دویدن چقدر کالری میسوزاند

3
(15)

کالری که هر فعالیت میسوزاند بسته به میزان و شدت آن متفاوت است. کالری فعالیت ها در واقع همان میزان کالری سوزی هر فعالیتی است که در طول روز انجام می شود. شاید شما هم از آن دسته از افراد هستید که روزانه زمانی را صرف پیاده روی، دویدن و ورزش کردن می کنند و از روند لاغری خود اطلاع دقیقی ندارند و نمی دانند دویدن چند کالری می سوزاند. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم به طور مفصل توضیح بدهیم که دویدن چقدر کالری میسوزاند؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

اگر برای حفظ سلامتی یا کاهش وزن خود تمایل به دویدن دارید، بهتر است با میزان کالری دویدن آشنا شوید. در این مقاله شما را با کالری دویدن آهسته، کالری دویدن درجا و کالری دویدن تند آشنا خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : نیم ساعت ورزش هوازی چقدر کالری میسوزاند

دویدن در خانه کالری بیشتری می سوزاند یا بیرون از خانه؟

فواید دویدن برای بدن

دویدن فواید زیادی برای سلامتی دارد. به طوریکه حتی ۵ الی ۱۰ دقیقه دویدن در طی روز احتمال مرگ ناشی از حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری‌ های شایع را کاهش می‌ دهد. اینکه باید چند روز در هفته و هر بار چند دقیقه بدوید، به وضعیت جسمی و اهداف شما بستگی دارد. برخی از مزایای دویدن شامل :

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب بیماری پارکینسون

محققان توصیه می‌ کنند که 2/5 ساعت در هفته (5 روز در هفته و هر بار 30 دقیقه) بدوید تا طول عمر شما افزایش پیدا کند. از سایر مزایای دویدن می‌ توان به بهبود خلق و خو و بهبود کیفیت خواب اشاره کرد. در یک مطالعه از نوجوانان سالم خواسته شد که به مدت 3 هفته هر روز صبح 30 دقیقه بدوند. نتایج به دست آمده نشان داد که دویدن باعث بهبود خواب و خلق و خو شده و تمرکز را در طی روز افزایش می‌ دهد.

مقاله پیشنهادی : 30 دقیقه پیاده روی چقدر کالری میسوزاند

یک ساعت دویدن چقدر کالری میسوزاند

ده دقیقه دویدن چند کالری میسوزاند؟

به طور معمول یک فرد با وزن متوسط در هر ۱۶۰۰ متر ۱۰۰ کالری می سوزاند و این به سرعت شما بستگی ندارد. در زیر محاسبه کالری فعالیت های روزانه را برای شما آورده ایم :

کالری دویدن درجا

یک فرد 70 کیلویی با 30 دقیقه دویدن درجا 280 کالری می‌ سوزاند.

کالری دویدن آهسته

میزان کالری‌ سوزی 30 دقیقه دویدن آهسته برای یک فرد 70 کیلویی 350 است.

کالری دویدن تند

یک فرد 70 کیلویی بعد از 30 دقیقه دویدن تند 473 کالری می‌ سوزاند.

در واقع هر چه سریع تر بدوید متراژ بیشتری را در زمان کوتاه تر طی می کنید و کالری بیشتری در زمان کوتاه تر می سوزانید.

مقاله پیشنهادی : دراز نشست چه مقدار کالری می سوزاند

پیاده روی و دویدن چقدر کالری سوزی دارند؟

مقدار کالری سوزی دویدن

برای مثال فردی در هر ۱۰ دقیقه ۱۶۰۰ متر را می دود، در صورتی که برای یک ساعت با همان سرعت ادامه دهد، او ۶۰۰ کالری سوزانده است. فرد دیگری در هر ۶ دقیقه ۱۶۰۰ متر را طی می کند، پس در یک ساعت او ۱۰۰۰ کالری می سوزاند. این یک معادله ساده است و شما به ازای هر لیتر اکسیژن حدود ۵ کالری می سوزانید.

کالری هایی که با پیاده‌ روی و دویدن آهسته می‌ سوزانید، بیش از همه به فاصله‌ ای که می‌ پیمایید و به وزن شما بستگی دارد تا سرعت شما و مهم تر اینکه به ازای هر کیلومتر پیاده‌ روی یا دویدن آهسته (جاگینگ) بر حسب وزن‌ های متفاوت افراد این مقدار کالری سوخته می‌ شود.

بیشتر بخوانید : عوارض ورزش در هوای آلوده

با توجه به اینکه برای کم کردن 450 گرم چربی بدن، باید 3500 کالری بسوزانید،‌ سوزاندن شصت کالری به ازای یک کیلومتر پیاده ‌روی ممکن است زیاد به نظر نرسد. اما این میزان هم می‌ تواند به کنترل بهتر وزن کمک کند.

مقدار کالری سوزی دویدن

سوزاندن کالری بیشتر با دویدن

ا‌نجام سایر فعالیت‌ های بدنی در کنار دویدن می‌ تواند برای بدن مفید باشد، به عنوان مثال:

 • احتمال آسیب‌ دیدگی کاهش پیدا می‌ کند.
 • عضلات مختلف بدن درگیر ورزش می‌ شوند.
 • انعطاف‌ پذیری بدن بهبود پیدا می‌ کند.
 • باعث تنوع شده و انگیزه شما را برای ورزش کردن افزایش می‌ دهد.

مقاله پیشنهادی : بهترین تمرینات برای بالا بردن استقامت بدن


اگر دویدن فعالیت بدنی اصلی شما محسوب می‌ شود، بهتر است 2-1 بار در هفته دوچرخه‌ سواری، شنا، یوگا و پیلاتس انجام دهید تا از مزایای فوق بهره‌ مند شوید. هچنین باید 2-1 بار در هفته فعالیت غیرهوازی مثل وزنه زدن را به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. چون این کار به تقویت عضلات بدن کمک می‌ کند.

سوزاندن کالری بیشتر با دویدن

نکات مهم قبل از دویدن

رعایت نکات زیر بدن شما را برای دویدن آماده کرده و از بروز آسیب‌ دیدگی جلوگیری می‌ کند:

فراهم کردن کفش و لباس مناسب

شما باید برای دویدن کفش و جوراب مناسب تهیه کنید. اگر فکر می‌ کنید که در حین ورزش ممکن است کفش‌ هایتان خیس یا گل‌ آلود شوند، بهتر است 2 جفت کفش مناسب داشته باشید. لباس‌ های شما باید در برابر تعریق مقاوم باشند. همچنین اگر شب‌ ها یا صبح زود می‌ دوید، از جلیقه ایمنی شبرنگ یا چراغ قوه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کفش ورزشی و انتخاب لباس ورزشی مناسب

برنامه‌ ریزی

میزان دویدن به اهداف و سطح آمادگی بدن شما بستگی دارد. اگر مبتدی هستید، نیازی نیست که در ابتدا هر روز بدوید. چون این کار ممکن است احتمال آسیب‌ دیدگی را افزایش دهد. بهتر است افراد مبتدی دویدن را با روزی 30-20 دقیقه شروع کرده و به تدریج میزان و شدت آن را افزایش دهند.

پیدا کردن زمان مناسب برای دویدن ممکن است برای بسیاری از افراد چالش‌ برانگیز باشد. سعی کنید روز خود را با دویدن شروع کرده یا بخشی از زمان استراحت خود برای وعده ناهار را به آن اختصاص دهید. شما می‌ توانید در طول هفته در فواصل زمانی کوتاه بدوید و آخر هفته‌ ها که وقت بیشتری دارید مدت زمان دویدن را افزایش دهید.

مقاله پیشنهادی : هر هزار تا طناب زدن چقدر کالری میسوزونه ؟

نکات مهم قبل از چربی سوزی با دویدن

توجه به نکات ایمنی

هنگام دویدن به مناطق پر نور و پرجمعیت بروید. اگر شب‌ ها یا صبح زود می‌ دوید از رنگ‌ های روشن و جلیقه شبرنگ استفاده کنید. هنگام دویدن در پیاده‌ روها مراقب شاخه‌ درختان باشید که ممکن است باعث آسیب‌ دیدگی شوند.

انجام تمرینات کششی

همیشه قبل از دویدن به انجام تمرینات کششی نیاز ندارید. می‌ توانید چند دقیقه راه رفته یا با سرعت کم بدوید تا عضلات گرم شوند. اما بعد از دویدن باید حرکات کششی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : فواید حرکات کششی

اگر روش صحیح دویدن را بدانید و آن را به درستی انجام دهید، احتمال آسیب دیدگی کاهش پیدا می‌ کند. اما اگر مدت زمان و شدت آن خیلی زیاد باشد و به بدن فرصت داده نشود که با این نوع فعالیت بدنی تطبیق پیدا کند، احتمال آسیب‌ دیدگی بالا می‌ رود. توصیه می‌ شود برای پیشگیری از بروز این مشکل به نکات زیر توجه کنید:

 • به تدریج میزان و شدت فعالیت بدنی را افزایش دهید.
 • بدن خود را قبل از دویدن گرم کرده و پس از دویدن نیز حرکات کششی انجام دهید.
 • اگر در حین دویدن دچار آسیب‌ دیدگی شدید، ورزش را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی : حرکات کششی برای عضلات زیر بغل

کالری دویدن؛ با دویدن چقدر کالری می‌سوزانید؟

چند دقیقه دویدن در طی روز برای سلامتی مفید بوده و حتی می‌ تواند طول عمر را افزایش دهد. هر چقدر زمان و شدت فعالیت بدنی بیشتر باشد، طبق جدول کالری سوزی میزان کالری دویدن نیز بالاتر خواهد بود. با این حال، باید در زمان ورزش به میزان آمادگی بدن خود توجه کنید. چون اگر میزان و شدت دویدن بیش از توان شما باشد، دچار آسیب‌ دیدگی می‌ شوید.

مقاله مرتبط : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

منبع : سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : جدول مصرف کالری در ورزشهای مختلف و یک ساعت پیاده روی چقدر کالری میسوزاند و یک ساعت ورزش در خانه چقدر کالری میسوزاند

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3 / 5. تعداد نظرات 15

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

9 دیدگاه دربارهٔ «دویدن چقدر کالری میسوزاند»

  • همه نفرین این ملت ستم دیده ایران روی ادمهای همچون شماست.هرچی به سرمون میاد دقیقا تقصیر شماهاست
   ننگ بر شما.

   پاسخ
  • جناب صالحی
   من به عنوان یه پسر ۲۳ ساله اگر یک درصد به این تصاویر دقت کردم، فقط حواسم به تکست بود، زمانی که شما گفتید تاره برگشتم ببینم تصاویر چی بودن.
   یکم کافور بخورید…
   کافر همه را به کیش خویش پندارد…
   مگه همه مثل شما هستن که با ۴ تا عکس منحرف بشن؟؟؟

   پاسخ
 1. درمان بیماری های اضطراب و تپش قلب، دویدن روزانه ،بصورت نرم … روزی ۳۰ دقیقه .
  من که تاثیرش رو خیلی خوب دیدم.عرق کردن و نفس زدن بدن رو میزون میکنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید