درمان آب آوردن زانو با ورزش

3.5
(2)

ورم زانو یا آب آوردن زانو زمانی رخ می دهد که مایع اضافی در اطراف یا داخل زانو جمع شود. انعطاف پذیری زانو در اثر این عارضه کاهش می یابد و فرد دیگر نمی تواند به راحتی زانوی خود را به راحتی خم و راست کند. ورم زانو با توجه به عارضه اصلی دامن زننده به این شرایط در برخی موارد با هیچ علامت دیگری همراه نیست و برعکس گاهی دردناک و قرمز است و زانو توانایی تحمل وزن بدن را ندارد . در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد درمان آب آوردن زانو با ورزش بیشتر توضیح بدهیم.

ورزش برای ورم زانو یکی از موثرترین روش های درمان ورم زانو است که با تقویت عضلات، آب آوردگی زانو کاهش میدهد. البته بغیر از ورزش، روش های درمانی زیادی برای کاهش تورم زانو وجود دارد که به طور مفصل به بررسی آن می پردازیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مفید برای زانو درد

ورم و آب آوردن زانو

علائم ورم زانو

مفصل زانو دارای یک کپسول مفصلی است که همانند کیسه ای عمل می کند که کل مفصل را احاطه کرده است. این کپسول شامل مایع سینوویالی است که مفصل را تغذیه کرده و باعث روان شدن حرکت آن می شود. بنابراین مفصل زانو می تواند به آرامی حرکت کند. کپسول مفصل زانو همانند ظرفی عمل می کند که مایع را درون مفصل زانو نگه می دارد. ورم زانو معمولا زمانی بوجود می آید که مقدار زیادی از این مایع در کپسول ایجاد شود.

بیشتر بخوانید : بهترین زانوبند برای رباط صلیبی، پای پرانتزی و ضربدری

ورم زانو در صورتی که به هر علتی ایجاد شده باشد. عموما با علائمی نظیر موراد زیر ظاهر می شود:

 • متورم شدن پوست اطراف کشکک زانو
 • خشک شدن زانو به طوری که بیمار قادر نیست به راحتی زانو خود را خم و راست کند.
 • درد شدید در زانو به گونه ای که بیمار قادر نیست وزن بدن را برروی زانوی ورم کرده بیندازد.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای روماتیسم مفصلی

علائم ورم زانو

علت آب آوردن زانو

از آسیب دیدن ساده زانو تا شکستگی زانو همه و همه در بروز ورم زانو دخیل هستند. به همین دلیل می توان اینگونه گفت که عوامل و علت های مختلفی هستند که در بروز آسیب های زانو دخیل هستند. از علت هایی که می توانند موجب ورم و یا آب آوردن زانو شوند عبارتند از :

 • گاهی ممکن است فردی بدون هیچ گونه آسیب دیدگی و یا ضربه دچار ورم زانو شود و زانوی آن بدون هیچ گونه ضربه و آسیبی آب بیاورد. در اینصورت فرد دچار عفونت زانو و یا نقرس شده است.
 • زمانی که فردی بدون آسیب دیدگی دچار تورم تدریجی زانو شود آن فرد به آرتروز زانو مبتلا شده است. همین اتفاق منجر به ورم کردن و آب آوردن زانوی آن شده است.
 • آسیب دیدگی های خیلی شدید که منجر به خونریزی داخلی، تورم و کبودی می شوند می توانند باعث ورم زانو و التهاب آن شوند. فرد در این مواقع خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کند و تحت مراقبت قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید : حرکات اصلاحی زانو ضربدری

علت آب آوردن زانو

دلایل آب آوردن و ورم زانو

 • رسوب کلسیم که یک بیماری نادر می باشد و نسبت به سایر موارد شایع نمی باشد. این بیماری شبیه نقرس می باشد و بر اثر رسوب کریستال های فروس سولفات کلسیم ایجاد می شود. تجمع این کریستال ها موجب درد و همچنین ورم ناگهانی زانو ها می شود.
 • روماتیسم مفصلی یکی دیگر از علت آب آوردن زانو می باشد. این بیماری باعث خشک شدن و گرفتگی زانو، حساسیت به قرمزی و لمس زانو، درد و تورم می شود. اگر زانوی راست شما دارای این علائم باشد بعد از مدتی زانوی چپ شما نیز درگیر می شود. ممکن است مفاصل دیگری را نیز در بر بگیرد و در فعالیت آن ها نیز اختلال ایجاد کند. این بیماری بر پوشش ظریف مفاصل اثر می گذارد.
 • وجود تومور یکی از بیماری های نادر و کمیاب می باشد که اگر در زانوی فردی ایجاد شود باعث ورم کردن و آب آوردن زانو می شود.

مقاله پیشنهادی : درمان درد کف پا با ورزش

دلایل آب آوردن و ورم زانو

ورزش مخصوص برای درمان و کاهش ورم زانو

درمان آب آوردن زانو با ورزش یکی از درمان های موثر برای آب آوردن زانو است. فیزیوتراپیست با توجه به علت ورم زانو، حرکات اصلاحی زانو را برای ورزش درمانی بیمار طراحی می کند. تمرین درمانی برای درمان ورم زانو می تواند به:

 • بهبود دامنه حرکتی زانو
 • تقویت زانو
 • کاهش درد
 • کاهش تورم زانو

کمک کند. ورزش برای ورم زانو با انقباض و تحرک عضلات به کاهش مایع اضافی زانو منجر می شود. حتی به کمک این روش اگر نیاز باشد مایع اضافی از محل خارج شود، انقباض عضلات پا و مفاصل زانو می تواند مایع را به طرف اندام های دیگر بفرستد.

بیشتر بخوانید : تمرینات ویلیامز برای دیسک کمر

تمرینات مناسب کاهش آب آوردن زانو

تمرینات مناسب کاهش آب آوردن زانو

تمرینات ورزشی یکی از بهترین راه ها در درمان و کاهش تورم زانو است. ورزش رانو با تقویت عضلات و رفع گرفتگی ها می تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل پیشگیری کند. از جمله حرکات ورزشی برای کاهش ورم زانو شامل:

حرکت لمس پا

حرکت لمس پا یکی از بهترین تمرینات کششی در تقویت عضلات است که در کاهش ورم زانو بسیار موثر است. برای انجام این حرکت باید صاف بایستید. پس از خم کردن کمر، سعی کنید دست ها را به نوک انگشتان پا برسانید. در انجام این حرکت توجه داشته باشید از خم کردن زانو پرهیز کنید. تمرکز خود را برروی کشش عضلات همسترینگ قرار دهید.

مقاله پیشنهادی : فواید حرکات کششی

تمرینات مناسب کاهش آب آوردن زانو

حرکت ساق پا

برای انجام این حرکت در صورتی که به حالت ایستاده قرار دارید به آرامی برروی نوک انگشتان خود قرار بگیرید. این حرکت در تقویت عضلات چهار سر ران بسیار موثر است.

فشاردادن بالش بین پا

ورم زانو زمانی به کمک ورزش درمان می شود که عضله داخلی ران ها تقویت شود. با قرار دادن بالشی در میان پاها و فشار آوردن به آنها می توانید عضلات پا را تقویت کنید و ورم را درمان کنید و فشار ناشی از آب آوردن زانو را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید : ورزش های اصلاحی برای دیسک گردن

حرکت پشت ران

برای انجام این حرکت می توانید از صندلی یا دیوار استفاده کنید. روبه‌روی صندلی یا دیوار بایستید و دست خود را به دیوار بگیرید. به‌ آرامی با خم‌ کردن زانوها پای خود را از پشت بالا آورده و عضلات پایتان را منقبض کنید. 5 ثانیه در همین حالت مانده و پایتان را به حالت اولیه حرکت بازگردانید. این حرکت را در 3 ست 15 تایی تکرار کنید.

علت ورم زانو ( آب آوردن زانو) و درمان آن

بالا نگه داشتن پا

همان طور که اشاره شدن ورم زانو به دنبال تجمع مایع اضافی در زانو رخ می دهد. شما می توانید با بالا آوردن زانو مایع اضافی را از مفصل زانو تخلیه و وارد سیستم گردش خون بکنید.

مقاله پیشنهادی : تمرینات انعطاف پذیری بدن

حرکت‌ های کششی زانو

تمرین‌های حرکتی مربوط به کشش زانو به برای زانو درد می توانند مفید باشند. پزشک معمولا این تمرینات را در برنامه حرکات اصلاحی و ورزش زانو مورد توجه قرار می دهد.

حرکت کششی زردپی

یک چهارپایه یا جسمی با ارتفاع ۴۵ سانتی متر یا یک و نیم فوت پیدا کنید. یک پای خود را بر روی زمین قرار داده و پای دیگر را بر روی چهار پایه به صورتی قرار دهید که زانوی شما کمی خم باشد (در حدود ۱۵ درجه). در این حالت به جلو و پایین خم شده و پشت خود را راست نگه دارید. خم شدن را به مقداری انجام دهید که احساس کشیدگی در ناحیه وسط زرد پی خود داشته باشید. این وضعیت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید. حرکت کششی زرد پی را ۳ مرتبه و دو نوبت ۲ در روز تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : تمرینات ورزشی برای پارگی رباط صلیبی

درمان ورم و آب آوردن زانو بدون جراحی

حرکت کششی عضله چهار سر ران

برای درمان آب آوردن زانو با ورزش ابتدا روی یک پا ایستاده و پشت یک صندلی را برای حفظ تعادل به دست بگیرید. با دست آزاد خود قوزک پای مقابل را گرفته و پای خود را از پشت خم کنید. پاشنه پای خود را به سمت باسن به مقداری حرکت دهید که احساس کشیدگی کافی در قسمت جلوی ران داشته باشید (نباید احساس درد کنید). این وضعیت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این حرکت را ۳ مرتبه و دو نوبت در روز تکرار کنید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای تقویت عضلات لگن

ماساژ دادن زانو

دست کشیدن روی زانو یا ماساژ دادن باعث کاهش تورم و ورم زانو می شود. زیرا این کار عروق لنفاوی که در اطراف زانو جمع شده اند را به گردش درآورده از این رو باعث کاهش تورم زانو می شود.

ورزش زانو در آب

انجام ورزش در آب یا راه رفتن در ناحیه کم عمق استخر برای تقویت عضلات و انعطاف پذیری زانو بسیار مفید می‌ باشد. به خاطر این که بدن انسان در آب شناور است، این شرایط باعث کاهش فشار وارد شده به زانو می‌ شود و حرکت را برای شما کمی آسانتر می‌ کند. شما می‌ توانید درباره برنامه‌ های خاص آب درمانی برای زانو و انواع درمان آب آوردن زانو با ورزش از پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست سوال کنید.

بیشتر بخوانید : حرکات ورزشی در آب

آب آوردن زانو (افیوژن) در اثر ضربه

استفاده از زانوبند یا بانداژ برای کاهش آب آوردن زانو

با استفاده از انواع بریس ها یا بانداژ می توانید زانوی آسیب دیده تحت فشار قرار داده و ورم را کاهش دهید. انجام ورزش های سبک نیز می تواند به شما کمک کند تا ماهیچه های شما قوی شود و فشارهای سنگین بر آن وارد نشود.

ورزش های سنگین فشار های زیادی را بر روی زانو های شما ایجاد می کند. ممکن است درد های شما را بیشتر کند و علاوه بر افزایش درد موجب افزایش تورم نیز شود. بنابراین تا جایی که می توانید از ورزش های سنگین خودداری کنید. ورزش هایی از جمله یوگا و شنا را انجام دهید تا به زانوی شما آسیبی وارد نشود.

مقاله پیشنهادی : راهنمای کامل برای انتخاب و خرید زانوبند

چاقی نیز از دیگر عوامل مهم و تاثیر گذار در ورم زانو ها می شود. همچنین در تشدید شدن ورم و آب آوردن زانو ها موثر می باشد. پس سعی کنید وزن خود را کنترل کنید و اگر چاق هستید با رژیم غذایی مناسب به کاهش وزن خود اقدام کنید. تا ورم زانوهای شما افزایش پیدا نکند و نخواهید درد زیادی را تحمل کنید.

آب درمانی برای رفع مشکلات زانو

درمان خانگی آب آوردن زانو

یکی از علت های آب آوردن زانو ایجاد آسیب و یا ضربه می باشد. به همین دلیل ما باید تا جایی که ممکن است مواظب باشیم تا آسیبی بر زانوهای ما وارد نشود. همچنین می توانید ماهیچه های اطراف زانو های خود را تقویت کنید تا مقاومت بیشتری در برابر ضربه داشته باشند.

بیشتر بخوانید : قبل ورزش چی بخوریم

با قوی‌ تر شدن عضلات، شما می‌ توانید تعداد دفعات تکرار هر یک از تمرین‌ های تقویتی زانو را افزایش دهید. در این شرایط احتمالاً شما نیاز به تکرار تمرین‌ های تقویتی زانو برای حداقل چهار بار در هر هفته برای مدت یک ماه قبل از مشاهده هر گونه تغییر قابل توجه در درد زانو خود خواهید داشت.

فیزیوتراپی آب آوردن زانو

نرمش و ورزش زانو برای کمک به درمان بسیاری از مشکلات زانو مانند زانوی پرانتزی، زانوی ضربدری، گرفتگی زانو، عدم صاف شدن زانو، آسیب مینیسک، زانوی عقب رفته، انحراف زانو و …. موثر می باشد. پزشک یا فیزیوتراپیست با توجه به علت زانو درد و وضعیت بیمار حرکات اصلاحی و تقویتی زانو را برنامه ریزی می کند، این برنامه معمولا شامل ورزش های تقویت عضلات چهار سر ران می باشد. همچنین حرکات کششی نیز در این برنامه گنجانده می شود.

مقاله پیشنهادی : حرکات کششی برای عضلات زیر بغل

فیزیوتراپی آب آوردن زانو

در صورتی که اقدامات خود مراقبتی یا قرص برای درمان اب اوردن زانو، باعث تسکین درد و تورم نشده باشند و اگر یک زانو قرمز شده و در مقایسه با زانوی دیگر گرم‌ تر است. می‌ توانید به مطب دکتر متخصص مراجعه نمایید.

1. آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟

تشخیص و درمان به موقع عارضه آب آوردن زانو بسیار اهمیت دارد. زیرا در صورت تاخیر در درمان می تواند باعث خطراتی مانند تحلیل رفتن ماهیچه های زانو و بروز عارضه کیست بیکر در فرد شود.

کلید واژه های مرتبط : درمان آب آوردن زانو با زنجبیل و داروی گیاهی برای درمان آب آوردن زانو و درمان سنتی آب آوردن زانو و درمان آب آوردن زانو با زالو


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.5 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید