رژیم غذایی سوانک

3
(1)

این رژیم غذایی یک نوع رژیم کم چرب است که حاوی چربی اشباع شده پایینی می باشد. البته رژیم غذایی سوانک برای بیماران مبتلا به ام اس هم بسیار مفید است. یکی از بهترین راه‌ ها برای مبارزه با بیماری‌ ها رعایت رژیم غذایی مناسب است. کنترل بیماری ام اس با رژیم غذایی نیز مفیدترین راه برای کنترل پیشرفت بیماری است. در ادامه بخش رژیم و تغذیه ورزش بلاگ قصد داریم به بررسی جزئیات رژیم غذایی سوانک یعنی برنامه غذایی مفید برای بیماران مبتلا به ام اس بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

دکتر سوانک در دهه 1940 مطالعه خود را راجع به بیماران ام اس در کانادا آغاز کرد. سپس برای تحقیق بیشتر به اروپا سفر کرد و نظرسنجی در نروژ انجام داد. بر اساس نتایج مطالعه، وی دریافت که شیوع بیماری ام اس در کوه‌ ها بالاتر و در مناطق ماهیگیری ساحلی پایین‌ تر است. بر اساس این یافته‌ ها، دکتر سوانک با یک متخصص تغذیه مشورت کرد تا برای بیماران ام اس رژیم غذایی کم چربی را که اکنون به رژیم غذایی سوانک معروف است، توسعه دهد.

رژیم غذایی سوانک یک رژیم کم چرب است که حاوی چربی اشباع شده و روغن های اشباع نشده چند گانه بسیار پایینی می باشد. هم چنین گوشت قرمز و گوشت های چرب بسیار کمی دارد. سرشار از غلات، میوه و سبزیجات است و در بسیاری از موارد با عوارض مزمنی رو به رو است. با قطع چربی های اشباع شده از رژیم غذایی و خوردن ماهی زیاد، تجمع سلول خونی رخ نخواهد داد. در نتیجه انسداد و التهاب از بین خواهد رفت. این می تواند بدین معنا باشد که عوارض MS متوقف می شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین تمرینات برای بالا بردن استقامت بدن

درمان بیماری ام اس با برنامه ی غذایی دکتر سوانک

برنامه کلی رژیم غذایی سوانک

چربی ها

این رژیم مصرف حداکثر 15 گرم چربی اشباع شده و حداکثر20 گرم چربی اشباع نشده در هر روز را توصیه می کند. به طور کلی مصرف بیش از 50 گرم چربی در روز برای بیماران ام اس ممنوع است. همچنین فرد می تواند روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن کتان را در رژیم غذایی سوانک مصرف کند. زیرا آن ها نیز حاوی چربی اشباع نشده هستند. روغن نارگیل و پالم به علت میزان بالای چربی اشباع آن‌ ها در این رژیم غذایی توصیه نمی‌ شود. به همین ترتیب کره، گوشت خوک، مارگارین و روغن‌ های هیدروژنه به علت محتوای بالای چربی اشباع شده برای بیماران ام اس مجاز نیستند. در رژیم غذایی دکتر سوانک آجیل، گردو و مغزها به عنوان میان وعده توصیه می‌ شوند. اما بیماران نباید آن‌ ها را بیشتر از چربی مجاز روزانه خود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : برای کاهش چربی خون چه بخوریم

میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی سوانک

این رژیم حاوی حداقل 2 وعده میوه و سبزیجات در روز است. فرد می تواند بیشتر میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی سوانک بدون محدودیت بخورد. اما اگر میوه ها به طور طبیعی حاوی چربی از قبیل آووکادو و زیتون باشند، فرد باید کل چربی روزانه خود را بشمارد.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مزاج سوداوی

میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی سوانک

گوشت و مرغ در رژیم غذایی سوانک

فرد نمی تواند گوشت قرمز را در طول اولین سال رژیم غذایی اش مصرف کند. بعد از آن می تواند 85 گرم گوشت قرمز پخته شده بخورد. با این حال، افراد می توانند 100 گرم مرغ و گوشت بوقلمون در هفته مصرف کنند. اما باید از گوشت ماکیان تیره و محصولات مرغ فرآوری شده اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید : غذاهای مفید برای افراد دیابتی

مصرف ماهی در رژیم سوانک

ماهی های سفید و صدف ها مناسب هستند و هیچ محدودیتی برای اندازه وعده آنها وجود ندارد. اما افراد با سطح کلسترول بالا باید مصرف صدف را محدود کنند. پس باید هنگام خوردن ماهی های چرب مثل سالمون و تن افراد مجموع چربی روزانه خود را محاسبه کنند.

لبنیات و تخم مرغ در رژیم سوانک

رژیم غذایی سوانک 2 وعده غذایی در روز از محصولات لبنی بدون چربی و یا کم چرب دارد. هیچ محدودیتی برای خوردن برخی از محصولات لبنی مانند شیر بدون چربی، پنیر کوتاژ بدون چربی، و پنیرهای بدون چربی وجود ندارد. زرده تخم مرغ حاوی چربی اشباع شده است. بنابراین فرد نباید بیش از 3 تخم مرغ کامل را در هفته بخورد.

مقاله پیشنهادی : غذاهای مناسب برای غلظت خون بالا

لبنیات و تخم مرغ در رژیم سوانک

مواد غذایی سبوس دار در رژیم غذایی دکتر سوانک

رژیم غذایی سوانک به بیماران ام اس توصیه می‌ کند که روزانه 4 وعده محصولات و غلات سبوس دار مصرف کنند. نان، غلات کم چربی، برنج، ماکارونی و برخی از کراکرهای سبوس دار در این رژیم غذایی مجاز می‌ باشند. افراد می توانند نان، غلات با چربی کم، برنج، پاستا و کراکرهای خاص و ترجیحاً همه محصولات غلات را بخورند. همچنین باید از کیک و دیگر محصولات پخته شده ای که حاوی یک منبع چربی، مانند کره یا چربی است، اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

مقدار مصرف کافئین در رژیم سوانک

فرد نباید بیش از 2-3 لیوان نوشیدنی کافئینی در روز مصرف کند. به طور کلی الکل برای این بیماران ممنوع است و نباید الکل مصرف کنند. اگر فردی اعتیاد به الکل دارد، باید سعی به ترک آن کرده و یا حداکثر یک بار در روز الکل مصرف کند.

مکمل ها در رژیم سوانک

این رژیم ویتامین ها و مکمل های معدنی را توصیه می کند که شامل:روغن جگر ماهی کود با مواد معدنی، ویتامین C و ویتامین E است.

مقاله پیشنهادی : بهترین مکمل برای عضله سازی و چربی سوزی

مکمل ها در رژیم سوانک

عوارض رژیم غذایی دکتر سوانک

دکتر سوانک چندین مقاله از فواید رژیم کم چرب برای افراد مبتلا به MS را منتشر کرد. این موارد شامل تحقیقات براساس یافته های اصلی خودش است و گزارش داده شده است افرادی که کم تر از 20 گرم چربی اشباع شده را در روز می خوردند، پیشرفت بیماری کمتری داشتند و احتمال فوت آن ها کم تر از افرادی است که چربی اشباع شده بیشتری می خورند. اما با این حال چنانچه گفته شد، این مطالعه چند نقطه ضعف داشت.

هیچ گروه کنترلی برای مقایسه معیارهای مهم در این رژیم وجود نداشت. در بین شرکت کنندگان، برخی اشکالاتی موجود در رژیم سوانک وجود داشت. این رژیم بسیار محدود کننده است. بنابراین برخی افراد ممکن است آن را برای پیروی در یک دوره طولانی چالش برانگیز بیابند. یک مطالعه نشان داد افرادی که این رژیم غذایی را دنبال می کنند ویتامین C، A، E و یا اسید فولیک دریافت نمی کنند. افراد در رژیم بسیار کم چربی مانند این رژیم غذایی نیز ممکن است پوست و موی خشک تری پیدا کنند و سطوح انرژی کمتری نسبت به افراد دیگر داشته باشند.

بیشتر بخوانید : ورزش های مفید برای بیماران ام اس

رژیم غذایی سوانک یا رژیم بیماری ام اس

رژیم غذایی سوانک یا رژیم بیماری ام اس

نکات مهم و چیزهایی که باید در مورد رژیم غذایی سوانک بدانید:

  • از 15 گرم چربی اشباع شده در روز تجاوز نکنید. برچسب مواد غذایی را به دقت بخوانید. چون بسیاری از غذا های فرآوری شده مانند نان، پاستا و حتی سس سالاد بر چربی اشباع شده تکیه می کنند.
  • روغن ها و چربی های اشباع نشده باید محدود به بیش از 50 گرم در روز شوند. این ها در همه جا یافت می شوند اما به مقدار زیادی به غذاهای رستوران توجه کنید. چرا که بسیاری از سرآشپزها دوست دارند به روغن تکیه کنند تا طعم ها را بهبود دهند.
  • گوشت قرمز را در اولین سال نخورید. پس از سال اول، بیش از 3 وعده گوشت در هفته مصرف نکنید. این یعنی هیچ گوشت گوساله، همبرگر، استیک، هات داگ و یا حتی گوشت بره ای نباید مصرف شود. در حالی که این موضوع بسیار سخت به نظر می رسد اما بسیاری از افرادی که رژیم سوانک را دنبال می کنند گفته اند که عادت کردند در عرض چند هفته بوقلمون یا مرغ را جایگزین کنند. پس از یک سال، به یاد داشته باشید که 85 گرم گوشت در حدود اندازه مشت شماست.
  • فقط محصولات لبنی را بخورید که حاوی 1 % یا کم تر کره هستند. این به معنی تعویض به شیر بدون چربی، پنیر بدون چربی، بستنی بدون چربی و ماست است. از همه کره ها، کره نباتی و دوغ های چرب و همچنین انواع دیگر محصولات لبنی اجتناب کنید.

مقاله پیشنهادی : ورزش مناسب برای نرمی غضروف زانو

خوراکی های مجاز در رژیم بیماران ام اس

خوراکی های مجاز در رژیم بیماران ام اس

  • از غذا های فرآوری شده حاوی چربی اشباع شده خودداری کنید. این می تواند یک قانون بسیار سخت باشد. پس اگر شما باید از یک غذای فرآوری شده استفاده کنید، مطمئن شوید که چربی اشباع شده را در محدوده روزانه 15 نگه داشته اید.
  • یک قاشق چای خوری روغن جگر ماهی و یک مولتی ویتامین با یک مکمل معدنی در هر روز مصرف کنید. این کار تضمین خواهد کرد که تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد. هر چند که در برخی از گروه های غذایی مشخص کاهش قابل توجهی به دست خواهید آورد.
  • مصرف تخم مرغ خود را در هفته به 3 عدد تخم مرغ محدود کنید، نه بیش از یک تخم مرغ در روز. هر تخم مرغ در حدود 5 گرم چربی اشباع شده در زرده اش دارد. توجه داشته باشید که این قاعده شامل سفیده تخم مرغ نمی شود که حاوی چربی اشباع شده نیست و مصرف آن تقریبا محدودیتی ندارد.

بیشتر بخوانید : رژیم کرب سایکلینگ

رژیم غذایی سوانک یا رژیم بیماری ام اس چیست؟

دکتر سوانک سالیان سال تأثیر این رژیم غذایی را بر روی بیماران مختلف امتحان کرد. نتایج تلاش‌ های دراز مدت او نشان می‌ دهد که پیشرفت بیماری ام اس در بیمارانی که از رژیم غذایی دکتر سوانک (رژیم غذایی کم چرب) پیروی می‌ کردند، بسیار کم‌ تر از سایر بیماران است. اسکن مغز بیماران نشان می‌ دهد که این رژیم غذایی از گسترش پلاک‌ های مغزی بیش‌ تر در این بیماران جلوگیری می‌ کند. به این ترتیب به بهبود علائم و درمان بیماران ام اس کمک می‌ کند.

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3 / 5. تعداد نظرات 1

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید