فواید حرکات کششی

3.4
(5)

انجام حرکات کششی منظم فواید زیادی دارد. فواید حرکات کششی شامل انعطاف‌ پذیری، تناسب اندام و فیت بودن است. به علاوه انجام حرکات کششی وضعیت ایستایی بدن شما را بهبود می‌ بخشد. استرس و دردهایتان را هم کاهش می‌ دهد. حرکات و تمرینات کششی یکی از مؤثرترین و کارآمدترین راهکارها برای گرم کردن، سالم و آماده نگه‌ داشتن بدن به شمار می‌ رود. انجام حرکات کششی بدن و آناتومی انسان را سرحال، شاداب و آماده نگه دارد. حرکات کششی یکی از مهم‌ ترین حرکاتی است که برای گرم کردن بدن قبل از هر ورزشی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای آگاهی از فواید بیشتر حرکات کششی، در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : حرکات کششی برای عضلات زیر بغل

حرکات کششی چیست؟

هدف از انجام تمرینات ورزشی، فقط عضله‌ سازی و کاهش چربی بدن نیست. شما باید به انعطاف‌ پذیری به عنوان یکی از فواید حرکات کششی هم فکر کنید. همه ما برای محافظت از بدن و حفظ سلامتی به این تمرینات نیاز داریم. در این حرکات، عضله، گروه عضلانی یا تاندون خاصی برای بهبود قابلیت ارتجاعی عضله و انجام حرکت، خم یا کشیده می‌ شود. در نتیجه این حرکات، باعث افزایش دامنه حرکتی، احساس راحتی، بالا رفتن کنترل بر عضله و انعطاف‌ پذیری است. همچنین از کشش برای آزاد کردن گرفتگی‌ های عضلانی و بهبود عملکرد در فعالیت با افزایش دامنه حرکت به‌ صورت درمانی استفاده می‌ شود.

افزایش انعطاف‌ پذیری از طریق حرکات کششی یکی از اصول اساسی آمادگی جسمانی است. ورزشکاران قبل از ورزش برای گرم کردن بدن و بعد از ورزش برای سرد کردن و پیشگیری از آسیب این حرکات را انجام می‌ دهند.

آشنایی با فواید حرکات کششی

تاثیر تمرینات کششی بر بدن

این تمرینات عضلات را انعطاف‌ پذیر، قوی و سالم نگه می‌ دارد و برای حفظ دامنه حرکتی مفاصل به آنها نیاز داریم. بدون کشش، عضلات کوتاه و سفت و به مرور ضعیف می‌ شوند. این مسئله شما را در معرض درد مفاصل، کشیدگی و آسیب عضلانی قرار می‌ دهد. در زیر برخی دیگر از فواید حرکات کششی را توضیح داده ایم :

بیشتر بخوانید : ورزش هایی برای لاغری با توپ پیلاتس

افزایش قدرت و استقامت بدن

با مطالعات و تحقیق‌ های بسیاری که بر روی تمرینات کششی انجام شد، دریافتند که پس از ۱۰ هفته از گذشت تمرینات کششی بر روی ماهیچه‌ های ساق پا، قدرت و توانایی این ماهیچه بسیار سخت تا ۲۹ درصد افزایش یافت. به‌ طورکلی استقامت آن بیشتر شد.

فواید حرکات کششی برای بدن

کاهش سطح اسید لاکتیک

هنگامی که درگیر تمرینات قدرتی هستید، سطح اسید لاکتیک در بدن افزایش می یابد. اما انجام حرکات کششی قبل از شروع تمرین باعث کاهش میزان آن می شود. در نتیجه بالا رفتن سطح اسیدلاکتیک و تجمع آن در بدن، احساس خستگی و افت انرژی در فرد ورزشکار ایجاد می شود. این حالت مانع از عملکرد مناسب وی در انجام تمرینات می شود. حرکات کششی باعث شل شدن عضلات و ممانعت از تجمع اسید لاکتیک در بدن خواهد شد.

مقاله پیشنهادی : ورزش های اصلاحی برای دیسک گردن

عضلات نرم‌ تر و قوی‌ تر

این حرکات، سفتی و درد عضلات را کاهش می‌ دهد. دیگر فواید حرکات کششی این است که به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌ کند. به علاوه باعث حفاظت بهتر از مفاصل می‌ شود.

شروع حرکات کششی

کاهش خطر آسیب‌ دیدگی با حرکات کششی

کشش بدن خطر آسیب‌ دیدگی مفاصل و ماهیچه ها را کاهش می دهد. اگر در طول فعالیت‌ های روزمره مجبور شوید یک حرکت ناگهانی انجام دهید، عضله خشک و سفت آسیب می‌ بیند. با افزایش دامنه حرکتی در یک مفاصل از طریق کشش، می‌ توانید مقاومت بدن خود را در مقابل حرکات و فعالیت های روزمره بالا ببرید.

بیشتر بخوانید : رفع خستگی بدن بعد از ورزش

درمان و پیشگیری از بیماری دیابت

یکی از فواید بسیار مهم و حائز اهمیت حرکات کششی، پایین آوردن سطح قند خون در بدن است. محققان دریافتند که انجام دادن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه حرکات کششی و تمرینات، باعث پایین آمدن و کاهش چشم‌ گیر سطح گلوکز خون می‌ شود. از همین طریق در بیماری دیابت تأثیر بسیاری خواهد گذاشت. حرکات کششی با گشادتر کردن رگ‌ های خونی موجود در ماهیچه‌ ها، عضلات بدن و مفاصل؛ به جذب بیشتر و شدیدتر گلوکز توسط سلول‌ ها کمک می‌ کند. این ‌یک درمان قطعی و بدون عارضه برای دیابت به شمار می‌ رود.

کاهش خطر آسیب‌ دیدگی با حرکات کششی

تسکین دردهای بعد از ورزش

بعد از یک تمرین سخت، کشش عضلات به آزاد شدن گرفتگی‌ ها کمک می‌ کند. انقباضات پس از ورزش که می‌ تواند منجربه درد و گرفتگی بعد از تمرین شود را کاهش می‌ دهد.

مقاله پیشنهادی : مقدار کربوهیدرات مورد نیاز ورزشکاران

کمک به کاهش وزن یکی از فواید حرکات کششی

کشش و حرکات کششی می‌ تواند با بالا بردن دمای مرکزی بدن و افزایش جریان خون در لاغری تاثیرگذار باشد. در این قسمت به‌طور خلاصه به بررسی چهار عامل در حرکات کششی که باعث کاهش وزن می‌ شوند اشاره می‌ کنیم.

  • کالری‌ سوزی: در زمانی که شما درگیر حرکات کششی هستید، بدن شما به واسطه انقباض و انبساط عضلات کالری سوزی را تجربه می‌ کند.
  • متابولیسم: تاثیراتی که شما در حال انجام حرکات کششی تجربه می‌ کنید، تاثیر مستقیم در تعادل سوخت‌ و ساز شما دارد.
  • فشار: فشار وارد شده به بدن و عضلات باعث بالارفتن فشار خون و دما بدن می‌ شود. این موضوع لاغری و تناسب اندام را برای شما به دنبال خواهد داشت.
  • تقویت عضلات: کشش باعث رسیدن به یک فرم ایده‌ آل بدنی می‌ شود. البته به دلیل تاثیراتی که روی عضلات دارد. عضله‌ سازی رابطه مستقیم با حذف بافت چربی دارد.

بیشتر بخوانید : ورزش برای کاهش سایز دور کمر

فواید تمرینات کششی قبل، بعد و در حین تمرینات ورزشی

بهبود وضعیت ایستایی و فرم بدن

از دیگر فواید حرکات کششی بهبود وضعیت ایستایی است. این تمرینات به کشش عضلات کمر، شانه‌ ها، قفسه سینه و پشت ران کمک می‌ کند تا ستون فقرات کمر و عدم تعادل بدن در وضعیت بهتر و صحیح‌ تری قرار گیرد. این تمرینات با تقویت و کشش گروه‌ های عضلانی خاص دردهای اسکلتی عضلانی را کاهش داده و به ایجاد یک ترازبندی مناسب منجر می شود. با اصلاح وضعیت نشستن و ایستادن و وضعیت ایستایی ستون فقرات با کمک فواید حرکات کششی برای قد باعث افزایش قد خود نیز می‌ شوید.

مقاله پیشنهادی : حرکات یوگا برای افزایش قد

سلامت قلب

متخصصان ورزشی و دانشمندان، دریافتند که فواید حرکات کششی در صبح و کشش‌ های منظم و آرام بر روی ماهیچه‌ ها، می‌ تواند به‌ اندازه تمرینات ورزشی و باشگاه رفتن برای قلب و اندام‌ های قلبی مفید و کارآمد باشند. لازم به ذکر است که حرکات و نرمش‌ های ورزش یوگا به‌ اندازه یک ورزش پرتحرک و سخت مثل پیاده‌‌ روی و دوچرخه‌ سواری می‌ تواند ریسک مبتلا شدن به بیماری‌ های خفیف و یا شدید قلبی عروقی را به‌ شدت کاهش دهد.

انواع حرکات کششی

کاهش استرس ذهنی و عصبی

یکی از فواید حرکات جنبشی که بسیار مهم است این است که بدن را منعطف‌ تر و قوی‌ تر و ذهن شما را آرام می‌ کند. در حین انجام حرکات کششی تمرکز خود را روی تمرین بگذارید. انجام ۲۰ دقیقه تمرینات کششی می تواند مثل یک مراقبه عمل کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید : آموزش مدیتیشن قبل از خواب

بهبود انعطاف پذیری

توانایی حرکت مفصل در دامنه کامل حرکتی، آزادی بیشتری برای فعالیت و تحرک به شما می‌ دهد. دیگر فواید حرکات کششی منظم این است که می‌ تواند به افزایش دامنه حرکتی شما کمک کند. کشش استاتیک و کشش دینامیک هر دو در افزایش دامنه حرکت موثر است. عملکرد و توان شما را در فعالیت‌ های روزمره تقویت می‌ کند.

بهبود انعطاف پذیری با حرکات کششی

گرم کردن بدن برای ورزش

این تمرینات، بدن را برای تمرین و فشار ناشی از ورزش آماده می‌ کند. فواید حرکات کششی قبل از تمرین و با انجام منظم تمرینات، عضلات بیدار می‌ شوند و بهتر در مقابل فعالیت‌ ها مقاومت می‌ کنند.

درمان قوز و مشکلات کمر

مشکل قوز و درد گرفتن قسمت بالایی نیم‌ تنه به دلیل سفت شدن، منقبض شدن و حالت گرفتن ماهیچه‌ ها و عضلات قفسه سینه است. دلیل و عامل اصلی قوز و دردهای بالاتنه‌ ای بیشتر در افراد و اشخاصی دیده می‌ شود که مدت‌ زمان زیادی از طول روز را پای رایانه می‌ نشیند و کارهای پشت میزی برعهده آن‌ ها است. یکی از راهکارها و درمان‌ های قوز و مشکلات ستون فقرات می‌ تواند کشش ماهیچه‌ ای و عضلاتی قفسه سینه باشد که به‌ شدت در کاهش درد و درمان قوز مؤثر است. البته حرکات کششی در ورزش می‌ تواند راهکار مناسبی برای درمان گودی کمر باشد.

فواید حرکات کششی در ورزش

عدم انعطاف پذیری در عضلات همسترینگ، خم‌ کننده مفصل ران و عضلات ناحیه لگن فشار مضاعفی را به ستون فقرات وارد می‌ کند. این کار به مرور باعث بدفرم شدن کمر و درد و آسیب می‌ شود. عضلات خشک و سفت و غیرمنعطف می‌ تواند منجربه کاهش دامنه حرکتی شوند. در این شرایط کمر دچار خستگی و درد می‌ شود. اما حرکات کششی می‌ تواند با کشش عضلات به بهبود دامنه حرکتی و انعطاف کمر کمک کند و احتمال کمر درد را کاهش می‌ دهد.

بیشتر بخوانید : ورزش های اصلاحی آرتروز کمر

افزایش گردش خون در عضلات

خون‌ رسانی به عضلات و مفاصل یکی دیگر از فواید حرکات کششی یوگا است، که امکان انتقال بیشتر مواد مغذی را فراهم می‌ کند و گردش خون را در کل بدن بهبود می‌ بخشد. در نتیجه زمان ریکاوری و بهبود کوتاه می‌ شود و دردهای عضلانی را کاهش می‌ دهد.

شاید در گذشته مربی‌ ها قبل از تمرین، حرکات کششی انجام می‌ دادند. اما تحقیقات جدید نشان می‌ دهد کشش عضلات قبل از گرم کردن و تمرین در واقع می‌ تواند به آنها آسیب برساند. وقتی بدن هنوز سرد است، تارهای عضلانی آمادگی کشیدگی ندارند. در این حالت اگر با فشار این کار را انجام دهید آسیب رخ می‌ دهد. اما اگر ابتدا ورزش کنید، جریان خون در بدن و عضلات را بالا ببرید، بافت عضلانی قابلیت انعطاف بیشتری پیدا می‌ کند.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای خون رسانی به مغز

فواید حرکات کششی و نرمش

تنها چیزی که برای گرم شدن عضلات قبل از حرکات کششی لازم است، پنج تا ۱۰ دقیقه فعالیت سبکی که ضربان قلب را بالا ببرد، مانند دوی آرام یا طناب زدن است. همچنین بهتر است پس از یک تمرین هوازی یا تمرین با وزنه، کشش را انجام دهید.

تاثیر تمرینات کششی بر بدن

درباره فواید حرکات کششی توضیح دادیم و این‌ که می‌ تواند دردها و گرفتگی‌ ها را کاهش دهد. اما باید توجه کنید که شروع تمرین باید با برنامه و امن باشد. برای این‌ که همیشه از تاثیر این تمرینات برخوردار باشید، لازم است که به تمرین پایبند باشید و در مرور زمان تمرینات را حفظ کنید. ممکن است عضلاتتان خیلی سفت و خشک باشند، بنابراین با یک یا دو جلسه نمی‌ توانید حرفه‌ ای شوید و انعطاف بالایی به‌ دست آورید. این کار، هفته‌ ها یا شاید ماه‌ ها طول بکشد. پس برای حفظ آن هم باید به تمرین پایبند و وفادار باشید.

بیشتر بخوانید : آموزش 180 درجه بازکردن پا

تاثیر حرکات کششی بر بدن
1. برای اثربخشی تمرینات کششی چه میزان تمرین لازم است؟

هر حرکت را حدود ۳۰ ثانیه نگه دارید. زیاده روی نکنید و روی عضلات ضعیف فشار وارد نکنید که می تواند باعث آسیب شود. در طول کشش باید احساس کشیدگی و انقباض کنید، اما نباید در هیچ صورت احساس درد کنید. اگر درد دارید تمرین را متوقف کنید. اگر تا روزهای بعد هم درد ادامه داشت بهتر است با پزشک صحبت کنید.

2. ممنوعیت انجام حرکات کششی چیست ؟

واضح است که اگر آسیب حاد یا دردی دارید، باید برای جلوگیری از عوارض حرکات کششی باید قبل از انجام انواع حرکات کششی نظر پزشکتان را جویا شوید. اگر محدودیت جسمی دارید که مانع انجام صحیح این حرکات می‌ شود، برای انجام تمرینات جایگزین انعطافی بدن مربی بگیرید.

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.4 / 5. تعداد نظرات 5

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید