فواید ورزش بوکس

2.6
(7)

بوکس یکی از رشته های ورزش رزمی است که در آن دو نفر با ضربات مشت در دو نوع آماتور و حرفه ای، با یکدیگر مبارزه می کنند. در ورزش بوکس نیروی بدنی و استفاده از تکنیک دارای اهمیت بسیاری است و به جهت طبیعت خاص این ورزش ، افرادی که دارای عادت های روانی جنگجویی و مبارزه طلبی می باشند به آن روی می آورند. این ورزش شهامت و قدرت زیاد مورد نیاز است و تکنیک های آن شامل عملکردهای سریع و عکس العمل های فعال می باشد. در این مقاله از ورزش بلاگ در مورد فواید ورزش بوکس بیشتر بخوانید.

ورزش بوکس در راند های 3 دقیقه ای و با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ انجام می شود . هدف طرفین مبارزه گرفتن امتیاز بوسیله وارد کردن ضربات و به زانو درآوردن حریف می باشد . امتیاز به ضربات کوبنده ای تعلق می گیرد که با مشت بسته بوسیله هر کدام از دستها به طرفین سر، صورت و یا تنه در بالای کمر اصابت نماید.

برای خرید کیسه بوکس مناسب مقاله روبرو را بخوانید : چه کیسه بوکسی بخریم ؟

مزیت ورزش بوکس

مزیت های ورزش بوکس برای بدن

جدای از آنچه که راجع به بوکس گفته شد بوکس فواید زیادی برای بدن دارد که در زیر به آنها می پردازیم. امیدوارم از خواندن آنها به فواید ورزش بوکس پی برده و علاقه شما به این رشته ورزشی زیبا بیش از پیش بشود. اصلا مهم نیست که در کدام شهر و کشور قرار دارید یا در چه سن شروع ورزش بوکس مناسب است، مراحلی که برای شما میگیم بدون در نظر گرفتن شرایط افراد برای تمام کسانی که میخواهند بوکس را شروع کنند مفید خواهد بود

سلامت قلب و عروق

بوکس می تواند یک ورزش مناسب برای سلامت قلب و جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی باشد. تمرینات سخت ورزش بوکس که شامل پریدن، طناب زدن و دوچرخه سواری می شوند، فشار زیادی را بر روی قلب و ریه وارد می کنند و به سلامت این اندام ها کمک می کنند. ورزش بوکس با بهبود گردش خون در بدن به کنترل فشار خون کمک کرده و تپش قلب را درمان می کند.

مفاصل و استخوان محکم

تمرینات ورزش بوکس باعث آماده تر شدن استخوان های پا و زانو و سرشانه و دست ها می شود. همانگونه که می دانید با افزایش سن استخوان ها ضعیف تر می شوند و انجام ورزش هایی مانند وزنه زدن و بدنسازی در بوکس باعث تقویت استخوان و مفاصل می شود. انجام تمرینات قدرتی که در بوکس وجود دارد به این استحکام می افزاید به همین دلیل به ورزشکاران توصیه می شود که حداقل 2٫5 روز در هفته تمرینات قدرتی را انجام دهند.

فواید ورزش بوکس برای بدن

چربی سوزی

اگر به دنبال چربی سوزی هستید و می خواهید بدنی متناسب تر از همیشه داشته باشید، این ورزش قطعا یک گزینه ایده آل می باشد. این ورزش یکی از بهترین فرم های تمرینات هوازی می باشد و برای چربی سوزی فوق العاده است. انجام بوکس از لحاظ فیزیکی فشار زیادی را به بدن می آورد و میتواند در مدت زمان نسبتا کوتاهی، کالری سوزی بسیار قابل توجهی را انجام دهد. یک جلسه این ورزش به طور بالقوه قادر است تا حتی 1000 کالری برای شما بسوزاند، البته اگر با فشار کافی تمرین کنید، که این میزان کالری سوزی بسیار زیاد و فوق العاده می باشد.

حتی اگر با فشار کمتری آن را انجام دهید، در مدت زمان کوتاهی مثل 30 دقیقه میتوانید چند صد کالری بسوزانید. مردمی که به دنبال کاهش چربی و تفکیک عضلانی خود هستند، اغلب این ورزش را انتخاب میکنند و دلیلی وجود دارد که بسیاری از مربیان شخصی به منظور کاهش چربی بدن شاگردان شان از آنها میخواهند تمرینات بوکس را انجام دهند.

ورزش های مناسب برای چربی سوزی را در مقاله روبرو بخوانید : بهترین ورزش برای چربی سوزی شکم و پهلو

کنترل وزن

شاید برایتان جالب باشد که میزان جنب و جوش و کالری سوزی در ورزش بوکس به قدری بالاست که در هر ساعت 400 تا 700 کالری انرژی خواهید سوزاند. و این برای افرادی که قصد دارند به تناسب اندام برسند فوق العاده است. حرکات ورزشی مختلف مانند رقص پا، مشت زنی، تمرینات کاردیو و … همه آن ها با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن و چربی سوزی کمک خواهد کرد. شاید جالب باشد که بدانید انجام تمرینات بوکس از نظر کالری سوزی به مراتب بیشتر از دویدن و دوچرخه سواری است. بنابراین بوکس به تناسب اندام بدن کمک بسیار زیادی می کند.

برای حفظ وزن ایده آل مقاله روبرو را بخوانید : راه های تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری

فواید ورزش کیک بوکسینگ

بهبود سلامت ذهنی

هنگامی که مردم در مورد مزایای این ورزش یا در مجموع مزایای ورزش کردن صحبت میکنند، تمرکز آنها اغلب روی مزایای فیزیکی می باشد. این امر خوب است و ایرادی ندارد، اما در مورد مزایای روانی و ذهنی چطور؟

بوکس برای افرادی که به دنبال بهبود سلامت ذهنی خود هستند، بسیار ایده آل می باشد. برای شروع، انجام بوکس میتواند به داشتن ظاهری بهتر در شما کمک کند که این امر میتواند منجر به افزایش اعتماد به نفس و احساس بهتری در شما شود. علاوه بر این، این ورزش میتواند باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی شود. بوکس میتواند باعث تولید و ترشح اندورفین شود که به عنوان ماده شیمیایی شادی بخش شناخته میشود. به همین دلیل است که بوکس میتواند باعث افزایش روحیه و ایجاد حالتی بهتر در شما شود. بنابراین بوکس برای تمام افرادی که به دنبال بهبود سلامت ذهنی خود هستند بسیار خوب می باشد.

افزایش قدرت بدن با بوکس

خوش اندام ماندن یک بحث است، و ساختن بدنی قوی تر، بحثی دیگر. تمام آن پانچ ها و پرش ها بخاطر بازخوردی که از حریفتان می گیرید، شما را قوی می کنند. شما برای رسیدن به پیروزی، چه به مشت هایتان تکیه کنید و چه به رقص پای درجه یکتان، انجام این فعالیت ها به سطح خاصی از قدرت نیاز دارد. بعنوان مثال مشت زدن به یک کیسه بوکس صدها بار در هر جلسه، بالا تنه و پایین تنه را بطور همزمان بکار می گیرد.

این حرکات پی در پی، هر دو بخش بدن را بطور همزمان محکم و قوی می کند. این، کار بسیار مهمی است، زیرا بسیاری از تمرینات، این توانایی را ندارند که همه ی گروه های عضلانی را در یک زمان بکار بگیرند. علاوه بر این، بسیاری از مربیان تمایل دارند که تمرینات قدرتی را با بوکس ترکیب کنند. اینکار قدرت بدن را خیلی بیشتر افزایش میدهد.

مواد خوراکی انرژی زا را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : مواد غذایی انرژی زا

فواید بوکس برای دعوا

آموزش دفاع از خود

امیدواریم هیچوقت شرایطی ایجاد نشود که در آینده بخواهید برای دفاع از خود از مهارت های بوکس تان استفاده کنید. اما داشتن آمادگی در این زمینه همیشه مفید است. اگر در شرایطی قرار بگیرید که برای دفاع از خود یا افراد دیگر نیاز به مبارزه داشته باشید، بوکس ورزشی است که در این زمینه میتواند بسیار به شما کمک کند. شما هیچگاه نمیدانید که در دنیای واقعی چه زمانی ممکن است که نیاز به استفاده از مهارت های بوکس خود داشته باشید، و اگرچه امیدواریم که هیچگاه مجبور به استفاده از آنها نباشید، اما هیچ ایرادی ندارد که همیشه آماده باشید.

کاهش استرس

به طور کلی ورزش کردن روشی موثر برای کاهش استرس است و باعث ترشح هورمون دوپامین می شود. یکی از بهترین فواید ورزش بوکس این است که می توانید به کیسۀ بوکس مشت بزنید و با اینکار خشم و استرس را کاهش دهید. با انجام ورزش بوکس هورمون اندورفین در بدن شما ترشح شده و به همین دلیل استرس شما به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. در طول تمرین همه استرس ، انرژی های بیهوده و افکار منفی را از ذهن تان پاک کرده و بعد از تمرین ، فردی خسته؛ اما قوی بیرون خواهید آمد. بوکس، یک ورزش پر انرژی برای آرام کردن ذهن است. این ورزش بعلت شدت فشار و شدت متوسط مدت زمان ریکاوری، بعنوان یک مجرای خروجی برای استرس، بسیار موثر است.

روش های درمان افسردگی بارداری را در مقاله روبرو آورده ایم : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

فواید بوکس برای بدنسازی

بوکس ورزشی جذاب برای انجام تمرینات هوازی

یکی دیگر از دلایل توجه به این ورزش این است که این ورزش میتواند در فرمی جذاب شما را ترغیب به انجام تمرینات هوازی کند. همه ما میدانیم که تمرینات هوازی برای حفظ سلامتی مان ضروری میباشند و میدانیم که آنها همچنین برای چربی سوزی نیز بسیار مهم هستند. اما مشکل اینجاست که تمرینات هوازی برای بسیاری از افراد کسل کننده میباشند. برای بسیاری از ما، تمرینات هوازی به معنی دویدن روی تردمیل به مدت یک ساعت، چندین بار در هفته می باشد. هنگام دویدن روی تردمیل یک منظره ثابت روبروی شما قرار می گیرد و مدام به ساعت نگاه می کنید که چه زمانی این فعالیت کسل کننده به پایان خواهد رسید. اما با بوکس، اوضاع بسیار متفاوت خواهد بود. انجام بوکس راهی بسیار عالی برای لذت بخش تر کردن تمرینات هوازی می باشد.

ساختن عضلات بزرگتر

نکته جالب توجه در مورد ورزش بوکس این است که عضلات مختلف بدن به خصوص عضلاتی میانی، دست ها و سرشانه رشد خوبی خواهند داشت. در این ورزش تمرینات مختلفی مانند شنا سوئدی، ددلیفت و جلو بازو و سرشانه انجام می شود که در رشد عضلات و ماهیچه ها بسیار اثربخش است. پس بوکس و بدنسازی به یکدیگر مرتبط هستند. بسیاری به اشتباه فکر می کنند که ورزش بوکس تنها برای عضلات بالاتنه مناسب است که اشتباه می کنند. برای آماده شدن به عنوان یک بوکسر به همان میزان که عضلات دست و بازوها تمرین داده می شوند عضلات پا، باسن، کمر و … را تحت سخت ترین تمرین ها قرار خواهند گرفت.

مکمل های مناسب برای عضله سازی را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

فواید کیسه بوکس

افزایش اعتماد به نفس

سلامت ذهنی، بدنی خوش اندام تر و بدست آوردن حس پیروزی از جمله مواردی است که در این ورزش انفرادی باعث افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس می شود. بنابراین اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس هستید انجام ورزش بوکس کمک زیادی به شما خواهد کرد.

تمرینات ورزشی یائسگی را در مقاله روبرو بخوانید : ورزش مناسب دوران یائسگی

بهبود هماهنگی در بدن

ورزش بوکس دارای تمرینات بسیار زیادی است که به هماهنگی دست، پا و سایر نقاط مختلف بدن با دست ها می پردازد. هماهنگی ضربات مشت با رقص پا در رینگ نمونه هایی از این هماهنگی هایی است که معمولا بعد از تمرینات زیاد بدست خواهد آمد. برای اینکه به این توان در هماهنگی برسید، انجام حرکت طناب زنی، مشت زنی به کیسه بزرگ را به صورت منظم در تمرین روزانه خود قرار دهید.

تمرینات قوی برای عضلات پاها

در واقع بوکس یعنی حرکات مدام و پیوسته بر روی پا! انجام تمرینات مرتبط به پا که معمولا به صورت گسترده در این ورزش دیده شده است باعث افزایش چابکی و سرعت بوکسور می شود. پیاده روی سریع، حرکات مختلف مانند اسکات و دویدن به شکل گیری عضلات پا کمک بسیار زیادی می کند که همواره از نظر ورزشکاران پنهان باقی می ماند.

برای درمان آرتروز کمر مقاله روبرو را بخوانید : ورزش های اصلاحی آرتروز کمر

سن شروع ورزش بوکس

تمرین بدنی کامل

فواید بوکس برای بدنسازی این است که تقریبا تمام عضلات بدن را درگیر می کند. عضلات کول، سرشانه، جلو بازو، پشت بازو، شکمی، سینه و پشت، تقریبا عضلاتی هستند که هنگام مشت زدن، گارد گرفتن و جاخالی دادن بکار گرفته می شوند. این عضلات پاهای شما هم برای اینکه درون رینگ مسابقه سر پا بمانید درگیر هستند، و به شما کمک می کند تا از حریف واقعی یا مجازی تان بگریزید. عضلات چهارسر، همسترینگ و باسن، با هم کار می کنند تا شما را در جهش هایتان کمک کرده و به مشت های شما قدرت دهند. نیرویی که شما برای هر مشت تولید می کنید، از پایین تنه شروع می شود و از ساق پاهایتان به صورت زنجیره ای جنبشی به سمت بالا هدایت می گردد. ساق پاهای قوی به چالاکی شما در رینگ مسابقه کمک می کنند.

کلید واژه های مرتبط : فواید کیسه بوکس و فواید بوکس برای دعوا و ورزش بوکس دخترانه و فواید ورزش کیک بوکسینگ و مقاله درباره ورزش بوکس

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.6 / 5. تعداد نظرات 7

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید