راه های درمان افسردگی پس از زایمان

3.5
(2)

گاهی اوقات مادرانی که تازه فرزندی به دنیا آورده اند ممکن است کمی احساس ناراحتی، نگرانی یا خستگی داشته باشند. حدود 80 درصد مادران یک یا دو هفته پس از زایمان این احساسات را دارند. این احساس کاملا طبیعی است و معمولا در عرض چند هفته کم می شود. ولی برخی از آن‌ ها غیرطبیعی هستند و ممکن است برای ماه‌ ها باقی بمانند که به این حالت اخیر، افسردگی پس از زایمان گفته می‌ شود. آشنایی با علائم و روش درمان افسردگی پس از زایمان باعث می‌ شود که نگرانی از این اختلال کاهش یابد و شخص سریع‌ تر به روال زندگی عادی بازگردد. بنابراین شاید سوال شما باشد که افسردگی بعد زایمان گرفتم چیکار کنم ؟ در این مقاله از ورزش بلاگ درمورد راه های درمان افسردگی پس از زایمان بیشتر توضیح می دهیم.

احساسات ناراحتی و بازه‌ های زمانی احساس اندوه که بعد از تولد کودک پیش می‌ آید با عنوان “بیبی بلوز ” (گرفتگی خلق پس از زایمان) شناخته می‌ شود. این حالت پس از زایمان یک اختلال روانشناسی شایع است. این نوع از ناراحتی اغلب به تغییرات هورمونی عمده که بعد از تولد رخ می‌ دهد مرتبط است. تقریبا از هر هفت زن یک نفر چیزی شدیدتر از یک اختلال ساده بیبی بلوز را تجربه می‌ کند.

در مورد اثرات یوگا بر افسردگی در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : تاثیر یوگا بر افسردگی

دلیل افسردگی بعد از زایمان مادران

زنانی که زایمان کرده و به مدت چندین هفته با ناراحتی، اضطراب یا نگرانی درگیر هستند ممکن است به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده باشند. در حالیکه بیبی بلوز اغلب به سرعت خاتمه می‌ یابد ولی افسردگی پس از زایمان ممکن است به مدت طولانی باقی مانده و به شدت بر توانایی فرد برای برگشت به زندگی معمول روزانه تاثیر بگذارد

علائم و نشانه‌ های افسردگی پس از زایمان

طبق آمارها، بیشتر تازه مادران تعدادی از علائم افسردگی بعد از زایمان را تجربه می‌ کنند. شناخت این علائم برای انتخاب روش درمان افسردگی پس از زایمان بسیار مهم است. تعدادی از علائم این بیماری عبارتند از:

 • احساس ناراحتی و افسردگی در اکثر روزها به مدت چندین هفته
 • احساس بیگانگی و کناره‌ گیری از خانواده و دوستان
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌ های روزانه از جمله تمایل جنسی
 • تغییر در عادت‌ های خوردن و خوابیدن
 • احساس خستگی در اغلب ساعات روز
 • احساس ناراحتی یا تحریک‌ پذیری
 • داشتن احساسات اضطراب، نگرانی، ترس یا افکار رقابتی

این علائم ممکن است هم زمان با هم و یا به تدریج بروز کنند. شدت و ضعف بروز علائم، بستگی به میزان افسردگی و برخورد اطرافیان به ویژه همسر دارد.

ورزش های مناسب برای دوران بارداری را در مقاله روبرو آورده ایم : ورزش‌ های ماه آخر بارداری

تست افسردگی پس از زایمان

اختلال افسردگی پس از زایمان، در موارد حادتر شامل علائم توهم، مشاهده و شنیدن چیزهایی که وجود ندارند، و گاهی اوقات افکار آسیب‌ رساندن به خود و دیگران است. برخی مادران افکار آزاردهنده ای درباره آسیب زدن به کودکان خود دارند.

تشخیص علائم افسردگی پس از زایمان

پزشک‌ معمولا با شما درباره احساسات، افکار و سلامت روان صحبت می‌ کنند تا بین مورد کوتاه مدت بیبی بلوز پس از زایمان و وضعیت شدیدتر آن یعنی افسردگی پس از زایمان، تمایز قائل شود. علائم بیماری خود را با پزشک در میان بگذارید تا بتواند درمان مناسبی را برای شما درنظر بگیرد.

به عنوان بخشی از روال معاینات خود، پزشک شما ممکن است کارهای زیر را انجام دهد:

 • غربالگری افسردگی را انجام دهد که شامل پرسش‌نامه‌ ای است که شما باید آن را پر کنید.
 • برای تشخیص اینکه مبتلا به کم‌ کاری تیروئید هستید یا نه، ابتدا آزمایش خون دهید. زیرا، کم‌ کاری تیروئید بر علائم و نشانه‌ ها تاثیر دارد.

داروهای گیاهی برای باردار شدن را در مقاله روبرو بخوانید : بهترین داروی گیاهی برای زود باردار شدن

راه های درمان افسردگی پس از زایمان

عوامل بروز افسردگی پس از زایمان

برخی عوامل ممکن است منجر به بروز افسردگی پس از زایمان شوند. زنان مبتلا به افسردگی و سایر وضعیت‌ های سلامت روان با ریسک بیشتری از PPD مواجه هستند. همچنین عوامل زیر موجب افزایش احتمال ابتلا به افسردگی بعد زایمان می‌ شوند:

 • تغییرات هورمونی پس از تولد کودک
 • عوامل استرس‌ زا، از جمله فشارهای مالی، تغییرات شغلی، بیماری یا مرگ عزیزان
 • تغییرات در روابط اجتماعی یا نبود حامی و پشتیبان
 • پرورش کودک با نیازهای خاص یا نوزادی که به مراقبت های خاص نیاز دارد.
 • داشتن سوابق خانوادگی از مسائل بهداشت روانی

در حالیکه برخی از زنان بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند، ولی این اختلال می‌ تواند هرکسی از جمله زنانی که زایمان طبیعی داشته و کودک را سالم به دنیا می‌ آورند نیز تاثیر بگذارد.

درباره ی غذاهای مناسب در دوران بارداری در مقاله روبرو بیشتر بخوانید : فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی

روش درمان افسردگی پس از زایمان

روش درمان افسردگی پس از زایمان

زمان کافی برای درمان افسردگی پس از زایمان با توجه به شدت افسردگی و نیازهای شما متفاوت خواهد بود. اگر کم‌ کاری غده تیروئید دارید یا به بیماری حاد دیگری مبتلا هستید، پزشک ممکن است ابتدا این بیماری‌ ها را درمان کند.

اگر علائم افسردگی پس از زایمان دارید، با پزشک خود یا متخصص بهداشت روان صحبت کنید و تست افسردگی پس از زایمان را انجام دهید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که بطور منظم به مشاور مراجعه کرده و یا داروهای ضدافسردگی مصرف کنید. اغلب هر دو درمان توصیه می‌ شوند. اگرچه اختلال افسردگی پس از زایمان، در برخی موارد به صورت خود به خودی و با گذشت زمان رفع می‌ شود. ولی علائم با کمک دارو و مشاوره خیلی سریع از بین می‌ روند.

در مقاله روبرو روش های تعیین جنسیت جنین را مطالعه کنید : راههای پسر شدن جنین بعد از بارداری

راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی پس از زایمان اغلب با روان‌ درمانی که همچنین گفتار درمانی یا مشاوره بهداشت روان نیز نامیده می‌ شود و یا دارو درمانی و یا هر دو راهکار، انجام می‌ شود.

 • روان‌ درمانی: صحبت با روان‌ پزشک، روان‌ شناس یا سایر متخصصان بهداشت روان درباره نگرانی‌ ها اغلب روشی مناسب برای درمان افسردگی پس از زایمان است. به کمک این روش درمانی، برای مقابله با احساسات می‌ توانید راه‌ های بهتری پیدا کنید. مشکلات خود را حل‌ و فصل کرده، اهداف واقع‌ بینانه‌ ای برای خود تعیین کرده و به روشی مثبت به شرایط پاسخ دهید.
 • داروهای ضدافسردگی: اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌ کنید، هر دارویی که مصرف کنید وارد شیر می‌ شود. با این وجود می‌ توانید طی دوران شیردهی، بیشتر از داروهای ضدافسردگی با خطر عوارض جانبی کمتر برای کودک استفاده کنید. البته برخی از افراد هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارند که شامل خستگی ، کاهش میل جنسی و سرگیجه می باشد. برای سنجش خطرات و مزایای داروهای ضدافسردگی با پزشک خود مشورت کنید. می توانید برای درمان گیاهی افسردگی بعد از زایمان نیز به یک پزشک طب سنتی معتبر مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی : درمان وسواس فکری با تغذیه

افسردگی بعد از زایمان و افسردگی بارداری

راه های جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان

 • تغییرات سبک زندگی نیز برای درمان افسردگی پس از زایمان مفید است. روش های زیر ممکن است برای مدیریت استرس و در نهایت درمان افسردگی پس از زایمان مفید باشند
 • داشتن خواب کافی
 • اختصاص زمانی برای ورزش کردن
 • اطراف خود را با افراد خانواده و دوستان پر کنید.
 • وعده‌ های غذایی مقوی را به طور منظم مصرف کنید.
 • از دیگران بخواهید از کودک‌ شما مراقبت کنند تا بتوانید مدتی بیشتری استراحت کنید.
 • سبک‌ های زندگی سالم را انتخاب کرده و فعالیت‌ بدنی مانند پیاده‌ روی و سایر تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • خود مراقبتی : این قسمت از درمان ممکن است کمی دشوارتر از آنچه به نظر می رسد باشد. تمرین مراقبت از خود به معنای این است که خود را کمی رها و آزاد کنید. شما نباید تلاش کنید تا مسئولیتی بیشتر از ظرفیت خود به عهده بگیرید. ممکن است دیگران از نیاز های شما بی خبر باشند، پس لازم است در مورد نیاز های خود با آنها صحبت نمایید. کمی برای خود وقت بگذارید اما خود را منزوی نکنید .
 • از مصرف الکل بپرهیزید.

در مورد تمرینات ورزشی در دوران قاعدگی در مقاله روبرو بیشتر مطالعه کنید : ورزش های مناسب در دوران قاعدگی

راه‌های پایان افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان سزارین

 • انتظارات واقع‌ بینانه‌ ای داشته باشید. برای انجام تمام و کمال کارها به خود فشار وارد نکنید. توقعات خود برای اینکه خانواده‌ ای کامل و تمام عیار باشید کم کنید. آنچه را که می‌ توانید انجام دهید و مابقی کارها را رها کنید.
 • زمانی از روز را به خودتان اختصاص دهید. این بدان معنا است که از همسرتان بخواهید از کودک مراقبت کرده و یا از پرستار کودک کمک بگیرید. کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌ برید. همچنین ممکن است زمانی را برای تنها بودن با همسر و دوستان اختصاص دهید. نقش همسر در افسردگی بعد از زایمان بسیار کمک کننده است.
 • از منزوی بودن و گوشه‌ گیری اجتناب کنید. با همسر، خانواده و دوستان خود درباره اینکه چه احساساتی دارید صحبت کنید. از سایر مادران درباره تجربیات‌‌ شان بپرسید.
 • سعی کنید افرادی که به شما نزدیک می‌ شوند را بپذیرید و راجع به اینکه به کمک نیاز دارید آنها را در جریان بگذارید. اگر کسانی پیشنهاد مراقبت از کودک را به شما می‌ دهند، اجازه این کار را به آنها بدهید. اگر می‌ توانید بخوابید، خواب نیمروز داشته باشید. ممکن است بتوانید به سینما بروید یا دوستان‌ نزدیک خود را برای صرف قهوه ملاقات کنید. همچنین می‌ توانید برای بهبود خواب کودک و آرام کردن او از مهارت‌ های والدین خود از جمله روش های مراقبتی استفاده کنید.

همواره به خاطر داشته باشید مراقبت از کودک‌، ابتدا احتیاج به مراقبت از خودتان دارد.

در مقاله روبرو راهکارهای مناسب برای درمان تخمدان پلی کیستیک را آورده ایم : روش های درمان تنبلی تخمدان

علائم افسردگی بعد زایمان

پیشگیری از افسردگی بعد از زایمان

 • روان درمانی به بیشتر خانم ها کمک می کند تا در عرض شش ماه احساس بهتری داشته باشند، هرچند که ممکن است درمان افسردگی بعد از زایمان بیشتر طول بکشد.
 • گرفتن ماساژ، مراقبه و سایر اقدامات ذهنی مثل یوگا ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. داشتن رژیم غذایی حاوی مواد مغذی و عدم استفاده از غذاهای فرآوری شده بسیار مهم است. استفاده از یک حمام آب گرم، یک کتاب خوب یا دمنوش برای افسردگی بعد از زایمان که به شما کمک کند آرام شوید مفید خواهد بود .
 • استفاده از مکمل ها می تواند برای افرادی که رژیم غذایی کاملی ندارند مفید باشد. مکمل های غذایی خاصی برای استفاده مادران شیرده مجاز است که لازم است در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید.
 • ممکن است تصمیم بگیرید که احساسات خود را برای خود نگه دارید و درمورد آن با کسی گفتگو نکنید. اما بهتر است که همه احساسات خود را با شخصی که به او اعتماد دارید در میان بگذارید و با درک این موضوع که تنها نیستید ممکن است دریابید که این شرایط برای زنان دیگر نیز رخ داده است.
 • بهتر است مشغله کاری خود را کاهش دهید و از انرژی خود برای تامین نیازهای اساسی خود و کودک خود استفاده کنید. در صورت امکان، از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.

خوراکی های مفید در دوران پریود را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

بررسی افسردگی پس از زایمان

رفع مشکل افسردگی بعد بارداری

روان شناسان معتقدند علت احساس افسردگی پس از وضع حمل، روبه رو شدن با تحول بزرگی چون بارداری است که نه تنها از جهت ظاهری خانم ها را متحول می کند، بلکه از جهت ذهنی نیز تحولات بزرگی را ایجاد می کند و لازم است پیش از بارداری، شخص از جهت ذهنی، جسمی و روحی آمادگی لازم را داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد افسردگی بارداری و افسردگی بعد از زایمان، اثرات نامطلوبی را در جنین و نوزاد ایجاد می کند که از آن جمله می توان به وزن بسیار پایین نوزاد در دوران جنینی و هنگام تولد، نارس بودن نوزاد، نقص مادرزادی، مشکلات گفتاری چون تاخیر در تکلم، لکنت زبان، ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران به ویژه پس از آغاز دوران مدرسه، مشکلات رفتاری، گوشه گیری، شب ادراری، کابوس های شبانه و … اشاره کرد. پس درمان افسردگی ناشی از بارداری را فراموش نکنید و هرچه سریع تر اقدام به حل این مشکل و تست افسردگی پس از زایمان کنید.

1. افسردگی بعد از زایمان چقدر طول میکشد؟

روان درمانی و تست افسردگی پس از زایمان به بیشتر خانم ها کمک می کند تا در عرض شش ماه احساس بهتری داشته باشند. هرچند که ممکن است درمان افسردگی بعد از زایمان بیشتر طول بکشد. البته در تمام افراد طول این دوره ممکن است کوتاهتر و یا طولانی تر شود.

منبع : سایت هلت لاینچه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید