رژیم غذایی مناسب برای کاهش پرولاکتین

3.3
(25)

یکی از این پارامترهایی که ممکن است، بر اساس اتفاقات و شرایطی دچار تغییرات و تحولاتی بعضا نگران کننده شود، فاکتور پرولاکتین می باشد. پرولاکتین یکی از هورمون ها در بدن انسان می باشد که توسط غذه ی هیپوفیز درون مغز ترشح می شود. نام اختصاری آن prl و یا لاکتوژنیک نیز می باشد. مهم ترین کاربرد این هورمون این می باشد که زنانی که زایمان می کنند بعد از زایمان، در سینه های خویش شیر داشته باشند و بتوانند به نوزاد خویش شیر کافی بدهند. زنان با رنج سنی ۲۵ تا ۳۵ سال بیشترین احتمال افزایش پرولاکتین را دارند. وجود این هورمون برای داشتن سلامتی کامل در امر باروری در مردان و زنان بسیار حائز اهمیت می باشد. ما در این مقاله از ورزش بلاگ در مورد رژیم غذایی مناسب برای کاهش پرولاکتین صحبت خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب در دوران قاعدگی

البته باید توجه نمایید که بالا بودن پارامتر هورمون پرولاکتین در آزمایش های انجام شده در زمان بارداری جای هیچ گونه نگرانی را با خانم مورد نظر ندارد و این یک مسئله کاملا طبیعی می باشد. میزان پرولاکتین نرمال نه تنها در مردان و بانوان با یکدیگر متفاوت بوده بلکه در زنان باردار نیز با بانوانی که حامله نیستند تفاوت دارد.

 • رنج نرمال پرولاکتین خون در مردان : کمتر از 17 نانوگرم (به طور دقیق 2 تا 17 در میلی لیتر . 17 ng/mL نانوگرم در هر میلی لیتر)
 • بازه نرمال پرولاکتین در زنان (اگر باردار نباشند) : کمتر از 25 نانوگرم در میلی لیتر. به طور دقیق 2 تا 25. (25 ng/mL نانوگرم در هر میلی لیتر)
 • خانم باردار : 10 تا 209 ng/mL نانوگرم در هر میلی لیتر

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای کاهش درد پریود

علائم بالا بودن پرولاکتین

علائم بالا بودن پرولاکتین

برخی از علائم در زنان عبارتند از:

 • تولید شیر در سینه در حالی که فرد در دوران شیردهی یا باردار نیست.
 • بی نظمی در قاعدگی و پریود نشدن.
 • زمان برقراری رابطه جنسی به دلیل خشکی واژن موجب درد هنگام دخول می‌ شود.
 • برخی از علائم بالا بودن پرولاکتین در زنان مجرد نیز جوش و آکنه در برخی نقاط بدن است.
 • سردرد و سرگیجه

مقاله پیشنهادی : تغذیه دوران قاعدگی


برخی از علائم در مردان عبارتند از:

 • کم شدن موهای بدن
 • کاهش حجم عضلانی بدن
 • بزرگ شدن سینه‌ ها یا ژنیکوماستی
 • اختلالات نعوظ

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب برای تنظیم قاعدگی

علت افزایش هورمون پرولاکتین

همچنین در برخی از شرایط که خانم دچار مشکلات و اختلال هایی در زمینه ی باروری و یا دوره های نامنظم قاعدگی می باشد، لازم است که تست ها و آزمایش های هورمون پرولاکتین مورد اجرا قرار گیرند، همچنین با انجام این آزمایش ها در خصوص هورمون پرولاکتین، می توان مشکلاتی دیگر از قبیل اختلال هایی در غده های هیپوفیز و هیپوتالاموس را نیز مورد تشخیص و شناسایی قرار داد.

مقاله پیشنهادی : درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی

علت افزایش هورمون پرولاکتین

ازمواردی که ممکن است، بر افزایش میزان هورمون پرولاکتین تاثیر گذار باشند، می توانیم به این موردها اشاره نماییم:

 • افت میزان قند خون در فرد
 • داشتن فعالیت های نسبتا شدید و یا خیلی شدید فیزیکی و ورزشی
 • برخی ناراحتی های خفیف

حال با توجه به این موارد که در بالا ذکر نمودیم، در صورتی که مقدار و میزان هورمون پرولاکتین در بدن شما بالاتر از حد نرمال رفته است، بهتر است که میزان استرس خود را کم تر نمایید و کمی به خود آرامش دهید. همچنین باید مقدار قند خون را نیز تحت کنترل بهتری درآورده و آن را مورد بررسی و چکاپ قرار دهید.

بیشتر بخوانید : غذاهای مفید برای افراد دیابتی

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا

هنگامی که در شخصی هورمون پرولاکتین زیاد می‌ شود باید تحت نظر یک پزشک متخصص رژیم غذایی مناسب برای کاهش پرولاکتین دریافت کند و به آن عمل کند. سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که مقادیر بالایی از روی را در خود دارند، مصرف کنید. روی به همراه ویتامین B6 اثر زیادی روی متابولیسم بدن دارد. از مواد پروتئینی مثل گوشت سفید و قرمز، لوبیا، سویا، بادام زمینی در تغذیه روزانه خود استفاده کنید. همچنین دانه‌ های سویا و آفتابگردان مقادیر زیادی از روی را در خود دارند.

مقاله پیشنهادی : خوراکی های مفید برای باز شدن قاعدگی

کاهش میزان هورمون پرولاکتین با تغذیه

حال می خواهیم در مورد رژیم غذایی مناسب برای کاهش پرولاکتین و موارد مهم برای کم نمودن میزان هورمون پرولاکتین بیشتر توضیح بدهیم. لطفا در ادامه نیز ما را همراهی نمایید.

اگر که هورمون پرولاکتین دارای مقادیر بالایی می باشد، بهتر است، زیر نظر یک پزشک متخصص برنامه ی غذایی ویژه ای را دریافت نموده و آن را دنبال نمایید. ما در قسمت زیر لیستی از مهم ترین و مفیدترین مواد غذایی برای کم نمودن میزان هورمون پرولاکتین را برای شما آورده ایم. لطفا به موارد بیان شده در این لیست توجه نمایید و آن ها را مورد مصرف قرار دهید، البته توصیه مهم ما در این جا این می باشد که مصرف این رژیم غذایی مناسب برای کاهش پرولاکتین برای همه ی افراد و در هر شرایطی یکسان نمی باشد و باید زیر نظر پزشک متخصص بوده و ایشان موارد غذایی مفیدبرای کاهش پرولاکتین را مورد تجویز قرار دهند:

بیشتر بخوانید : راه های درمان یبوست در بارداری

بهترین رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا

مصرف غذاهای حاوی روی

از مواد غذایی استفاده نمایید که دارای مقادیر مناسب و بالایی از روی می باشند. دانه های آفتاب گردان و همچنین دانه های سویا دارای مقادیر مناسبی از روی بوده و می توان آن ها مهم ترین منبع های روی در نظر داشت. مردان 19 سال و بالاتر 11 میلی گرم روی در روز و زنان نیاز به 8 میلی گرم روی در روز و زنان باردار و همچنین زنانی که در تغذیه با شیر مادر هستند 11 تا 13 میلی گرم در روز روی برای سلامت مطلوب نیاز دارند. روی نیز می‌ تواند به عنوان یک مکمل در یک دوز از یک کپسول 50 میلی گرمی یک بار در روز برای کمک به کاهش سطح پرولاکتین مصرف شود.

مقاله پیشنهادی : راه های درمان حالت تهوع در بارداری

ویتامین B کمپلکس و ویتامین E برای کاهش پرولاکتین

در برنامه و رژیم غذایی خود از موادی که دارای مقادیر فراوانی از ویتامین های بی ۶ و ای هستند، استفاده نمایید. ترکیب روی با ویتامین بی ۶ می تواند تاثیرات خوبی در مدیریت نمودن سیستم و متابولیسم بدن داشته باشد و دارای اثرات خوبی در کم نمودن مقدار هورمون پرولاکتین در سطح خون می باشند. مردان نیاز به 1.3- 1.7 میلی گرم روزانه ویتامین B6، در حالی که زنان نیاز به 1.2- 1.5 میلی گرم ویتامین B6 هر روز دارند و زنان باردار 1.9 میلی گرم ویتامین B6 نیاز و مادران شیرده به 2 میلی گرم روزانه ویتامین B6 برای سلامت مطلوب نیاز دارند.

بهتر است، از مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز، گوشت سفید به ویژه میگو، لوبیان چیتی، پنیری تحت عنوان گودا، لوبیای سبز، سویا، بادام زمینی و… در برنامه غذایی خود استفاده نمایید. .مصرف ویتامین ای نیز به شکلی نرمال و حالتی طبیعی کاهنده ی میزان هورمون پرولاکتین می باشد.

بیشتر بخوانید : رژیم لاغری برای زنان شیرده

گیاهان کاهش دهنده میزان هورمون پرولاکتین

گیاهان کاهش دهنده میزان هورمون پرولاکتین

در این قسمت مهم ترین گیاهان برای کاهش پرولاکتین در طب سنتی که می توان با تجویز یک پزشک متخصص و برای درمان بالا بودن میزان هورمون پرولاکتین مورد مصرف قرار داد، برای شما بیان خواهیم نمود. لیست مهم ترین داروهای با منشأ گیاهی و طب سنتی برای درمان هورمون پرولاکتین بالا به شرح ذیل می باشند:

تاثیرات گیاه ۵ انگشت بر کم کردن میزان هورمون پرولاکتین

این گیاه در بین زن ها دارای تاثیرات مناسبی برای کم نمودن میزان هورمون پرولاکتین می باشد. به طور کلی گیاه ۵ انگشت برای متعادل نمودن هورمون ها تاثیرات خوبی را دارا می باشد. البته باز هم تاکید می کنیم که بیشترین تاثیر آن بر روی جنس مونث می باشد. یکی از مهم ترین کارها و وظیفه های مناسب گیاه ۵ انگشت متوقف نمودن ترشح مقادیر زیادی از هورمون پرولاکتین در غده ی هیپوفیز می باشد.

مقاله پیشنهادی : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

همان گونه که می دانید مقادیر بالایی از هورمون پرولاکتین سبب می شود که خانم ها دوره های بدون نظمی از قاعدگی را تجربه نماید. یا حتی دچار عدم وجود دوره های قاعدگی شوند یا خون ریزی های قاعدگی در ایشان وجود نداشته باشد. از دیگر تاثیرات زیاد شدن هورمون پرولاکتین می توانیم مشکل آکنه را نیز اشاره داشته باشیم. به این صورت با مصرف گیاه ۵ انگشت می توانیم وضعیت هورمون های خود را متعادل تر نموده و میزان هورمون پرولاکتین را در خون خود کاهش دهیم.

بیشتر بخوانید : ورزش‌های ماه آخر بارداری برای زایمان طبیعی

تاثیرات گیاه ۵ انگشت بر کم کردن میزان هورمون پرولاکتین

تاثیر گیاه وایتکس (vitex) بر سطح پرولاکتین بدن

وایتکس گیاهی است که در مدیترانه و غرب آسیا به عنوان یک درمان دارویی برای تسکین علائم متعدد و همچنین PMS ایجاد شده است. مکانیسمی برای این‌که چرا وایتکس راهی برای کاهش طبیعی پرولاکتین است به دلیل اثرات دوپامینرژیک است. به علاوه نشان داده شده است که وایتکس ترشح پرولاکتین را مهار می‌ کند که به کاهش علائم PMS کمک می‌ کند. اگر هورمون لوتئینیزه کننده (LH) بالا باشد وایتکس برای کاهش طبیعی پرولاکتین خوب عمل نمی‌ کند. LH یکی دیگر از هورمون‌ های تولید مثلی است که از هیپوفیز نیز ترشح می‌ شود.

مقاله پیشنهادی : روش های درمان تنبلی تخمدان

تاثیر گیاه وایتکس بر سطح پرولاکتین بدن

از دیگر موارد گیاهی که در هورمون پرولاکتین دارای تاثیراتی می باشند، می توانیم موارد ذیل را نیز اشاره نماییم:

 • مصرف ریشه ی شیرین بیان
 • مقدارهای متعادلی از زنجبیل
 • خوردن فلفل

مصرف گیاهان فوق نیز در درمان بالا بودن هورمون پرولاکتین هم در مردان و هم در زنان دارای تاثیراتی می باشند.

مواد غذایی افزایش دهنده پرولاکتین

در زیر معرفی کرده ایم که چه چیزهایی باعث بالا رفتن پرولاکتین میشود. همچنین لیستی از مواد خوراکی نامناسب برای کاهش پرولاکتین را آورده ایم :

 • سبوس
 • اسفناج
 • عدس
 • ماهی قزل آلا
 • ماهی تن
 • دانه آفتابگردان
 • آرد غلات کامل
 • گوشت مرغ
 • گوشت بوقلمون
 • هویج

بیشتر بخوانید : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

اثر رازیانه در میزان سطح هورمون پرولاکتین

اثر رازیانه در میزان سطح هورمون پرولاکتین

همان گونه که می دانید زمانی که خانم ها بعد دوران بارداری زایمان می کنند، معمولا برای افزایش میزان شیر آن ها به ایشان از گیاه رازیانه می دهند. پس این گیاه سبب می شود که سطح هورمون پرولاکتین خون مادرها افزایش پیدا نماید. مقادیر ضعیف و خفیفی از استروژن نیز در گیاه رازیانه موجود می باشد. همین ویژگی ها در زنانی که شیر می دهند، نیز موجود می باشد. بنابراین رازیانه پرولاکتین خون را بالا می برد و مصرف آن برای کاهش پرولاکتین مناسب نیست.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مردان برای پسردار شدن

نکات مهم در کاهش سطح پرولاکتین

بهتر است برای درمان پرولاکتین بالا، ابتدا استرس خود را کم تر نمایید. سیستم ایمنی بدن در پاسخ به استرس کند می‌ شود. اما پرولاکتین دارای اثرات تنظیمی برای کمک به بهبود سیستم ایمنی است. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که زنانی که در معرض آسیب‌ های دوران کودکی قرار گرفته‌ اند، احتمال بیشتری دارد که پرولاکتین بالایی در زندگی بزرگسالی خود داشته باشند. راه‌ های مدیریت استرس عبارتند از، خواب بیشتر در شب، خوردن وعده‌ های غذایی بیشتر، مدیتیشن، حرکات ذهنی و ورزش ملایم. از انجام فعالیت های ورزشی حرفه و یا سنگینی که سبب ایجاد خستگی و یا حالت آزردگی در بدن می شوند، خودداری نمایید. انواع لباس هایی که به ناحیه ی قفسه ی سینه شما فشار وارد می آورند را نپوشید. همچنین بهتر است، لباس هایی را که نوح سینه شما را بیشتر تحریک می کنند، به تن نکنید.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی برای رفع جوش صورت

نکات مهم در کاهش سطح پرولاکتین

درمان پرولاکتین بالا در زنان

راه درمان پرولاکتین به دلیل ایجاد آن برمی‌ گردد و صرف بالا بودن پرولاکتین، مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌ کند. همچنین باید دید پرولاکتین بدن به چه میزان بالاست. بنابراین رنج بالا بودن پرولاکتین مهم است. به‌ طور کلی بالا بودن پرولاکتین بیماری نیست. اگر میزان پرولاکتین زیر 100 آنوگرم در میلی‌ لیتر باشد، چندان بالا محسوب نمی‌ شود. ممکن است فردی پرولاکتین بالایی داشته باشد و پزشک نیز به او دارویی نداده باشد. زیرا درمانی لازم ندارد.

مقاله پیشنهادی : آموزش مدیتیشن قبل از خواب

نکته ای که در آخر برای درمان پرولاکتین بالا در زنان نیاز است، بیان کنیم این می باشد که قبل از این که در مصرف برخی از ویتامین و یا مکمل های غذایی تغییراتی را ایجاد نمایید. یا اینکه شروع به درمان خانگی پرولاکتین بالا کنید، بهتر است با متخصصین و پزشکان مشورت نموده و طبق نظرات ایشان این کار را انجام دهید.

1. آیا دارچین پرولاکتین را بالا میبرد؟

هرروز یک قاشق غذاخوری کلپوره داخل اب سرد بریزید وبعد از 20 دقیقه صاف کنید وبخورید. شب هم یک قاشق چایی خوری دارچین را داخل یک فنجان آب جوش بریزید تا دم بکشد. این کار به کاهش پرولاکتین بعد ازیک ماه اتا بیست روز کمک می کند.

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 25

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید