رژیم غذایی فودمپ پایین

5
(1)

چیزهایی که ما می خوریم می تواند اثر عمده ای بر روی گوارش ما داشته باشد. فودمپ ها FODMAPs کربوهیدرات کوچک موجود در برخی مواد غذایی خاص، از جمله گندم و لوبیا می باشند. مطالعات نشان می دهد ارتباط قوی بین فودمپ ها و علائم گوارشی مانند گاز، نفخ، درد معده، اسهال و یبوست وجود دارد. رژیم های غذایی با FODMAP پایین می تواند منافع قابل توجهی برای افراد مبتلا به اختلالات گوارشی شایع فراهم کند. بنابراین در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد رژیم غذایی فودمپ پایین اطلاعات بیشتری به شما بدهیم.

این رژیم برای کمک به افراد دارای دستگاه گوارش حساس مانند افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر ایجاد شده است. همچنین به منظور کمک به کاهش مشکلات مانند نفخ، گاز و ناراحتی های عمومی شکم، غذاهای خاصی را محدود می کند.

در واقع بیماری های گوارشی بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد. به همین دلیل مهم است که به مشکلات هضم توجه شود. بنابراین ممکن است پزشک رژیم با FODMAP پایین را پیشنهاد کند. رژیم غذایی با FODMAP پایین به منظور کمک به افراد مبتلا به IBS در بهبودی بهتر ایجاد شده است. حال برای اینکه بدانیم FODMAP دقیقا به چه معنی است، در ادامه اصول اولیه رژیم غذایی فودمپ پایین و مواد غذایی مفید برای سندرم روده تحریک پذیر را بررسی می کنیم.

مقاله پیشنهادی : راه های درمان زخم معده

فودمپ ها و تاثیر آنها در رژیم غذایی

مزایای رژیم غذایی فودمپ پایین

رژیم غذایی با فودمپ های پایین اغلب در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) بررسی شده است. علت IBS تعریف مشخصی ندارد و به خوبی شناخته شده است که آنچه می خورند می تواند اثر قابل توجهی داشته باشد. استرس نیز می تواند یکی از عوامل اصلی آن باشد. در بسیاری از موارد با رعایت رژیم فودمپ، کاهش عمده ای در علائم و بهبود چشمگیر در کیفیت زندگی مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر دیده می شود. رژیم غذایی کم فودمپ نیز ممکن است برای سایر اختلالات عملکردی دستگاه گوارش (FGID) مفید باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که آن می تواند را برای افراد مبتلا به بیماری التهاب روده (IBD) مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مفید باشد. از دیگر فواید رژیم فودمپ پایین شامل :

 • کاهش نفخ معده
 • بهبود اسهال
 • رفع یبوست
 • کاهش درد معده
 • منافع مختلف روانی مانند بهبود با رژیم غذایی کولیت عصبی روده. زیرا اغلب اختلالات گوارشی شناخته شده به علت استرس است و به شدت به اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی مرتبط است.

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی برای درمان یبوست

مزایای رژیم غذایی فودمپ پایین

تاثیر رژیم FODMAP بر هضم

این که چگونه FODMAP ها ممکن است باعث مشکل در دستگاه گوارشی شوند، به این معنی است که چگونه این غذاها از سیستم گوارشی عبور می‌ کنند. در ابتدا، FODMAP باعث افزایش علائم در مبتلایان به IBS می شود. زیرا آن ها تمایل دارند آب اضافی را وارد روده کنند. در نتیجه، هنگامی که این غذاها به روده بزرگ می رسند، باکتری های موجود در روده می توانند باعث تخمیر شده و گاز هیدروژن آزاد کنند. هنگامی که آنها تولید گاز هیدروژن می کنند این می تواند منجر به ( گاز )، نفخ، کرامپ معده، درد و یبوست شود.

بسیاری از این علائم با اتساع روده همراه است و می تواند باعث بزرگ به نظر رسیدن شکم شود. فودمپ ها همچنین از نظر اسموتیک فعال هستند. به این معنی که آنها می توانند آب را به داخل روده کشیدن و به اسهال کمک کنند. مطالعات فراوانی فواید رژیم غذایی FODMAP پایین را برای کسانی که مبتلا به IBS هستند نشان می دهد. وقتی مبتلایان به IBS از این غذاها خودداری می کنند، از هضم کند که باعث علائم ناراحت کننده می شود، جلوگیری می کنند.

مقاله پیشنهادی : بهترین مواد غذایی ضد سرطان

مزایای رژیم غذایی فودمپ پایین

رژیم غذایی FODMAP پایین چیست؟

طبق جدول فودمپ به طور کلی FODMAP مجموعه ای از کربوهیدرات ها یا قندهای زنجیره ای طبیعی است که (فقط یک یا دو قند به هم پیوسته اند) و روده ی برخی افراد در هضم آن ها مشکل دارد. از کلمات انگلیسی FODMAP مخفف Fermentable ، Oligosaccharides ، Disaccharides ، Monosaccharides و Polyols برگرفته شده است. عمده مواد غذایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنند شامل:

 • F مخفف تخمیر است و به کربوهیدرات های غیر قابل هضم تولید کننده گاز اشاره دارد.
 • O برای الیگوساکاریدها، شامل فروکتان و مواد غذایی مانند گندم، چاودار، پیاز، سیر و حبوبات یا عدس است.
 • D برای دی سکاریدها به ویژه لاکتوز است. بنابراین افراد تحت این رژیم باید از شیر، ماست و پنیرهای نرم خودداری کنند.
 • M برای مونوساکاریدهای مربوط به فروکتوز است. اغلب در سیب، عسل و شربت ذرت با فروکتوز زیاد یافت می شود.
 • P برای پلیول ها شامل سوربیتول و مانیتول است. اغلب در بعضی از میوه ها (مانند هلو، آلو یا گیلاس) سبزیجات (مانند قارچ) و شیرین کننده های مصنوعی یافت می شوند.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

تاثیر رژیم FODMAP بر هضم

پرهیزات رژیم فودمپ

برای شناخت بهتر پرهیزات غذایی در رژیم فودمپ پایین، آنچه را که نباید در رژیم غذاییFODMAP پایین استفاده کنید، علاوه بر آنچه در بالا ذکر شد در ادامه آورده ایم:

 • میوه ها: زردآلو، تمشک، گیلاس، میوه های کنسرو شده، خرما، انجیر، گلابی، هلو، هندوانه
 • سبزیجات: کنگر فرنگی، مارچوبه، کلم بروکلی، چغندر، کلم بروکسل، کلم، گل کلم، رازیانه، تره فرنگی، قارچ، بامیه، نخود فرنگی، موسیر
 • حبوبات: لوبیا، نخود، عدس، لوبیای قرمز، لوبیای پخته شده، سویا
 • نوشیدنی ها: آبجو، شراب غنی شده، نوشابه با شربت فروکتوز بالا ذرت، شیر، شیر سویا، آب میوه ها.
 • جایگزین های شکر: فروکتوز، عسل، شربت ذرت با فروکتوز بالا، زایلیتول، مانیتول، مالتیتول، سوربیتول.
 • محصولات لبنی: شیر ( گاو، گوسفند و بز )، بستنی، ماست، خامه ترش، نرم و پنیر تازه ( کوتاژ، ریکوتا و غیره ) و مکمل های پروتئین آب پنیر.
 • گندم: نان، ماکارونی، بیش تر غلات صبحانه، نان ذرت مکزیکی، کلوچه وافل، پنکیک، کراکر، بیسکویت

به خاطر داشته باشید که از بین بردن فودمپ ها به طور کامل ممکن نیست چرا که بسیار دشوار است. اما نگران نباشید با به حداقل رساندن آنها علائم گوارشی به اندازه کافی کاهش می یابد.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مزاج صفراوی

پرهیزات رژیم فودمپ

غذاهای مجاز در رژیم FODMAP

برای مصرف آنچه در رژیم غذایی FODMAP پایین مناسب است. در ادامه مواد غذایی با fodmap پایین که می توانید آن ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید را نام برده ایم:

 • پروتئین ها : تمام گوشت ها، ماهی، مرغ، روغن ها، گیاهان، ادویه جات و ترشی جات
 • آجیل و دانه ها (به جز پسته)
 • میوه ها: موز، زغال اخته، طالبی، گریپ فروت، انگور، کیوی، لیمو، لیموترش، نارنگی، پرتقال، پشن فروت، تمشک، توت فرنگی
 • لبنیات: لبنیات بدون لاکتوز و پنیرهای سفت
 • جایگزین های شکر: شربت افرا، ملاس، استویا و شیرین کننده های مصنوعی است.
 • سبزیجات با فودمپ پایین: فلفل دلمه ای، بوک چوی، هویج، کرفس، خیار، بادمجان، زنجبیل، لوبیا سبز، کلم، کاهو، پیاز، زیتون، جعفری، سیب زمینی، تربچه، اسفناج، کدو، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی، شلغم، سیب زمینی شیرین هندی، شاه بلوط، کدو سبز
 • نوشیدنی: آب، قهوه، چای و غیره
 • غلات: ذرت، جو دو سر، برنج، کینوآ، تاپیوکا

بیشتر بخوانید : مقدار فیبر مورد نیاز بدن

غذاهای مجاز در رژیم FODMAP

معایب رژیم غذایی فودمپ پایین

در مطالعه ای به معایب رژیم غذایی FODMAP پایین اشاره شده است. طبق تحقیقات پیروی از رژیم غذایی فودمپ فوایدی دارد. اما مطالعات در مورد مضرات کوتاه مدت آن چیزی را نشان نداده اند. علاوه بر این، محققان خطرات رژیم غذایی محدودکننده را از این نظر که ممکن است منجر به برخی از کمبودهای مواد مغذی شود و خطر ابتلا به اختلال در خوردن غذا را افزایش دهد، بررسی می کنند. مهم تر از همه، توضیح می دهند که چرا مهم است زیر نظر یک متخصص تغذیه حرفه ای باشید تا رژیم را از نزدیک دنبال کند و در صورت لزوم دوباره غذاها را اضافه کند.

مقاله پیشنهادی : غذاهای مناسب برای غلظت خون بالا

معایب رژیم غذایی فودمپ پایین

نکات رژیم غذایی فودمپ

بسیاری از غذاهای معمول مصرفی فودمپ بالا هستند. به طور کلی توصیه می شود تمام غذاهای با فودمپ بالا را برای یک دوره چند هفته به طور کامل حذف کنید. این رژیم غذایی اگر شما تنها برخی از غذاهای با فودمپ بالا را از بین ببرید، موثر نیست. بلکه شما باید از مصرف همه آنها جلوگیری کنید. اگر متوجه شدید که نوع خاصی از مواد غذایی در هضم واقعاً سخت است لذا بهتر است که از آن مواد غذایی به طور دائم اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

معمولا، کسی که رژیم FODMAP پایین را دنبال می کند، باید با یک متخصص تغذیه در ارتباط باشد. زیرا باید غذاهای حاوی مقادیر بالای FODMAP را به مدت دو تا شش هفته کاهش دهد. سپس می تواند به آرامی غذاها را دوباره مصرف می کند تا واکنش دستگاه گوارش را مشاهده کند. سپس می تواند برخی غذاهای محرک را تشخیص دهد. بهتر است با یک متخصص در ارتباط باشید. تا به طور صحیح از این رژیم پیروی کنید. به خصوص برای تعیین حذفیات و غذاهایی که دوباره باید اضافه کنید.

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 5 / 5. تعداد نظرات 1

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید