راه های درمان حالت تهوع در بارداری

2.8
(5)

بارداری یکی از پراسترس‌ ترین و در عین‌ حال شیرین‌ ترین تجربه‌ هایی است که یک زن می‌ تواند داشته باشد. تغییرات جسمی و عاطفی مادر، نگرانی از سلامت جنین، دردهای گاه‌ و بی‌ گاه و … بارداری را به حساس‌ ترین دوره‌ ی زندگی یک زن تبدیل می‌ کند. اما بارداری علاوه بر تمام فراز و نشیب‌ هایش، یک مشکل دیگر هم دارد: حالت تهوع و استفراغ بارداری. اکثر خانم‌ ها از اوایل هفته‌ ی ششم بارداری، کم‌ و بیش دچار حالت تهوع می‌ شوند. اما این وضعیت در برخی از خانم‌ ها آن‌ قدر شدید است که به‌ معنای‌ واقعی آنها را از کار و زندگی می‌ اندازد. در این مطلب از ورزش بلاگ می‌ خواهیم شما را با راه های درمان حالت تهوع در بارداری آشنا کنیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش یوگا در بارداری

حالت تهوع بارداری و جنسیت جنین

حالت تهوع بارداری و جنسیت جنین

بسیاری از مادران باردار که تجربه ی تهوع بارداری یا اختلال خواب به دلیل حالت تهوع را داشته‌ اند و برخی پزشکان راهکارهایی غیردارویی برای رفع حالت تهوع بدون استفاده از دارو را برای کاهش عارضهٔ تهوع در بارداری پیشنهاد می‌ دهند. تهوع بارداری ممکن است از هفته‌ ی ششم بارداری آغاز شود و معمولا در حوالی هفته‌‌ های هشتم و نهم به اوج خود می‌ رسد. نکات زیر را بررسی کنید و اصلا نگران نباشید، چون تهوع بارداری در بسیاری از زنان پس از ۱۲ تا ۱۴ هفتگی، به‌ تدریج کاهش می‌ یابد یا به‌ طور کامل برطرف می‌ شود.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب قبل از بارداری

برای درمان تهوع بارداری چی بخورم؟

در زیر برخی از راه های درمان حالت تهوع در بارداری را به شما معرفی کرده ایم :

در چند نوبت و با حجم کمتر غذا بخورید

نگذارید ضعف کنید و شکمتان خالی بماند، اما پرخوری هم نکنید. بد نیست اگر تعداد وعده‌ های غذایی خود را برای جلوگیری از گرسنگی افزایش دهید. برخی مطالعات نشان داده است مواد غذایی حاوی پروتئین به کاهش تهوع کمک می‌ کند. همچنین بعضی از مادران می‌ گویند که کربوهیدرات در کاهش تهوع مؤثر است.

مقاله پیشنهادی : راههای پسر شدن جنین بعد از بارداری

لباس های گشاد و راحت بپوشید

پوشیدن لباس چسبان یا تنگ می‌ تواند علائم حالت تهوع را بدتر کند. زنانی که در دوران بارداری حالت تهوع را تجربه می‌ کنند هنگام پوشیدن لباس‌ های گشاد علائم تهوع کمتری دارند.

راه های جلوگیری و درمان حالت تهوع در بارداری

بلافاصله بعد از خوردن مواد غذایی دراز نکشید

دراز کشیدن به خصوص به پهلوی چپ، هضم غذا یا چیزی را که خورده‌ اید کند می‌ کند. بهتر است پس از خوردن هر وعده ی غذایی بنشینید یا راه بروید تا از هضم کامل غذایتان مطمئن شوید و از میزان تهوع بکاهید.

بیشتر بخوانید : تغذیه ماه اول بارداری برای دختر یا پسر دار شدن

کنار تخت میان‌ وعده داشته باشید

می‌ توانید خوراکی‌ هایی مانند نان سوخاری و بیسکویت یا هر میان‌ وعده‌ ای را که دوست‌ دارید در کنار تخت بگذارید و پس از آنکه بیدار شدید، در صورت تهوع از آنها بخورید. و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از خوردن کمی در تخت به حالت نشسته استراحت کنید و سپس از جایتان بلند شوید. این کار حتی به رفع ضعف شبانه‌ هم کمک می‌ کند. بهتر است بیسکویتی را انتخاب کنید که سالم‌ تر‌ و سبک باشد. بسیاری از مادران بیسکویت‌ های شور را برای رفع تهوع بارداری پیشنهاد می‌ دهند.

هوای تازه تنفس کنید

نفس کشیدن در هوای تازه، یکی دیگر از راه های درمان حالت تهوع در بارداری است که حالت تهوع شما را کاهش خواهد داد. در و پنجره‌ ها را باز بگذارید و اجازه بدهید هوای تازه وارد شود. پیاده‌ روی در فضای باز و هوای تازه نیز می‌ تواند در تسکین تهوع بارداری شما مؤثر باشد.

مقاله پیشنهادی : ورزش‌های ماه آخر بارداری برای زایمان طبیعی

دلایل و روش های درمان حالت تهوع در بارداری

صبح‌ ها آرام از تخت بلند شوید

بهتر است صبح‌ ها پس از بیدار شدن لبۀ تخت بنشینید و سپس به آرامی بلند شوید. بلند شدن ناگهانی ممکن است موجب تهوع بیشتر شما شود. اگر این کار شما را کلافه می‌ کند، وقتی چشم‌ هایتان را باز می‌ کنید به یک موسیقی دلخواهتان گوش کنید یا چند ورق کتاب بخوانید تا زمان برایتان زودتر بگذرد.

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

گرسنه نمانید

تهوع بارداری، تنها تهوعی است که با حضور غذا در معده بهبود می یابد و تغذیه به عنوان بخشی از درمان در نظر گرفته می شود. پس به مدت طولانی گرسنه نمانید و معده را خالی نگه ندارید، در عین حال معده را پر و سنگین هم نکنید و غذا را به آرامی میل کنید. گرسنه ماندن حالت تهوع را بدتر می کند.

مراقب ویتامین‌ های دوران بارداری باشید

اگر بعد از مصرف ویتامین‌ های دوران بارداری احساس سرگیجه یا تهوع می‌ کنید، ویتامین‌ ها را با یک میان‌ وعده یا درست قبل از خواب مصرف کنید. اگر این راهکار هم مفید نبود، از پزشک خود در مورد راهکارهای دیگر دریافت آهن و ویتامین‌ های مورد نیاز در دوران بارداری سؤال کنید.

مقاله پیشنهادی : فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی

حالت تهوع و استفراغ در بارداری

از بوها و غذاهای آزاردهنده دوری کنید

طبیعی است که در دوران بارداری به یک غذا، یک رایحه ی خاص و هر چیز کوچک دیگری حساس شوید. بهتر است برای جلوگیری از تهوع تا حد ممکن از آنها دوری کنید. همچنین باید بدانید که غذاهای گرم بوی بیشتری دارند و این موضوع می‌ تواند موجب افزایش تهوع در شما شود. بهتر است از غذاهای سرد و هم‌ دما با اتاق استفاده کنید. از غذاهای چرب، تند و اسیدی نیز کمتر مصرف کنید. زیرا دیرتر هضم می‌ شود.

خودداری از خوردن غذاهای پر ادویه

یکی دیگر از راه های درمان حالت تهوع در بارداری پرهیز از خوردن غذاهای پر ادویه، سرخ شده، نفاخ، حجیم و دیر هضم است. از آنجایی که غذاها و مایعات سرد بیش از نوع گرم آن ها قابل تحمل می باشند، از غذاهای سرد با دمای یخچال استفاده کنید. نیز از غذاهایی که بوی محرک دارند پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری

درمان های خانگی برای تهوع حاملگی

تندتند چیزی را نخورید و ننوشید

سعی کنید آرام لقمه ی غذایتان را بجوید. همچنین مایعات را یکدفعه ننوشید و جرعه‌ جرعه از لیوانتان بنوشید. پر شدن ناگهانی معده می‌ تواند باعث ایجاد تهوع شود.

مواد غذایی حاوی کربوهیدات بخورید

خوراکی های حاوی کربوهیدرات پیچیده مثل نان برشته، بیسکوئیت نمکی کراکر، نان خشک یا نان سوخاری میل کنید.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مردان برای پسردار شدن

حواس خودتان را پرت کنید

نادیده گرفتن حالت تهوع، کار آسانی نیست. اما پیدا کردن چیزی برای پرت کردن حواس‌ تان و توجه نکردن به تهوع ممکن است به شما کمک کند که آن را برای مدتی فراموش کنید. یک کتاب بخوانید. یک جدول سودوکو حل کنید یا به یک پیاده‌ روی کوتاه بروید. برخی از خانم‌ های باردار ادعا می‌ کنند که ورزش، تهوع‌ شان را کاهش می‌ دهد. اما قبل از ورزش کردن حتما با پزشک‌ در این‌ باره صحبت کنید. درضمن به بدن‌‌ تان گوش کنید. اگر احساس خستگی کردید یا حالت تهوع‌ تان بیشتر شد، وقت آن است که دست از ورزش بکشید.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای افزایش تمرکز

بهترین روش های درمان حالت تهوع بارداری

غذاهای سازگار با معده‌ تان را پیدا کنید

حتی اگر غذا خوردن آخرین کاری باشد که می‌ خواهید انجام بدهید، به‌ هرحال لازم است که غذا بخورید. اما مسئله‌ ی مهم این است که بفهمید چه چیزهایی با معده‌ تان سازگاری دارند. بسیاری از زنان متوجه می‌ شوند که خوردن برخی غذاها برای آنها آسان‌ تر است. تنقلات ملایم و غنی از کربوهیدرات مانند کراکرها، غلات خشک، چوب شور و خوردنی‌ های خنکی مانند هندوانه و بستنی یخی به بسیاری از زنان باردار کمک می‌ کند که با تهوع بارداری مقابله کنند. غذاهای تند و چرب ممکن است معده را به هم بریزند. اما اگر احساس می‌ کنید که با معده‌ تان سازگار هستند، می‌ توانید از آنها استفاده کنید.

زنجبیل مدت‌ هاست که به‌ عنوان یک تسکین‌ دهنده‌ ی معده شناخته می‌ شود. مطالعات نشان داده‌ اند که درمان حالت تهوع بارداری با زنجبیل می‌ تواند به فرونشاندن حالت تهوع کمک کند. برای این منظور، یک تکه‌ ی نازک زنجبیل را به آب داغ یا چای‌ خود اضافه یا از نوشیدنی زنجبیل استفاده کنید. می توانید یک مشت آب‌ نبات زنجبیلی، نان شیرینی زنجبیلی یا بیسکویت زنجبیلی بخورید. یا روش مورد علاقه‌ ی خودتان را برای مصرف زنجبیل پیدا کنید.

مقاله پیشنهادی : راه های درمان زخم معده

تاثير كپسول زنجبيل بر تهوع و استفراغ دوران بارداري

مچ بند ضد تهوع

استفاده از مچ بندهای ضد تهوع نیز می‌ تواند برای رفع این حالت مفید باشد. مچ بند های طبی سوزنی P6 نیاز به نسخه ندارند. همچنین درمان قابل قبول برای تهوع و استفراغ بارداری می باشند.

مصرف مایعات را بیشتر کنید

نوشیدن آب آن هم ۸ لیوان در روز در هنگامی که حالت تهوع دارید و معده‌ تان هیچ چیزی را قبول نمی‌ کند، می‌ تواند کار بسیار دشواری باشد. علی‌ رغم این وضعیت، دریافت مایعات مورد نیاز بدن‌ بسیار مهم است. چون هرچه بدن‌ کم‌ آب‌ تر شود، شما بیشتر حالت تهوع پیدا خواهید کرد. برای هیدراته ماندن، از روش‌ های مختلفی به‌ منظور فریب دادن بدن‌ برای پذیرش مایعات استفاده کنید.

ممکن است نوشیدنی‌ های سرد و گازدار کمی تهوع شما را کم کند. اما نوشیدنی‌ های شیرین باعث افزایش آن شود. نوشیدن بدون وقفه ممکن است باعث احساس سیری در شما شود و دیگر نتوانید غذا بخورید. سعی کنید نوشیدنی‌ ها را جرعه‌ جرعه یا با نی مصرف کنید. مصرف پتاسیم، گلوکز و نمک برای جبران الکترولیت‌ های از دست‌ رفته در استفراغ‌ های زیاد نیز کمک می‌ کند. همچنین بد نیست کمی شربت آب‌ لیمو را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید : میزان مصرف آب در روز بر اساس وزن

درمان خانگی تهوع بارداری در طب سنتی

به یک مکان راحت بروید

بوی شدید عطر، گرمای زیاد، اتاق‌ های بدون گردش هوا، نور‌های چشمک‌ زن یا فضای داخل اتومبیل ممکن است موجب تحریک تهوع شما شود. در این صورت بهتر است از محیط خارج شوید و به یک محیط راحت با تهویۀ مناسب بروید و هوای تازه تنفس کنید.

به اندازۀ کافی استراحت کنید

دراز بکشید، چشم‌ هایتان را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و قدری استراحت کنید. خواب، یک روش عالی برای رهایی از تهوع بارداری است و بدن‌ تان نیز به آن نیاز دارد. اگر در حال حاضر یک یا دو بچه‌ ی دیگر دارید، حتی برای چند ساعت در روز هم که شده، از پرستار بچه کمک بگیرید تا بتوانید قدری بیشتر استراحت کنید. اگر در به خواب رفتن در روز مشکل دارید، با استفاده از چشم‌ بند های خواب یا یک جفت عینک آفتابی تیره، جلوی نور روشن روز را بگیرید.

خستگی زیاد می‌ تواند موجب افزایش تهوع شود. بهتر است به قدر کافی به خودتان استراحت دهید. در روز مقداری بخوابید یا فیلم تماشا کنید. ملاقات با دوستان و نزدیکانتان هم یک پیشنهاد خوب برای آرامش بیشتر و کاهش استرس است.

مقاله پیشنهادی : حرکات یوگا برای خواب راحت

راه های مناسب برای کم شدن حالت تهوع در بارداری

درمان خانگی برای کاهش تهوع در بارداری

نوشیدن چای نعناع یا مکیدن آب‌ نبات نعنایی مخصوصاً بعد از صرف غذا ممکن است به کاهش تهوع و درمان حالت تهوع بارداری در خانه شما کمک کند. بعضی افراد معتقدند بوییدن برخی از عصاره‌ ها و قرص ضد تهوع بارداری گیاهی مانند لیمو و نعناع به کاهش تهوع کمک می‌ کند. می‌ توانید دستمالی همراه خود داشته باشید که آغشته به عصارۀ لیمو یا نعناع است تا هنگام تهوع آن را بو کنید.

بیشتر بخوانید : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

اگر علی‌ رغم رعایت موارد بالا همچنان به‌ سختی می‌ توانید چیزی بخورید یا بنوشید. وقت آن است که به یک پزشک برای درمان حالت تهوع بارداری مراجعه کنید، تا او مشخص کند که آیا برای درمان حالت تهوع بارداری به مصرف دارو نیاز دارید یا نه. هنگامی که تأیید پزشک‌ تان را برای مصرف دارو گرفتید، نگران آن نباشید که دارو به کودک‌ تان آسیب برساند. تسکین تهوع شما توسط این داروها هم برای خودتان مفید خواهد بود و هم برای کودک‌.

کلیدواژه های مرتبط : حالت تهوع در بارداری دوم و فواید حالت تهوع در بارداری و حالت تهوع بارداری در شب و جنسیت جنین

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.8 / 5. تعداد نظرات 5

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید