عوارض مصرف زیاد پروتئین

0
(0)

پروتئین از جمله مواد اساسی بدن است که نقش مهمی در ساختار آن ایفا می کند. بیشتر ورزشکاران برای عضله سازی از رژیم حاوی پروتئین استفاده میکنند. مصرف پروتئین بیش از حد بدون دریافت کربوهیدرات و چربی کافی می تواند بر نرخ چربی گیری بدن و همچنین افزایش مواد سمی داخل بدن بیافزاید. حتی اگر این مورد هم پیش نیاید، باز پروتئین بیش از اندازه می تواند مثل یک سد بازدارنده در مقابل رشد عضلات عمل کند. تا به حال هر زمان صحبت از رشد عضلات شده مصرف پروتئین توصیه می شود. ولی مصرف پروتئین به میزان زیاد لزوماً به معنای رشد عضلات نیست. عوارض مصرف مکمل‌ های پروتئینی می‌ تواند دلیل خوبی باشد تا برای شروع یا ادامه مصرف بی‌ رویه آن‌ ها تامل کنید. پس در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا از عوارض مصرف زیاد پروتئین آگاه شویم.

مکمل‌ ها می‌ توانند به بدن در تامین نیاز روزمره‌ اش به پروتئین‌ ها کمک کنند. علاوه بر این، مصرف آن‌ ها نیز ساده و آسان است. با این حال، از عوارض مصرف پروتئین زیاد نباید غافل شوید. چون که مصرف پروتئین زیاد احتمال ابتلا به مشکلات جسمی را افزایش می دهد.

مقاله پیشنهادی : پروتئین زیاد در چیست

عوارض پروتئین دریافتی مازاد بر نیاز

مصرف زیاد پروتئین در بدنسازی

مکمل پروتئین به بدن کمک می‌ کند تا نیاز روزمره خود را به پروتئین‌ ها رفع کند. پروتئین عنصر مهمی در زندگی ما و مسئول انجام بسیاری از فرآیند ها در بدن است. با این حال، عوارض مصرف پروتئین زیاد را نباید نادیده گرفت. مصرف بیش از حد پروتئین در بدنسازی می‌ تواند باعث بروز مشکلات مختلفی از جمله افزایش تحرک روده‌ ها، نفخ، اسهال و افزایش وزن شود. همچنین، کاهش بیش از حد فشار خون، آسیب کلیوی و تداخلات دارویی نیز از عوارض جانبی مصرف مکمل‌ ها است. بنابراین، بهتر است این مکمل‌ ها را در مقادیر محدود مصرف کنید تا از بروز واکنش در بدن پیشگیری کنید.

بیشتر بخوانید : میان وعده های مناسب برای بدنسازی

مصرف زیاد پروتئین در بدنسازی

مصرف پروتئین مازاد چه خطری دارد؟

مکمل‌ های پروتئینی یا مکمل پروتئین وی (Whey) از جمله پرطرفدارترین مکمل‌ ها بین ورزشکاران هستند. با وجود اینکه این مکمل ها دارای فوایدی برای فرد هستند. اما در موارد زیادی می‌ توانند سلامت فرد را به خطر بیندازند. باید گفت طبق تحقیقات مصرف بیش از اندازه پودر پروتئین می‌ تواند به کبد و کلیه‌ ها آسیب وارد کند. به علاوه در مواردی منجر به پوکی استخوان‌ ها شود. در ادامه به بررسی عوارض مصرف زیاد پروتئین می‌ پردازیم.

مقاله پیشنهادی : برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی

مشکلات گوارشی

محبوب‌ ترین مکمل‌ های پروتئینی یعنی پروتئین وی و کازئین، از شیر گرفته شده‌ اند. این فرآورده‌ ها حاوی مقادیر بالایی لاکتوز هستند که نوعی قند طبیعی موجود در شیر است. به همین دلیل، افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، بهتر است از این مکمل‌ ها استفاده نکنند. مصرف پودر پروتئین بیش از حد می‌ تواند منجر به افزایش حرکات روده‌ ای و حالت تهوع، نفخ و اسهال نیز بشود.

پیشگیری از شرایطی مانند نفخ، گاز، و یبوست به میزان فیبری که در رژیم غذایی خود از کربوهیدارت های پیچیده (به عنوان مثال، غلات کامل، لوبیا، میوه ها، و سبزیجات) دریافت می کنید، بستگی دارد. بر همین اساس است که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین و کم کربوهیدارت به ناآرامی گوارشی منجر می شوند.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای جلوگیری از پوکی استخوان

مصرف پروتئین مازاد چه خطری دارد؟

افزایش وزن غیرطبیعی

یکی از مهم‌ ترین عوارض مصرف زیاد پروتئین که برخلاف هدف اصلی تولید این مکمل‌ هاست، افزایش وزن است. زمانی که رژیم ورزشی با مصرف پروتئین متناسب نباشد، کالری‌ های مصرف‌ نشده تبدیل به چربی می‌ شوند. این چربی‌ ها روز به روز افزایش می‌ یابند و منجر به افزایش وزن سریع می‌ شوند.

مقاله پیشنهادی : سرعت رشد عضلات در بدنسازی

کاهش غیرطبیعی فشار خون

مکمل‌ های پروتئینی می‌ توانند باعث افت بیش از حد فشار خون شوند. این مسئله مخصوصا در افرادی که داروهایی جهت کنترل فشار خون بالا مصرف می‌ کنند، باید مورد توجه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید : مقدار کراتین مورد نیاز بدن

کاهش غیرطبیعی فشار خون

بیماری قلبی

محققان باور دارند که یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین بدون چربی و با کربوهیدارت های پیچیده کمتر معمولا باعث به وجود آمدن مشکلات سلامتی در کوتاه مدت نمی شود، اما نسبت به دنبال کردن چنین رژیم غذایی در بلند مدت هشدار می دهد. همچنین به این نکته اشاره دارند که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین که شامل گوشت قرمز و لبنیات پر چرب می شوند در بلند مدت می توانند خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش دهند.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب بیماران قلبی

عوارض مصرف پروتئین زیاد روی کلیه‌ ها

وقتی پروتئین توسط بدن مصرف می‌ شود، آمونیاک به‌عنوان محصول جانبی آن تولید می‌ شود. این آمونیاک سپس تبدیل به اوره شده و از طریق ادرار دفع می‌ شود. اگر فرد مقادیر بالایی پروتئین دریافت کند، اوره بیش از اندازه در بدنش تولید می‌ شود. در نتیجه ی عوارض مصرف زیاد پروتئین وی فشار زیادی به کلیه‌ ها برای فیلتر کردن مقادیر زیاد اوره و کلسیم از بدن وارد می‌ شود.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی برای درمان سنگ کلیه

این اندام ها باید به طور مداوم سخت کار کنند تا نیتروژن خون را از بین ببرند. پروتئین اضافی در رژیم غذایی به معنای مواجهه با عوارض جانبی نیتروژن بیشتر است. به طور معمول، بدن می تواند مقدار طبیعی از پروتئین را از طریق ادرار دفع کند. وجود پروتئین بالا در ادرار نشانه آن است. اما مصرف بیش از اندازه موجب فشار بیشتر در کلیه ها برای خلاص شدن از شر نیتروژن اضافی می شود که در بلند مدت آسیب کلیوی را به همراه دارد. وقتی مقادیر بالای پروتئین در درازمدت به بدن وارد می‌ شود، خطر ابتلا به اختلالات کلیوی از جمله نارسایی، سنگ کلیه و از دست دادن کلیه نیز افزایش می‌ یابد.

مقاله پیشنهادی : میزان مصرف منیزیم برای ورزشکاران

عوارض مصرف پروتئین زیاد روی کلیه‌ ها

کتوز (و بوی بد دهان مزمن)

افرادی که رژیم های غذایی سرشار از پروتئین و کم یا بدون کربوهیدرات را دنبال می کنند، اگرچه ممکن است کاهش وزن را در کوتاه مدت تجربه کنند. اما احتمال مواجهه با نفس بد بو به لطف وضعیتی که به نام کتوز شناخته می شود، آنها را تهدید می کند.

کتوز زمانی رخ می دهد که بدن به واسطه کمبود کربوهیدارت ها استفاده از چربی به عنوان سوخت را آغاز می کند. همان گونه که بدن از ذخایر چربی استفاده می کند، زمینه ساز تولید کتون می شود. انتشار این مواد شیمیایی نفس بدبو و بوی بد دهان را موجب می شود. از آنجایی که کتون ها از اعماق درون بدن منتشر می شوند، هر میزان مسواک زدن، شستشوی دهان و آدامس جویدن نیز در رفع بوی بد تاثیری نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مفید برای سلامت دهان و دندان

اختلالات هورمونی

یکی دیگر از عوارض مصرف پروتئین در بدنسازی و ورزش، که بیشتر درباره مکمل‌ های بر پایه سویا صدق می‌ کند، اختلال هورمونی است. اگرچه سویا سرشار از آمینواسیدهای ضروری است. اما فیتواستروژن دارد که می‌ تواند سیستم هورمونی بدن را مختل کند. لازم به ذکر است که بالغ بر ۹۵ درصد سویایی که در مکمل‌ ها به کار رفته، اصلاح ژنتیکی شده است. سویای اصلاح‌ شده حاوی ماده شیمیایی به نام گلی فسفات است. این مواد موجب عدم تعادل هورمونی، نازایی و حتی نقص‌ های مادرزادی در نوزادان می‌ شود. همچنین، مشکلاتی مثل عدم برانگیختگی، از دست دادن میل جنسی و افزایش اندازه سینه‌ ها در مردان نیز به دلیل مصرف بی‌ رویه پروتئین گزارش شده است.

مقاله پیشنهادی : خوراکی های مفید برای کاهش خونریزی قاعدگی

عوارض ناشی از مصرف زیاد پروتئین

خطر اختلال‌ دارویی

افرادی که تحت درمان با داروهای پوکی استخوان هستند، باید از خوردن پروتئین اجتناب کنند. زیرا این مکمل‌ ها می‌ توانند قدرت جذب دارو را از بین ببرند. همچنین، این مکمل با داروهای ضدانعقاد، ضد پلاکت و دسته داروهای NSAID تداخل دارند و می‌ توانند منجر به افزایش خطر خونریزی شوند. علاوه بر این موارد، لیست طولانی ای از اختلالات دارویی دیگر وجود دارد. به همین دلیل، مصرف این مکمل‌ ها باید تحت نظارت متخصص انجام شود.

بیشتر بخوانید : غذاهای مناسب برای غلظت خون بالا

آسیب کبدی

رژیم سرشار از مکمل پروتئینی بدون کربوهیدرات، بدن را مجبور به کتوزیس (مصرف چربی به‌ عنوان منبع اصلی انرژی) می‌ کند. این امر منجر به افزایش اسیدیته خون می‌ شود. اسیدیته بالا در خون می‌ تواند منجر به نارسایی در عملکرد کبد و بروز اختلال شدید در این ارگان شود. همچنین، مصرف مکمل بدون ورزش کردن نیز می‌ تواند باعث التهاب کبد و افزایش خطر آسیب جدی کبدی شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین رژیم غذایی درمان کبد چرب

آعوارض و پیامدهای پروتئین اضافی در بدن

بروز مشکلات روحی و روانی

کارشناسان همواره به دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل تاکید دارند. طبق مطالعه ای، نشان داده شد، افرادی که یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت را برای یک بازه زمانی یک ساله یا بیشتر دنبال کردند، با آثار منفی چشمگیر روی خلق و خوی خود مواجه شدند. بنابراین بین رژیم غذایی کم کربوهیدارت و افسردگی و بی قراری به واسطه کمبود کربوهیدارت ها (قند و نشاسته) برای مغز و تولید سروتونین (هورمون خلق و خوی خوب) ارتباطاتی گزارش شد.

بیشتر بخوانید : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

ریزش مو

موی انسان از کراتین که نوعی پروتئین است، ساخته شده است. بنابراین، شاید تصور شود که مصرف پروتئین بیشتر، باعث استحکام موها می‌ شود. اما جالب است بدانید که یکی از اثرات مصرف پروتئین این است که میزان تستسترون را افزایش می دهد. این موضوع خود منجر به تولید ماده شیمیایی به نام DHT در خون می‌ شود که نقش پررنگی را در ریزش مو ایفا می‌ کند.

مقاله پیشنهادی : مراقبت از مو هنگام ورزش

عوارض مصرف پودر پروتئین وی برای ورزشکاران
1. پروتئین اضافی در بدن به چه چیزی تبدیل می شود؟

زمانی که رژیم ورزشی با مصرف پروتئین متناسب نباشد، کالری‌ های مصرف‌ نشده تبدیل به چربی می‌ شوند. این چربی‌ ها روز به روز افزایش می‌ یابند و منجر به افزایش وزن سریع می‌ شوند.

منبع : سایت هلث لاین

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد نظرات 0

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید