دراز نشست چه مقدار کالری می سوزاند

5
(1)

دراز نشست یکی از حرکات ورزشی تقویت کننده شکم است. برای انجام این تمرین نیاز به هیچ تجهیزات خاصی نمی باشد. این تمرین به دلیل ساده و موثر بودن طرفداران زیادی در میان مبتدیان و حرفه ای ها دارد. عضلات شکم شما اساسا کل بدن‌ تان را نگه می‌ دارند. به همین دلیل قطعا مهم است که میان تنه‌ را تمرین دهید که انجام دراز و نشست ورزشی مناسب برای عضلات میان تنه است. اما اگر هدف‌ تان تناسب اندام و کالری سوزی است، ایجاد چند تغییر در سبک زندگی تان ضروری است. در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم بدانیم که دراز نشست چه مقدار کالری می سوزاند؟ پس با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : حرکات اصلاحی رفع گودی کمر برای افزایش قد

کاهش وزن و خوش‌ اندام باقی ماندن نیازمند سوزاندن کالری بیشتر نسبت به مقدار کالری مصرفی می‌ باشد. بنابراین ورزش کردن و انجام فعالیت‌ های حرکتی می‌ توانند نقش موثر در سوزاندن کالری داشته باشد. مقدار کالری مصرف شده در این فعالیت‌ ها به وزن بدن و قابلیت‌ های فیزیکی فرد، نوع ورزش یا فعالیت انتخاب شده و شدت انجام آن بستگی دارد. در ادامه می خوانیم که دراز نشست چه مقدار کالری می سوزاند؟

بیشتر بخوانید : رقص زومبا برای لاغری

دراز و نشست چقدر کالری می سوزاند

به هر حال در هنگام انجام فعالیت بسیاری افراد به دنبال آگاهی از میزان کالری مصرفی در رژیم غذایی و میزان سوزاندن آن در فعالیت‌ های روزمره و نیز هنگام انجام فعالیت‌ های ورزشی به منظور دستیابی به حداکثر میزان کاهش وزن، بدون وارد شدن آسیب به سلامت بدن هستند. در واقع، در کنار انجام فعالیت‌ های ورزشی، لازم است سطح کافی مواد مغذی در اختیار بدن قرار بگیرد. در واقع بین سطح کالری مصرف شده در رژیم غذایی و کالری سوزانده شده در هنگام انجام فعالیت توازن وجود داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : ورزش اسکات برای بانوان

دراز نشست لاغر می کند؟

دراز نشست علاوه بر تقویت عضلات شکمی به کالری سوزی نیز کمک می کند. اما این که این کالری سوزی دراز نشست چقدر است و یا دراز نشست چه مقدار کالری می سوزاند؟. یکی از سوالات رایج بسیاری از افراد می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

واضح است که فعالیت قلبی عروقی شدید برای کاهش وزن و لاغر شدن ضروری است. اما این واقعیتی است که باید با آن روبه رو شوید. دراز و نشست و تمرینات روزانه شکمی به تقویت فیبرهای عضلانی درمیان تنه‌ تان کمک می‌ کند. اما لایه چربی روی عضلات شکمتان را آب نمی‌ کند. اگر در حال حاضر سعی دارید وزن کم کنید و لاغر شوید، باید به تمرینات تقویت کننده مرکز بدن‌، کاردیوی کافی اضافه کنید. این بدان معنا نیست که شما باید مانند یک قهرمان تمرین کنید. اما قطعا به تمرینات با شدت متوسط تا بالا نیاز دارید. فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌ برید. به یاد داشته باشید که کاردیو لزوما مستلزم دویدن سریع نیست.

بیشتر بخوانید : حرکات ایروبیک برای لاغری شکم

دراز نشست لاغر می کند؟

فعالیت‌ هایی مانند دوچرخه‌ سواری، پیاده‌ روی و شنا، همگی برای کاهش وزن مناسب هستند. برای مؤثر‌تر کردن تلاش‌ های کاهش وزن‌ تان، درهفته حداقل ۱۵۰ دقیقه تمرین کاردیو انجام دهید. سوزاندن کالری ساده است. در حقیقت بدن انسان به صورت مداوم برای انجام فعالیت کالری می‌ سوزاند. به این ترتیب برای سوزاندن مقدار کالری بیشتر لازم است فعالیت بیشتر انجام شود. هر چه سطح انجام فعالیت بیشتر باشد، مقدار کالری سوزانده شده توسط بدن نیز بیشتر خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : یک ساعت پیاده روی در خانه چند کالری میسوزاند ؟

دراز نشست چقدر کالری می سوزاند؟

مقدار کالری سوزی در دراز نشست به شدت و وزن بدن بستگی دارد. اما معمولا در دراز نشست با سرعت متوسط 3 کالری در دقیقه و در دراز نشست با سرعت بالا 9 کالری در دقیقه می سوزانید.

عوامل موثر در کالری سوزی با دراز نشست

چندین عامل روی مقدار کالری سوزی دراز نشست اثر می گذارد که عبارتند از:

  • شدت
  • مدت زمان
  • متابولیسم بدن

بیشتر بخوانید : هر هزار تا طناب زدن چقدر کالری میسوزونه ؟

میزان سوزاندن کالری با دراز و نشست

متابولیسم بدن به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • قد و وزن؛ وقتی صحبت از متابولیسم می شود باید گفت هر چه فرد هیکل بزرگ تری داشته باشد کالری بیشتری خواهد سوزاند، این مسئله حتی در حالت استراحت نیز صدق می کند.
  • جنسیت؛ به طور کلی هنگام انجام یک فعالیت ورزشی مشابه، مردان نسبت به زنان کالری بیشتری می سوزانند زیرا بدن آن ها معمولا چربی کمتری داشته و عضلانی تر است.
  • سن؛ افزایش سن روی بسیاری از عملکردهای بدن تاثیر می گذارد که یکی از آن ها مقدار کالری سوزی است. با افزایش سن به دلیل افزایش چربی های بدن و کاهش حجم عضلات، کالری سوزی کاهش می یابد.

به نظر می رسد مهم ترین عامل تاثیر گذار در افزایش کالری سوزی شدت فعالیت ورزشی می باشد. یکی از راه های بالا بردن شدت یک حرکت ورزشی افزایش تعداد تکرارهای انجام شده در یک مدت زمان معین می باشد.

مقاله پیشنهادی : جدول کالری مواد غذایی برای رژیم لاغری

دراز نشست چقدر کالری می سوزاند؟

نحوه محاسبه کالری سوزی در دراز نشست

برای تعیین دقیق مقدار کالری که می توانید در طول یک فعالیت بدنی از جمله دراز نشست بسوزانید معمولا از معیار معادل سوخت و ساز یا METs استفاده می شود. یک MET مقدار انرژی است که هنگامی که آرام نشسته اید صرف می کنید. زمانی که در حال استراحت هستید انتظار می رود هر ساعت به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک کالری سوزانده شود.

بیشتر بخوانید : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

فعالیت متوسط معمولا حدود 3 تا 6 واحد MET کالری می سوزاند. در حالی که مقدار کالری سوزی در فعالیت های شدید بیش از 6 واحد MET می باشد. مقدار کالری سوزی حین دراز نشست بسته به شدت آن ممکن است بین 4 تا 6 واحد MET متغیر باشد.

نحوه محاسبه کالری سوزی در دراز نشست

میزان سوزاندن کالری با دراز و نشست

برای محاسبه مقدار کالری سوزی در هر دقیقه مراحل زیر را انجام دهید:

  1. تعداد MET یک حرکت ورزشی را در عدد 3.5 ضرب کنید.
  2. عدد به دست آمده را در وزن خود (برحسب کیلوگرم) ضرب کنید.
  3. سپس عدد حاصل را بر 200 تقسیم کنید.

مقدار عدد به دست آمده تعداد کالری سوزانده شده طی دراز نشست در هر دقیقه می باشد.

مقاله پیشنهادی : برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان

مقدار سوزاندن کالری در هنگام انجام 100 عدد دراز و نشست کم و ناچیز است. در حقیقت مقدار حرکت بدن در هنگام انجام این ورزش به مقداری کم است که نمی‌ تواند سوزاندن مقدار زیاد کالری را برای فرد به همراه داشته باشد. این شرایط در حالی است که دراز و نشست می‌ تواند برای تقویت عضلات بسیار موثر باشد. به این ترتیب یک فرد با وزن 82 کیلو فقط حدود 84 کالری در هر 15 دقیقه انجام این ورزش با سطح متوسط می‌ سوزاند. در حالی که در هنگام انجام این فعالیت با قدرت زیاد میزان کالری سوزی در طول مدت 15 دقیقه حدود 151 کالری خواهد بود.

بیشتر بخوانید : میان وعده های مناسب برای بدنسازی

در روز چند تا دراز نشست بریم

مزایای دراز نشست

عضلات هسته بدن در اکثر حرکاتی که روزانه انجام می دهید از جمله فعالیت هایی که نیاز به چرخش، خم شدن و کشش عضلانی دارند درگیر هستند. تقویت این ناحیه می تواند به کاهش کمر درد، بهبود حالت و تعادل بدن و تقویت عملکرد ورزشی کمک کند.

زمانی که یک فرد سالم به شیوه درست دراز نشست انجام می دهد این حرکت نه تنها روی تمام دیواره شکمی شامل عضله راست شکم، عضله عرضی شکم و عضله مایل درونی و بیرونی شکم بلکه فلکسورهای باسن در باسن و چهار سر ران نیز اثر می گذارد. برای افرادی که دیواره شکمی قوی دارند حرکت دراز نشست به تقویت هر چه بیشتر هسته بدن کمک می کند. به علاوه انعطاف پذیری و تحرک آن ها را نیز افزایش می دهد.

مقاله پیشنهادی : آب کردن شکم در یک ماه

میزان مصرف کالری در ورزش دراز و نشست

معایب دراز نشست

هسته بدن قوی یکی از مهم ترین مولفه ها در آمادگی جسمی است. دراز نشست منظم می تواند عضلات شکمی در این ناحیه را تقویت کند. اما ممکن است برای برخی افراد خطراتی به دنبال داشته باشد.

به عنوان مثال کسانی که در ناحیه کمر یا گردن خود دچار مشکل هستند لازم است در مورد حرکات ورزشی مناسب با مشاور صحبت کنند. در صورتی که حین دراز و نشست دچار درد یا ناراحتی می شوند حرکت را متوقف و از جایگزین های ساده تر استفاده کنند. ورزش برای جسم و روح مفید است. اما زیاده روی در آن می تواند به عواقب جبران ناپذیری منجر شود که استرس و اضطراب یا افسرگی به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید : درمان آب آوردن زانو با ورزش

معایب دراز نشست

میزان کالری‌ سوزی در ورزش دراز و نشست

اگر یک رژیم غذایی سالم را با یک برنامه تمرینی کامل ورزشی ترکیب نکنید، به سادگی به نتایج مورد نظرتان و کالری سوزی نمی‌ رسید و لاغر نمی شوید. هرچند ایرادی ندارد که گاهی اوقات چیزبرگر یا پیتزا بخورید. اما بسیار مهم است که در روز حداقل ۵ فنجان میوه و سبزی بخورید. همچنین پروتئین‌ های سالم مصرف کنید.

درست است که دراز و نشست به کاهش وزن و لاغر شدن شما کمک نمی‌ کند. اما این بدان معنا نیست که شما باید عضلات شکم‌ تان را به حال خود رها کنید. عضلات شکم شما عملا از هر بخش بدن‌ تان پشتیبانی می‌ کنند. از جمله ستون فقرات. این بدان معناست که دراز و نشست و تمرینات تقویت کننده‌ ی مرکز بدن، یک بخش حیاتی از تمام برنامه‌ های کامل تمرینی هستند.

مقاله مرتبط : ورزش های چربی سوز شکم و پهلو در خانه

کوچک کردن شکم با دراز نشست

به عنوان بخشی از رژیم تمرینی جدیدتان، یک رژیم غذایی سالم را با فعالیت کاردیوی اضافی ترکیب کنید. هرچند ممکن است این نکات ساده به نظر برسند. اما مهم است که بدانید محدود کردن خودتان به انجام درازو نشست و به هم فشردن میان تنه‌ تان به طور مدام، شما را به نتایج مورد نظرتان نخواهد رساند.

بیشتر بخوانید : بهترین داروی گیاهی برای لاغری شکم و پهلو

مقدار سوزاندن کالری در یک ساعت درازنشست

صرف نظر از ورزش انتخاب شده و اینکه دراز نشست چه مقدار کالری می سوزاند، لازم است برای دستیابی به حداکثر سوزاندن کالری، سطح فعالیت از متوسط تا شدید با توجه به شرایط فرد تنظیم شود. فعالیت‌ های ورزشی نسبتاً شدید به معنی این است که فرد در هنگام انجام ورزش می‌ تواند صحبت کند. این شرایط در حالی است که انجام فعالیت‌ های ورزشی شدید به معنی این است که سرعت تنفس فرد در هنگام ورزش به قدری افزایش می‌ یابد که فرد به سختی می‌ تواند صحبت کند.

مقاله پیشنهادی : حرکات ورزشی برای سیکس پک

به این ترتیب صرف یک دقیقه زمان برای انجام فعالیت‌ ها یا ورزش‌ های شدید به معنی کالری سوزی معادل دو دقیقه صرف وقت برای انجام فعالیت‌ های نسبتاً شدید است. در شرایط مناسب بهتر است با متخصص تغذیه درباره بهترین نوع ورزش یا فعالیتی که می‌ تواند با توجه به قابلیت‌ های فیزیکی و سطح سلامت شما مناسب باشد، مشورت نمایید.

سوالات مربوط به لاغری با درازنشست

1. چه مقدار کالری باید برای کاهش نیم کیلو وزن سوزانده شود؟

برای کاهش وزن به میزان نیم کیلو لازم است 3،500 کاری سوزانده شود. به همین خاطر به منظور کاهش وزن لازم است مقدار کالری مصرفی بطور دقیق و منظم تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.

2. در روز چند تا دراز نشست بریم؟

ورزش‌ هایی مانند درازونشست که با هدف کاهش حجم چربی‌ های شکم و پهلوها انجام می‌ شوند. این ورزش ها باعث افزایش قوام و کوتاه شدن عضلات این قسمت‌های بدن شده که به کم شدن میزان شلی و افتادگی عضلاتی مانند عضلات شکم و پهلوها منجر خواهد شد. اما کاهش حجم چربی‌ های موضعی را در پی نخواهد داشت. در واقع چربی‌ های تجمع‌ یافته در قسمت‌ های مختلف بدن، فقط با ورزش‌ های هوازی و رژیم غذایی تحت‌نظر متخصص تغذیه، به مرور زمان از بین خواهند رفت. به منظور کسب نتیجه مطلوب، بهتر است ۵-۳ بار در هفته ورزش های شكمی‌ را انجام دهید.

منبع : سایت هلث لاین

کلید واژه های مرتبط : بدن در حالت عادی چند کالری می سوزاند و بارفیکس چند کالری می سوزاند و نماز خواندن چقدر کالری میسوزاند و حرف زدن چقدر کالری میسوزاند و ده دقیقه دویدن چند کالری میسوزاند

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 5 / 5. تعداد نظرات 1

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید