فواید و مضرات ورزش تکواندو

4
(212)

تکواندو ورزش ملی کره جنوبی و دارای بیشترین تعداد ورزشکار در میان ورزش های رزمی در سراسر دنیا است. فنون تکواندو از ورزش های سنتی تاریخ کره استخراج و پس از جنگ جهانی دوم با کوشش استادان هنرهای رزمی کره جنوبی در قالب یک ورزش رزمی مدرن به دنیای هنرهای رزمی عرضه شده است. در این مقاله از ورزش بلاگ در مورد فواید و مضرات ورزش تکواندو بیشتر توضیح می دهیم.

اگرچه این ورزش تأثیراتی از کاراته پذیرفته و شباهت هایی نیز با برخی سبک های جنوبی کونگ فو در آن به چشم می خورد، اما استیل خاص این رشته دفاعی که متکی بر ضربات پا با حداکثر قدرت وسرعت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تاکید دارد، آن را از تمام سبک های رزمی موجود متمایز می کند.

فواید ورزش تکواندو برای کودکان

خصوصیات تکواندو

پس از پایان جنگ و آزادی کره ورزش های رزمی سنتی این کشور تا حد زیادی با رشته های ژاپنی همانند کاراته، کندو و جودو آمیخته شده بود، در عین حال بسیاری از رزمی کاران کره هم با آموختن هنرهای رزمی چینی آن ها را وارد کره کرده بودند. در آن زمان بیشتر اصطلاح های «تانگ سو دو» و «کونگ سو دو» برای نام گذاری ورزشی که بعدها به تکواندو معروف شد، به کار می رفت.

تلاش برای بازسازی تکواندو و بازگرداندن آن به حالت اصلی خود در نهایت منجر به تبدیل این رشته به ورزش ملی کره و محبوبترین سبک رزمی در سراسر دنیا شد
تکواندو معنی و مفهوم انسان بودن را روشن و ضعف های او را تقویت و روانش را توانا و منزه میسازد . انتخاب هدف چیزی است که باید توسط هر تکواندو کاری انجام گیرد. اگر هدفی نباشد ،تکواندو کار نیرویش را در سطح وسیعی و بین فاکتورهای گوناگونی پخش میکند، بدون ینکه به نقطه با ارزشی در هر یک دست یابد . هدف نیروی فرد را متمرکز مینماید . هر تکواندو کاری میداند که باید تمام حواس و توان خود را در یک هدف و آنهم در یک نقطه کوچک متمرکز کند در ادامه از مزایا و معایب ورزش های رزمی بحث می کنیم.

مقاله روبرو را بخوانید : فواید ورزش بوکس

فواید ورزش تکواندو

ویژگی های ورزش تکواندو

تکواندو هنر رزمی دفاع از خود در برابر تهاجمات است که تمرینات این ورزش موجب پویایی ذهن و اندیشه، دقت و سرعت، هماهنگی بین اعضای بدن، انعطاف پذیری بدن و سلامت جسمی و انضباط پذیری را در پی خواهد داشت. اما حقیقت این است که تکواندو موجب افزایش اعتماد به نفس می شود و توان و قدرت رویارویی و مقابله با مشکلات را افزایش می دهد. این ورزش رزمی روشی برای ورزیده کردن عضلات بدن و راهی برای افزایش هماهنگی در بین اعضای بدن است. این ورزش رزمی موجب تقویت و افزایش استقامت بدن شده و مقاومت بدن در برابر فشار خستگی افزایش می دهد. بسیاری از افراد این ورزش را با توجه به نوع تمرینات خاص آن و فنون حرکتی و تحرکی که دارد با هدف کاهش وزن نیز انجام می دهند.

مقاله پیشنهادی : فواید و عوارض ورزش تنیس روی میز

فواید ورزش تکواندو

هنر رزمی تکواندو و تمرینات آن علاوه بر فلسفه وجودی که بر روی پرورش ذهن و روح و مقابله و دفاع در برابر تهاجم دلالت دارد در ساخت و پروش فیزیک بدنی نیز بسیار موثر است.

در ورزش تکواندو تمامی عضلات بدن فعال شده و تمرین های این ورزش باعث می شود که بدن شروع به چربی سوزی کند و عضلات تحت تاثیر حرکات و تمارین تکواندو انعطاف پذیر شده و در فرم مناسبی شکل گیرند. تکواندو علاوه بر تقویت و پرورش عضلات دست و پا، با دارا بودن حرکات چرخشی ضربه که توسط قسمت های بالایی و میانی بدن انجام می شود موجب تقویت و شکل گیری عضلات شکمی شده و موجب ازبین رفتن چریی های اضافی شکم و پهلو خواهد شد همچنین باعث بهبود عملکرد قلب و عروق نیز می شود.

مقاله پیشنهادی : حرکات ایروبیک برای لاغری شکم

فواید ورزش تکواندو برای بدن

مضرات ورزش تکواندو

معمولا آسیب ها و مصدومیت ها در ورزش تکواندو در مسابقات این ورزش بوجود می آیند وبه ندرت تکواندوکاران در تمرینات دچار آسیب دیدگی می شوند. از شایع ترین آسیب های تکواندو می توان به کبودی، گرفتگی عضلات و پیچ خوردگی در مچ پا و زانو اشاره کرد. علت اصلی بروز آسییب در این ورزش گرم نکردن بدن، برخوردار نبودن از آمادگی کامل بدنی، و انجام تکنیک های اشتباه است. انجام تکنیک صحیح ضربه احتمال بروز آسیب دیدگی ورزشکار را کاهش می دهد در تکواندو رزمی کاران پیوسته در حال ضربه زدن به یکدیگر هستند چنانچه ورزشکاری برای یک بار مصدوم شود احتمال آسیب دیدگی مجدد در وی وجود خواهد داشت.

مقاله مرتبط : گرم کردن بدن قبل از ورزش های مختلف

دلیل اصلی گرفتگی و کشیدگی در عضلات در هنگام تمرین و یا مبارزه عدم گردش خون مناسب در عضلات است. در زمان استراحت قطر عروق برای گردش خون رسانی به عضلات مناسب است اما در هنگام تمرین و یا مبارزه غضلات به گردش و خون رسانی بیشتری نیاز دارند چنانچه قطر عروق برای خون رسانی به عضلات مناسب نباشد به دلیل کمبود اکسیژن در هنگام تمرین و یا مبارزه ورزشکار دچار گرفتگی و با کشیدگی عضله خواهد شد.

در مقاله روبرو بخوانید : تمرینات تنفسی یوگا

آسیب های ورزش تکواندو

از این رو همواره تاکید می شود که قبل از تمرین و یا مسابقه حتما بدن باید به مقدار کافی گرم و آماده باشد و با انجام حرکات کششی عضلات را آماده تمرین و مبارزه شوند. چنانچه بدن قبل از تمرین و یا مبارزه کامل گرم و آماده نشده باشد فشار و کشش بر روی عضلات، خصوصأ ران ها موجب پاره شدن تاندون های عضله و آسیب دیدگی خواهد شد.

مقاله پیشنهادی : بهترین زانوبند برای رباط صلیبی، پای پرانتزی و ضربدری

پس از اتمام مبارزه و یا تمرین به جهت کمبود آب بدن عضلات دچار گرفتگی می شوند زیرا در هنگام انجام تمرین و یا مبارزه توسط عمل تعریق آب بدن دفع شده است و غلظت خون افزایش یافته و از حجم آن کاسته شده است و خون کافی برای رساندن به عضلات وجود نخواهد داشت برای پیشگیری از این آسیب در هنگام تمرین در هر 10 دقیقه آب باید نوشیده و در هنگام مبارزه در دقابق استراحت مقداری آب خورده شود.

مقاله پیشنهادی : میزان مصرف آب در روز بر اساس وزن

تکواندو برای کودکان چه تفاوتی با کاراته دارد

عوارض ورزش تکواندو برای کودکان

  • در ابتدا روند منعطف شدن بسیار سخت و دردناک است.
  • برای موفقیت در تکواندو به انگیزه و اشتیاق نیاز است؛ این رشته ورزشی برای شخصیت‌ های ضعیف چندان مناسب نیست.
  • بانوان به دلیل ظرافت استخوان‌ بندی و آسیب‌ پذیری زیاد در برابر ضربات، مستعد صدمات بسیاری هستند تا جایی که بسیاری از بانوان در مسابقات رسمی دچار ضایعات نخاعی، شکستگی ساق پا و حتی در پاره‌ ای موارد وارد کما شده‌ اند.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای کودکان

تاثیر تکواندو بر بدن

انجام تمرینات ورزش تکواندو می تواند یک فعالیت ورزشی مناسب برای بانوان باشد. حرکات تمرینی این هنر رزمی موجب شکل گیری ماهیچه ها و سوزانده شدن چربی های اضافی شکم، پهلو، ران ها، و زیر شکم و تقویت عضلات پاها و شکل و فرم گیری عضلات شکمی (six pack) شده و تناسب اندام را در پی خواهد داشت.

اگر از قد نسبتا بلندی برخوردار هستید و تمایل دارید که بدنی نرم و قابل انعطاف و عضلانی داشته باشید پیشنهاد می کنیم تمرینات ورزش تکواندو را انجام دهید.

آشنایی با فواید و مضرات ورزش تکواندو

سوالات مربوط به این مقاله

1. برای دختر کاراته بهتر است یا تکواندو ؟

هنر رزمی هیچ ربطی به دختر یا پسر بودن ندارد. بسته به علاقه شخصی خودتان می توانید یکی را انتخاب کنید. اگر پاهای بلندی نسبت به بالاتنه دارید تکواندو بهتر است. البته این مورد فقط در مسابقات یه حسن به حساب میاد نه جای دیگه. اگر دوست دارید از تعادل دست و پا استفاده کنید، کاراته انتخاب خوبی است.

2. تکواندو برای چه کسانی مناسب است ؟

تکواندو بیشتر بر روی ضربات رو به بالا تمرکز دارد، برای افراد منعطف آسان‌ تر به نظر می‌ رسد و فنون ساده‌ تری نسبت به کاراته دارد. از آنجایی که دختران عموما نسبت به پسران انعطاف بدنی بیشتری دارند، تکواندو برای دختران بیشتر پیشنهاد می‌ شود.

3. ورزش تکواندو از چه سنی مناسب است ؟

خانواده ها باید با شروع 5 سالگی کودک، با مشاوره گرفتن از متخصصان این حوزه فرزندشان را به صورت جدی وارد فعالیت ورزشی کنند اما تا قبل از 5 سالگی کودک ورزش هایی را در قالب بازی فرا می گیرد.

4. آیا ورزش تکواندو باعث کوتاهی قد میشود ؟

نه تنها رشته‌ های رزمی، بلکه هیچ رشته ورزشی باعث کوتاهی قد کودکان نمی‌ شود.

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4 / 5. تعداد نظرات 212

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

7 دیدگاه دربارهٔ «فواید و مضرات ورزش تکواندو»

  1. من تکواندو کار هستم من یه دخترم و دیروز هم توی مسابقات اسیب دیدم اما پشیمون نشدم من عاشق این رشته ورزشیم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید