درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

3.3
(4)

اگر شما در هنگام سرفه کردن، عطسه کردن، یا خندیدن دچار ریزش ادرار به صورت بی اختیار می شوید. یا همواره به دنبال محل دستشویی در مراکز خرید هستید. باید بدانید که در حقیقت یک زن از هر چهار زن و یک مرد از هر نه مرد با تجربه بی اختیاری ادرار و یا تکرر ادرار مواجه می شود. در نتیجه در این مقاله از ورزش بلاگ قصد داریم در مورد درمان بی اختیاری ادرار با ورزش بیشتر توضیح بدهیم.

روش های زیادی برای کنترل، بهبود، و در بسیاری از موارد درمان بی اختیاری ادرار در زنان جوان و مردان وجود دارد. هفتاد و چهار درصد از افرادی که دچار بی اختیاری ادرار می شوند، به دنبال رفع مشکل خود نمی روند و از روش های درمانی متعدد موجود برای حل این مشکل مطلع نیستند. بی اختیاری ادرار در حقیقت ریزش غیر ارادی ادرار است که می تواند در هنگام ورزش کردن، سرفه کردن، عطسه کردن، یا حتی خندیدن ایجاد شود. افراد به این دلیل در این شرایط دچار ریزش و سوزش ادرار می شوند که وضعیت سفتی عضلات در ناحیه شکم بیشتر از سفتی عضلات کنترل کننده ادرار باشد. در این حالت ادرار با مقادیر ناچیز خارج می شود. اما این شرایط می تواند به صورت یک جریان مداوم یا یک ریزش کامل نیز در افراد مختلف مشاهده گردد.

برای رعایت رژیم غذایی مناسب کلیه ها مقاله روبرو را بخوانید : رژیم غذایی برای درمان سنگ کلیه

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

انواع بی اختیاری ادرار

چهار نوع اصلی از بی اختیاری ادرار را در افراد مختلف را در زیر توضیح داده ایم :

بی اختیاری ادرار تحت فشار:

این مشکل رایج ترین نوع بی اختیاری ادرار است. به این ترتیب یک مقدار کم تا متوسط از ادرار با اعمال فشار در نتیجه فعالیت هایی مثل خندیدن، عطسه کردن، پریدن، دویدن، سرفه کردن، تغییر در وضعیت بدن و موارد مانند آن از بدن خارج می شود. علت تکرر ادرار به خاطر ضعف عضلات کف لگن ایجاد می شود و بیشتر در بین زنان پس از به دنیا آوردن کودک یا پس از یائسگی و در مردان بطور معمول پس از عمل جراحی پروستات مشاهده می شود.

بی اختیاری عملکردی:

این مشکل به دلایل فیزیکی ایجاد می شود فرد نتواند خود را تا رسیدن به دستشویی کنترل نماید و این شرایط باعث ریزش ادرار می شود.

بی اختیاری فوریتی:

این مشکل به ریزش ادرار و گاهی اوقات به مقدار زیاد به دنبال نیاز فوری به ادرار کردن ایجاد می شود. افرادی که از این مشکل رنج می برند، مجبور می شوند به دفعات زیادی در طول روز و گاهی اوقات در طول شب دستشویی بروند. این افراد همچنین زمان زیادی را در خارج از خانه به دنبال یافتن دستشویی صرف می کنند.

اگر دچار یبوست هستید پیشنهاد می کنیم که مقاله روبرو را مطالعه کنید : بهترین ورزش های مناسب برای درمان یبوست

راه های درمان فیزیوتراپی برای بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ترکیبی:

این حالت ترکیبی از بی اختیار ناشی از فشار و بی اختیاری فوریتی است.

بی اختیاری سر ریزی ادرار:

ریزش ادرار به دلیل پر شدن بیش از حد مثانه و خالی نشدن مناسب آن می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. در این حالت مثانه ممکن است به خاطر گرفتگی یا بزرگ شدن پروستات، زخم شدن بافت، و خشکی یا به خاطر عملکرد غیر موثر عضله مثانه اتفاق بیوفتد. در این رابطه ممکن است فرد با ایجاد مشکل در زمان شروع ادرار، جریان ضعیف ادرار یا مشکل در خالی شدن ادرار مواجه شود.

علائم و نشانه های بی اختیاری ادرار

هنگام ایجاد بی اختیاری ادرار فرد با یک یا چند مورد از علائم زیر مواجه می شود:

 • گاهی اوقات فرد احساس می کند مثانه وی بطور کامل تخلیه نشده است.
 • فرد برای رسیدن به دستشویی عجله دارد.
 • به صورت مکرر چون ممکن است کنترل ادرار خود را از دست بدهد، عصبی می شود.
 • فرد دو بار یا بیشتر در طول شب برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار می شود.
 • فرد کنترل ادرار خود را قبل از رسیدن به دستشویی از دست می دهد.
 • کنترل ادرار فرد در هنگام بلند کردن اجسام سنگین از دست می رود.
 • گاهی اوقات در هنگام سرفه کردن، عطسه کردن، انجام فعالیت های ورزشی یا بازی های حرکتی فرد دچار ریزش ادرار می شود.

برای جلوگیری از افتادگی رحم مقاله روبرو را برای شما آماده کرده ایم : ورزش هایی برای جلوگیری از افتادگی رحم

درمان قطعی بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

روش های درمان بی اختیاری ادرار

فاکتورهای مختلف می توانند بر بی اختیاری ادراری تاثیر داشته باشند. این فاکتورها می تواند بین زنان و مردان متفاوت باشد. اما رایج ترین دلیل ایجاد این مشکل مربوط به ضعیف شدن عضلات کف لگن است. در زیر یک سری از مفیدترین روش های درمان بی اختیاری ادرار را شرح داده ایم :

برای تقویت عضلات لگن حتما مقاله روبرو را مطالعه کنید : ورزش برای تقویت عضلات لگن

امروزه از روش های مختلف می توان جهت درمان بی اختیاری ادرار برای مردان و زنان استفاده کرد. مثل درمان بی اختیاری ادرار با لیزر و داروهای کنترل بی اختیاری ادرار، در این رابطه متخصص فیزیوتراپی می تواند به شما روش های لازم را برای کنترل ادرار آموزش دهد. به این ترتیب بیمار می تواند با تقویت عضلات کف لگن به کمک انجام تمرین های حرکتی آموزش داده شده در جلسات فیزیوتراپی از ایجاد شرایط ناخواسته پیشگیری نماید. بنابراین شما می توانید در صورت وجود مشکل در این رابطه با ما تماس گرفته و از کمک متخصصان این کلینیک بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید : خوراکی های مفید برای درمان اسهال

درمان تکرر و بی اختیاری ادرار در زنان و مردان با فیزیوتراپی

درمان و کنترل بی اختیاری با فیزیوتراپی

درمان تکرر ادرار با فیزیوتراپی می تواند به رفع مشکلات بی اختیاری ادرار کمک می کند. روش های درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی به شرح زیر هستند:

 • تمرین های مربوط به عضلات کف لگن برای تقویت این عضلات به بیمار تجویز می شود. و می تواند شامل استفاده از مخروط واژینال و بایو فیدبک باشد.
 • در روش درمان بی اختیاری ادرار در زنان مسن از الکتریسیته جاری برای تقویت عضلات کف لگن استفاده می شود. این روش در صورتی برای بیمار استفاده می شود که تمرین های حرکتی عضلات کف لگن تاثیرگذاری خود را از دست بدهند.
 • آموزش حرکت های مناسب روده برای عبور مدفوع بدون نیاز به وارد کردن فشار به عضلات کف لگن.
 • بایوفیدبک

در مقاله روبرو در مورد ورزش های مناسب کمردرد و سیاتیک بیشتر بخوانید : ورزش های سیاتیک و دیسک کمر

تمرینات کگل برای درمان بی اختیاری ادرار

این تمرینات کگل تمریناتی هستند که به شما کمک می‌ کنند تا عضلات زیر مثانه را مشخص کرده و تقویت کنید. در مردان، بی‌ اختیاری ادرار ممکن است ناشی از جراحی برای سرطان پروستات، مثانه بیش از حد فعال یا مثانه‌ ای که منقبض نمی‌ شود، باشد. تمرینات کگل برای مردان می‌ توانند به شما در بهبود و یا در بعضی موارد به دست آوردن کامل کنترل مثانه کمک کنند.

مقالات پیشنهادی : ورزش های مناسب برای تقویت عضلات لگن

بی اختیاری ادراری و دلایل و درمان آن

جریان ادرار را متوقف کنید

در حالی که ادرار می‌ کنید، تلاش کنید که جریان ادرار خود را متوقف کنید و دوباره شروع کنید. ماهیچه‌ هایی که برای انجام این کار استفاده می‌ کنید عضلات کف لگن شما هستند. اینها عضلاتی هستند که شما در حال تلاش برای هدف قرار دادن آنها هستید. این روش فقط باید برای یافتن عضلات کف لگن استفاده شود. توصیه می‌ شود که به طور مرتب جریان ادرار را متوقف و دوباره آغاز نکنید. زیرا ممکن است منجر به عفونت مجاری ادراری شود.

می توانید با مطالعه مقاله روبرو ورزش های صبحگاهی متنوعی را انجام دهید : ورزش صبحگاهی در خانه

عضلات مقعد را فشار دهید

عضلات مقعدی که به طور معمول برای جلوگیری از عبور گاز یا جلوگیری از حرکت روده از آنها استفاده می‌ کنید را منقبض کنید. این عضلات، عضلات کف لگن شما هستند. برای انجام درست این حرکت، ماهیچه‌ های مقعد خود را مکررا منقبض و رها کنید. هنگامی که در مقعد احساس فشار یا کشش می‌ کنید، بدانید که تمرین را به درستی انجام می‌ دهید. می توانید این حرکات ورزشی در محل کار را نیز انجام دهید.

تمرینات خوابیده برای درمان بی اختیاری ادرار

روی زمین یا تخت دراز بکشید. عضلات لگن خود را به مدت 5 ثانیه منقبض کنید و نگه دارید. این تمرین را بدون منقبض کردن عضلات باسن، شکم و عضلات ران انجام دهید. سپس آنها را به مدت پنج ثانیه شل و ریلکس کنید و تمرین را تکرار کنید. از آنجایی که انجام تمرینات کگل هنگامی که دراز کشیده‌ اید آسان‌ تر هستند. در ابتدا اگر مبتدی هستید به این صورت تمرینات را انجام دهید.

برای درمان نفخ معده حتما مقاله روبرو را بخوانید : ورزش برای درمان نفخ

بی اختیاری ادراری ورزش کگل

تمرینات نشسته یا ایستاده‌ برای درمان بی اختیاری ادرار

در حالتی که ایستاده یا نشسته هستید این ورزش برای بی اختیاری ادرار را انجام دهید. به مدت 5 ثانیه عضلات کف لگن را را منقبض کنید و نگه دارید. سپس آنها را به مدت پنج ثانیه شل و ریلکس کنید و تمرین را تکرار کنید. تمرینات را در طول انجام کارهای روزمره انجام دهید.

هر بار که شما یک کار معمول و روزمره را انجام می‌ دهید، مانند اصلاح، مسواک زدن دندان‌ ها، یا نشستن پشت میز، منقبض کردن و نگه داشتن عضلات کف لگن را تمرین کنید. شما همچنین می‌ توانید این تمرینات را هنگام خواندن یا تماشای تلویزیون نیز در طول روز انجام دهید.

تمرینات کگل برای زنان

تمرینات کگل برای زنان باید با مراقبت و روش عالی انجام شود. چرا که اغلب زنان هنگام انجام دادن تمرینات کگل در شرایط بارداری هستند. عضلات کف لگن تکیه‌ گاه مثانه هستند و به کنترل مثانه کمک می‌ کنند. اگر کسی به بی‌ اختیاری ادرار مبتلا باشد باید عضلات کف لگن خود را تقویت کند.

ورزش های مناسب دوران قاعدگی را در مقاله روبرو بخوانید : ورزش های مناسب در دوران قاعدگی

مراحل تمرینات کگل

مرحله 1: در این تمرین باید عضلات لگن را که برای جلوگیری از ادرار در طول نشت ادرار استفاده می‌ کنید، پیدا کنید. شما می‌ توانید این تمرین را در هر حالتی انجام دهید حتی اگر روی زمین دراز کشیده‌ اید. صاف به پشت دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید پای خود را بالا بیاورید و عضلات لگن خود را منقبض کنید. پای خود را بالا ببرید و سپس روی زمین دوباره پایین آورید. پای چپ و سپس پای راست را بالا ببرید. و این تمرین را 5 بار تکرار کنید.

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

مرحله 2: هنگامی که عضله لگن را پیدا کردید، باید به مدت حدود 3 تا 5 ثانیه عضله را سفت کنید یا فشار دهید. در حین انجام این کار تنفس را متوقف نکنید، در عوض هنگامی که تمرینات را انجام می‌ دهید تنفس را بیشتر و طولانی تر کنید. این تمرین بالا بردن پا به پهلو نامیده می‌ شود که در آن شما باید به پهلوی چپ خود دراز بکشید و زانو چپ خود را کمی خم کنید. حالا پای راست را بالا ببرید و پایین بیاورید. و هر بار که این کار را انجام می‌ دهید، عضلات لگن خود را منقبض کنید. همین تمرین را در حالی که به پهلوی راست خود دراز کشیده‌ اید انجام دهید. این تمرین را در 5 ست تکرار کنید.

برای انجام تمرینات بیشتر در خانه بهتر است مقاله روبرو را بخوانید : ورزش در خانه

ورزش کگل برای درمان بی اختیاری ادرار

مرحله 3: ورزش کگل برای درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان بسیار موثر است. آن را به مدت یک هفته انجام دهید. هنگامی که بعد از یک هفته موفق شدید شروع به اضافه کردن یک ثانیه انقباض دیگر در تمرین خود کنید. به آرامی بنشینید و پایتان را روی پای دیگر بیندازید. چشم‌ هایتان را ببندید. دست‌ هایتان را روی زانوها قرار دهید و هم زمان با منقبض کردن عضلات لگن، از طریق دهان به سرعت دم و بازدم کنید. این را در نظر داشته باشید که در هنگام ادرار کردن تمرینات کگل را انجام ندهید. زیرا ممکن است مثانه یا روده کوچک شما صدمه ببیند. تمرینات را سه بار در روز با 10 بار تکرار در هر روز انجام دهید.

برای درمان تیروئید پیشنهاد می کنیم مقاله روبرو را بخوانید : درمان کم کاری تیروئید با ورزش

بررسي تاثير ورزش بر بي اختياري استرسي ادرار

درمان قطعی بی اختیاری ادرار می‌ تواند چندین ماه طول بکشد. اما به طور کلی بیمار باید با درمان تکرر ادرار با فیزیوتراپی در زمان‌ های کوتاه‌ تری میزانی از بهبودی را در خود مشاهده کند. به عنوان یک قاعده کلی، سه تا چهار هفته طول می‌ کشد تا بیمار تغییرات کوچکی را متوجه شود. اما همین تغییرات کوچک باید احساس کنترل مثانه را در بیمار بیشتر کند. در آخر باید حتما به بهترین دکتر برای درمان بی اختیاری ادرار که می شناسید مراجعه کنید.

کلید واژه های مرتبط : درمان بی اختیاری ادرار با اسفند و درمان بی اختیاری ادرار با سیاه دانه و داروی گیاهی برای بی اختیاری ادرار در زنان

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.3 / 5. تعداد نظرات 4

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید