روش درمان قارچ پوستی در خانه

3.4
(23)

قارچ پوست یک عفونت بسیار مسری است که می تواند با تماس فرد دیگری منتقل شود. درمان قارچ پوستی بسیار مهم است زیرا ممکن است در تمام بدن گسترش یابد و منجر به عوارض دیگری شود. پس در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد روش درمان قارچ پوستی در خانه بیشتر توضیح بدهیم.

انواع مختلفی از قارچ پوستی یا عفونت های پوستی وجود دارد. قارچ پوستی یک عفونت پوستی انسانی است که توسط یک قارچ که یک میکرو ارگانیسم است و اغلب مواد مرده را مصرف می کند، به انسان منتقل می شود. در انسان، لایه بیرونی پوست از سلول های مرده تشکیل شده است که یک مانع از محیط بیرونی است این مانع میتواند سلامتی شما را حفظ کند. اما اگر آسیب ببیند، میتواند در معرض انواع عفونت ها باشد. برخی از انواع قارچها – درماتوفیت ها و مخمرها وجود دارند که می توانند به سرعت به سطح پوست نفوذ کنند.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مناسب درمان اگزما

انواع عفونت‌های قارچی پوستی

انواع قارچ پوستی

بیماری قارچ پای ورزشکاران (تینئا پدیس)

این بیماری رایج اغلب مردان نوجوانان و بالغ را مبتلا کرده و ابتلای کودکان به آن قبل از دوران بلوغ کمتر است. عوامل مرتبط با ابتلا به این بیماری شامل عرق کردن، عدم خشک کردن مناسب پا پس از حمام یا شنا، آب و هوای گرم و پوشیدن جوراب ها و کفش های تنگ می شوند.

خارش ژوک (تینیا کروریس)

در بیماری خارش ژوک معمولا ناحیه کشاله ران و ناحیه تناسلی فرد و مقعد درگیر می شوند. این بیماری نیز در مردان شیوع بیشتری داشته و اغلب در شرایط آب و هوایی گرم بروز می دهد. ابتلای زنان به این بیماری بسیار نادر است.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای درمان واریس

قارچ پوستی سر (تینیا کپیتیس)

عفونت قارچی پوست سر یک عفونت بسیار واگیر دار مخصوصا در میان کودکان است. این بیماری اغلب کودکان ۲ تا ۱۰ سال را به خود مبتلا کرده و به ندرت در بزرگسالان بروز می دهد.

بیشتر بخوانید : برای جلوگیری از ریزش مو چه غذاهایی بخوریم؟

قارچ پوستی سر (تینیا کپیتیس)

عفونت قارچی ناخن (تینئا اونگوئیوم)

عفونت قارچی ناخن، تینئا اونگوئیوم یا قارچ ناخن، می تواند هم دست و هم پا را درگیر کند و اغلب سبب ضخیم شدن و تغییر شکل ناخن می شود. انگشتان پا در مقایسه با انگشتان دست بیشتر تحت تاثیر این عفونت قرار می گیرند. بروز عفونت ناخن در نوجوانی و بزرگسالی نسبت به کودکی بیشتر است.

قارچ پوستی بدن (تینیا کورپوریس)

این عفونت پوستی توسط یک راش حلقوی شکل در هر جایی از بدن یا صورت شناخته می شود که اصولاً با خارش پوست همراه است. با اینکه این عفونت در هر سنی می تواند بروز دهد اما در کودکان بیشتر دیده می شود. همچنین، شیوع آن در اقلیم های گرم تر نیز بیشتر است.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مناسب برای درمان آلرژی

قارچ پوستی بدن (تینیا کورپوریس)

دلایل ایجاد قارچ پوست

در زیر به برخی از علت قارچ پوستی که رایج هستند پرداخته ایم :

 • قارچ پوست محیط گرم و مرطوب را دوست دارد. پس بیشتر در جوراب و کفش هایی که تمیز نیست قارچ ایجاد می شود. کفش ها پر از عرق، خاک و باکتری هستند و در نتیجه باعث عفونت می شوند.
 • عفونت های قارچی نیز می توانند توسط قارچ های میکروسکوپی که بر روی بافت های مرده پوست، مو و ناخن های پا وارد می شوند ایجاد شوند.
 • مناطق عمومی مانند اتاق کمد در ورزشگاه ها، دوش های عمومی یا استخرهای شنا، شایع ترین مکان برای رشد قارچ پوست است.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مفید برای سلامت دهان، دندان و لثه

دلایل ایجاد قارچ پوست

افراد در معرض خطر ابتلا به قارچ پوستی

شما در معرض خطر ابتلا به یک قارچ پوست هستید اگر:

 • استروئید مصرف می کنید
 • یک دوره از آنتی بیوتیک دارید
 • چاق هستید یا اضافه وزن دارید
 • سیستم ایمنی ضعیفی توسط Hiv / AIDS یا سرطان دارید
 • سابقه عفونت پوستی دارید
 • سطح بالای قند خون یا دیابت کنترل نشده دارید

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی برای درمان کم خونی و ورزش های مفید برای بیماران ام اس

درمان‌ خانگی قارچ پوستی

درمان خانگی قارچ پوستی

قارچ پوستی در قسمت های مختلف بدن پخش می شود. داشتن قارچ پوستی خطرناک نیست، اما می تواند درد آور باشد. بنابراین تا وقتی قابل کنترل است، درمانش کنید. در زیر برخی از درمان های طبیعی خانگی برای قارچ پوستی بر روی دست، ران و پاها را برای شما آورده ایم:

درمان قارچ پوستی با ماست

روش 1:

یک تکه پنبه را در ماست ساده خیس کنید و آن را روی منطقه آسیب دیده خود قرار دهید. اجازه دهید 30 دقیقه بماند. سپس آن را با آب گرم شستشو دهید و خشک کنید.
این روش را دو بار در روز بکار ببرید تا عفونت ناپدید شود.

روش 2:

برای عفونت واژن، یک تامپون را در ماست خیس کنید، آن را در ناحیه واژن خود برای 2 ساعت یا بیشتر بگذارید تا بماند.
این روش را دو بار در روز انجام دهید.

بیشتر بخوانید : بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست

درمان قارچ پوستی با ماست

روش 3:

2-3 فنجان ماست در روز بخورید تا زمانی که عفونت شما از بین برود.

درمان قارچ پوستی با سرکه سیب :

روش 1:

1 قسمت سرکه سیب را با 4 قسمت از آب رقیق کنید. مخلوط را روی پوست آسیب دیده خود قرار دهید و 30 دقیقه صبر کنید و سپس آن را بشویید و سپس خشک کنید.

روش 2:

سرکه سیب 500 میلی لیتر (حدود 2 فنجان) را به وان حمام گرم خود اضافه کنید. تا از عفونت های پوستی جلوگیری شود و روند بهبود را افزایش دهد. خود را در محلول خیس کنید تا مناطق آسیب دیده در آب قرار گیرند. بعد از 15 دقیقه از حمام خارج شوید و بدن خود را با آب بشورید و خشک کنید.

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مفید برای آسم و تنگی نفس

درمان قارچ پوستی با سرکه سیب

روش 3:

سرکه سیب و آب را به نسبت 1:4 رقیق کنید. یک تامپون واژینال را بکشید و آن را در محلول 2-3 دقیقه خیس کنید. آن را به واژن خود وارد کنید و پس از 15 دقیقه آن را بکشید. محل واژن خود را با محلول سرکه سیب تمیز کنید.

درمان قارچ های پوستی با سیر

روش 1:

2 حبه سیر را خرد کنید و به چند قطره روغن زیتون برای تهیه خمیر خوب، اضافه کنید تا رطوبت خوبی ایجاد کنید و روی سطح آلوده خود قرار دهید و 30 دقیقه صبر کنید.
مناطق تحت تاثیر خود را با آب شسته و به آرامی پوست خود را خشک کنید. این درمان را دو بار در روز بکار ببرید تا عفونت را درمان کنید.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی مفید برای تقویت چشم

روش 2:

یک حبه سیر را بر روی گاز پانسمان قرار دهید و آن را در واژن خود قرار دهید (برای عفونت واژن). بگذارید به مدت بیش از 30 دقیقه بماند. از این روش یک بار در روز برای چند روز استفاده کنید.

درمان قارچ های پوستی با سیر

روش 3:

چند حبه سیر را به رژیم روزانه خود برای افزایش روند بهبودی عفونت قارچی اضافه کنید. یا می توانید از مکمل های سیر با مشاوره دکتر استفاده کنید.

روغن درخت چای برای درمان قارچ پوستی

روش 1:

روغن درخت چای خالص را با روغن زیتون یا روغن بادام شیرین با نسبت 1:1 مخلوط کنید و مخلوط را روی مناطق آلوده خود اعمال کنید. پس از 20 دقیقه آن را با آب گرم شستشو دهید. این روال را چند بار در روز تکرار کنید تا نتایج خوبی داشته باشید.

روش 2:

مخلوطی از روغن های چای و ژل آلوئه ورا را با نسبت 3:1 آماده کنید. دوبار در روز این مخلوط را روی منطقه آلوده بمالید.

مقاله پیشنهادی :دستگاه تخلیه جوش صورت

روغن درخت چای برای درمان قارچ پوستی

روش 3:

برای افرادی که دارای عفونت واژن هستند، چندین قطره روغن درخت چای بر روی یک تامپون قرار داده و آن را به مدت 2-4 ساعت در واژن خود نگه دارند. این روش را دو بار در روز برای چند هفته تکرار کنید.

 • زنان باردار باید از استفاده از درمان خانگی برای قارچ پوستی حاوی روغن چای خودداری کنند.
 • گزارش شده است که روغن چای باعث ایجاد برخی از واکنش های آلرژیک می شود که می تواند شدید باشد. پس حتما آن را همراه با روغن های حامل مانند روغن نارگیل یا جوجوبا مخلوط کنید.
 • ممکن است باعث خارش، قرمزی و یا تاول زده شود. همچنین ممکن است مشکلات پوستی مانند اگزما و سوختگی را تشدید کند.
 • وجود مقدار زیادی از روغن درخت چای بر روی پوست می تواند منجر به عوارض جانبی شدید شود.
 • حتی در مقادیر کم، مصرف روغن درخت چای می تواند منجر به واکنش شدید مانند تهوع، بثورات شدید، کم کاری یا سردرد شود.

درمان قارچ پوستی با روغن نارگیل

روش 1:

روغن نارگیل را در منطقه آلوده خود بمالید، به طوری که به طور طبیعی خشک شود. این روال را 2-3 بار در روز تکرار کنید تا عفونت شما ناپدید شود.

درمان قارچ پوستی با روغن نارگیل

روش 2:

مخلوط روغن نارگیل و دارچین با نسبت 1:1 را تهیه کنید. آن را در منطقه آلوده خود بزنید و دو بار در روز برای نتایج بهتر تکرار کنید.

روش 3:

یک تامپون را در روغن نارگیل خیس کنید و آن را در واژن قرار دهید. 2 ساعت بماند و منطقه را با آب بشویید. این کار را یک بار در روز برای 4 تا 5 روز تکرار کنید تا نتایج خوبی داشته باشید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب تنبلی تخمدان

درمان قارچ پوستی با چای

روش 1:

چند کیسه چای را در آب گرم به مدت 10 دقیقه خیس کنید. آنها را به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید. کیسه های چای سرد را روی مناطق آلوده بگذارید. این درمان را سه بار در روز تکرار کنید تا مشکلتان ناپدید شود.

درمان قارچ پوستی با چای

روش 2:

برای افرادی که دارای قارچ پوستی پا هستند، 5 چای کیسه ای سیاه را به 4 فنجان آب جوش برای 5 دقیقه اضافه کنید. اجازه دهید آب به مدت 30 دقیقه خنک شود. سپس پاها را داخل آن قرار دهید. این روش را دو بار در روز برای حدود 5 هفته تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : انتخاب لباس ورزشی مناسب

بابونه برای درمان قارچ پوستی:

روش 1 :

اگر باردار نیستید چند قاشق از گل بابونه را در 3-4 لیوان آب بجوشانید. آن را صاف کنید و چند بار در روز برای کمک به کاهش عفونت مخمر روده بنوشید.

روش 2 :

برای عفونت واژن، شما همچنین می توانید این چای را به عنوان دوش برای عفونت واژن استفاده کنید یا به راحتی بابونه خشک را در وان حمام بگذارید و خودتان را در محلول قرار دهید تا به طور طبیعی قارچ پوست را از بین ببرد.

مطلب پیشنهادی : ویتامین های مورد نیاز رشد مو

بابونه برای درمان قارچ پوستی

درمان قارچ پوستی با روغن آویشن:

روش 1:

روغن آویشن را با روغن زیتون با نسبت 1:1 مخلوط کنید. مخلوط را روی منطقه آسیب دیده خود قرار دهید و چند ساعت صبر کنید و سپس بشورید.


روش 2:

3 قطره روغن آویشن را به 1 لیوان آب اضافه کنید. این محلول را دو بار در روز بنوشید.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کفش ورزشی

درمان قارچ پوستی با روغن آویشن

روش 3:

1-2 کپسول از این روغن را دو بار در روز و پس از صرف غذا مصرف کنید.

 • به دلیل اینکه روغن آویشن با باز شدن قاعدگی همراه است. زنان باردار نباید از این روغن به هیچ وجه استفاده کنند.
 • چون روغن آویشن قوی است، برای استفاده از این روغن روی پوست، به خصوص در نزدیکی ناحیه تناسلی، از پزشک خود بپرسید.
 • افرادی که با کمبود آهن مواجه هستند، هنگام استفاده از روغن آویشن باید مراقب باشند زیرا ممکن است به طور موقت توانایی جذب آهن را کاهش دهد.
 • بعضی از افراد واکنش آلرژیک کمی به روغن آویشن می دهند.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

برگ زیتون برای درمان قارچ پوستی:

روش 1:

چند برگ زیتون را له کنید و به خمیر تبدیل کنید. خمیر را روی پوست خود بگذارید و 30 دقیقه منتظر بمانید و بعد بشویید. این درمان را 1-2 بار در روز انجام دهید تا عفونت ناپدید شود.

برگ زیتون برای درمان قارچ پوستی

روش 2:

1-2 قاشق چایخوری برگهای زیتون خشک شده یا خرد شده را در یک فنجان آب جوش برای مدت 15 دقیقه قرار دهید. این چای را صاف کنید و 2-3 فنجان هر روز برای بهبود روند بهبودی خود بنوشید.

 • برگ زیتون به اندازه کافی برای درمان سریع قارچ پوستی قدرتمند است. یعنی ابتدا باید دوز کمتری مصرف کنید. همچنین، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • زنان حامله یا زنانی که مصرف دارو برای فشار خون بالا و یا دیابت دارند، نباید برگ زیتون مصرف کنند. اگر تردید دارید، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی : ورزش چگونه باعث کاهش فشار خون میشود

درمان قارچ پوستی با زردچوبه :

1 روش :

عصاره آب ریشه زردچوبه را برای زدن به سطح پوست آلوده خود بگیرید. 2.3 ساعت صبر کنید تا بشورید. این درمان را دوبار در روز برای نتایج بهتر انجام دهید.

درمان قارچ پوستی با زردچوبه

2 روش :

1 فنجان شیر جوشیده را به1 قاشق چای خوری زردچوبه اضافه کنید و همینطور مقدار کمی عسل و تا زمانی که گرم است بنوشید. این کار را هر روز برای بهبود سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت های بیشتر انجام دهید.

روغن اسطوخودوس برای درمان قارچ پوستی:

دو بار در روز چند قطره روغن اسطوخدوس را در منطقه آسیب دیده پوستتان بزنید. 20 دقیقه صبر کنید و بعد بشورید. البته هنگام استفاده از روغن اسطخودوس، مراقب باشید. زیرا این روغن فقط عطردار نیست بلکه دارای خواص دارویی نیز است.

بیشتر بخوانید : ماساژ لاغری پهلو و شکم و فواید ماساژ شکم و تکنیک های آن

روغن اسطوخودوس برای درمان قارچ پوستی

درمان قارچ پوستی با نمک اپسوم:

وان حمام خود را با آب گرم پر کنید. به یاد داشته باشید که آب گرم یا داغ، سموم را به سطح پوست نزدیک می کند و در نتیجه عفونت های بیرونی را درمان می کند. آب داغ ، بهتر است. 1 لیوان نمک را به آب اضافه کنید و آنرا خوب هم بزنید تا نمک حل شود. 20 دقیقه یا بیشتر مناطق آسیب دیده خود را در این محلول خیس کنید.
سپس آبکشی کنید و خشک کنید. لوسیون بدن یا روغن را به پوستتان بزنید، زیرا ممکن است بسیار خشک باشد.

بیشتر بخوانید : تاثیر سونای خشک یا بخار برای لاغری

درمان قارچ پوستی با نمک اپسوم

درمان قارچ پوستی با برگ انجیر :

آب گرفته شده از انجیر را روی پوست آلوده خود بزنید تا عفونت های پوستی شما تسکین پیدا کنند. این کار را باید 2 بار در روز برای 1 هفته یا بیشتر استفاده کنید تا نتایج مورد نظر شما را دریافت شود.

آلوئه ورا برای درمان قارچ پوستی:

شما می توانید ژل آلوئه ورا تازه را با روغن کنجد با نسبت 1:1 مخلوط کنید و آن را روی پوست آلوده خود قرار دهید. به این ترتیب، خارش پوست و خارش در ارتباط با عفونت های پوستی کاهش می یابد. همچنین می توانید آب آلوئه ورا را به طور منظم برای بهبود روند بهبودی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید : رژیم خام گیاه خواری برای پاکسازی بدن

آلوئه ورا برای درمان قارچ پوستی

درمان قارچ پوستی با زنجبیل :

چای زنجبیل را با کمی عسل مخلوط کنید تا یک راه حل مناسب برای قارچ پوست تهیه شود. این محلول را 3-4 بار در روز برای 1 هفته مصرف کنید تا نتایج مورد نظر خود را دریافت کنید.

 • مصرف زنجبیل تا زمانی که در مقادیر معقولی استفاده شود، نباید عوارض جانبی داشته باشد. با این حال، برخی از عوارض جانبی احتمالی زنجبیل ممکن است شامل سوزش سر دل، التهاب، بثورات، نفخ یا تهوع باشد.
 • افراد مبتلا به سنگ های صفراوی، بیماری روده التهابی، انسداد روده و زخم ها نباید بیش از حد از زنجبیل استفاده کنند تا از بروز عوارض جانبی جلوگیری شود.
درمان قارچ پوستی با زنجبیل

درمان قارچ پوستی با پودر شیرین بیان :

4 قاشق چای خوری پودر شیرین بیان را با 2 قاشق چای خوری آب گرم مخلوط کنید تا خمیر خوبی تهیه شود. خمیر را روی ناحیه آلوده خود بزنید تا سفتی و خارش پوستی را کاهش دهد.

کلید واژه های مرتبط : عکس قارچ پوستی در ناحیه تناسلی و تصاویر انواع قارچ پوستی

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.4 / 5. تعداد نظرات 23

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

1 دیدگاه دربارهٔ «روش درمان قارچ پوستی در خانه»

 1. سیر بیشتر از دو سه دقیقه با پوست تماس داشته باشه باعث ایجاد تاول میشه ، استفاده کردن اون در جاهایی که حالت مخاطی و حساس هستند مسلما عوارض شدید تری به جا میگذاره. لطفا با تامل بیشتری این مطالب رو قرار بدید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید