درمان پرخوری عصبی

2.3
(4)

پرخوری عصبی، که عموماً به عنوان ساده پرخوری شناخته می شود، یکی از شایع ترین اختلالات خوردن در جهان است. اگر دچار اختلال خوردن هستید و در مورد غذا یا خوردن مضطرب هستید، تنها نیستید. در واقع، 20 میلیون زن و 10 میلیون مرد در طول زندگی خود دچار اختلالات خوردن هستند یا داشته اند. از این میان، تحقیقات نشان می‌ دهد که تقریباً دو سوم از آنها در مقطعی از زندگی خود دچار اختلال اضطراب می‌ شوند. علائم آن اغلب در اوایل ۱۲ سالگی و بعضی اوقات زودتر بروز می کند. بیشتر افرادی که از پرخوری رنج می برند دارای وزن متوسط هستند. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد روش های درمان پرخوری عصبی بیشتر توضیح بدهیم.

اگر با پرخوری عصبی دست و پنجه نرم می کنید، بیشتر وقت خود را صرف خوردن مقادیر بیش از حد غذا می کنید و سپس سعی می کنید از کالری هایی که تازه مصرف کرده اید خلاص شوید. شما به احتمال زیاد چندین بار در هفته یا در موارد شدید، چندین بار در روز این چرخه افراط و پاکسازی را تجربه می کنید. ممکن است مخفیانه و تا حد درد بیش از حد معده بخورید تا زمانی که دچار درد شوید. افراد مبتلا به پرخوری اغلب غذا هایی را که دارای کربوهیدرات زیاد هستند ترجیح می دهند.

مقاله پیشنهادی : عوارض و راهنمای جراحی اسلیو معده

پرخوری عصبی چیست و راه درمان آن

برای از بین بردن کالری های اضافی که مصرف کرده اید، ممکن است سعی کنید بدن خود را با استفراغ یا با استفاده از دارو های ادرار آور، ملین و یا جوش شیرین پاکسازی کنید. یا ممکن است سعی کنید با رفتار هایی غیر از پاکسازی مانند روزه گرفتن، رژیم های غذایی سخت و یا تمرینات ورزشی بسیار سنگین، آن را جبران کنید.

بیشتر بخوانید : حرکات یوگا برای کاهش استرس و اضطراب

دلایل پرخوری عصبی

مانند همه اختلالات غذا خوردن، علت واحدی وجود ندارد. اما تعدادی عوامل بیولوژیکی، روانشناختی، محیطی و رفتاری مرتبط با پرخوری وجود دارند. شرایطی که می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دهد شامل:

 • سابقه خانوادگی بیماری پرخوری یا سایر اختلالات خوردن. اگر یک خویشاوند نزدیک مانند مادر یا خواهر و برادر دارید که مبتلا به پرخوری است. شما چهار برابر بیشتر از یک فرد معمولی برای ایجاد این بیماری در خطر هستید.
 • سابقه خانوادگی یا شخصی از اختلالات خلقی مانند افسردگی یا اضطراب یا سوء مصرف مواد.
 • عزت نفس ضعیف، شاید به دلیل یک محیط بحرانی خانوادگی باشد که تأکید زیادی به موفقیت و کامیابی می کند.
 • خصوصیات شخصیتی مانند سختگیری، ترس بیش از حد، کمرویی، بدبینی و مشکل در آینده نگری
 • بحران های خانوادگی یا شخصی دشوار
 • سابقه سوءاستفاده جنسی، سوءاستفاده جسمی و سایر تجربیات آسیب زا
 • تسلیم شدن در برابر فشار های فرهنگی، خانوادگی یا همسالان برای کاهش وزن و لاغر بودن

مقاله پیشنهادی : راه های جلوگیری از شل شدن پوست بعد از رژیم

دلایل پرخوری عصبی

عوامل بروز پرخوری

یکی از عوامل شایع پرخوری، اضطراب است که می تواند باعث شود که فرد تعداد زیادی از عوارض ناخوشایند را تجربه کند. پرخوری یک عارضه مشکل ساز است که بسیاری از افراد در هنگام ابتلا به اضطراب آن را تجربه می کنند. می تواند منجر به عوارض دیگری مانند افزایش وزن و افزایش خطر چاقی، دیابت، بیماری قلبی و غیره شود. درک اینکه راه هایی برای مدیریت موثر پرخوری ناشی از علائم اضطراب وجود دارد می تواند به فرد کمک کند تا بر این مشکل خاص و همچنین عوارض متعددی که ممکن است در اثر پرخوری ایجاد شود غلبه کند.

بیشتر بخوانید : حرکات تعادلی یوگا

اگر فکر می کنید که دچار اختلال خوردن هستید، مهم است که زودتر به دنبال درمان باشید. به همین ترتیب، اگر فکر می کنید فرزندتان به اختلال خوردن مبتلا است، با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید.

روش های درمان پرخوری برای بزرگسالان

درمان می تواند اغلب، بسیار موفقیت آمیز باشد. اما بیشتر مردم برای غلبه بر اختلال خوردن به کمک حرفه ای نیاز دارند. به همین ترتیب، اگر تحت درمان قرار گرفته اید و می ترسید که دوباره شرایط عود کند، با درمانگر، گروه پشتیبانی یا یک شریک مسئولیت پذیر تماس بگیرید. استرس و اضطراب می توانند بیایند و بروند. این تکنیک ها می توانند از غلبه بر احساسات شما جلوگیری کنند:

 • نفس های عمیق بکشید. تنفس و بازدم هوا به شما کمک می کند در گرمای یک لحظه خود را جمع آوری کنید. روی تنفس خود تمرکز کنید. با آرامش در مورد کارهایی که برای گذر از اضطراب لحظه ای باید انجام دهید با خود صحبت کنید.
 • یک مانترای مفید را تکرار کنید. در طول CBT، درمانگر شما ممکن است به شما کمک کند یک عبارت یا کلمه ای را که برای شما معنی دارد را شناسایی کنید. آن مانترا را با خود تکرار کنید تا زمانی که احساس کنید ضربان قلبتان به حالت عادی برگشته و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
 • مدیریت انتظارات پیرامون رویدادهای اجتماعی که باعث نگرانی می شود

مقاله پیشنهادی : غذاهای مفید برای افراد دیابتی

روش های درمان پرخوری برای بزرگسالان

مدیریت پرخوری ناشی از اضطراب

از آنجایی که اضطراب باعث پرخوری می‌ شود. سؤال رایج این است که چگونه یک فرد می‌ تواند با اضطراب کنار بیاید و همزمان پرخوری را متوقف کند. خوشبختانه، روش‌ های مؤثر مختلفی وجود دارد که می‌ توان برای مدیریت و کنترل پرخوری و همچنین به تسکین علائم اضطراب به کار برد.

اولین قدم این است که محرک های احساسی را که باعث پرخوری می شود شناسایی کنید. استرس رایج‌ ترین عاملی است که می‌ تواند هم باعث اضطراب و هم میل به خوردن شود. کورتیزول آزاد شده زمانی که بدن ما تحت استرس قرار می‌ گیرد باعث می‌ شود ما هوس غذاهای چرب و نمکی و همچنین غذاهای شیرین کنیم. بنابراین، شناسایی کنید که چه چیزی باعث استرس شما می شود، و سپس ببینید که آیا می توانید قرار گرفتن در معرض این عوامل را محدود کنید.

بیشتر بخوانید :حرکات یوگا برای خواب راحت

مدیریت پرخوری ناشی از اضطراب

سریعترین راه درمان پرخوری عصبی

علاوه بر شناسایی و اجتناب از محرک های احتمالی، استراتژی های دیگری نیز وجود دارد که می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، تمرین غذا خوردن آگاهانه، می تواند به شما کمک کند احساس سیری بیشتری داشته باشید و کمتر احتمال دارد که هوس خوردن کنید. همچنین باید روش های کنترل تنش را تمرین کنید تا به خودتان کمک کنید در هنگام بروز هوس خوردن «نه» بگویید. استراتژی های دیگری که ممکن است کارساز باشند:

 • وقتی هوس پرخوری کردید، قبل از انتخاب چیزی برای خوردن، یک لیوان آب بنوشید. حداقل 15 دقیقه بعد از نوشیدن آب منتظر بمانید تا ببینید آیا هوس خوردن شما فروکش می کند یا خیر.
 • سعی کنید هنگام خروج از محل کار، مقداری آجیل را در یک کیسه قرار دهید. وقتی هوس خوردن کردید، کیسه چیپس سیب زمینی یا شکلات تخته ای را کنار بگذارید و به جای آن مقداری آجیل را انتخاب کنید. هر جایگزین سالمی می تواند کارساز باشد.
 • وقتی اضطراب را تجربه کردید، بنشینید و چند نفس عمیق بکشید. این می تواند به پاکسازی ذهن، کاهش احساس اضطراب و کمک به تصمیم گیری بهتر در مورد آنچه می خورید کمک کند.

مقاله پیشنهادی : تاثیر ورزش بر سلامت روان

سریعترین راه درمان پرخوری عصبی

درمان سریع پرخوری با تغذیه

غذاها و مواد مغذی که ممکن است به کاهش اضطراب کمک کنند عبارتند از:

 • منیزیم: رژیم غذایی کم منیزیم باعث افزایش رفتارهای اضطرابی می شود. غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از سبزیجات برگدار مانند اسفناج و چغندر سوئیس، حبوبات، آجیل، دانه ها و غلات کامل.
 • قند خون منظم: وعده های غذایی را حذف نکنید وگرنه ممکن است احساس عصبانیت کنید.
 • امگا 3 از ماهی های چرب مانند سالمون وحشی.
 • پروبیوتیک ها: مخصوصاً برای اضطراب اجتماعی.
 • آنتی اکسیدان ها: تصور می شود که اضطراب با یک وضعیت آنتی اکسیدانی کمتر مرتبط است.
 • آجیل: حاوی سلنیوم، آنتی اکسیدانی است که ممکن است التهاب مرتبط با خلق و خوی ناراحت کننده را کاهش دهد.
 • دانه کدو تنبل یا موز: حاوی پتاسیم هستند، ماده معدنی که در برخی مطالعات نشان داده شده است که اضطراب را کاهش می دهد. تخم کدو همچنین حاوی روی است. روی بیشتر در بدن در مناطقی از مغز که با کنترل خلق و خوی مرتبط است، متمرکز است.
 • زردچوبه: یک داروی گیاهی ضد پرخوری عصبی حاوی کورکومین است. می تواند التهاب و استرس اکسیداتیو مرتبط با اختلالات خلقی را کاهش دهد.
 • زغال اخته: سرشار از ویتامین C، آنتی اکسیدان دیگری است که می تواند از آسیب به سلول ها که می تواند باعث افزایش اضطراب شود، جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

درمان سریع پرخوری با تغذیه

درمان خانگی پرخوری عصبی

عامل مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که خوردن غذاهای ناسالم برای فرونشاندن اضطراب و قرص برای درمان پرخوری عصبی، این تصور شما را در شما تقویت می‌ کند که نمی‌ توانید اضطراب خود را کنترل کنید. اما برعکس کاری است که می‌ خواهید برای غلبه بر آن انجام دهید. اگر در مورد غذا اضطراب دارید، تنها نیستید. اختلالات خوردن قابل درمان است. همچنین ممکن است یک اختلال اضطراب جداگانه داشته باشید. خبر خوب این است که هر دوی این شرایط را می توان با موفقیت درمان کرد.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر

کلید عبور از این نگرانی ها و ترس های مربوط به غذا، درخواست کمک است. اگر فکر می کنید اضطراب یا اختلال خوردن دارید، همین امروز با پزشک تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات تعیین کنید. کمک گرفتن اولین قدم برای بهتر شدن است.

کلیدواژه های مرتبط : درمان پرخوری عصبی با فلوکستین و سیتالوپرام و پرخوری عصبی

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 2.3 / 5. تعداد نظرات 4

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید