رژیم غذایی در افراد اندومتریوز

3.3
(7)

اندومتریوز، اختلالی است که بافت موجود در داخل رحم به رشد خود در خارج رحم نیز ادامه می دهد. بافتی که رحم را پوشش می دهد، اندومتریوم نام دارد و نام این اختلال از همین غشا گرفته شده است. اندومتریوز، اغلب با دردی همراه است که در ناحیه لگن شکل می گیرد و کمتر پیش می آید که اندامهای به غیر از لوله های فالوپ، تخمدان ها و یا دیواره لگنی را درگیر کند. در ادامه از این مقاله ورزش بلاگ قصد داریم تا در مورد رژیم غذایی در افراد اندومتریوز بیشتر توضیح بدهیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش هایی برای جلوگیری از افتادگی رحم

اندومتریوز با واکنش های مزمن التهابی چون دردهای لگن، دیسمنوره (قاعدگی دردناک)، لکه بینی های قبل قاعدگی، نازایی و دفع دردناک ادرار همراه است. در این بیماری سطح ترکیبات التهابی به نام پروستگلاندین های التهابی افزایش می یابد. پروستاگلاندین ها ترکیبات شبه هورمونی هستند که در بدن از پیش سازهایی که از طریق منابع غذایی وارد می شوند، ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید : عوارض و خطرات برداشتن رحم

کنترل اندومتریوز با رژیم غذایی

در واقع سطح بالای پروستاگلاندین های التهابی و سطح پایین پروستاگلاندین هایی که خاصیت االتهابی کمتری دارند باعث بروز علائمی چون خون ریزی های دردناک و شدید، اسهال و حالت تهوع می شود.

علائم بیماری آندومتریوز

علائم و نشانه های این اختلال در نزدیکی سیکل قاعدگی تشدید می یابد. برخی علائم ابتلا به اندومتریوز عبارت است از:

 • دردهای لگنی
 • افرایش درد در سیکل قاعدگی و یا به هنگام مقاربت
 • درد حین ادرار و یا اجابت مزاج
 • سیکل قاعدگی شدید و یا خونریزی بین سیکل قاعدگی
 • خستگی
 • اسهال
 • یبوست
 • کمر درد
 • دل پیچه های شدید
 • در صورتی که نسبت به درمان اندومتریوز اقدامی صورت نگیرد می تواند منجر به ناباروری شود.

مقاله پیشنهادی : خوراکی های مفید برای باز شدن قاعدگی

خطرا بتلا به سرطان تخمدان و یا آدنوکارسینوما در افراد مبتلا به اندومتریوز کمی بیشتر از افراد سالم است.

رژیم غذایی برای آندومتریوز

تغییر الگوی غذایی در بیماران مبتلا به اندومتریوز

با توجه به این که هر آنچه خورده می شود بر تنظیم سطح هورمون ها، عملکرد سیستم ایمنی و ترکیبات ایجاد کننده درد در بدن ما موثر است، به نظر می آید که تداوم در مصرف یک رژیم غذایی ضد التهابی و رژیم غذایی در افراد اندومتریوز می تواند مانند یک روش درمانی در اندومتریوز موثر باشد. رژیم غذایی در اندومتریوز می تواند موجب کاهش التهاب و کم شدن عوارض شود. توصیه های تغذیه ای در بیمار اندومتریوز در جهت تنظیم سطح پروستاگلاندین ها و بازیابی تعادل هورمونی در جهت کاهش سطح استروژن است.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب تنبلی تخمدان

درمان قطعی برای اندومتریوز وجود ندارد، اما با رعایت یک سری نکات در رژیم غذایی در افراد اندومتریوز می توان علائم این اختلال را کنترل کرد. کنترل درد، رژیم غذایی سالم و متعادل، انتخاب سبک زندگی سالم و اهمیت دادن به ورزش، از جمله این اقدامات می باشد.

تغییر الگوی غذایی در بیماران مبتلا به اندومتریوز

غذاهای مفید برای آندومتریوز

برای مقابله با التهاب و درد ناشی از آندومتریوز، بهتر است از یک رژیم غذایی کاملاً متعادل و غنی از مواد مغذی که اساساً گیاهی و پر از ویتامین و مواد معدنی است استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین زمان مصرف ویتامین ها

مصرف چربی های امگا سه

چربی های امگا ۳ چربی های سالم و ضد التهابی هستند که در ماهی های چرب و سایر منابع حیوانی و گیاهی یافت می شوند. چربی های امگا سه به عنوان عناصر سازنده مولکول های ضد التهاب و تسکین دهنده بدن شما عمل می کنند. با توجه به اینکه آندومتریوز غالباً با افزایش درد و التهاب همراه است، داشتن نسبت زیاد چربی های امگا ۳ به امگا ۶ در رژیم غذایی ممکن است به ویژه برای زنان مبتلا به این بیماری مفید باشد.

با این وجود، چه ماهی چرب بیشتری بخورید و چه مکمل های امگا ۳ مصرف کنید، افزایش مصرف این چربی ها یکی از ساده ترین تغییراتی است که می توانید برای مقابله با درد و التهاب مرتبط با آندومتریوز ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای تقویت عضلات لگن

غذاهای مفید برای آندومتریوز

مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند. پر کردن بشقاب در رژیم غذایی افراد اندومتریوز با ترکیبی از این غذاها نیاز بدن شما به مواد مغذی ضروری را تامین می کند و کالری دریافتی را محدود می کند. مصرف زیاد فیبر سطح استروژن را کاهش می دهد. این بدان معنی است که خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند یک استراتژی عالی برای زنان مبتلا به آندومتریوز باشد. میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل بهترین منبع فیبر غذایی هستند. این غذاها همچنین آنتی اکسیدان هایی را فراهم می کنند، که ممکن است به مبارزه با التهاب نیز کمک کند.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مناسب برای سندرم پیش از قاعدگی

مواد غذایی حاوی آهن

برای کمک به جایگزینی از دست دادن احتمالی خون ناشی از افزایش خونریزی از دوره های سنگین در زنان مبتلا به آندومتریوز غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، لوبیاها، سبزیجات برگ سبز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

بهترین رژیم غذایی برای زنان مبتلا به اندومتریوز

مصرف مکمل ها در افراد مبتلا به اندومتریوز

در کنار رژیم غذایی سالم و متعادل، مصرف مکمل ها نیز به افراد مبتلا به اندومتریوز توصیه می شود، مکمل های محتوی زینک و ویتامین های A، C و E که حاوی آنتی اکسیدان هستند.

کورکومین که بخش ضد التهابی زردچوبه می باشد نیز به کنترل اندومتریوز کمک می کند. این ماده با کاهش تولید استرادیول، از پیشرفت سلول های اندومتریوم پیشگیری می کند.

مقاله پیشنهادی : علت پف چشم در دوران قاعدگی

تحقیقات نشان می دهند خانم هایی که ویتامین D بیشتر و محصولات لبنی بیشتری مصرف می کنند، کمتر در معرض ابتلا به اندومتریوز هستند. علاوه بر مصرف ویتامین D مصرف کلسیم و منیزیوم و یا مکمل ها در پیشگیری از ابتلا به اندومتریوز بسیار موثر می باشد.

مصرف مکمل ها در افراد مبتلا به اندومتریوز

غذاهای مضر برای آندومتریوز

برخی از شیوه های زندگی و رژیم غذایی در افراد اندومتریوز می توانند در پیشرفت آندومتریوز تأثیر بگذارند و خطر ابتلا به آن را افزایش دهند و باعث کاهش علائم و یا شدیدتر شدن آن شوند. اگرچه لازم است تحقیقات بیشتری برای ارتباط کامل برخی از غذاها یا عادت های زندگی با ایجاد یا بدتر شدن این شرایط انجام شود، اما عوامل زیر ممکن است بر اندومتریوز تأثیر منفی بگذارند:

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب دوران شیردهی

رژیم غذایی سرشار از چربی ترانس

چربی های ترانس سطح کلسترول LDL “بد” را افزایش می دهد و کلسترول HDL “خوب” را کاهش می دهند، بنابراین خطر بیماری قلبی و مرگ را افزایش می دهند. میزان بالای چربی ترانس باعث تشدید آندومتریوز می شود. چربی ترانس عمدتا در غذاهای سرخ شده، فرآوری شده و فست فودها یافت می شود. با خواندن برچسب مواد غذایی می توانید متوجه وجود یا عدم وجود چربی ترانس در آن شوید. هر چیزی که حاوی چربی های نیمه هیدروژنه باشد حاوی چربی های ترانس است.

مقاله پیشنهادی : ورزش مناسب برای تنظیم قاعدگی

تأثیر مصرف مواد غذایی و مواد مغذی بر خطر آندومتریوز

گوشت قرمز و اندومتریوز

مصرف گوشت قرمز در رژیم غذایی افراد اندومتریوز، به ویژه گوشت قرمز فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس، با خطر بیشتری از ابتلا به بیماری های خاص مرتبط است. در حقیقت، جایگزینی گوشت قرمز با منابع دیگر پروتئین ممکن است التهاب را بهبود بخشد. مصرف زیاد گوشت قرمز با سطوح بالاتر استروژن در خون مرتبط می باشد. از آن جا که آندومتریوز یک بیماری وابسته به استروژن است، سطح بالاتری از استروژن در خون ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی گروه های خونی

گلوتن

برخی رژیم های غذایی ممکن است به کاهش علائم آندومتریوز کمک کنند. یکی از این نوع رژیم ها رژیم غذایی فاقد گلوتن است. رژیم غذایی بدون گلوتن اغلب برای افرادی که بیماری سلیاک یا حساسیت خاصی به گلوتن دارند توصیه می شود. این رژیم محدود کننده است و می تواند فیبر و مواد مغذی کمی داشته باشد. با این حال رژیم بدون گلوتن ممکن است به نفع افراد مبتلا به آندومتریوز باشد.

مقاله پیشنهادی : میان وعده های مناسب برای بدنسازی

کاهش علائم آندومتریوز با تغذیه

کافئین و الکل

معمولاً به زنان مبتلا به آندومتریوز توصیه می شود که مصرف کافئین و الکل خود را کاهش دهند.مطالعات نشان می دهد این زنان تمایل بیشتری به مصرف الکل دارند نسبت به زنانی که این بیماری را ندارند. مصرف الکل و کافئین هر دو با افزایش سطح استروژن ارتباط دارند.

غذاهای فرآوری شده

به حداقل رساندن میزان دریافت غذاهای فرآوری شده تقریباً برای هر کسی ایده خوبی است. انجام این کار همچنین می تواند به مدیریت آندومتریوز کمک کند. غذاهای فرآوری شده اغلب غنی از چربی و قند ناسالم هستند. از نظر مواد مغذی و فیبر کم و ممکن است باعث ایجاد درد و التهاب شوند. در نتیجه، محدود کردن مصرف مواد غذایی مانند شیرینی، چیپس، کراکر، آب نبات و غذاهای سرخ شده ممکن است به کاهش درد مربوط به آندومتریوز کمک کند.

بیشتر بخوانید : رژیم غذایی برای درمان کم خونی

خوراکی های مضر برای مبتلایان به اندومتریوز

عوامل موثر در تشدید اندومنریوز:

 • رژیم غذایی سرشار از چربی های ترانس. تحقیقات نشان می دهند که احتمال ابتلا به اندومتریوز در افرادی که چربی های ترانس بیشتری مصرف می کنند، بیشتر می باشد. غذاهای سرخ کرده و فرآوری شده وهمچنین فست فودها سرشار از چربی های ترانس هستند.
 • مصرف گوشت قرمز . مصرف زیاد گوشت قرمز احتمال ابتلا به اندومتریوز را افزایش می دهد.
 • گلوتن. حذف گلوتن از رژیم غذایی به کاهش درد ناشی از اندومتریوز کمک می کند.
 • مواد غذایی که بر روی تنظیم هورمون ها به خصوص هورمون استروژن تاثیر می گذارند، برای سلامت افراد مبتلا به اندومتریوز مناسب نمی باشند. بهتر است مصرف مواد غذایی که منجر به بروز التهاب در بدن، درد و تشدید این اختلال می شوند، تا حد امکان محدود شوند. برخی از این قبیل مواد غذایی عبارتند از:
 • مشروبات الکلی
 • کافئین

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

لیستی از غذاهایی که مصرف می کنید و باعث تشدید علائم اختلال می شوند را داشته باشید. برای این کار حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید.

عوامل موثر در تشدید اندومنریوز:

ورزش و سایر درمان های اندومتریوز

ورزش و تمرینات بدنی از جمله اقدامات موثر در کنترل علائم اندومتریوز می باشد. چرا که باعث کاهش سطح هورمون استروژن و افزایش هورمون هایی می شود که فرد احساس بهتری خواهد داشت. برخی دیگر اقدامات و درمان هایی که در کنترل این اختلال موثرند، عبارتند از:

 • مدیتیشن
 • یوگا
 • طب سوزنی
 • ماساژ

مقاله پیشنهادی : آموزش یوگا و مدیتیشن

رژیم غذایی آندومتریوز

نحوه تغییر در سبک زندگی باعث کاهش علائم اندومتریوز می شود. مشاوره با متخصص تغذیه ، می تواند به کنترل این اختلال کمک کند. این نکته را در نظر داشته باشید که بدن افراد با هم تفاوت دارد. پس برنامه درمانی بر اساس نیاز های بدنی افراد در نظر گرفته خواهد شد. می توانید از درمان اندومتریوز در طب سنتی نیز کمک بگیرید.

هیچ رژیم خاصی وجود ندارد که بتواند از آندومتریوز جلوگیری و یا آن را درمان کند. اما رژیم غذایی سالم و مواد غذایی که ذکر شد می تواند خطر ابتلا به آن را کاهش داده و علائم آزار دهنده آن را تعدیل کند. اگر مبتلا به آندومتریوز هستید با متخصص تغدیه و پزشک خود مشورت کنید تا با راهکارهای مختلف بتوانند بهترین درمان را برای شما انجام دهند.

بیشتر بخوانید : برنامه غذایی بدنسازی در طب سنتی

ورزش و سایر درمان های اندومتریوز

نکات درمانی برای رژیم آندومتریوز

به طور خلاصه برای درمان آندومتریوز نکات زیر باید رعایت شوند :

 • افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا 3
 • پرهیز از مصرف گوشت گاو، لبنیات، گندم و شکر
 • افزایش مصرف فیبر
 • تعدیل مقادیر استروژن
 • پرهیز از مصرف کافئین و الکل
 • پرهیز از مصرف غذا‌های تصفیه شده و افزودنی‌ ها
 • کاهش یا پرهیز از مصرف فرآورده‌ های سویا
 • نوشیدن مقدار زیاد آب معدنی یا آب تصفیه شده
 • پرهیز از خوردن پوست میوه‌ ها و سبزیجات به دلیل تجمع مواد شیمیایی سمی

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

نکات درمانی برای رژیم آندومتریوز
1. بعد از عمل اندومتریوز چی بخوریم؟

غذاهای که دارای ویتامین‌ های گروه B هستند، مانند ماهی، برنج، ماکارونی، نان‌ ها و غلات سبوس ‌دار و سبزیجات برگ سبز را در برنامه غذایی روزانه ‌تان مصرف نمایید. آنتی اکسیدان ‌هایی مانند بتا کاروتن، سلنیوم، ویتامین C و ویتامین E به همان میزانی که در کاهش گرفتگی عضلات و خون ریزی‌ در قاعدگی مفید و کارآمد هستند، در ارتقای سیستم ایمنی بدن نیز موثرند.

منبع : سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : رژیم غذایی برای ضخامت رحم و گردو و اندومتریوز و رژیم غذایی برای کیست شکلاتی و اندومتریوز و روزه

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 7

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «رژیم غذایی در افراد اندومتریوز»

دیدگاهتان را بنویسید