فواید رقص باله برای کودکان

2.6
(9)

حتماً اسم رقص باله( ballet) را شنیده اید و تصاویر رقص باله را دیده اید. رقصی بی همتا و زیبا که به علت خصوصیت هایی که دارد، میتواند بعنوان یک ورزش حرفه ای شناخته شود و قابلیت های ویژه ای را از سوی رقصنده ها به نمایش بگذارد. یادگیری و تمرین هنر باله می تواند بلافاصله، به طور مداوم، و در طول زندگی، از نظر روحی و جسمی، برای یک رقصنده مفید باشد. شاید اگر فقط کمی از فواید رقص باله برای کودکان را بشنوید، تعجب کنید. پس در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد توضیح بدهیم.

بهترین سن آغاز یادگیری رقص باله چهار و پنج سالگی است. برای کودکان رقصیدن جلوی آینه و میله تازگی جالبی دارد. در این سن بدن کودک انعطاف پذیری زيادی دارد و همین مسئله یادگیری را ساده تر ميکند.

مقاله پیشنهادی : چند ساعت رقص در روز باعث لاغری میشود؟

مزایای جسمی رقص باله

مزایای جسمی رقص باله

باله چیزی فراتر از یک ورزش با حرکات شبیه به رقص و پوشیدن کفش ها و لباس های مخصوص میباشد. در ورزش باله باید بیش از آن چه که فکر میکنید استقامت و تمرین خود را بالا ببرید. از فواید رقص باله برای کودکان میتوان بهبود طرز ایستادن، افزایش اعتماد به نفس، افزایش انعطاف پذیری، بهبود عملکرد حسی حرکتی، سوزاندن کالری، کاهش استرس و بهبود روابط اجتماعی است. همه ما در زندگی محدودیت های جسمی متفاوتی را تجربه می کنیم. اما همیشه می توانیم برای بهبود شرایط فعلی خود تلاش کنیم. در زیر برخی از فواید رقص باله برای کودکان را نام برده ایم :

بیشتر بخوانید : رقص زومبا برای لاغری

بهبود طرز ایستادن با رقص باله

باله به شما کمک می کند که ژست و استایل بهتری داشته باشید. هر حرکت از این ورزش به هوشیاری نیاز دارد و باید در طول آن بتوانید درست و صحیح بایستید. در این مدل ورزش باید در تمام لحظات شانه ها به سمت عقب باشد و گردن نیز کاملا بالا قرار بگیرد. افزایش توانایی تعادل در بدن میتواند به طرز وسیعی با عملکردهای حسی حرکتی فرد مرتبط باشد. شرکت کردن در یک کلاس باله میتواند عملکرد دو نیمکره مغز را افزایش دهد و ارتباط آن ها با یکدیگر را بهبود بخشد. تمرکز برای برطرف کردن اشتباهات در انجام حرکات باله میتواند ذهن شخص را از مسائل دیگر زندگی بردارد. در نتیجه استرس را نیز کاهش دهد.

مقاله پیشنهادی : ورزش های تعادلی برای کودکان

آموزش باله به کودکان

افزایش انعطاف پذیری بدن

انعطاف داشتن یک جزء اساسی برای این ورزش می باشد و با انجام آن رفته رفته بیشتر می شود. حرکات کششی زیاد در این ورزش می تواند رضایت شما را برای انعطاف بدنیتان بالا ببرد. داشتن انعطاف پذیری یکی از مؤلفه های مهم در پیشگیری از آسیب و درد است. انعطاف پذیری یکی از دستاوردهای مهم کودک در کلاس باله به شمار می آید که کودک سالها از فواید آن بهره خواهد برد.

بیشتر بخوانید : فواید ژیمناستیک برای کودکان

سوزاندن کالری با رقص باله

وزن بدن شما به تعداد کالری که فرد در 90 دقیقه می سوزاند، وابسته است. فردی که بیش از 55 کیلوگرم وزن دارد، می تواند 200 کالری یا بیشتر در 30 دقیقه بسوزاند. یعنی تقریبا 600 کالری در هر جلسه.

مقاله مرتبط : هر هزار تا طناب زدن چقدر کالری میسوزونه ؟

فواید باله برای ذهن کودکان و دانش آموزان

ساخت عضلات و چابکی

رقص باله ترکیبی از ورزش های پیلاتس و تمرینات استقامتی می باشد. این ورزش همچنین می تواند تنفس فرد را بهبود ببخشد. حرکاتی مثل اسکات در این ورزش می تواند عضلات را محکم کند. حرکات پرشی نیز باعث افزایش چالاکی و چابکی فرد می شود.

آموزش باله فواید خود را در سنین پیری، هنگامی که غالب افراد کمر درد را ،که به فرم بدن مرتبط است، تجربه می کنند، نشان می دهد. حالت قرار گیری بدن در باله، به یک عادت برای فرد تبدیل می شود.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای کودکان بیش فعال

این موضوع مزیتی است که تا هنگام پیری، زمانی که همه آدم های اطرافتان به مشکلات حرکتی دچار شده اند، متوجهش نمی شوید. همچنین، آگاهی رقصنده ها از بدنشان، درک این نکته که از نظر جسمی چه چیزی را تجربه می کنند و چگونه باید آن را بهبود بخشند، را برای آن ها آسان تر می نماید. ذات سخت گیرانه آموزش باله، نوعی سبک زندگی را به افراد تحمیل می کند. به عنوان مثال بالرین های حرفه ای تر، مراقب غذا خوردن خود هستند. آب کافی مصرف می کنند و خواب کافی دارند. آنها مراقب جسم و روح خود هستند و در زندگی نیز، مسئولیت پذیرند.

بیشتر بخوانید : غذاهای خواب آور برای کودکان

مزایای باله برای ذهن بچه ها

هوشیاری در مصرف مواد غذایی

اگر باله را برای سرگرمی انجام می دهید یا مایلید که در آن حرفه ای شوید، در هر دو حالت باید برای بهره مندی از فواید باله به رژیم غذایی توجه کنید. غذاهای اشتباه باعث ایجاد حس حالت تهوع در حین ورزش خواهد شد. بنابراین مراقب غذاهای مصرفی باشید که روی ورزش شما تاثیر خواهد گذاشت. یک رژیم متعادل می تواند بدن شما را تقویت کند و سلامت تان را در حالت بیرونی و درونی تضمین کند.

مقاله پیشنهادی : درمان بی اشتهایی کودکان

فواید باله برای ذهن کودکان

به نظر می رسد که تقویت احساس انضباط شخصی تنها فایده باله برای کودکان نیست. آموزش باله همچنین برای ذهن و بدن رقصنده مفید است. در ادامه به مواردی که اثرگذاری باله بر آنها اثبات شده است، اشاره می کنیم.

آموزش رقص باله ویژه کودکان

فواید باله در بهبود تمرکز

اجرای باله توسط دانش آموزان، مستلزم اجرای ماهرانه حرکات آن است. دانش آموزان می دانند که تنها راه پیشرفت در آموزش رقص، داشتن تمرکز کامل و مداوم بر روی آموزش و اهداف رقصشان است. بهبود مهارت های تمرکز با توجه به جوانترین رقصندگان برای دریافت دقیق حرکات آغاز می شود. کمی بعد، آن ها روی خم شدن زانوها و صاف کردن آن ها متمرکز می شوند. با پیشرفت رقصندگان، تمرکز برای درک حرکت و آگاهی از قسمت های متحرک بدن بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید : تاثیر ورزش بر سلامت روان

در ادامه، یاد می گیرند که باسن خود را به سمت داخل داده، و لگن را به عنوان یک کاسه در نظر بگیرند. بعد سعی کنند که از این کاسه آب را به جلو یا عقب نریزند. سپس بازوها را هماهنگ کرده و در آخر به موسیقی فکر کنند. آن ها شمارش موسیقیایی را یاد می گیرند. می آموزند که نسبت به جنبه های بسیار کوچک حرکت، مانند نقطه قرار گیری وزن و سایر قسمت های مرتبط بدن، و چرخاندن سر همزمان با باز کردن بازوها، حساس تر شوند. این امر مستلزم توجه و تمرکز است.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای کودکان

آشنایی با رشته ورزشی باله کودکان

بهبود روابط اجتماعی

عضو شدن در کلاس باله و تعامل با گروه ها و افراد میتواند زندگی سالم تری را برای فرد بسازد. این مکان بهترین فرصت برای پیدا کردن دوست جدید میباشد. همانطور که به تجربه های شما نیز می افزاید ساخت ارتباطات قوی و شاد شما را به انسان اجتماعی تری تبدیل می کند. با بهبود روحیه می توان از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و یا بیماری های مرتبط با آن رهایی پیدا کرد.

بیشتر بخوانید : درمان سوءتغذیه کودکان

کودک با شرکت در کلاس باله از سنین جوانی برای اجرا در مقابل مخاطب آماده شده و قدرت کافی برای صحبت در مقابل جمع و رهبری یک گروه را به دست خواهد آورد. این مهارت تا آخر عمر برای او ماندگار است. هر چقدر رقصنده جوان در باله پیشرفت کند تراز و کنترل بدن را بیشتر خواهد آورد. این فواید رقص باله برای کودکان در زندگی روزمره او حائز اهمیت هستند، برای مثال یک کودک بالرین هرگز قوز نخواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب قبل از بارداری

فواید باورنکردنی حرکات ورزشی باله برای سلامت بدن

کاهش استرس با رقص باله

در حین انجام باله می توانید سرگرمی کافی را داشته باشید. بدن خود را به حالتی برسانید که شکل و ظاهر متناسبی داشته باشد. تمرکز برای برطرف کردن اشتباهات در انجام حرکات موزون از فواید رقص باله است که می تواند ذهن شما را از مسائل دیگر زندگی بردارد. در نتیجه استرس تان را نیز کاهش دهد.

بیشتر بخوانید : آموزش یوگا و مدیتیشن

تاثیر باله در افزایش اعتماد به نفس

واضح است که هرچه سطح دانش آموز در اجرای تکنیک ها و داشتن مهارت، پیشرفت کند، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. گرچه دانش آموزان کوچک تر، نمی توانند بار خودآگاهی را تحمل کنند. اما نوجوانان و بزرگسالان ممکن است به خاطر وجود ترس از انجام اشتباه کارها و احمق به نظر رسیدن در چشم دیگران، نتوانند کار خود را به درستی انجام دهند. به همین دلیل، به دانش آموزان توصیه می شود که با شجاعت وارد کلاس شوند.

مقاله پیشنهادی : حرکات یوگا برای خواب راحت

یادگیری نحوه انجام یک حرکت مدتی طول می کشد، و ایستادن و انجام حرکت در حالی که بداند هنوز قادر به انجام آن نیست، مقداری شهامت می خواهد. با این وجود، تنها راه یادگیری یک حرکت، این است که چندین بار آن را به طور ناقص انجام دهید. شجاعت امتحان کردن چیز های جدید را داشته باشید و بپذیرید که اشتباه کردن اشکالی ندارد. نیازی نیست از ابتدا کامل باشید. شما راه درازی در پیش دارید و باید برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید. چنین شجاعتی یک عنصر اساسی برای اعتماد به نفس است که در همه جنبه های زندگی یک رقصنده، نفوذ خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش رزمی برای دفاع شخصی

فواید رقص باله برای تقویت حافظه

فواید رقص باله برای تقویت حافظه

به خاطر سپردن ترکیبات و رقص ها به صورت هفتگی، کاملاً توانایی های حافظه را تقویت می کند. هرچه رقصنده مهارت بیشتری در انجام حرکات خود داشته باشد، معلم کمتر مراحل و ترکیب ها را به او نشان می دهد. این مسئله باعث می شود که دانش آموزان بسیار با دقت به حرف های معلم خود گوش دهند. به علاوه، با پیشرفت دانش آموز در کلاس، ترکیبات رقص پیچیده تر و طولانی تر می شوند. در این هنگام دانش آموز باید توانایی تشخیص الگوها را پیدا کند. توانایی حفظ و شناخت الگوها یک مهارت مهم است. که با ایجاد مسیرهایی در مغز، روشی کاملاً متفاوت برای یادگیری و استفاده از مغز را امکان پذیر می کند.

مقاله پیشنهادی : فواید حرکات کششی

عوارض رقص باله برای کودکان

آموزش رقص باله برای کودکان در خانه در کنار فواید بی‌ شمار، می‌ تواند در آینده آسیب‌ هایی را نیز برای کودک به دنبال داشته باشد: مانند آسیب به مچ پا، آسیب به زانو و لاغری بیش از حد!

رقص باله کودکان از فرم دهی فیزیکی بدن تا تقویت مهارت‌ های غیرفیزیکی چون افزایش اعتماد به نفس و اخلاق کاری مزایای فراوان دارد. اما در کنار این مزایای فراوان، آسیب‌ های احتمالی نیز برای کودک پیش بینی می‌ شود که خوب است آن‌ ها را در نظر داشته باشیم. پس از مطالعه این موارد و شناخت مزایا و معایب احتمالی، خوب است با یک مربی معتمد باله برای کسب اطلاعات بیشتر صحبت کنید.

بیشتر بخوانید : فواید ورزش والیبال برای بدن

عوارض رقص باله برای کودکان

کسی که در رقص باله حرفه ای فعالیت دارد، وقت و فرصتی برای انتخاب های ناسالم ندارد. زیرا اغلب اوقاتش در مدرسه، کلاس ها یا خواب سپری می شود. یادگیری، تمرین و اجرای رقص باله سرگرمی خوبی است. در این کلاس رقصندگان جوان این فرصت را دارند که خلاقیت خود را به نمایش بگذارند. پتانسیل های خود را آزمایش کنند و به سمت یک هدف مشتکر بروند. شادی رقص در تمام طول عمر با آنها خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : مقدار فیبر مورد نیاز بدن

1. بهترین سن آغاز یادگیری رقص باله چه سنی است ؟

مناسب ترین سن برای آغاز یادگیری رقص باله چهار و پنج سالگی است. برای کودکان رقصیدن جلوی آینه و میله تازگی جالبی دارد. در این سن بدن کودک انعطاف پذیری زيادی دارد و همین مسئله یادگیری را ساده تر ميکند.

منبع : سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : رقص باله کودکان در تهران و رقص باله کودکان خارجی و رقص باله کودکان ایرانی

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.6 / 5. تعداد نظرات 9

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید