درمان لرزش دست با ورزش

3.3
(9)

یکی از مشکلاتی که افراد بزرگسال با آن درگیر می‌ شوند لرزش دست‌ ها می‌ باشد. لرزش می‌ تواند تاثیرات بسیار زیادی بر زندگی داشته باشد و می‌ توان گفت تا حدود بسیار زیادی دارای جنبه ارثی است. در ادامه این مقاله از ورزش بلاگ روش‌ های درمان لرزش دست با ورزش که می‌ توانید با استفاده از آن به رفع لرزش دست کمک کنید را برایتان بیان می‌ کنیم.

لرزش دست‌ ها یک بیماری خاص محسوب نمی‌ شود. نیازی به نگرانی شدن نیست. در واقع این مشکل تنها می‌ تواند در کار‌های روزانه شما اختلال ایجاد کند. بنابراین درمان آن امری ضروری می‌ باشد. در نظر داشته باشید که اگر این مشکل به دلیل یک بیماری در بدن شما باشد با درمان آن بیماری می‌ توانید شاهد کاهش و یا درمان لرزش دست‌ ها نیز باشید.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای درمان واریس

علت لرزش دست

علت لرزش دست

لرزش دست‌ ها ممکن است تا حدود بسیار زیادی ارثی باشد. اما عوامل بسیار زیادی بر روی آن اثر دارند و بهتر است آن‌ ها را به خوبی بشناسید که در ادامه هر کدام را برایتان معرفی می‌ کنیم.

بیشتر بخوانید : تغذیه بیماران ام اس

اختلال در بدن

مخچه یکی از مراکز بسیار مهم در کنترل حرکات می‌ باشد و اختلال در آن می‌ تواند باعث لرزش دست هایتان شود و زندگی شما را مختل کند. بیماری‌ های دیگری همچون هانتینگتون و یا پرکاری تیروئید نیز می‌ تواند این مشکل را برایتان ایجاد و برای تشخیص این مشکلات باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض دارویی

بسیاری از دارو‌هایی که استفاده می‌ کنید می‌ تواند منجر به لرزش دست‌ ها شود و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. دارو‌هایی که منجر به این مشکل می‌ شوند عبارت اند از:

  • دارو‌های آسم
  • لیتیوم
  • دارو‌های ضد افسردگی
  • قطع کردن ناگهانی دارو‌های آرامبخش

مقاله پیشنهادی : درمان کم کاری تیروئید با ورزش

درمان خانگی برای لرزش دست

استرس

یکی از مهم‌ ترین دلایلی که لرزش دستان شما را زیاد می‌ کند استرس و اضطراب است. گا‌هی با از بین بردن استرس، لرزش دست ها به طور کامل از بین می‌ رود.

لرزش دست از علائم اولیه بیماری های نورولوژیکی مثل پارکینسون است. گاهی اوقات هم از عوارض سکته، حملات اضطرابی، خستگی عضله و یا موارد دیگری به شمار می ‌رود.

بیشتر بخوانید : تاثیر یوگا بر افسردگی

مصرف بیش از حد کافئین

کافئین می‌ تواند تاثیرات بسیار زیادی بر روی بدن شما داشته باشد. در نتیجه زمانی که بیش از حد از آن استفاده کنید ممکن است دچار لرزش دست شوید.

علت لرزش دست و راههای درمان آن

ورزش برای کاهش لرزش دست

با قوی شدن عضلات دست و بازو ، لرزش دست ها نیز کمتر می شود. برای این منظور ورزش هایی برای درمان لرزش دست طراحی شده است که نه تنها نیروی عضلات را تحلیل نمی برد بلکه آنها را بیشتر از قبل تقویت می کند. در این قسمت درمان لرزش دست با ورزش را به شما توضیح می دهیم که با انجام منظم آنها می توان این مشکل را برطرف کرد و لرزش دست ها را کنترل کرد.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مفید برای بیماران ام اس

تمرینات هوازی و پیاده روی

پیاده روی یک ورزش ساده است که برای تمام اعضای بدن مفید می باشد. به ویژه اگر در پاها لرزش دارید. این ورزش به خصوص برای افرادی که عضلات آنها دچار لرزش هستند و نمی توانند به راحتی بر روی پاهای خود بایستند بسیار کمک کننده است. کسانی که برای مدت های طولانی می نشینند و تحرک کافی ندارند عضلات آنها بیشتر دچار لرزش می شود. پیاده روی باعث تقویت عضلات کل بدن و دست ها و به ویژه عضلات پا می شود.

پیاده روی ورزشی است که نیاز به هزینه ای ندارد و شما در هر زمان و مکانی می توانید پیاده روی کنید. کافی است که برای این فعالیت یک مسیر مورد علاقه را در نظر بگیرید. ترجیحا یک مسیر صاف را انتخاب کنید. زیرا مسیر های ناهموار و یا کوهنوردی می تواند برای مدتی طولانی خطر درد و ناراحتی را افزایش دهد. همچنین می توانید در کنار پیاده روی برای درمان لرزش دست با ورزش، آهسته دویدن را نیز امتحان کنید. این ورزش در تقویت عضلات و کاهش لرزش دست ها بسیار مفید می باشد. اما قبل از انجام هر نوع ورزشی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

ورزش برای کاهش لرزش دست

یوگا

اساس و پایه ورزش یوگا بر برقراری تعادل بین ذهن و جسم طراحی شده است و شامل فعالیت های آرامی است که باعث تناسب اندام، انعطاف پذیری و تقویت عضلات می شود و برای بدن جنبه درمانی دارد. مهم ترین بخش در یوگا، تنفس می باشد. فعالیت هایی مانند یوگا و مدیتیشن باعث می شود تا به ذهن و بدن انرژی داده شود و استرس را کاهش داده و تمرکز و تفکر را تقویت کند. بنابراین یوگا در کاهش و درمان لرزش دست با ورزش بسیار مؤثر می باشد.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای روماتیسم مفصلی

تمرینات ورزشی برای رفع لرزش دست

یکی از راه‌ های بسیار موثر برای درمان لرزش دست در جوانی استفاده از تمرین‌ های دست می‌ باشد. این تمرینات به شما کمک می‌ کند تا بتوانید لرزش دست‌ های خود را کاهش دهید. برای این کار لازم است تا از توپ‌ های استرس استفاده کنید. می‌ توانید توپ‌ های استرس را در کف دست خود قرار بدهید و تا جایی که امکان دارد آن را فشار بدهید و این کار را تا ۵ ثانیه انجام داده و ۱۰ ثانیه به دست‌ های خود استراحت بدهید و دوباره این کار را تکرار کنید. می‌ توانید این کار را ۱۰ بار در روز انجام بدهید تا به نتیجه بسیار خوبی برسید.

بیشتر بخوانید : ورزش برای سالمندان در خانه

ورزشی ساده برای رهایی از لرزش دستها

در ادامه برخی از تمرینات مفید برای کاهش لرزش دست را معرفی کرده ایم :

تمرین با کش

یک عدد کش پلاستیکی کوچک را بردارید و آن را دور دستان خود قرار دهید و کش را محکم جمع کرده و باز کنید. چند ثانیه در همین حالت بمانید و کمی ریلکس کنید. 10 بار این کار را تکرار کنید.

مقاله پیشنهادی : ورزشهای مضر برای کف پای صاف

تمرین با دمبل

یک تمرین عالی برای این گونه بیماری این است که بعد از انجام مرحله قبل، با استفاده از یک دمبل سبک، دست خود را ورزش دهید. وزن دمبل نباید خیلی سنگین باشد. دست و مچ دست خود را روی میز قرار دهید و به آرامی دمبل را بالا و پایین کنید. 20 بار این حرکت را تکرار کنید.

مشت کردن دست

دست های خود را محکم مشت و سپس باز کنید. انگشت تان را حرکت دهید و به بازترین حالت ممکن برسانید و دوباره ببندید.

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب برای نرمی غضروف زانو

درمان لرزش دست و تقویت دست با ورزش

باز کردن دست

دست های خود را باز کنید. مچ دست تان را صاف نگه دارید و هنگام انجام این مرحله آرنج خود را صاف کنید. 20 بار این تمرین را تکرار کنید.

رساندن انگشت ها به هم

انگشت اشاره و انگشت شست خود را به یک دیگر بچسبانید و سپس انگشت وسط و بعد انگشت حلقه و انگشت کوچک را نیز به آن ها اضافه کنید و دوباره از انگشت کوچک شروع به باز کردن آن ها از هم کنید و دست تان را کمی تکان دهید.

مقاله پیشنهادی : تمرین با کش بدنسازی برای تقویت عضلات بازو

رفع لرزش دست با راهکار‌های خانگی

کشش انگشتان دست

انگشت شما باید به سمت پایین بیاید و سپس دوباره آن را به سمت بالا باز کنید. همچنین می توانید آرنج خود را روی میز قرار دهید . 20 بار این حرکت را تکرار کنید.

تمرین تقویت مچ دست

این تمرین بر روی تقویت کلی دست و بالاتنه تمرکز دارد. بایستید و یا بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. دست تان را کامل به سمت جلو بکشید و با کف دست دیگر انگشت های خود را به سمت پایین نگه دارید. انگشت ها را به سمت مچ خم کنید و به پایین بکشید. انگشت ها را تا جایی که می توانید خم کنید و آنها را به سمت بالا و پایین مچ حرکت دهید. سپس به حالت اولیه برگردید و این تمرین را برای دست دیگر تکرار کنید. این حرکت را برای هر کدام 5 بار انجام دهید.

در تمرین دیگری می توانید دست های خود را روی میز بگذارید. قسمت مچ باید بیرون از میز باشد. سپس مچ را به سمت پایین و بعد بالا خم کنید. این مرحله را 20 بار تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : تمرینات فول بادی بدنسازی

حرکت ورزشی برای کمک به درمان لرزش دست

کشش گردن

انجام این حرکت ورزشی مناسب درمان لرزش دست علاوه بر اینکه برای کاهش لرزش دست ها مفید است باعث کنترل حرکات ناگهانی سر می شود. این تمرین باعث کشش عضلات گردن و تیغه های شانه می شود و تنش عصبی را از بین می برد. برای انجام آن می تواند بایستید یا بنشینید و گردن خود را بکشید. هر دو شانه باید در یک سطح قرار بگیرد. به مدت ده ثانیه در همین وضعیت بمانید. نفس عمیق بکشید و به حالت اول برگردید. این حرکت را برای طرف دیگر گردن نیز انجام دهید.

مقاله پیشنهادی : ورزش در محل کار

خم و راست کردن انگشت

انگشتان خود را خم کنید و دوباره کمی آن ها را بکشید. تکرار این تمرین بسیار ساده و موثر است.

رهایی از لرزش دست ها

خم و راست کردن بازو

برای تقویت عضلات دست، شانه و بازو بنشینید یا بایستید و پشت خود را صاف نگه دارید و پاها را باز کنید. آرنج خود را نزدیک لگن نگه داشته و بازوی خود را از آرنج تا انگشتان بکشید و آرام نفس بکشید. دست خود را به جلو خم کنید و سعی کنید با دست شانه خود را لمس نمایید. سپس بعد از انجام این کار نفس خود را خالی کنید و به حالت اولیه خود بازگردید. این تمرین ورزشی برای درمان لرزش دست را ده بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید : فواید استفاده از دمبل در بدنسازی

لرزش دست را با ورزش درمان کنید

خم کردن مچ

روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. دست خود را به طور کامل به جلو بکشید و با کف دست دیگر مچ خود را به سمت پایین نگه دارید. انگشتان و کف دست خود را به سمت مچ خم کنید و به پایین بکشید. به وسیله دست دیگر نگه دارید و به طرف بدن بکشید. سپس به حالت اولیه خود برگردید و این تمرین را برای دست دیگر انجام دهید. همچنین می توانید انگشتان خود را روی میز خم کنید و دوباره آن ها را باز کرده و به حالت اول برگردانید.

مقاله پیشنهادی : تمرینات اصلاحی شانه نابرابر

چرخش مچ دست

پشت خود را صاف نگه دارید و مچ دستتان را خم کنید. در حال تنفس آرام مچ دست را به جهت های مختلف بچرخانید. جهت چرخش را معکوس کنید. چرخش مچ را 10 بار تکرار کنید. این تمرین به کاهش و درمان لرزش دست کمک می کند.

بیشتر بخوانید : حرکات اصلاحی برای درمان افتادگی شانه

چرخش شانه

پاها را مقابلتان قرار دهید و پشتتان را صاف نگه دارید و دست ها را روی زانو قرار دهید. سپس آرام نفس کشیده و شانه ها را در جهت عقربه های ساعت آرام و همزمان با هم بچرخانید. سپس شانه های خود را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.

مقاله پیشنهادی : حرکات تعادلی یوگا

تمرین انگشت و کف دست

انگشت خود را به سمت پایین خم کنید و سعی کنید که به پایین کف دست تان برسانید.

عوامل ایجاد لرزش دستان

انجام تمام تمرینات کاهش لرزش دست در صورتی که هر روز مرتب انجام شود در کمتر از دو هفته نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : تاثیر ورزش بر سلامت روان

اگرچه هیچ درمان قطعی لرزش دست وجود ندارد. اما گزینه های درمانی موجود نیز مانند داروی گیاهی برای لرزش دست وجود دارد. این درمان ها بر اساس علت لرزش دست شما تعیین می شود. اگر لرزش شما ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد، درمان آن وضعیت ممکن است لرزش را کاهش داده یا از بین ببرد. به علاوه اگر کافئین، الکل یا سایر محرک‌ ها بر لرزش شما تأثیر می‌ گذارند، آن‌ ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر لرزش شما یک عارضه جانبی دارو است، با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

1. کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود؟

در اغلب اوقات کمبود ویتامین های گروه ب، ویتامین دی، ویتامین ای، منیزیم و پتاسیم باعث لرزش دستان می شود.

کلمات مرتبط : درمان لرزش دست در طب سنتی

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 9

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید