عوارض ورزش در هوای آلوده

4
(2)

ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود. چون زمینه ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده را به بدن فراهم می کند. هنگام ورزش کردن میزان رسوب ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت معمول است. در ادامه با این مقاله از ورزش بلاگ همراه باشید تا در مورد عوارض ورزش در هوای آلوده بیشتر توضیح بدهیم.

ورزش کردن در هوای آلوده ضرر دارد، چون مواد آلاینده بیشتری وارد بدن می شود. مخصوصاً ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری و پیاده روی که این روزها بیشتر مورد توجه مردم قرار دارند و در فضای باز انجام می شوند، بیش از سایر ورزش ها در شرایط آلودگی هوا خطرناکند. در چنین شرایطی انجام حرکات ورزشی در فضای باز نه تنها برای بدن مفید نیست که مضر است و عموم مردم باید این نکته را مد نظر داشته باشند.

مقاله پیشنهادی : عوارض ورزش با ماسک

آیا در زمان آلودگی هوا میتوانیم ورزش کنیم؟

تاثیر آلودگی هوا بر عملکرد ورزشی

بنا به دلایل زیر و عوارض ورزش در هوای آلوده به افراد توصیه می شود که از هر گونه فعالیت بدنی در هوای آزاد آلوده خودداری کنند.

 • در صورت بالا بودن میزان دی اکسید کربن در هوا، ممکن است با فعالیت بدنی شدید و افزایش تعداد و عمق تنفس، زمینه ورود هر چه بیشتر این گاز به ریه ها و در نهایت مسمومیت ناشی از آن افزایش یابد.
 • افزایش غلظت مونواکسید کربن بویژه در مناطق پرتردد بسیار آسیب زا بوده و به علت تمایل فراوان این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، میزان اکسیژن مورد نیاز بافت ها کاهش می یابد. در نتیجه ممکن است به عوارضی نظیر سردرد و سرگیجه و در موارد شدیدتر افزایش ضربان قلب دچار شویم.
 • تنفس هوایی که حاوی مقادیر کمتر از 1 ppm گاز دی اکسید گوگرد باشد، در مدت 10 دقیقه موجب افزایش ضربان قلب و سرعت حرکات تنفسی می شود. بر این اساس فعالیت بدنی در چنین هوایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • یکی دیگر از آلاینده ها سرب است که به سرعت می تواند وارد جریان خون شود. وجود سرب در خون سبب شکسته شدن گلبول های قرمز و کاهش عمر طبیعی آنها می شود. در نتیجه تعداد گلبول های قرمز خون کم شده و به کم خونی منجر می شود.

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب برای تقویت ریه

ورزش و آلودگی هوا

ورزش و آلودگی هوا

 • برای به حداقل رساندن عوارض ورزش در هوای آلوده، لازم است که در فضای باز ورزش نشود. مکانی انتخاب شود که فاصله زیادی با بزرگراه ها و خیابان اصلی دارد. اگر در اماکن سرپوشیده ورزش می کنید، باید به این نکته توجه کنید که آن مکان از تهویه مناسب برخودار باشد.
 • مصرف مایعاتی مانند شیر و آبمیوه طبیعی در برنامه روزانه ضروری است. مصرف این مایعات در هوای آلوده باعث کاهش اثرات آلاینده ها بر ریه می شود. همچنین آب میوه طبیعی به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و ویتامین ها، در دفع آلاینده ها موثر است.

مطلب مرتبط : بهترین زمان مصرف ویتامین ها

 • در هوای آلوده هر چه حجم هوای ریوی ورزشکاران بالاتر باشد، بیشتر تحت تاثیر آلاینده ها قرار خواهند گرفت. از آنجا که در هنگام ورزش شدید، تنفس بیشتر از طریق دهان انجام می گیرد، در نتیجه موانع طبیعی موجود در بینی برای فیلتر کردن ذرات بزرگ تر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
 • لازم به ذکر است توجه به این مسئله برای سالمندان و کودکان ضروری است. زیرا این دسته از افراد به میزان بیشتری در معرض خطر سرب هستند. از این رو ورزش و فعالیت بدنی در هوای آلوده به هیچ عنوان برای سالمندان و کودکان توصیه نمی شود. ضمن اینکه کودکان به دلیل حساس بودن مخاط بینی، حنجره، نای و روده، بیشتر در معرض آسیب هستند.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مفید برای آسم و تنگی نفس

در هوای آلوده ورزش نکنید

ورزش های مناسب در آلودگی هوا

تمامی ورزش ها زمانی که هوا آلوده است، باید در فضای بسته مانند سالن های ورزشی یا منزل انجام شود. در این فضاها حتما دستگاه های تصفیه هوا وجود داشته باشد. این دستگاه ها با مکشی که انجام می دهند، هوای آلوده را تصفیه می کنند و در چنین شرایطی بسیار مناسب هستند.

در شرایطی که هوا سرد یا آلوده است ، انجام ورزش هایی مانند یوگا و تای چی که برای تقویت قفسه سینه، دیافراگم و عضلات سر و گردن انجام می شوند، در مکان بسته توصیه می شود. البته چنین ورزش هایی باید در مکانی انجام شود که از نظر تنفسی سالم باشد. اگر موقع آلودگی هوا در فضاهای باز یا پارک انجام شود، همان میزان آلودگی به بدن فرد وارد می شود.

انجام ورزش های هوازی و کششی برای تقویت قفسه سینه، در باشگاه ها، منازل و پارکینگ ساختمان ها به شرطی باید انجام شود که دستگاه تصفیه هوا نصب باشد نه اینکه فقط یک پنکه هوا را بچرخاند. چرا که آلودگی هوای تهران در خانه و ادارات نیز نفوذ می کند و از درز پنجره وارد می شود.

بیشتر بخوانید : تمرینات تنفسی یوگا

ورزش های مناسب در آلودگی هوا

نکات ورزش در هوای آلوده

پژوهشگران برای ورزش در بیرون خانه نکات زیر را توصیه می‌ کنند:

 • نزدیک جاده‌ ها و خیابان‌ هایی که کامیون‌ های سنگین و اتوبوس‌ ها در آن در حرکتند ندوید.
 • در ابتدای صبح یا بعد از غروب ورزش کنید.
 • در صورت امکان درون خانه ورزش کنید.
 • اگر دچار مشکل تنفسی شدید، فورا ورزش را متوقف کنید و به نزد دکتر بروید.
 • از باران و باد استقبال کنید چون در این شرایط آب و هوایی جریان باد ذرات بسیار ریز آلاینده ها را با خود می برد و شما دیگر درهنگام تحرک آن را استنشاق نخواهید کرد.

مقاله پیشنهادی : ورزش صبحگاهی در خانه

مقابله با عوارض ورزش در هوای آلوده

 • از ورزش کردن در ساعات شلوغ و پرترافیک جداً پرهیز کنید. هرچه تعداد خودروها و وسایل نقلیه در خیابان ها بیشتر باشد به معنی آلودگی بیشتر هوا است.
 • پارک های بزرگ را برای ورزش کردن انتخاب کنید. هرچه بین شما و خیابان تعداد درختان بیشتری وجود داشته باشد، آلودگی هوا کمتر است. به یاد داشته باشید که درخت ها هوا را پاک می کنند.
 • در شرایط آلودگی بالای هوا ، فضاهای ورزشی باز نظیر استادیوم های ورزشی رو باز و ایستگاههای ورزشی کنار خیابان های اصلی شهرها نمی تواند مکان مناسبی برای ورزش کردن باشد.
 • در شرایط آلودگی زیاد هوا ، با ورزش در فضاهای بسته نظیر سالن می توان اثرات آلودگی هوا هنگام ورزش را کاهش داد.
 • حتی الامکان در زمانهایی که آلودگی در بیشترین حد است بایستی از ورزش کردن و حتی فعالیتهای روزانه خارج از منزل خودداری کرد.

بیشتر بخوانید : انتخاب لباس ورزشی مناسب

نکات ورزش در هوای آلوده
 • به گرم‌ کردن بدن، به مدت ۱۰ دقیقه، پیش از ورزش در هوای آلوده توجه کنید.
 • همچنین می توانیم به کاهش آلودگی هوا با صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله چراغ ها، کامپیوترها و لوازم الکتریکی کمک کنیم.
 • ورزشکارانی که در حین ورزش، از ماسک‌ های فیلتردار استفاده می‌ کنند، بسیار کمتر در معرض هوای آلوده و ریزگردها قرار خواهند گرفت.

مطلب مرتبط : ورزش های مناسب در دوران کرونا

ورزش نباید در محیطی که شاخص کیفیت هوا بالاتر از شاخص زیر باشد انجام شود :

محققین تاکید دارند که بدترین زمان آلودگی هنگامی است که آسمان ابری و خیابان ها مملو از ماشین است . گازهای سمی خارج شده از اتومبیل ها ، عامل اصلی آلوده کننده هوای شهرهاست که با وجود ابر آلودگی بیشتر می شود . با برخورد نور خورشید به زمین ، هوای موجود در سطح گرم شده به طرف بالا حرکت می کند و آلاینده ها را با خود می برد . این پدیده در روزهای ابری اتفاق نمی افتد و اصطلاحاً پدیده اینورژن رخ می دهد.

اگر هوا به میزان کمی آلوده باشد توصیه می‌ شود افراد در کنار بزرگراه‌ ها و یا خیابان‌ های پر تردد ورزش نکنند. مخصوصاً افراد مسن و کودکان از انجام فعالیت‌ های ورزشی در فضای باز خودداری کنند. اما هنگامی که میزان ذرات معلق مضر برای بدن در هوا شدیداً افزایش پیدا کند همانند چیزی که هم اکنون در تهران و شهرهای صنعتی شاهد هستیم، افراد چه بزرگسال، پیر، جوان و کودکان همگی باید از ورزش در فضاهای باز به طور جدی خودداری کنند. چرا که می‌ تواند عواقب جبران ناپذیری برای آنان داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

ورزش کردن در هوای آلوده

آیا در زمان آلودگی هوا میتوانیم ورزش کنیم؟

حتی اگر به صورت حرفه ای ورزش نمی کنید، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد و با ورزش در هوای ناسالم، مشکلات بهداشتی ورزشی افزایش خواهد یافت.

یکی از دلایل این افزایش خطر این است که در طول فعالیت هوازی، شما معمولا هوای بیشتری را به داخل ریه فرستاده و تنفس عمیق تری دارید. و چون شما به احتمال زیاد به تنفس بیشتر از طریق دهان خود در طی ورزش می پردازید، هوایی که در تنفس توسط بینی خود فیلتر می کنید، در این حالت دیگر فیلتر نمی کنید و ذرات آلودگی موجود در هوا مستقیم وارد سیستم تنفسی شما می شود

بیشتر بخوانید : ورزش برای سالمندان در خانه

توصیه شده است که در زمان شلوغی ترافیک صبح و ۲ ساعت پس از شلوغی بعد از ظهر و آلودگی زیاد هوا ورزش نکنید. ولی اگر نمی توانید وقت دیگری را به این کار اختصاص دهید ، حتما ورزش کنید که از کرختی و تنبلی بهتر است .

منبع : سایت هلث لاینچه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید