فواید و عوارض اسب سواری برای بانوان

3.5
(2)

اسب سواری ورزشی بسیار مفرح، گران قیمت و در عین حال پرطرفدار است. البته سوارکاری نیاز به آموزش مهارت های اولیه زیر نظر مربی دارد. در غیر اینصورت سوارکار ممکن است با خطراتی از جمله افتادن از اسب و آسیب های جدی روبرو شود. در ادامه این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد فواید و عوارض اسب سواری برای بانوان بیشتر توضیح بدهیم. پس با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : ورزش مناسب برای نرمی غضروف زانو

تأثیر سوارکاری بر روی بدن

تأثیر سوارکاری بر روی بدن

بعد از تحقیق درزمینهٔ درمان توسط اسب و فواید و عوارض اسب سواری برای بانوان به این نتیجه رسیده اند که حرکت اسب و در کل تمام چهارپایان چند بعد دارد. یعنی چپ، راست و رو به‌ جلو که باعث می‌ شود لگن انسان وقتی سوار بر اسب است، تحریک شود و مفاصل لگن و ران انسان باز شود. این موضوع باعث برقراری تعادل در حرکات دیگر خواهد شد. چون تنها چهارپای قابل‌ آموزش و کنترل، اسب است.

بیشتر بخوانید : فواید دوچرخه سواری برای بانوان

فواید اسب سواری برای زنان

اسب سواری ورزشی است که از نظر روحی و جسمی فواید زیادی برای زنان دارد. از فواید اسب سواری برای بانوان این است که باعث تقویت عضلات، افزایش قدرت و استقامت و بهبود کلی فرم بدن می شود. پیچیدگی خاص و تصمیم گیری های به موقع در اسب سواری به خصوص هنگام عبور از موانع و مهارت برقراری ارتباط با اسب میتواند باعث تقویت ذهنی و قدرت تصمیم گیری به موقع شود. به علاوه اسب سواری از نظر روحی احساس شادی و آرامش، کنترل احساسات، تقویت اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی می شود. در ادامه فواید سوارکاری را به اختصار توضیح خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی : انواع ورزش های رزمی برای بانوان

فواید اسب سواری برای زنان

سوزاندن کالری با سوارکاری

یکی از مهم‌ ترین فواید اسب سواری سوزاندن کالری و چربی سوزی است. اسب سواری با افزایش فشار بر عضله‌ ها به سوزاندن کالری و حتی کاهش وزن کمک خواهد کرد. همچنین یورتمه رفتن به مدت ۳۰ دقیقه در روز باعث سوزاندن ۳۰۰ کالری می‌ شود. درواقع، این ورزش برای کسانی که می‌ خواهند تمریناتی سالم داشته باشند و به‌ طور هم‌ زمان وزن هم کم کنند، بسیار مفید خواهد بود.

در هنگام سوارى، یورتمه رفتن اسب باعث گردش خون بیشتر در بدن انسان می‌ شود. اگرچه اسب سواری ساده به نظر می‌ رسد، اما ۱ ساعت اسب سواری می‌ تواند معادل ۱ ساعت دویدن با سرعت ۸ کیلومتر در ساعت یا دوچرخه‌ سواری با سرعت ۱۹-۲۲ کیلومتر در ساعت کالری بسوزاند. همچنین اسب سواری در مقایسه با ورزش‌ های دیگری مانند شنا و پیاده‌ روی بر روی زانوها فشار کمتری وارد می‌ کند. افزایش سرعت اسب و طولانی‌ تر کردن مدت سوارکاری باعث افزایش دشواری ورزش می‌ شود و درنتیجه باعث سوزاندن کالری بیشتری می‌ شود.

بیشتر بخوانید : دویدن چقدر کالری میسوزاند

مضرات اسب سواری برای خانم ها

بهبود سلامت کلی بدن

اسب سواری یک ورزش ایزومتریک است که با تقویت ماهیچه ها، آن ها را در وضعیتی متعادل قرار می دهد. درنتیجه، باعث افزایش قدرت بدن و بهبود حالت بدن نیز می شود. همان‌ طور که می‌ دانید اسب سواری فواید بسیاری برای بدن دارد. درنتیجه‌ در مورد انتخاب سوارکاری به‌ عنوان ورزش محبوبتان شک نکنید. در ادامه از فواید و عوارض اسب سواری برای بانوان بیشتر خواهیم گفت.

مقاله پیشنهادی : ورزش مناسب برای تنظیم قاعدگی

افزایش هماهنگی بین اعضای بدن

از دیگر فواید اسب سواری ایجاد هماهنگی بین اعضای بدن است. در هنگام اسب سواری، باید بتوانید سرعت اسب را کنترل و فشار لازم برای ماندن روی زین را تنظیم و هماهنگ کنید. پس تمرین خوبی برای بهبود هماهنگی بدن خواهد بود. انجام چنین فعالیت ورزشی باعث بهتر شدن سطح هماهنگی بدن خواهد شد درنتیجه، حتماً با نحوه‌ ی صحیح سوارکاری آشنا شوید. برای آموزش سوارکاری حتما مربی باتجربه بگیرید.

در ورزش اسب سواری از عضلات خاصی استفاده می‌ شود تا بدن در وضعیت مناسبی بر روی اسب قرار بگیرد و تعادل حفظ شود. به همین دلیل قدرت بدن در سوارکاری مهم است و این ورزش به بهبود این قدرت کمک می کند.

بیشتر بخوانید : برنامه بدنسازی برای شروع بانوان

فواید اسب سواری برای دیسک کمر

فواید اسب سواری برای دیسک کمر

حفظ سلامت عضلات عمقی و تحتانی ستون فقرات می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. این ماهیچه ها، که برای عملکرد صحیح کمر ضروری هستند. معمولاً با فعالیت استاندارد در باشگاه بدنسازی قابل تقویت کردن هستند. آنها به تمرینات هدفمند خاصی نیاز دارند. به نظر می رسد که سوارکاری یک راه عالی برای تحریک این ماهیچه های تحتانی است.

مقاله پیشنهادی : تمرینات ویلیامز برای دیسک کمر

برای درمان درد کمر به وسیله سوارکاری باید به نوع زین نیز دقت کرد. بدن هر فرد متفاوت از دیگری است. در نتیجه زین مناسب هر فرد نیز متفات است. در نهایت، به بدن خود گوش دهید. اگر فعالیتی که انجام می دهید علائم شما را افزایش می دهد، باید موقتاً آن را متوقف کنید. بنابراین، سطح درد شما ممکن است نیاز به تعلیق سوارکاری شما داشته باشد تا زمانی که وضعیت تثبیت شود. حتی اگر پزشک به شما اجازه دهد.

بیشتر بخوانید : ورزش های سیاتیک و دیسک کمر

عوارض اسب سواری برای بانوان

کمک به عضله سازی بدن

یکی دیگر از فواید اسب سواری برای بانوان بهبود سلامت عضلات است. زیرا تحرک ایجاد شده باعث بهبود انعطاف‌ پذیری بدن می‌ شود. به‌ علاوه، سلامت سایر عضلات بدن مانند کمر و ماهیچه‌ های لگن را نیز بهبود می‌ بخشد. همچنین برای هماهنگی و افزایش استحکام بافت‌ های عضلانی مفید است. مطمئناً سوار شدن به اسب باعث بهبود تناسب اندام خواهد شد. سوارکاری مانند این است که شما نیز تمرین بدنسازی انجام می‌ دهید. بنابراین یک راه عالی برای بهبود عضلات و انعطاف پذیری ماهیچه‌ ها می باشد.

برای اینکه سوارکار باید از موضع درستی بر روى زین برخوردار باشد. باید برای هر حرکتی که اسب انجام می‌ دهد، واکنشی انجام دهد. این بدان معناست که ماهیچه‌ های او باید با توجه به حرکت اسب منقبض و منبسط شوند. این موضوع باعث قوی‌ تر و ورزیده شدن تمامی ماهیچه‌ های بدن می‌ شود. به همین دلیل با شروع سوارى در هفته‌ های اول عضلات و ماهیچه‌ های بسیارى در بدن شروع به درد و گرفتگی می کنند. معنى این دردها یعنى اینكه ماهیچه‌ ها در حال تقویت و قوى شدن است.

درنتیجه، اگر به تناسب اندام و داشتن عضلات سالم و قوی اهمیت می دهید، سعی کنید به‌ طور منظم اسب سواری کنید و خوراکی‌ های سالم مصرف کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین روش تبدیل چربی به عضله

آیا سوارکاری برای دختران خطر دارد؟

افزایش سطح انرژی

ممکن است تصور کنید که مصرف خوراکی‌ های سالم می‌ تواند انرژی شما را افزایش دهد. اما باید بدانید که با ورزش کردن می توانید به افزایش انرژی خود کمک کنید. در این مورد، اسب سواری می‌ تواند انتخابی صحیح برای‌ شما باشد. با سوارکاری می‌ توانید تحرکی سالم داشته باشید و هم‌ زمان انرژی بدن را نیز افزایش دهید. درنتیجه، اگر می‌ خواهید برای انجام فعالیت‌ های روزانه‌ تان انرژی خوب و کافی داشته باشید، پس اسب سواری کنید.

بیشتر بخوانید : تغذیه دوران یائسگی

بهبود سلامت قلب و عروق

طبق مطالعات انجام شده، اسب سواری برای بهبود سلامت قلب و عروق مفید است. این فعالیت ورزشی می‌ تواند به بهبود جریان خون در بدن و همچنین بهبود سلامت قلب و عروق کمک کند. درنتیجه، می توانید اسب سواری را به طور منظم انجام دهید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب بیماران قلبی

آیا اسب سواری برای زنان مضر است؟

بهبود سلامت ذهن و تمرکز

اسب سواری می‌ تواند به بهبود سلامت ذهنی شما کمک کند. این فعالیت با تاثیر بر عضلات بدن باعث می شود تا به عضلات فشار وارد شود و فعالیت‌ های مغزی بهبود یابند. همچنین ترشح هورمون شادی را که سروتونین نامیده می‌ شود در بدن تقویت خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : درمان وسواس فکری با تغذیه

عوارض اسب سواری برای بانوان

مضرات سوارکاری برای بانوان در اکثر موارد با آقایان مشابه است. ولی از آنجا که عضلات خانم ها به طور کلی ضعیف تر از آقایان است ممکن است بیشتر دچار این عوارض شوند.

بروز عفونت

نشستن طولانی مدت روی اسب به دلیل ایجاد فضای بسته و عدم هوارسانی مناسب به واژن میتواند باعث بروز عفونت شود.

آبسه و درد

بیماری جیپ سواران Jeep Disease مشکلی است که در اثر فشار زیاد به میان پاها هنگام نشستن روی زین ایجاد می شود. این عارضه میتواند باعث ایجاد التهاب، درد و آبسه در پوست بین پاها شود.

بیشتر بخوانید : روش درمان قارچ پوستی در خانه

آشنایی با ورزش اسب سواری

ضعیف شدن عضلات کف لگن

نشستن روی زین فشار زیادی به عضلات کف لگن وارد کرده و باعث کاهش جریان خون به این ناحیه می شود. هر دو این موارد در بلندمدت باعث ضعیف شدن و تحلیل رفتن این عضلات می شود. در صورتی که از ورزش های مناسب برای تقویت عضلات کف لگن استفاده نشود میتواند منجر به بی اختیاری ادرار یا افتادگی رحم و مثانه شود.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای تقویت عضلات لگن

بیماری مشترک بین اسب و انسان

مثلاً در مکان‌ های عمومی که اسب‌ هایی برای تفریح کرایه داده می‌ شوند بهتر است استفاده نشود. زیرا این اسب‌ ها ممکن است مریض باشند و بیماری را به شما منتقل کنند. بیماری‌ های مشترک بین اسب و انسان شامل موارد سیاه‌ زخم، کزاز، آبله اسبی، سل پوستی و… می‌ شود. مهم ترین بیماری مشترک بین اسب و انسان، نوعی بیماری قارچی است که باعث ایجاد کچلی در پوست و مو می شود. این قارچ ها از طریق خراش های پوستی میتواند به انسان سرایت کند.

برای پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک از اسب به انسان، اگر از اسب های اجاره ای استفاده می کنید حتما باید اسب را از نظر ظاهری بررسی کنید که حداقل زخم، ترشح یا لکه های ریزش مو روی بدنش نباشد. اگر کنار ساحل اسب سواری می کنید به هیچ عنوان با مایو سوار اسب نشوید و لباس مناسب بپوشید. بعد از اسب سواری حتما لباستان را عوض کرده و در اولین فرصت دوش بگیرید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای انحراف ستون فقرات

بیماری مشترک بین اسب و انسان

نکاتی برای اسب سواری

در نهایت اگر اسب سواری را به‌ درستی انجام ندهید هیچ فایده‌ ای نصیبتان نخواهد شد. اول‌ از همه، از ایمنی‌ تان اطمینان حاصل کنید و همین کار خطر آسیب‌ دیدگی را کاهش خواهد داد. می‌ توانید کلاه ضدضربه بر سر بگذارید که ازسرتان در برابر حوادث احتمالی و صدماتی که ممکن است به شما وارد شود محافظت می‌ کند.
درآخر حواستان باشد سر به‌ سر اسب نگذارید. در غیر این صورت این حیوان کاری انجام خواهد داد که اصلاً برایتان خوشایند نخواهد بود. پس حواستان را جمع کنید و بسیار مراقب باشید که اتفاقی برایتان نیفتد. امیدواریم از محتوای مقاله ی فواید و عوارض اسب سواری برای بانوان راضی باشید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب تنبلی تخمدان

سوالات مربوط به فواید و عوارض اسب سواری

1. آیا اسب سواری به پرده بکارت آسیب می زند?

برخلاف باور عموم ورزش هایی از جمله سوارکاری، دوچرخه سواری، دو، پرش، شنا یا رقص باله آسیبی به پرده بکارت وارد نمی کند. مگر این که حادثه ای رخ دهد که به وسط پاها آسیب برساند یا جسمی نوک تیز به پرده بکارت برخورد نماید که احتمالش بسیار کم است. اسب سواری به صورت مستقیم هیچ فشاری به پرده بکارت وارد نمی کند. صرفا باز شدن پاها از هم یا نشستن روی زین، فعالیتی نیست که بتواند کشش خاصی روی پرده بکارت وارد کند.

2. فواید اسب برای انسان چیست؟

اسب سواری ورزشی است که از نظر روحی و جسمی فواید زیادی برای زنان دارد. از فواید ورزش اسب سواری این است که باعث تقویت عضلات، افزایش قدرت و استقامت و بهبود کلی فرم بدن می شود. پیچیدگی خاص و تصمیم گیری های به موقع در اسب سواری به خصوص هنگام عبور از موانع و مهارت برقراری ارتباط با اسب میتواند باعث تقویت ذهنی و قدرت تصمیم گیری به موقع شود. به علاوه اسب سواری از نظر روحی احساس شادی و آرامش، کنترل احساسات، تقویت اعتماد به نفس و بهبود روابط اجتماعی می شود.

منبع : سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : حکم اسب سواری برای بانوان و فواید اسب سواری در اسلام

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید