فواید ژیمناستیک برای کودکان

3.5
(13)

ژیمناستیک ترکیبی از کنترل فکر و بدن است. هنگامی که توسط یک فرد آموزش دیده انجام می شود حرکات زیبایی دارد. آموزش ژیمناستیک در خانه برای کسانی که به هر دلیلی امکان حضور در باشگاه ژیمناستیک را ندارند، راه حل بسیار خوبی است. هر کسی می تواند تمرینات و حرکات سخت ژیمناستیک را با تلاش و تمرین فراوان انجام دهد. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد فواید ژیمناستیک برای کودکان توضیح بدهیم.

ژیمناستیک ورزشی است که شامل اجرای حرکت های مختلف می باشد و به قدرت انعطاف پذیری و استقامت بالایی نیاز دارد. به دلیل وجود ترفندهای بسیاری که غالبا در این ورزش استفاده می شود، عموما آن را در یک سالن معمولی ژیمناستیک و زیر نظر یک مربی ماهر آموزش می دهند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال

مزایای ورزش ژیمناستیک برای کودکان

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک

یک ژیمناست طبیعتا بسیار انعطاف پذیر و چابک است. می تواند حرکات به ظاهر غیرممکن از حرکت را با استفاده از انواع مختلف ابزار انجام دهد. برای فردی که مشتاق آموزش ژیمناستیک در خانه است، لازم است این کار را تحت نظارت یک مربی با تجربه انجام دهد. پایین ترین سن برای شروع تمرین ژیمناستیک، 18 ماهگی است. البته بعد از آن سن هم می توان ژیمناستیک را شروع کرد و در آن رشته موفق شد. فقط کافیست اراده و پشکار ژیمناست در تمرینات ژیمناستیک کاهش نیابد.

بیشتر بخوانید : غذاهای خواب آور برای کودکان

سن مناسب شروع ژیمناستیک 5 سال به بالا است. در این دوره تا سن 9 سالگی ژیمناستیک فقط باید جنبه بازی و تفریح برای کودک شما داشته باشد. کودک شما نباید تمام روزهای هفته به تمرین بالای 2 ساعت بپردازد. این امر موجب خستگی بیش از حد و فشار بر صفحات رشد استخوان میشود. هررشته ورزشی غیر از ژیمناستیک از این الگو پیروی میکند و نباید بیش از اندازه و حرفه ای در سنین پایین به آن پرداخته شود.

مقاله مرتبط : برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

فواید ورزش ژیمناستیک در زندگی و آینده کودک

مزایای ورزش ژیمناستیک برای کودکان

شرکت در ژیمناستیک از سنین کودکی بسیار مهم است. در این سن تمام گروه‌ های عضلانی، قدرت و انعطاف پذیری لازم را بدست می‌ آورند. بعلاوه، با کاهش فشار خون و آزاد شدن آنزیم‌ های آنتی اکسیدانی درون بدن، با تعدادی از اختلالات متابولیکی و ایمنی مبارزه می‌ کند. همه بچه‌ ها از شرکت در کلاس‌ ها و مشارکت در ژیمناستیک بهره مند می‌ شوند. در مطلب زیر برخی از فواید و عوارض ژیمناستیک ذکر شده است که یک نمونه کوچک از فواید ژیمناستیک است.

مقاله پیشنهادی : درمان سوءتغذیه کودکان

هماهنگی و انعطاف پذیری

دلیل اصلی هماهنگی و انعطاف پذیری، این است که بسیاری از والدین به این رشته برای فرزندان خود علاقه مندند. بسیاری از اوقات، کودکان به عنوان یک ورزش تکمیلی در کنار رقص یا سایر ورزش ها در کلاس های ژیمناستیک شرکت می کنند. کسی که از کودکی آموزش ژیمناستیک دیده باشد، هماهنگی و انعطاف پذیری را در ادامه ی سال های تحصیلی، یا حتی بزرگسالی نیز حفظ می کند.

مزایا و معایب ژیمناستیک برای کودکان

از آنجا که ژیمناستیک شامل حرکات خاصی مانند موانع و چرخش‌هاست، بهبود انعطاف پذیری بسیار مهم است. خم شدن و پیچ و تاب خوردن در ژیمناستیک باعث کاهش هر نوع عضله و سفتی مفصل می‌ شود. بنابراین ژیمناست‌ ها می‌ توانند طیف گسترده‌ ای از حرکات را بدون آسیب دیدن مفاصل و عضلات خود انجام دهند. ژیمناست‌ های جوان رباط‌ ها، تاندون‌ ها و مفاصل قوی‌ تر و انعطاف پذیرتری دارند. این بدان معنی است که شرکت در ژیمناستیک می‌ تواند انعطاف پذیری فرد را بهبود ببخشد. همچنین از نقص‌ های رشد و خستگی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش ها برای کودکان

مطالعات در مورد فواید ژیمناستیک در کودکان نشان می‌ دهد که افزایش هماهنگی می‌ تواند به طور مستقیم بر مهارت‌ های حرکتی و هوشیاری بدن تاثیر بگذارد. یک مطالعه نشان می‌ دهد که ژیمناستیک در سن جوانی می‌ تواند تنش عضلانی را کاهش دهد و بدن شما را آگاه‌ تر و زنده‌ تر کند. هر نوع ورزش سازمان یافته مانند ژیمناستیک می‌ تواند سرعت و تعادل کودکان را بهبود بخشد. علاوه بر این، قدرت و چابکی بدن را افزایش می‌ دهد.

مقاله پیشنهادی : تاثیر ورزش بر سلامت روان

ژیمناستیک برای کودک

افزایش توانایی های اجتماعی و روحیه ورزشکاری

از آنجایی که ژیمناستیک یک ورزش انفرادی در یک محیط گروهی است. کودکان، رفتارهای ورزشکاری سالم را یاد می گیرند. ژیمناست ها به یکدیگر روحیه داده، در محیط سالم رقابت کرده، و می بینند که سایر ژیمناست ها نیز به سخت کوشی خودشان هستند. آنها اهداف مشابهی را دنبال کرده، همدیگر را تشویق می کنند، و این دستاوردها را با هم جشن می گیرند.

بیشتر بخوانید : یوگای خنده چیست

یادگیری الگوی صحیح حرکت کردن

یادگیری حرکت کردن از پایه، در خردسالانی که در کلاس های ژیمناستیک شرکت می کنند، تأثیر زیادی روی رشد آنها دارد. آنها نه تنها با الگوهای حرکتی آشنا شده و چابکی بالایی در آنها شکل می گیرد. بلکه آنها هنر حرکت های زیبا را می آموزند. این موارد در سنین بالاتر به خوبی خود را نشان می دهند. اما مهم تر از آن، داشتن بدنی سالم تر است. صاف و محکم ایستادن، حتی ممکن است در آینده ی شغلی آنها مؤثر باشد.

مقاله پیشنهادی : حرکات یوگا برای خواب راحت

مزایای ورزش ژیمناستیک برای کودکان

اعتماد به نفس

ژیمناستیک، به کودکان در ساختن اعتماد به نفسی بالا کمک می کند. فارغ از اینکه کودک شما برای داشتن بدنی بهتر در کلاس شرکت کند، یا برای این که یک ژیمناست حرفه ای شود، ساعت های مداوم تمرین می کند. با این ورزش اعتماد به نفس بالایی در او شکل خواهد گرفت. دستاوردهای کوچک هفتگی و یا قهرمانی ها، برای کودکانی که حرفه ای ورزش را دنبال می کنند، اعتماد به نفس بالایی ایجاد می کند. مربی های ما، به خوبی به این موارد واقف بوده، و به آنها اهمیت می دهند.

بیشتر بخوانید : آموزش مدیتیشن قبل از خواب

انضباط و گوش دادن

برای داشتن نظم در زندگی باید گوش دادن و اجرای دستورات را به خوبی یاد گرفت. این امر باعث می شود تمایل بیشتری به یادگیری، و عزم راسخی برای رسیدن به قله های ترقی داشته باشند. این دستاوردها را هم در ژیمناستیک، و هم در زندگی عادی به کمک این ورزش، بدست می آورید. ما به کودکان شما کمک می کنیم که در سنین بزرگسالی فردی سخت کوش، منظم و دارای رفتارهای مثبت شود.

بهبود گردش خون

حرکات کششی به افزایش جریان خون به عضلات کمک می­کند. خونی که به عضلات می­رسد مواد مغذی و اکسیژن را در اختیار آنها قرار داده و محصولات جانبی زائد را از بافت عضله خارج می­کند. در صورت مواجهه با هر نوع آسیب دیدگی عضلانی، بهبود گردش خون می­تواند به کوتاه ­تر شدن زمان ریکاوری کمک کند.

مقاله پیشنهادی : آموزش 180 درجه بازکردن پا

چرا ژیمناستیک برای کودکان مفید است؟

قدرت بدنی

یکی از اصلی ترین فواید ژیمناستیک، قدرت است. ممکن است هدف بسیاری از افراد از شرکت در کلاس های آموزش ژیمناستیک افزایش قدرت بدنی نباشد. این افراد زمانی که در طی کلاس ها و سطوح ژیمناستیک قدرت بیشتری در بدن خود احساس می کنند، شگفت زده می شوند.

بیشتر بخوانید : فواید حرکات کششی

هدف گذاری

در زندگی روزانه هدف گذاری بسیار مهم است. کلاس ژیمناستیک کودکان کمک می کند که هر فرد با مفهوم هدف گذاری بزرگ یا کوچک آشنا شده، و به طور مداوم در راستای آن تلاش کند. هدف گذاری و داشتن چشم انداز مناسب به آینده، به فرد در داشتن استرس و اضطراب کمتر کمک می کند.

تلاش برای رسیدن به اهداف جسمانی، تبدیل به تلاش به رسیدن به اهداف در زندگی مثل بهبود شرایط تحصیلی، شرکت موفق در فعالیت های متفرقه و تلاش سخت تر برای رسیدن به دانشگاه، و شغل مناسب، می شود.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای خون رسانی به مغز

سن ژیمناستیک کودکان

جلوگیری از فرم نامناسب بدن

یکی از فواید ژیمناستیک برای نوجوانان کنترل صحیح و سالم فرم بدن است. وضعیت بدن در حالت نشسته یا ایستاده باید درست و اصولی باشد. در غیر این صورت ممکن است منجر به خستگی، درد پا و درد کمر شود. فعالیت‌ های خاصی از قبیل کشش، پیاده روی و بالابردن زانو می‌ تواند وضعیت مناسب بدن را ارتقاء دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، یک مطالعه نشان داد که تخصص در ژیمناستیک برای حفظ سلامتی در اکثر افراد مفید است.

ژیمناست‌ ها کنترل وضعیت بهتری نسبت به دیگران دارند. از این رو با انجام حرکات ژیمناستیک، وضعیت نشستن و ایستادن می‌ تواند اصلاح شود. از آنجایی که ژیمناستیک باعث ایجاد هماهنگی و تعادل بیشتر می‌ شود، بدون شک باعث کنترل وضع هم می‌ شود. این به شما کمک می‌ کند تا بهتر بچرخید و برای ساعت‌ ها بدون کمر درد و یا گردن درد بنشینید

بیشتر بخوانید : حرکات ورزشی با حلقه هولاهوپ

کاهش استرس

انجام حرکت کششی موجب شل شدن عضلات و کاهش تنش در آنها می­شود. تحقیقات نشان داده که با انجام ژیمناستیک کارمندان اداری دو روز در هفته و 10 دقیقه حرکت کششی بهبود در امتیازات سلامت روانی، نشاط خوب و انرژی برای کار پیدا کردند .

ژیمناستیک برای دختربچه ها

بهبود عملکرد

حفظ دامنه حرکت کامل در مفاصل به تعادل بهتر بدن و عملکرد کارآمدتر عضلات کمک می­کند. هماهنگی و تعادل به حفظ تحرک و کاهش آسیب دیدگی کمک می­کند.

مقاله پیشنهادی : آموزش شنا کرال، پروانه و قورباغه

بهبود سلامتی و تندرستی استخوان

یکی دیگر از فواید ژیمناستیک برای بزرگسالان این است که به بهبود سلامتی و تندرستی استخوان کمک می‌ کند. به علت تعدادی از عوامل، از جمله سن، استخوان‌ ها نازک‌ تر می‌ شوند و بیشتر مواد مغذی خود را از دست می‌ دهند. این وضعیت باعث مشکلات شدیدی مانند پوکی استخوان، نرمی استخوان و شکستگی استخوان می‌ شود. برای تقویت استخوان‌ ها و افزایش تراکم معدنی استخوان، مشارکت منظم در ژیمناستیک ضروری است.

کاهش افسردگی

یکی از فواید ورزش ژیمناستیک برای بانوان بر کاهش افسردگی، اضطراب و استرس است و به دنبال روش‌ هایی برای رسیدن به این خواسته است. این بار، بر اساس مطالعات متعدد، مشارکت در ژیمناستیک می‌ تواند به مبارزه با علائم افسردگی کمک کند. با توجه به این مطالعه، افسردگی طولانی مدت منجر به ترشح عصبی-غدد درون ریز می‌ شود که بر خلق و خو، خواب، تناسب اندام و سلامت کلی تاثیر می‌ گذارد.

بیشتر بخوانید : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

فواید ژیمناستیک برای دستگاه عصبی عضلانی بدن

تاثیر مثبت بر سلامتی

فواید ژیمناستیک که در پی تمرین مداوم شکل می گیرد، بسیار چشم گیر هستند. یکی دیگر از فواید ژیمناستیک برای قد است. به علاوه در مورد قدرت بدنی نیز به رشد بدن کمک می کند. ژیمناستیک به داشتن وزنی سالم کمک کرده، گردش خون را بهبود بخشیده، و فضای سالم برای رشد بدن را فراهم می کند.

مقاله پیشنهادی : پیلاتس بهتر است یا یوگا

سرگرمی و سلامت روان

و در نهایت، در کنار برخی عوارض ژیمناستیک برای کودکان، این ورزش بسیار سرگرم کننده است. ژیمناستیک سرگرم کننده، خلاقانه و راهی فوق العاده برای گذراندن وقت با شاگردان دیگر می باشد. شرکت در کلاس های ژیمناستیک برای کودکان همراه با فعالیت های هیجان انگیز، در زمان کلاس، و زمان استراحت، مکانی بسیار مفرح را برای کودک شما فراهم خواهد کرد.

مقاله مرتبط : قوانین بازی والیبال

آیا ژیمناستیک قد را کوتاه میکند؟

آیا ژیمناستیک قد را کوتاه میکند؟

شما با دیدن ورزشکاران موفق در تلویزیون و دنبال کردن مسابقات المپیک متوجه قد متوسط یا نسبتا کوتاه آنان میشوید و این موضوع برداشت میشود که ژیمناستیک قد را کوتاه میکند. اما حقیقت این است که افراد کوتاه قد شانس موفقیت بیشتری دارند همانطور که قد بلندها در والیبال و بسکتبال موفق ترند .

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای افزایش قد

ورزشکاران کوتاه قد بهتر و راحتتر حرکات مختلف این ورزش را انجام میدهند این ورزش نیازمند سرعت عمل و انعطاف پذیری و چابکی ورزشکار است. قد کوتاه بودن و سبک بودن در ژیمناستیک بانوان اهمیت بیشتری دارد. زیرا اسباب های مدرن طراحی شده برای حرکات سریع و پیچیده ژیمناستیک نمایشی، برای افراد سبک و کوتاه قد مناسب هستند . میانگین قد زنان وزشکار المپیکی ژیمناستیک 157 سانتی متر در سن 18 سالگی بوده است. در ژیمناستتیک مردان این مسئله اهمیت کمتری دارد چون تمرینات و ابزارها بیشتر قدرت بدنی ورزشکار را میطلبد. یک فرد قدبلند برای انجام چرخش های متداوم و فرودها تعادل فیزیکی کمتری دارد و به مراتب شانس موفقیت کمتری نسبت به فرد کوتاهتر دارد.

کلیدواژه های مرتبط : تاثیر ژیمناستیک بر قد و فیلم ژیمناستیک کودکان

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.5 / 5. تعداد نظرات 13

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید