تناسب اندام، سلامت و افزایش قدرت تفکر در خانم ها است. از جمله فواید هندبال علاوه بر اینکه یک ورزش سرعتی است. به سلامت قلب و عروق کمک می کند. یک ورزش قدرتی نیز می باشد که در تقویت عضلات مختلف بدن نقش مفیدی دارد.

این ورزش مهیج، در دو زمان 30 دقیقه ای انجام می شود. زمان استراحت بین دو نیمه 10 دقیقه است. همچنین هر تیمی می تواند یک وقت استراحت در هر نیمه درخواست کند که مدت آن یک دقیقه است. هر تیم هندبال می تواند 12 بازیکن معرفی کند که 7 نفر از آنها به عنوان بازیکن اصلی انتخاب می شوند. البته در هندبال کوچک، تعداد بازیکنان اصلی 5 نفر می باشند.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای فرم دهی بدن بانوان

تاریخچه ورزش هندبال

تاریخچه ورزش هندبال

هومر تاریخ نویس مشهور یونان در کتاب معروف خود اودیسه از ورزش هندبال با نام ” اورانیا ” یاد کرده است. این بازی که در سال 600 قبل از میلاد روی یکی از دیوارهای آتن قدیم حجاری شده بود، در سال 1926کشف شد. کخ یک معلم ورزش آلمانی بود. در سال 1890 هندبال را به صورت جدیدتری با نام “رافابل اشپیل “معرفی کرد که از آن پس آن را به صورت هندبال یازده نفره بازی می‌ کردند.

پس از اولین جنگ جهانی، آقای هرمان رئیس فدراسیون هندبال آلمان برای گسترش و تحکیم قوانین ورزش هندبال بسیار خدمت کرد. البته دکتر کارل شلنز استاد دانشرای عالی تربیت بدنی و ورزش به دلیل این او را پدر هندبال نامیده‌اند. که در سال 1920 مقررات این ورزش را تدوین کرده و آن را در کلاسهای خود به مرحله اجرا در آورده بود. تا سال 1928 از نظر تشکیلات بین‌ المللی نیز هندبال جزء فدراسیون بین‌ المللی دو و میدانی محسوب می‌ شد. اما بعد از آن فدراسیون بین المللی هندبال تأسیس و از سال 1931 کمیته بین‌ المللی المپیک اجازه داد که هندبال جزء بازیهای المپیک در آتن باشد.

بیشتر بخوانید : میان وعده های مناسب برای بدنسازی

مقررات و قوانين بازي هندبال

انواع هندبال

 • هندبال سالنی
 • نوع هندبال روی چمن
 • هندبال ساحلی (معروف به شن بال)
 • نوع هندبال چکی
 • هندبال آمریکایی
 • نوع هندبال گیلیک
 • هندبال نشسته
 • نوع هندبال با ویلچر

هندبال داخل سالن نام های دیگری از جمله هندبال تیمی، المپیکی و اروپایی هم دارد. اما هندبال روی چمن و چکی در گذشته بیشتر مرسوم بوده اند. هندبال آمریکایی و گیلیک نیز با هندبال مرسوم کاملاً متفاوت است. هندبال نشسته برای افراد معلول بدون ویلچر و هندبال ویلچری برای معلولین روی ویلچر برگزار می شود.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب بیماران قلبی

انواع ورزش هندبال

بازیکنان بازی هندبال

در هندبال، بازیکنان می توانند بوسیله پاس یا دریبل حریف، توپ را به زمین آنها انتقال دهند. هر بازیکن هندبال حق استفاده از دو تا سه گام را دارد. یک سه گام قبل از دریب کردن حریف و سه گام دوم پس از دریبل است. پس از آن بازیکن باید سریعا توپ را پاس داده یا اینکه به طرف دروازه حریف شوت کند.

بیشتر بخوانید : بهترین تمرینات برای بالا بردن استقامت بدن

قوانین بازیکنان ذخیره در هندبال

در قوانین ورزش هندبال، بازیکنان ذخیره می توانند بصورت مکرر بدون اطلاع منشی وارد زمین شوند. البته در صورتی که بازیکنی که با او تعویض می شود قبلاً از زمین خارج شده باشد. بازیکن ذخیره باید از منطقه تعویض خودی زمین را ترک و به آن وارد شود.

دروازه بان هندبال

در قوانین ورزش هندبال، دروازه بان اجازه دارد که در منطقه 6 متری تعیین شده مانور داده و حرکت کند. زمانیکه دروازه بان از منطقه 6 متری بیرون آمد به عنوان بازیکن محسوب خواهد شد و اجازه ندارد وقتی که توپ را در دست دارد به محوطه 6 متری برگردد. همچنین هیچ بازیکنی اجازه ندارد که توپ را در منطقه 6 متری به دروازه بان پاس دهد.

مقاله پیشنهادی : تمرینات تاباتا چیست

دروازه بان هندبال

مدت زمان بازی هندبال

زمان بازی در قوانین ورزش هندبال بسته به رده سنی ورزشکاران متفاوت می باشد. به طوری که در بازی استاندارد برای افراد بالای 16 سال، در دو نیمه 30 دقیقه ای و یک زمان استراحت 10 دقیقه ای میان این دو نیمه برگزار می شود. برای افراد 12 تا 16 سال، در دو نیمه 25 دقیقه ای و یک زمان استراحت 10 دقیقه ای میان این دو نیمه برگزار می شود. برای افراد 8 تا 12 سال، در دو نیمه 20 دقیقه ای و یک زمان استراحت 10 دقیقه ای میان این دو نیمه برگزار می شود.

بیشتر بخوانید : تمرینات آمادگی جسمانی در خانه

اندازه توپ هندبال

 • سایز III:در بازی مردان، بزرگتر از 16 سال: محیط توپ هندبال 58 تا 60 سانتیمتر و وزن آن 425 تا 475 گرم است.
 • اندازه II:در بازی زنان، پسران نوجوان بین 12 تا 16 سال و دختران بزرگتر از 14 سال: محیط توپ هندبال 54 تا 56 سانتیمتر و وزن آن 325 تا 375 گرم است.
 • سایز I:خردسالان بزرگتر از 8 سال: محیط توپ 290 تا 330 و وزن توپ 50 تا 52 گرم است.

مقاله پیشنهادی : ورزش کردن با شکم خالی یا شکم پر

اندازه توپ هندبال

زمین بازی هندبال

شکل کلی زمین در قوانین ورزش هندبال همانند زمین فوتبال است. بازی هندبال در زمینی با ابعاد 20 در 40 متر انجام می شود. در مرکز دو انتهای زمین، یک دروازه وجود دارد. یک محدوده نیم دایره ای شکل نیز در اطراف دروازه با فاصله 6 متر از آن قرار دارد که «محوطه دروازه» نامیده می شود. یک خط چین در فاصله 9 متری دروازه کشیده شده که محل پرتاب آزاد می باشد.

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب مبتلایان به برونشیت

اندازه ی زمین بازی هندبال

نحوه شروع بازی هندبال

طبق قوانین ورزش هندبال در آغاز بازی، تیمی پرتاب شروع را انجام می دهد که در قرعه کشی آغاز بازی، برنده شده و مالکیت توپ را شروع بازی انتخاب کرده باشد. در این صورت، تیم دیگر می تواند زمین را انتخاب نماید. همچنین اگر تیمی که برنده قرعه کشی شده زمین را انتخاب نماید آنگاه تیم دیگر پرتاب شروع را انجام خواهد داد. تیمها در نیمه دوم بازی، زمین را عوض می نمایند. پرتاب شروع در ابتدای نیمه دوم توسط تیمی انجام می شود که پرتاب شروع آغاز بازی را انجام نداده باشد. در آغاز هر دوره وقت اضافی نیز پرتاب سکه جدیدی انجام می شود.

پرتاب شروع از مرکز زمین و در همه جهات، انجام می شود (از نقطه مرکز خط وسط به فاصله 5/1 متر به طرفین). این پرتاب با علامت سوت و حداکثر ظرف 3 ثانیه باید انجام شود. بازیکنی که پرتاب شروع را انجام می دهد تا هنگامی که توپ از دستش رها می شود باید یک پای خود را روی خط وسط زمین نگه دارد. بازیکنان هم تیمی پرتاب کننده تا قبل از علامت سوت، مجاز نیستند خط وسط را قطع نمایند.

مقاله پیشنهادی : مراقبت از پوست هنگام ورزش

بازیکنان باید برای پرتاب شروع در آغاز هر نیمه، در زمین خودشان باشند. با این وجود برای پرتاب شروع بعد از به ثمر رسیدن هر گل، بازیکنان تیم مقابل پرتاب کننده اجازه دارند که در هر دو نیمه زمین حضور داشته باشند. در هر دو حالت فوق، بازیکنان تیم حریف باید حداقل 3 متر با بازیکنی که قصد اجرای پرتاب شروع را دارد فاصله داشته باشند.

پس از به ثمر رسیدن هر گل بازی با اجرای پرتاب شروع توسط تیمی که گل خورده است ادامه می یابد.

بیشتر بخوانید : تمرینات فول بادی بدنسازی

انواع قوانین پاس در هندبال

انواع قوانین پاس در هندبال

در قوانین ورزش هندبال، 7 قانون پاس وجود دارد که در زیر آورده شده اند:

مقاله پیشنهادی : بهترین روش تبدیل چربی به عضله

پاس یک دست از بالا (پاس ضربه ای)

نوع پاس ضربه ای ساده ترین پاس در هندبال است و بدون هیچ دورخیزی انجام می شود. از این پاس برای مسافت های دور مثل ضدحمله می توان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کفش ورزشی

پاس یک دست از بالا (پاس ضربه ای) در هندبال

پاس مچ دست

این نوع پاس مچ دست معمولاً برای مسافت های کوتاه استفاده می شود. خصوصاً در قسمت عقب زمین بازی، زیرا در آن قسمت بازیکنان توپ را راحت بین خود رد و بدل می کنند.

مقاله پیشنهادی : ورزش هایی برای تقویت مچ دست

پاس مچ دست در هندبال

پاس فشاری (سینه ای)

این نوع پاس سینه ای یا فشاری به خاطر تلاش برای انجان پاس های سریع استفاده می شود. این پاس بصورت یک دستی و دو دستی صورت می گیرد. و بالفاصله بعد از دریافت توپ به دیگری داده می شود.

بیشتر بخوانید : درمان لرزش دست با ورزش

پاس فشاری (سینه ای) هندبال

پاس هوک

وقتی در محوطه حمله بازیکنان بسیاری وجود دارد و پاس دادن به بازیکنان دشوار می شود می توان از پاس هوک استفاده کرد. این پاس برای پاس دادن به بازیکن خط زن مناسب است.

مقاله پیشنهادی : قوانین بازی والیبال

پاس هوک در هندبال

پاس پشت سر

نوع پاس هایی که به بازیکن های خط زن داده می شود معمولاً پنهانی هستند. این پاس توسط بازیکن ماهر به دیگران داده می شود و امکان مناسبی است تا توپ به بازیکن خط زن پاس داده شود.

بیشتر بخوانید : تمرین بدنسازی فوتبال در خانه

پاس پشت سر در هندبال

پاس پرشی

یکی از امکانات پاس پرشی در قوانین ورزش هندبال، حالتی است که بازیکن پاس دهنده، پرتاب به دروازه را نشان می دهد. این پاس برای حرکات گول زدن مدافعان است.

مقاله پیشنهادی : قوانین بازی دارت

پاس پرشی در هندبال

پاس پشت پاس دادن در هنگام ضربدر زدن

این پاس در موقعیت های مختلف به کار می رود تا بازیکنان را مغلوب کند. در بازی های تهاجمی، تعویض پست های ضربدری اهمیت بسیاری دارد. انداختن توپ به سمت یار، فرمی مناسب برای پاس دادن ضربدر زدن است.

بیشتر بخوانید : انتخاب لباس ورزشی مناسب

قوانین کلی هندبال

 • در قوانین ورزش هندبال اگر بازیکن مدافع یک موقعیت مسلم گل را از مهاجم بگیرد، پرتاب پنالتی (7متر) برای تیم مهاجم گرفته خواهد شد. تمام بازیکنان به جز دروازه بان و زننده پنالتی باید پشت خط 9 متر قرار گیرند.
 • هر بازیکن برای مدت 3 ثانیه می تواند توپ را در اختیار داشته باشد (بدون فعالیت). همچنین در زمان پرتاب ها (اوت/ پنالتی/ 9 متر و …) قبل از اتمام 3 ثانیه باید پاس دهد و یا شوت بزند.
 • چنانچه یک بازیکن به دفعات مرتکب خطا شود که خطاها حالت پیشرونده داشته باشد. ابتدا تذکر و بعد کارت زرد. سپس 2 دقیقه اخراج از بازی به همراه خواهد داشت، و تیم باید با یک بازیکن کمتر برای مدت 2 دقیقه به بازی ادامه دهد. چنانچه یک بازیکن 3 بار اخراج 2 دقیقه ای بگیرد کارت قرمز دریافت کرده (دیسکالیفه) و دیگر نمی تواند در این مسابقه بازی کند. بعد از سپری شدن 2 دقیقه بازیکن دیگری جایگزین او خواهد شد. چنانچه قبل از اتمام 2 دقیقه، نیمه اول تمام شود، ادامه آن بعد از شروع بازی در نیمه دوم خواهد بود.

بیشتر بخوانید : حرکات ورزشی با وزن بدن

آشنایی با قوانین و مقررات هندبال

قوانین شوت در هندبال

 • در تمام پرتاپ خطاها و اوت بازیکن مدافع باید 3 متر با صاحب توپ فاصله داشته باشد. اگر رعایت نکرد ابتدا تذکر سپس کارت زرد به بازیکن خاطی تعلق می گیرد. برای هر تیم مدافع فقط یک بار تذکر داده می شود. به هر بازیکن یک کارت و به هر تیم سه کارت زرد تعلق می گیرد. بعد از آن اخراج 2 دقیقه ای برای بازیکن به همراه خواهد داشت.
 • توپی گل به حساب می آید که تمام توپ از خط دروازه عبور کرده باشد. چنانچه بعد از سوت داور، توپ از خط دروازه عبور نماید گل محسوب نخواهد شد.
 • به تیم برنده 2 امتیاز، بازنده 1 امتیاز و تیم غایب صفر امتیاز تعلق می گیرد.
 • هر گاه در مسابقه ای احتیاج به تیم برنده باشد در صورت تساوی بعد از یک استراحت 5 دقیقه ای 2 زمان 5 دقیقه ای بدون استراحت به زمان بازی اضافه می شود.
 • چنانچه بازیکنی بعد از اعلام داور در دریافت توپ توسط تیم مهاجم تأخیر ایجاد کند به بازیکن خاطی اخراج 2 دقیقه ای تعلق می گیرد.
 • برای پرتاپ اوت، بازیکن باید یک پایش را روی خط طولی و پای دیگر را بیرون قرار دهد. بازیکن مدافع حداقل 3 متر با صاحب توپ فاصله داشته باشد.
 • بازیکنی که پرتاپی را انجام می دهد بعد از قرار گرفتن در محل تخلف نمی تواند توپ را به زمین بزند و دوباره بگیرد. یا به دیگری واگذار نماید تا او پرتاپ را انجام بدهد. بلکه هر بازیکنی که در محل خطا قرار گیرد باید ظرف 3 ثانیه توپ را به جریان بیاندازد.

مقاله پیشنهادی : تمرینات ورزشی برای پارگی رباط صلیبی

قوانین شوت در هندبال

خطاهای هندبال

 • توهین کردن به داور، خطای اکسکلود نامیده می شود. باعث اخراج بازیکن از زمین و محل ذخیره ها شده و بازیکن، دیگر حق ورود به زمین را ندارد.
 • در صورتی که داور بازیکن خطاکار را با یک دست نشان دهد با دست دیگر در بالای سر و به وسیله دو انگشت علامت 2 راه نشان دهد یعنی بازیکن 2 دقیقه اخراج شده است. بازیکنی که 3 بار 3 دقیقه اخراج شود، کارت قرمز گرفته و حق بازی کردن ندارد. یا اصطلاحا دیسکافیله شده است، بعد ازدو دقیقه یک بازیکن دیگر می تواند جایگزین بازیکن اخراجی شود.
 • در هنگام تعویض، اگر بازیکن زودتر از بازیکن تعویضی وارد زمین شود، مجازات دو دقیقه شامل هر دو بازیکن می شود.
 • اگر در هنگام زدن پنالتی، پس از سوت داور، بازیکن پنالتی زننده توپ را به زمین بزند، خطا محسوب شده و حق زدن پنالتی از آن تیم گرفته می شود.
 • بازیکن مدافع اگر در هنگام دفاع، داخل قوس شود و مزاحمت ایجاد نماید خطای پنالتی گرفته می شود.
 • اگر بازیکنی برای به دست آوردن موقعیت بهتر از منطقه 6 متر عبور نماید مرتکب تخلف شده و جریمه آن یک پرتاپ آزاد خواهد بود و اگر بازیکن مدافع برای کسب موقعیت بهتر در جلوی مهاجم صاحب توپ از منطقه عبور نماید یک پرتاپ 7 متر به تیم مهاجم داده می شود.

بیشتر بخوانید : ورزش بسکتبال و قوانین آن

خطاهای هندبال

نحوه بازی هندبال

هندبال یک رشته ورزشی مناسب برای دانش آموزان در تمام مقاطع تحصیلی است. قوانین هندبال دانش اموزی برای تمام سنین سرگرم کننده است. همچنین سبب تقویت تمام عضلات بدن می شود، به علت تحرک زیاد باعث تناسب اندام در دانش آموزان می شود. ورزش چندان گرانی نیست و جثه دانش آموز در موفقیت او در این ورزش موثر نیست، یعنی همه دانش آموزان با هر جثه ای می توانند در این ورزش پیشرفت کنند.

چون هندبال یک ورزش قدرتی است. لذا باید در این ورزش به بدن سازی عمومی در پست های مختلف بازی تکیه ی فراوان شود. از این رو در کشور های اروپایی که هندبال بسیار رایج است، از این ورزش به عنوان بدنسازی استفاده و مادر ورزش های توپی نامیده می شود.

کلیدواژه های مرتبط : قوانین هندبال برای کلاس نهم

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید