رژیم لاغری نیمه گیاهخواری

0
(0)

این رژیم Flexitarian، رژیمی است که نام آن، از ترکیب 2 واژه انگلیسی flexible به معنای انعطاف پذیر وvegetarian به معنای گیاه خواری تشکیل شده و در لیست بهترین رژیم لاغری سال 2019 قرار گرفته است. در واقع رژیم لاغری نیمه گیاهخواری Flexitarian فواید زیادی برای بدن دارد، یک رژیم نیمه گیاهی، که بهترین راه برای کاهش وزن و داشتن بدنی سالم است و با رعایت کردن آن می ­توانید خطر ابتلا به بسیاری از بیماری را نیز کاهش دهید و عمری طولانی­ تر داشته باشید. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم بیشتر در مورد این رژیم لاغری و کاهش وزن توضیح بدهیم.

رژیم فلکسترین که از سال 2009 به بعد آمده است، از جمله رژیم‌ های کاهش وزن است که از اصول خاصی برای از دست دادن چربی‌ های اضافی بدن پیروی می‌ کند. این رژیم کاهش وزن بر این موضوع تاکید دارد که مواد غذایی که حاوی سبزیجات و میوه بیشتری هستند را در طول روز باید مصرف کرد. در واقع این رژیم از دو کلمه وجترین و فلکسیبل تشکیل شده است که به رژیم گیاه خواری اشاره دارد. از طرفی دیگر به اصل انعطاف پذیر بودن رژیم غذایی برای انتخاب مواد غذایی تاکید خواهد داشت. این رژیم انعطاف پذیرتر از رژیم وگن است.

مقاله پیشنهادی : رژیم لاغری برای زنان شیرده

رژیم غذایی نیمه گیاهی

رژیم فلکسی ترین

در این رژیم قرار نیست گوشت را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید و فقط سبزیجات بخورید. بلکه یاد می­ گیرید با مصرف بیشتر سبزیجات و خوردن کمتر گوشت، نه تنها به وزن ایده آل برسید، بلکه به کارکرد بهتر بدنتان نیز کمک کنید. احتمال ابتلا به بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان را کاهش دهید.

برنامه غذایی نیمه گیاهخواری، نوعی سبک غذا خوردن است.که افراد را بیشتر به مصرف سبزیجات و خوردن غذاهای گیاهی تشویق می­کند. در حالی که استفاده از گوشت حیوانات نیز در آن به میزان کمتر مصرف می­شود. این رژیم نسبت به گیاه خواری، بسیار منعطف تر و متنوع تر است. برای کسانی که دوست دارند غذایی سالم تر و گیاهی داشته باشند. در کنار آن از مزایای گوشت هم به اندازه ای بهره مند شوند، بهترین گزینه است.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی برای درمان سنگ کلیه

رژیم لاغری نیمه گیاهخواری تاکید زیادی بر مصرف انواع میوه و سبزیجات، استفاده بیشتر پروتئین‌ های گیاهی به جای پروتئین حیوانی، مصرف متعادل از غلات و پیش گرفتن سبک غذایی سالم را دارد. راه بسیار مناسب برای افرادی که می‌ خواهند علاوه بر اینکه به کاهش وزن دست می‌ یابند، نه تنها به سلامتشان آسیبی وارد نکند بلکه به بهبود برخی بیماری‌ ها مانند مشکلات قلبی و دیابت نیز منجر شود.

مقاله پیشنهادی : راه های تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری

رژیم فلکسی ترین

رژیم غذایی نیمه گیاهخواری برای کاهش وزن سریع

رژیم لاغری نیمه گیاهخواری برای تمامی سنین گزینه مناسبی است. تمامی اعضای خانواده به طور هماهنگ می‌ توانند آنرا پیش گرفته و به کاهش وزن ماندگار و بهبود عملکرد سیستم بدنی خود دست یابند. افرادی که در پی رژیم غذایی سالم هستند می‌ توانند به راحتی از این رژیم پیروی کنند.

رژیم نیمه گیاهی Flexitarian توسط فردی به نام دان جکسون بلاتنر تنظیم شد. رژیمی که در حین بهره مند شدن از خاصیت های گیاهخواری، مصرف گوشت را نیز در حد اعتدال در خود جای داده است. در این رژیم قرار نیست تعداد کالری ­هایتان را بشمارید و همه چیز را زیر نظر بگیرید. چون این رژیم غذایی بیشتر شبیه به یک سبک از غذا خوردن است، باید تبدیل به نوع زندگی شما شود. تا اینکه بخواهید از آن به عنوان یک رژیم دقیق و مشخص پیروی کنید.

بیشتر بخوانید : رژیم لاغری اتکینز

از طرف دیگر، باید بدانید که رژیم Flexitarian در سال 2019 به عنوان سومین رژیم در طبقه بندی کلی رژیم های مفید برای سلامت بدن و جلوگیری از بیماری ها، دومین رژیم برای جلوگیری از دیابت و دومین رژیم گیاهی برتر بعد از رژیم مدیترانه ای انتخاب شد. به علاوه، جالب است که رژیم نیمه گیاهخواری Flexitarian به عنوان دومین رژیم ساده در میان تمام رژیم های موجود در دنیا نیز انتخاب شد!

مقاله پیشنهادی : رژیم آب درمانی سه روزه

رژیم غذایی نیمه گیاهخواری برای لاغر شدن

رژیم غذایی نیمه گیاهخواری برای لاغر شدن

پیروی کردن از رژیم لاغری نیمه گیاهخواری کار چندان سختی نیست.نیاز نیست به خودتان ساعت ها گرسنگی دهید. خوراکی هایی را که دوست دارید به طور کامل از رژیم غذایی تان حذف کنید. تنها کافی است که از راهکار های ارائه شده در این رژیم در غذا خوردنتان پیروی کنید برای مثال :

 • کمی بیشتر از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید.
 • طرز تهیه بسیاری از غذاهای گیاهی واقعا ساده و بی دردسر است. در نتیجه میانه روی در مصرف انواع غذاها، کار را برایتان ساده تر کرده است.
 • به جای مصرف غذاهای سرخ شده، پر چرب و پر خامه، انواع نان ها بهتر است از غذاهای بخار پز، پخته شده، گریل و کبابی مصرف کنید.
 • به علاوه باید بدانید که احساس گرسنگی بین وعده ­های غذایی در این رژیم معنا ندارد. می توانید به اندازه ای که کاملا سیر شوید از انواع سبزیجات بخورید.
 • بیشتر روی پروتئین های گیاهی متمرکز شوید.
 • تنوع پذیر باشید و هر بار از انواع مختلف گوشت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی برای زود باردار شدن

فواید رژیم نیمه گیاهخواری Flexitarian

فواید رژیم نیمه گیاهخواری Flexitarian:

این نوع رژیم، رژیم گیاه‌ خواری مطلق نیست. اما سرشار از بسیاری از مواد غذایی حاوی فیبر و مواد مغذی دیگر است که برای سلامتی قلب و عروق بسیار مفید خواهد بود.

بهتر است بدانید، با رعایت رژیم لاغری نیمه گیاهخواری می ­توانید از همه فوایدی که گیاهخواری برای بدن دارد، برخوردار شوید. به علاوه خوردن مقدار گوشت در وعده های غذاییتان هم، خللی در عملکرد آن ایجاد نمی­کند. کاهش ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و سکته در کنار کاهش وزن و شاخص توده بدنی مناسب که در آن اثری از علائم کمبود پروتئین های ضروری، ویتامین B و کمبود آهن حاصل از گیاه خواری نیز دیده نمی­شود.

مقاله پیشنهادی : برنامه غذایی گروه های خونی

معایب رژیم نیمه گیاه خواری

وقتی رژیم فلکسترین و سایر رژیم های گیاهخواری به خوبی برنامه ریزی شده باشند می توانند بسیار سالم باشند. با این حال بعضی از افراد ممکن است در معرض کمبود مواد مغذی قرار بگیرند. کمبود مواد مغذی احتمالی که باید در رژیم فلکسترین از آن آگاه باشید شامل موارد زیر می شود :

ویتامین B12 فقط در محصولات حیوانی وجود دارد. بسته به تعداد و مقدار محصولات حیوانی که یک فرد انتخاب می کند ممکن است مصرف مکمل B12 توصیه شود. افرادی که رژیم فلکسترین دارند همچنین ممکن است ذخایر کمتری روی و آهن داشته باشند. زیرا این مواد معدنی به بهترین وجه از غذاهای حیوانی جذب می شوند.

اگرچه دریافت کافی این مواد مغذی فقط از غذاهای گیاهی هم امکان پذیر است اما افرادی که رژیم فلکسترین دارند باید برای رسیدن به این هدف رژیم غذایی خود را آگاهانه برنامه ریزی کنند.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی برای درمان کم خونی

نکات رژیم Flexitarian

مضررات رژیم فلکسترین

بیشتر آجیل ها و دانه ها، غلات و حبوبات حاوی آهن و روی هستند. افزودن منبع ویتامین C روش خوبی برای افزایش جذب آهن از غذاهای گیاهی است. افرادی که رژیم فلکسترین دارند ممکن است مصرف لبنیات را محدود کنند. برای دریافت مقادیر کافی کلسیم نیاز به مصرف منابع گیاهی کلسیم داشته باشند. غذاهای گیاهی غنی از کلسیم شامل بوک چوی، کلم کیل، برگ چغندر و دانه کنجد هستند.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای درمان پوکی استخوان

سرانجام افرادی که رژیم فلکسترین دارند باید نسبت به دریافت اسیدهای چرب امگا 3 که معمولا در ماهی های چرب وجود دارد، احتیاط کنند. منابع فرم گیاهی امگا 3 (آلفا-لینولنیک اسید (ALA)) شامل گردو، دانه های چیا و دانه های کتان هستند.

به خاطر داشته باشید که رژیم فلکسترین به شما انعطاف پذیری بیشتری در مصرف مقادیر مختلف گوشت و فرآورده های حیوانی می دهد. اگر رژیم غذایی به خوبی برنامه ریزی شده و شامل انواع غذاهای کامل باشد، کمبودهای غذایی نگران کننده نیستند.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

نکات رژیم Flexitarian

همانطور که از اسم این رژیم مشخص است، انعطاف پذیری و تنوع زیادی دارد. طبق راهکار ها به شما یاد می­ دهد که چطور به سالم ترین حالت ممکن غذا بخورید و چه میزان گوشت در رژیم غذاییتان جای دهید. بهتر است میزان گوشت مصرفیتان را کم کم در این رژیم کاهش دهید:

 • افراد مبتدی در این رژیم، بهتر است از 6 تا 7 وعده بدون گوشت در 21 وعده غذایی خود در طول یک هفته استفاده کنند.
 • افرادی پیشرفته بعد از مدتی استفاده از رژیم بهتر است 9 تا 14 وعده غذای بدون گوشت در 21 وعده خود در طول یک هفته میل کنند.
 • افرادی که به مدت طولانی از این رژیم پیروی کردند نیز بهتر است بالای 15 وعده از غذاهایشان را از میان 21 وعده غذایی در طول هفته، بدون گوشت تهیه کنند.

مقاله پیشنهادی : در دوران کرونا چه رژیم غذایی را رعایت کنیم؟

معایب رژیم نیمه گیاه خواری

لاغری با رژیم Flexitarian

قبل از هر چیز، بهتر است بدانید که این رژیم برای داشتن شکمی کوچک تر به شما کمک می کند. زیرا استفاده از غذاهای گیاهی با فیبر بیشتر و کاهش مصرف گوشت و فراورده های آن، می تواند خود باعث کمتر شدن میزان کالری مصرف شده شود. به علاوه کاری کند که سیستم گوارش و هضمتان عملکرد بهتری داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که افرادی که غذاهای گیاهی بیشتری مصرف می کنند، نسبت به افرادی که از گوشت و مرغ و… به نسبت بیشتر استفاده می کنند، راحت تر وزن کم می کنند.

در تحقیقی که روی 1100 نفر انجام شد نشان داد که افرادی که برای مدت 18 هفته از رژیم های گیاهی پیروی می کنند، به طور میانگین 2 کیلو وزن کم می کنند. از آنجایی که رژیم Flexitarian شباهت زیادی به نوع غذای گیاهخواران دارد، این اتفاق برای افرادی که از این رژیم پیروی می کنند نیز می افتد.

بیشتر بخوانید : ۱۶/۸ رژیم فستینگ

لاغری با رژیم Flexitarian

غذاهای مجاز در رژیم نیمه گیاهخواری Flexitarian

 • پروتئین: سویا، توفو، حبوبات، عدس
 • سبزیجات بدون نشاسته: سبزی، فلفل دلمه ای، بروکسل، لوبیا سبز، هویج، گل کلم
 • سبزیجات نشاسته دار: کدو، نخود فرنگی، ذرت، سیب زمینی شیرین
 • میوه ها: سیب، پرتقال، انواع توت ها، انگور، گیلاس
 • دانه های کامل: گندم
 • آجیل، دانه ها و سایر چربی های سالم: بادام، دانه کتان، گردو، بادام، پسته، کره بادام زمینی، آواکادو، زیتون، نارگیل
 • جایگزین های شیری گیاهی: بادام، نارگیل و شیر سویا بدون شکر
 • ادویه جات گیاهی: ریحان، پونه، نعناع، ​​آویشن، زیره، زردچوبه، زنجبیل
 • طعم دهنده: سس سویا، سرکه سیب سیب، سالسا، خردل، مخمر تغذیه ای، کچاپ بدون شکر
 • نوشیدنی ها: آب جوش، چای، قهوه
 • تخم مرغ
 • مرغ
 • ماهی صید شده در دریا
 • گوشت
 • لبنیات ارگانیک و پاستوریزه

مقاله پیشنهادی : رژیم کتوژنیک

غذاهای مجاز در رژیم نیمه گیاهخواری Flexitarian

غذاهای ممنوع در رژیم فلکسترین

در این رژیم تغذیه‌ ای سالم تاکید خاصی بر عدم مصرف برخی از مواد غذایی شده است. این مواد غذایی، ارزش غذایی چندانی ندارند. در واقع ضررشان بیشتر از منفعتشان است. این مواد غذایی شامل گزینه‌ های زیر می‌ شوند:

 • انواع کربوهیدرات‌ های تصفیه شده مانند نان سفید
 • شیرینی و کیک یا قندهای تصفیه شده دیگر
 • حذف کامل غذاهای فست فود
 • مصرف غذاهای فراوری شده را به حداقل برسانید و بیشتر از غذاهای طبیعی استفاده کنید.
 • خوردن گوشت های فراوری شده، همانند بیکنف سوسیس و کالباس را به حداقل برسانید.
 • از فست فودها، سیب زمینی سرخ شده و ناگت مرغ و سوخاری ها تا حد امکان نخورید.
 • بهتر است دسرهای چرب و شیرین را کم کم فراموش کنید.

بیشتر بخوانید : رژیم ۷ روزه دیتوکس

مواد غذایی مضر در رژیم نیمه گیاهی

ورزش در رژیم نیمه گیاهخواری

اگر قصد لاغر شدن با رژیم لاغری نیمه گیاهخواری دارید، بهتر است بدانید که علاوه بر رعایت کردن این رژیم باید حداقل 5 روز در هفته را به میزان 30 دقیقه در روز یک فعالیت بدنی در حد متوسط داشته باشید. یا 3 روز در هفته به مدت 20 دقیقه فعالیت بدنی شدید انجام دهید. یا به هر نحوی سعی کنید میزانی فعالیت بدنی در برنامه روزانه تان بگنجانید.

اگر شما هم به دنبال پیروی از یک رژیم سالم و اضافه کردن مقدار زیادی سبزیجات به غذایتان هستید و فکر می کنید که گیاهخواری کامل و رژیم غذایی بدون گوشت برای شما چندان مناسب نیست. بهتر است رژیم Flexitarian را امتحان کنید. در کنار دستورالعمل های ساده آن، یاد بگیرید تا به سبک سالم تری زندگی کنید.

مقاله پیشنهادی : رژیم گلوتن فری

در این مقاله از ورزش بلاگ به طور کامل در مورد رژیم فلکسترین نکاتی ارائه شد. اما باید این نکته را توجه کنید که برای کاهش وزن اصولی باید به شرایط فیزیکی بدن کاملا توجه کرد. تا علاوه بر اینکه وزن کاهش می‌ یابد، به سلامتی بدن نیز منجر شود.

منبع : سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : رژیم نیمه خام خواری و برنامه رژیم گیاه خواری و رژیم 21 روزه گیاهخواری و رژيم گياهخواري يك هفته اي

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد نظرات 0

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید