قوانین بازی والیبال

4.2
(34)

والیبال یک بازی پیچیده از مهارت‌ های ساده‌ ای است که به‌ عنوان یک ورزش گروهی در سراسر جهان در مکان‌ های مختلفی ازجمله سالن، ساحل و یا فضاهای باز انجام می‌ شود. قوانین بازی والیبال در جهان دائماً بروز رسانی می‌ شود. ندانستن قوانین اساسی والیبال می‌ تواند یک تجربه ناامیدکننده باشد خواه بازیکن، مربی یا فقط یک هوادار باشید. بنابراین در هر سطحی که باشید بهتر است قوانین اساسی والیبال را یاد بگیرید. در ادامه این مقاله از ورزش بلاگ به طور خلاصه برخی از مهم‌ ترین قوانین بازی والیبال را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : فواید ورزش والیبال برای بدن

درباره ورزش والیبال

معرفی قوانین والیبال

یک مسابقه والیبال دارای قوانینی است که به‌ عنوان ارکان مهم و اصلی آن ورزش خواهد بود. این بازی توسط دو تیم 6 نفره در یک زمین که توسط یک تور به دو بخش تقسیم‌ شده است آغاز خواهد شد. هدف از آن ارسال توپ از روی تور والیبال به‌منظور ضربه‌ زدن و برخورد توپ با زمین حریف خواهد بود. هر تیم 3 مرتبه می‌ تواند توپ را لمس کند. آغاز بازی با یک سرویس می‌ باشد. در صورتی‌ که تیم مقابل موفق به دریافت سرویس نشود، یک امتیاز به تیم حریف داده‌ می شود.

زمانی که تیمی امتیاز می‌ گیرد می‌ تواند سرویس بزند. این ورزش به‌ عنوان یک ورزش رقابتی است. قوانین آن به‌ گونه‌ ای ساخته‌ شده که همه بازیکنان هم در حمله و هم در دفاع می‌ توانند یکدیگر را پوشش دهند. بازی والیبال باید در یک زمین کاملاً مسطح و بدون شیب انجام شود.

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

قوانین تور در والیبال

دانستن قوانین مربوط به تور والیبال ازجمله طول و ارتفاع آن بسیار مهم می‌ باشد. مربی و بازیکنان باید ارتفاع دقیق و استاندارد تور را بدانند. ارتفاع تور والیبال داخل سالن و یا فضای باز بین گروه‌ های سنی و جنسیتی متفاوت است. تیم‌ های والیبال نشسته در زمین‌ های کوچک‌ تری بازی می‌ کنند. بنابراین ارتفاع این تور حدود 1.15 متر برای آقایان و 1.05 متر برای بانوان خواهد بود. اندازه استاندارد طول و عرض تور والیبال به ترتیب 10 متر و ا متر می‌ باشد. ارتفاع آن از سطح زمین 2.43 متر برای مردان و 2.24 متر برای زنان است. ارتفاع تور از مرکز زمین‌ بازی اندازه‌ گیری می‌ شود. فاصله تیرک‌ ها و خط کناری زمین والیبال نیم متر تا 1 متر خواهد بود. بر روی تور یک آنتن میله‌ ای انعطاف‌ پذیر به طول 1.8 متر و قطر 10 میلی‌متر از فایبرگلاس قرار گرفته است.

مقاله پیشنهادی : ورزش بسکتبال و قوانین آن

قوانین تور در والیبال

قوانین بازیکنان در والیبال

در مورد قوانین بازیکنان والیبال باید گفت هر تیم 6 بازیکن دارد که 3 بازیکن در ردیف جلو و 3 بازیکن در ردیف عقب قرار می‌ گیرد. اما اگر بخواهیم تعداد کل بازیکنان یک تیم را بررسی کنیم، حداکثر 12 بازیکن، یک مربی، یک کمک‌ مربی و همچنین یک فیزیوتراپیست را شامل می‌ شود. قوانین بازی والیبال دیگری که برای بازیکنان والیبال اهمیت دارد، این است که یک بازیکن هیچ‌ گاه نمی‌ تواند دومرتبه پشت‌ هم به توپ ضربه بزند. البته این مورد برای پاسور یا دفاع کننده روی تور استثنا خواهد بود.

بیشتر بخوانید : انتخاب لباس ورزشی مناسب

هنگام دریافت سرویس نیز اگر بازیکنان بیش از 3 ضربه به توپ بزنند، خطا خواهد بود و 1 امتیاز از دست می‌ دهند. در هر تیم یک بازیکن به نام لیبرو وجود دارد که معمولاً در وسط زمین قرار می‌ گیرد و رنگ پیراهن آن متفاوت با بقیه بازیکنان خواهد بود. بازیکن لیبرو حق زدن سرویس، دفاع کردن و پاس دادن نزدیک تور را ندارد جایگاه این بازیکن به‌ نوعی نزدیک بازیکنان عقب زمین است و با بازیکنان انتهای زمین تعویض می‌ شود.

مقاله پیشنهادی : ورزش هایی برای تقویت مچ دست

انواع ورزش والیبال

قوانین توپ در والیبال

استفاده از توپ والیبال در هر شرایطی قوانین خاص خود را دارد. توپ والیبال ترکیبی از 2 یا 3 رنگ مختلف می‌ باشد. این توپ‌ ها با دو سبک متفاوت قابل‌ استفاده است یکی مناسب جوانان و دیگری بزرگسالان خواهد بود. محیط استاندارد توپ والیبال در رده جوانان حدود 63 تا 65 سانتی‌ متر می‌ باشد. وزن آن‌ ها حدود 260 تا 280 گرم خواهد بود و از طرفی فشار هوای داخلی آن بر روی 40.3 شاخص psi در هر سانتی‌ متر مربع تنظیم می‌ شود. محیط استاندارد توپ والیبال برای رده سنی بزرگسالان حدود 65 تا 67 سانتی‌متر و وزن آن‌ ها نیز در همان بازه حدود 260 تا 280 گرم است. فشار داخلی آن 4.3 تا 4.6 در واحد psi خواهد بود. البته آن‌ چنان تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارند.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کفش ورزشی

قوانین توپ در والیبال

استاندارد زمین والیبال

فضای استاندارد زمین‌ بازی والیبال 18 متر طول و 9 متر عرض دارد. در قوانین بازی والیبال فضای بالای منطقه بازی را به‌ عنوان فضای بازی آزاد می‌ شناسند و از طرح زمین‌ بازی حدود 7 متر ارتفاع دارد. در مسابقات FIVB که به‌ عنوان مسابقات جهانی و رسمی شناخته می‌ شود. منطقه آزاد حداقل 5 متر از خطوط کناری و 8 متر از خطوط انتهایی فاصله دارد. در انواع والیبال سطح بازی یک سالن والیبال سرپوشیده باید کاملاً صاف و به رنگ روشن باشد. رنگ‌ های مختلف دیگری برای زمین‌ بازی و منطقه آزاد موردنیاز است.

مقاله پیشنهادی : آموزش حرکات ورزشی با توپ پیلاتس

تمامی خطوط روی زمین والیبال حدود 5 سانتی‌ متر عرض دارند و رنگ‌ های آن‌ ها با رنگ کف متفاوت است. خطوط مرزی زمین والیبال دو خط جانبی و خطوط انتهایی هستند این خطوط زمین‌ بازی را به دو بخش مساوی 9 متر در 9 متر تقسیم می‌ کند. مناطق زمین طبق قوانین ورزش والیبال به 6 منطقه تقسیم می‌ شود. منطقه 2، منطقه 1، منطقه 3، منطقه 6، منطقه 4، منطقه 5. در زمین والیبال به زیر تور طرف راست زمین، منطقه 2 می‌ گویند. دقیقاً پشت منطقه 2 در قسمت عمقی زمین، منطقه 1 است. منطقه 3 در وسط زمین و زیر تور قرار دارد. دقیقاً پشت منطقه 3 زمین نیز منطقه 6 است. منطقه 4 در قسمت زیر تور طرف چپ زمین است. منطقه 5 نیز پشت منطقه 4 قرار دارد.

بیشتر بخوانید : بهترین تمرینات برای بالا بردن استقامت بدن

قوانين و مقررات واليبال

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای افزایش قد

خطاهای والیبال

در طول بازی برخی از خطاها توسط داور یا کمک‌ داوران اعلام می‌ شود. این موارد شامل خطاهای فردی مربوط به بازیکنان و توپ است. برخی نیز خطاهای منطقه‌ ای به‌حساب می‌ آید. اما به‌طورکلی خطاهای فردی را در قوانین بازی والیبال می‌ توان در موارد زیر تشریح کرد.

خطای 8 ثانیه در والیبال

زمانی که به هر دلیل امتیاز و یا یک پوئن مثبت به حریف می‌ رسد سرویس‌ زن بایستی پس از سوت داور کمتر از 8 ثانیه ضربه خود را به توپ بزند. در غیر این صورت آن سرویس را از دست خواهد داد.

مقاله پیشنهادی : ورزشهای مضر برای کف پای صاف و تمرین‌ های اصلاحی آن

قوانین و مقررات رشته والیبال

خطای خط در والیبال

زمانی که بازیکن سرویس‌ زن هنگام پرش و زدن سرویس پایش روی خط باشد، خطای خط معنا می‌ شود.

خطای خط زیر تور

اگر در حین جریان بازی، در مناطق 2، 3 و 4 در زیر تور اعضای بدن بازیکنان چه دست و چه پا از این خط عبور کند خطای خط زیر تور محسوب خواهد شد.

بیشتر بخوانید : انواع ورزش های رزمی برای بانوان

خطای تور

شاید تصور کنید برخورد بازیکنان در حین بازی با تور والیبال خطا محسوب می‌ شود؛ اما این‌گونه نخواهد بود. زمانی که بازیکنی در جریان بازی عمداً و یا سهواً با 7 سانتی‌ متر بالای تور (همان نوار تور) برخورد نمایند، خطا به‌ حساب می‌ آید که به‌ نوعی همان خطای تور با استفاده از دست تعریف می‌ شود. دیگر خطاها شامل خطای 2 ضرب، 4 ضرب، حمل توپ و غیره است.

تاریخچه ورزش والیبال

در خطای 2 ضرب یک بازیکن نباید بیش از دو بار توپ را لمس کرده و ضربه بزند. خطای 4 ضرب هم یعنی بازیکنان یک تیم نباید بیش از 3 بار به توپ ضربه بزنند. لازم به ذکر است این خطاها توسط داور اصلی گرفته خواهد شد. اگر رفتار بازیکن به‌ گونه‌ ای به نظر برسد که انگار توپ را در دستان خود گرفته و آن را حمل می‌ کند و یا به‌ نوعی مکث می‌ کند خطای حمل گرفته می‌ شود.

مقاله پیشنهادی : راهنمای خرید کفش ورزشی

اصطلاحات تخصصی والیبال

هر ورزشی زمانی که وارد یک کشور می‌ شود، مردم آن کشور با استفاده از مربیان، آموزش و تخصص‌های لازم را می‌ بینند. دوستداران این رشته نیز نیازمند به یادگیری قوانین و اصطلاحات تخصصی والیبال خواهند بود. ترجمه انگلیسی لغات تخصصی و اصطلاحات ورزشی والیبال شامل موارد زیر خواهد بود.

تعریف ACE

ACE را به معنای امتیاز یک سرویس قلمداد می‌ کنند. البته امتیازی که به طور مستقیم توسط سرویس‌ زن گرفته شود یا دریافت‌ کننده ضربه نتواند ضربه سرویس حریف را دفاع کند.

بیشتر بخوانید : حرکات اصلاحی رفع گودی کمر برای افزایش قد

Attack در والیبال

لغت انگلیسی Attack را در ورزش والیبال به معنای آبشار نیز می‌ گویند. لازم به ذکر است این حرکت به‌ عنوان یک حرکت تهاجمی در ضربه زدن به توپ نام دارد. این اصطلاح را SPIKE نیز معنا می‌ کنند.

Cover در والیبال

Cover هم در زبان انگلیسی و هم در قوانین Terminology والیبال کاملاً مشخص و به معنای پوشش خواهد بود. در توضیح این لغت به‌ نوعی دفاع کردن از یک منطقه زمین، ثابت شدن برخی بازیکنان نزدیک مهاجم و قرارگرفتن برخی بازیکنان دفاع نزدیک تور را به‌ نوعی Cover می‌ گویند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های سیاتیک و دیسک کمر

بررسی انواع ورزش واليبال

قوانین سرویس در ورزش والیبال

سرویس در قوانین بازی والیبال یعنی قراردادن توپ در کف دست بازیکنی که به‌ عنوان سرویس‌ زن شناخته می‌ شود و توپ را به زمین حریف هدایت می‌ کند. لازم به ذکر است هنگام سرویس زدن جایگاه بقیه بازیکنان بایستی کاملاً حفظ شود. منطقه‌ ای که از آنجا توپ به زمین حریف پرتاب می‌ شود را منطقه سرویس می‌ گویند که طولی برابر 9 متر دارد. شلیک توپ توسط بازیکن سرویس‌ زن هم می‌ توان به‌ صورت ضربه شیب‌ دار و هم به‌ صورت عمقی وارد زمین حریف شود.

بیشتر بخوانید : عوارض ورزش در هوای آلوده

چینش بازیکنان در زمین والیبال

نحوه چرخش بازیکنان قبل از سرویس زدن به‌صورت ساعت‌ گرد می‌ باشد. آن‌ ها از مناطق فرضی و شماره‌ گذاری شده در زمین والیبال جا به‌ جا می‌ شوند. به‌ این‌ ترتیب شخصی که سرویس‌ زن است در انتهای زمین و بقیه بازیکنان باید از مناطق 6 گانه تغییر موقعیت دهد. مثلاً اگر بازیکنی در منطقه 6 می‌ باشد بایستی به منطقه 5 رود. بازیکن منطقه ۵ به منطقه ۴ می‌ رود. همچنین بازیکن منطقه ۴ به منطقه ۳ می‌ رود. بازیکن منطقه ۳ به منطقه ۲ می‌ رود. بازیکن منطقه ۲ به منطقه ۱ می‌ رود و بازیکن منطقه 1 به منطقه ۶ می‌ رود.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب در دوران کرونا

آشنایی با تاریخچه و قوانین والیبال

داوران والیبال

تعداد داوران والیبال به طور کلی 10 نفر خواهند بود که از این تعداد 1 نفر به‌ عنوان داور اصلی بالای تور می‌ نشیند و دیگری به‌ عنوان داور سرویس روبروی داور اصلی در کنار تیرک عمودی می‌ ایستد. 4 نفر دیگر در چهارگوشه زمین قرار دارند که با بالابردن پرچم به داوران اصلی کمک می‌ کنند. 2 نفر به‌عنوان ذخیره و 2 نفر دیگر نیز به نام‌ های منشی و کمک منشی پشت میز می‌ نشیند و امتیازها و تخلفات را ثبت می‌ نمایند.

قوانین داوری والیبال

مجموعه قوانین و مقررات داوری در ورزش والیبال شامل برخی الزامات رفتاری و اقدامات داوری خواهد بود. زمانی که مربی یک تیم بیش‌ از حد از نقش خود تجاوز کند. مثلاً در کنار داوران اعتراض با صدای بلند و پرخاشگرانه داشته باشد داور اول این حق را دارد که او را با جریمه سختی روبرو کند. داور اول زمانی که بازیکنی را احضار کند باید سوت بزند. اما اگر رفتار بازیکن ناشایست باشد باید او را فرا بخواند. زمانی که بازیکنی به سکوی داوری نزدیک شود می‌ تواند با بلندکردن دست خود اعتراض داوری را قبول کند. اگر داور از کارت استفاده کند. کمک‌ داورهایی که پشت میز می‌ نشیند تخلف‌ ها را ثبت می‌ کنند.

بیشتر بخوانید : عوارض ورزش با ماسک

داوران والیبال

اعمال مجازات توسط داور نیز قانون و مقررات خاص خود را دارد. اگر داور می‌ خواهد بازیکنی را جریمه کند خصوصاً جریمه‌ ای چون اخراج باید کاپیتان را فراخواند و نوع مجازات را به او بگوید. اما این عمل را در ابتدای ست بعدی اعمال می‌ کند. داور اصلی بایستی هنگام سوت زدن با علائم دست منظور خود را نشان دهد. این علائم در قوانین داوری به‌عنوان ژست‌ های دست برای شفاف‌ سازی نوع رفتار خواهد بود.

کلید واژه های مرتبط : قوانین بازی والیبال در المپیک، قوانین جدید والیبال 2020 و تاریخچه والیبال pdf و تحقیق کوتاه در مورد ورزش والیبال

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.2 / 5. تعداد نظرات 34

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید