فواید و عوارض ورزش تنیس روی میز

3.9
(17)

ورزش تنیس روی میز یا همان پینگ پنگ جزء ورزش هایی است که فواید زیادی برای بدن دارد. تنیس روی میز می تواند به تناسب اندام و سلامت بدن شما کمک بسیار زیادی کند. همچنین یک بازی رقابتی و هیجانی محسوب می شود که ذهن را نیز به کار می گیرد و باید تمرکز بالایی در طول بازی داشته باشید. در این قسمت از ورزش بلاگ قصد داریم فواید و عوارض ورزش تنیس روی میز را به شما معرفی کنیم.

آشنايي با ورزش تنيس روي ميز

فواید ورزش پینگ پونگ

1. بهبود واکنش های ذهنی و تقویت ذهن

فکر کردن راجع به چرخش، جابه جایی و سرعت توپ در پینگ پنگ نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد که همه این موارد ذهن شما را به کار می گیرد و باعث می شود که با تمرین بتوانید ذهن خود را رشد دهید. و از پس حل کردن مشکلات، آسان تر بر بیایید. در بازی پینگ پنگ باید به دنبال عکس العمل سریع، دقیق و هماهنگ باشید. همین امر باعث می شود که ذهن شما در همه مسائل بهتر عمل کند. زیرا در طول این بازی به اندازه کافی تمرین کرده و تقویت شده است.

در مقاله روبرو می توانید درباره تمرینات هوازی بیشتر مطالعه کنید : تمرینات هوازی بدنسازی

بازی تنیس روی میز به طور مداوم لوب پیشانی مغز را برای انجام برنامه ریزی های استراتژیک فعال کرده و افراد مدام به دنبال این هستند که به پرتاب توپ به سمت حریف پاسخ دهند. همین امر موجب فعال شدن قسمت های مختلف مغز شده و اثری شبیه به ایروبیک را روی مغز باقی می گذارد.

2. بهبود وضعیت بدنی

ورزش تنیس باعث می شود که شما واکنش های سریع تری از خود نشان دهید. همچنین، باعث می شود که در موارد مختلف زندگی هم واکنش های دقیق و سریعی از خود نشان دهید. زیرا در طول بازی باید با حرکت کوتاه توپ، ضربات دقیق را به آن اعمال کنید و همین باعث بهبود وضعیت ماهیچه ها برای ایجاد واکنش مناسب می شود.

برای تقویت عضلات سرشانه می توانید از ورزش های موجود در مقاله روبرو استفاده کنید : تمرین با کش بدنسازی برای تقویت عضلات سرشانه

آسیب ورزشی شایع در تنیس و پینگ پونگ

3. افزایش ارتباط بین دست و چشم

ارتباط بین دست و چشم باعث افزایش تمرکز بیشتر ؛ بعد از بازی پینگ پنگ می شود. و در نتیجه ذهن نیز سیگنال هایی را از طریق چشم به دست وارد کرده و همین باعث می شود که چشم و دست در مدت زمان بسیار کوتاه با یکدیگر هماهنگ شوند. از طرفی باید مدام حواس تان را جمع کنید که توپ پینگ پنگ از دید شما خارج نشود. در نتیجه، به اندازه کافی تمرکز را در طول بازی تمرین می کنید. این امر سبب ایجاد تمرکز در ذهن شما به طور همیشگی خواهد شد.

از فواید تنیس برای کودکان این است که اگر کودک شما در تمرکز ذهن با مشکل مواجه است. ثبت نام در کلاس های تنیس روی میز و یادگیری آن بسیار می تواند موثر واقع شود.

ورزش های مناسب کودکان را در مقاله روبرو برای شما آورده ایم : بهترین ورزش ها برای کودکان

4. بهبود وضعیت مفاصل

یکی از بهترین فواید تنیس روی میز این است که هیچ کس برای این بازی سن شخص اصلا مهم نیست. یعنی اکثر افراد با هر گروه سنی می توانند این بازی را انجام دهند و هیچ محدودیت سنی ندارد. در نتیجه، تنیس روی میز باعث انعطاف پذیری مفاصل شده و مفاصل دست، پا و قسمت مرکزی بدن را به شدت تقویت می کند

برای تقویت عضلات مچ دست حتما مقاله روبرو را مطالعه کنید : ورزش هایی برای تقویت مچ دست

آشنايي با ورزش تنيس روي ميز(پينگ پنگ)

5. کالری سوزی و کاهش وزن

یکی دیگر از بزرگ ترین فواید بازی پینگ پنگ، این است که با انجام آن می توانید کالری زیادی را بسوزانید. البته اگر آن را به طور منظم و حرفه ای انجام دهید. حرکت شما در طول انجام پینگ پنگ، یک تمرین فیزیکی کاردیو محسوب می شود که باعث افزایش کالری سوزی می شود.

برای کاهش وزن پیشنهاد می کنیم مقاله روبرو را بخوانید : رفع بلغم و کاهش وزن

6. بهبود روابط اجتماعی و رابطه بین زوجین

یکی از فواید تنیس روی میز این است که این بازی انفرادی نیست. پس شما مجبور هستید برای انجام آن با یک فرد دیگر هم همراه باشید و همین باعث می شود که به طور نا خودآگاه روابط اجتماعی بهتری هم پیدا کنید. و یک رابطه سالم اجتماعی را همراه با ورزش تجربه کنید. اگر به دنبال بهبود روابط خویشاوندی نیز هستید تنیس روی میز ورزش مناسبی است. برخی از مطالعات نیز نشان داده که وقتی زوج ها با همدیگر بازی می کنند، بازی آن ها را در شرایطی قرار می دهد که به عنوان یک تیم برای حل یک مشکل ذهن خود را متمرکز کرده همچنین آن ها می توانند برخی مشکلات خانوادگی خود را به آسانی در محیط بازی حل کنند.

با رژیم غذایی ارائه شده در مقاله روبرو می توانید میل جنسی خود را افزایش دهید : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

فواید تمرینات تنیس روی میز

بازی تنیس روی میز یک بازی دونفره است که هر دو فرد باید روابط هماهنگی را با یکدیگر ایجاد کنند. در نتیجه یاد می گیرند چگونه در طول بازی با یکدیگر همکاری و هماهنگی داشته باشند.

7. جلوگیری از افسردگی

بازی تنیس روی میز یکی از بهترین بازی ها برای درمان یا پیشگیری افراد مبتلا به بیماری های روحی و روانی یا افسردگی است. زیرا با فعال کردن نواحی خاصی از مغز ، باعث ایجاد آگاهی و هوشیاری در طول بازی می شود.

8. افزایش آرامش و خونسردی

در طول بازی تنیس روی میز باید حتما مکانی آرام را انتخاب کنید تا بتوانید تمرکز بیشتری داشته باشید. باید تمام تفکرات خود را دور بریزید و فقط به بازی فکر کنید. زمانی که به این حالت رسیدید، بهترین زمان برای شروع بازی و برنده شدن می باشد. بازی تنیس روی میز می تواند آرامش بعد از بازی را نیز به همراه دارد. وقتی همه ی انرژی خود را در این بازی تخلیه می کنید تمام طول روز را می توانید در آرامش سپری کنید. به علاوه، برای افزایش بهره وری کارکنان در محل کار نیز می توان از ورزش های مهیجی مانند بازی پینگ پنگ استفاده کرد. بازی در محل کار سبب آرامش کارمندان و بالابردن بازده کار می شود.

زمانی که شما ضربات بسیار نرمی به توپ وارد می کنید، آرامش ذهنیتان افزایش پیدا می کند. بازی تنیس یک بازی نسبتا آرام است که سبب افزایش تمرکز و تعادل و در نتیجه ایجاد آرامش در شما خواهد بود.

ورزش های مناسب در محیط کار را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : ورزش در محل کار

صفر تا صد ورزش تنیس روی میز

9. بالا بردن تعادل بدن

به این علت که شما در طول بازی مجبور هستید که به صورت مداوم جهت خود را تغییر دهید. بعد از مدتی می توانید به نقطه تعادل برسید. در نتیجه با گذشت زمان راحت تر تعادل بدنی خود را حفظ می کنید و به یک تعادل کلی در بدن می رسید.

با ورزش های موجد در مقاله روبرو به راحتی می توانید از بروز تنگی کانال نخاعی پیشگیری کنید : درمان تنگی کانال نخاعی کمر با ورزش

10. آموزش چگونگی رفتار در برد و باخت

ورزش تنیس روی میز به شما آموزش برد و باخت را به شما یاد می دهد. در نتیجه می توانید در طول زندگی هم از برد و باخت نترسید و همیشه خودتان را برای هر شرایطی آماده کنید. و به این نتیجه برسید که با تلاش، احتمال برد بالاتری پیدا می کنید.

11. تمرین آنالیز و تجزیه و تحلیل

ورزش پینگ پنگ باعث می شود که بتوانید قدرت آنالیز و تجزیه تحلیل را در خودتان افزایش دهید. هنر ایجاد استراتژی را یاد بگیرید و حرکات فرد مقابل را بسنجید و در کوتاه ترین زمان ممکن برای پاسخ به آن برنامه بریزید. در نتیجه قدرت تجزیه و تحلیل شما در همه جنبه های زندگی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : فواید ورزش بدمینتون

عوارض تنیس روی میز

برخی دیگر از فواید رشته ورزشی تنیس روی میز

  • این ورزش به دلیل تحرک زیاد و تنوع در حرکات، مهیج و نشاط آور است، و مانع از افسردگی می‌ شود.
  • باعث تقویت ماهیچه‌ های کمر می شود، در نتیجه از کمردرد و زانودرد جلوگیری می‌ کند.
  • این ورزش جزء رشته‌ های کم خطر است. و آسیب‌ دیدگی‌ های شایعی که در بیشتر ورزش‌ ها است، در این رشته کمتر وجود دارد.
  • به دلیل تمرکز و دقت بالایی که باید در این ورزش داشته باشید، هوش و حافظه شما تقویت می‌ شود، در نتیجه مانع از بروز آلزایمر می‌ شود.
  • از بیماری شایع سرطان سینه در خانم‌ ها به طور معجزه آسایی جلوگیری می‌ کند.
  • حرکات سنگین بدنی، که باعث فشار زیاد به عضلات و دردهای کمر و زانو و ناراحتی قلبی می‌ شود. مانند آنچه در ورزش های رزمی و ژیمناستیک دیده می‌شود، در ورزش پینگ پنگ وجود ندارد.
  • از زیاد شدن وزن جلوگیری کرده و سبب کاهش وزن نیز می‌ شود.
  • باعث بهبود عملکرد قلب و دستگاه تنفسی می شود.
  • باعث تقویت بینایی و دید می‌ شود.
  • همه‌ ی افراد در هر سنی می‌ توانند به این ورزش حتی به صورت حرفه‌ ای بپردازند.

عوارض بازی تنیس روی میز

بعد از بررسی فواید ورزش تنیس روی میز، نوبت به عوارض آن می رسد. لازم است که درباره ی معایب این ورزش محبوب و پرتحرک هم توضیحاتی ارائه دهیم. در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی ممکن است حین انجام این ورزش به عوارضی که در ادامه گفته شده است دچار شوید.

معایب تنیس روی میز

1. احتمال حساسیت پوستی

هنگامی که چیزی را برای طولانی مدت در دست می گیرید، احتمال این که روی دستتان حساسیت یا اگزما ایجاد شود، زیاد است. که این اتفاق به دلیل در دست نگه داشتن دسته تنیس در طولانی مدت می باشد. همچنین ممکن است به دلیل ایستادن زیاد روی پاهای خود نیز دچار واریس پا شوید.پیچ خوردگی
در ورزش تنیس به دلیل حرکات سریع ممکن است مفاصل شما آسیب ببیند. گاهی اوقات حرکات بسیار سریع باعث پیچ خوردگی در ناحیه مچ می شود.

بیشتر بخوانید : مراقبت از پوست هنگام ورزش

2. کشیدگی رباط ها و تاندون ها

یکی از مضرات ورزش تنیس روی میز و آسیب هایی که ممکن است در این ورزش برای ورزشکاران اتفاق بیوفتد. کشیدگی و پارگی تاندون های دست، مچ و شانه است. اگر وضعیت بدنی مناسبی به هنگام بازی داشته باشید و حتما قبل از ورزش بدن را گرم کنید، کمتر دچار آسیب دیدگی های تاندونی می شوید.

در مورد گرم کردن بدن قبل از ورزش در مقاله روبرو بیشتر بخوانید. : گرم کردن بدن قبل از ورزش های مختلف

3. کشیدگی و پارگی بافت های عضلانی

یکی دیگر از معایب تنیس روی میز که ممکن است در این ورزش برای شما پیش آید، کشیدگی و پارگی بافت های عضلانی است. که بیشتر اوقات به دلیل گرم کردن ناکافی بدن قبل از ورزش اتفاق می افتد.

در مورد درمان گرفتگی عضلات بدن در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : درمان گرفتگی عضلات بعد از ورزش

4. بیماری آرنج در تنیس بازان

فواید و مضرات پینگ پنگ

به التهاب نواحی استخوانی آرنج، عضلات و تاندون های ناحیه آرنج، بیماری آرنج تنیس بازان می گویند که بزرگسالان (40-20 ساله ) را مبتلا می کند.

همانطور که می دانید رشته ورزشی پینگ پنگ، ورزشی پر تحرک است. که آمار بیشترین ورزشکار را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است. این ورزش برای تقویت قدرت بینایی، و هوش و حافظه بسیار سودمند است. و به دلیل نحرکاتی که در این ورزش وجود دارد موجب پرورش عضلات و چربی سوزی شده و به خودی خود یک ورزش کامل هوازی محسوب می شود.

ورزش پینگ پنگ به جهت ماهیئت پر تحرکی که دارد موجب نشاط و شادبی بدن شده و ورزشی تقریبا عاری از مصدومیت و عوارض جسمی است. و در آن هیچگونه برخورد و تلاقی فیزیکی وجود ندارد. اگر شما برنامه های تمرینات دروازه بان های مطرح دنیای فوتبال را دیده باشید خواهید دید که آنان بازی پینگ پنگ را جزئی از تمرینات ورزشی خود قرار داده اند. زیرا که این ورزش به تقویت قدرت بینایی و انجام واکنش سریع که یکی از مشخصه های مهم دروازه بانی است، کمک کرده و موجب تمرکز و دقت بیشتری می شود. حتی می توان این ورزش را در اماکن عمومی مثل پارک ها و یا حتی در پارکینگ منزل بازی کرد.

کلید واژه های مرتبط : قوانین تنیس روی میز و انواع مسابقات تنیس روی میز و عکس تنیس روی میز

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.9 / 5. تعداد نظرات 17

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید