حرکات تمرینی برای زاویه سازی فک

4.7
(3006)

اولین چیزی که در مواجهه با افراد مختلف به آن توجه می‌ کنیم، چهره است. به همین دلیل، طبیعی است که همه ما تا حد زیادی برای زیباتر شدن چهره خود تلاش کنیم. در واقع نتایج تحقیقات علمی نشان می‌ دهند که جذابیت برای انسان‌ ها بسیار مهم است. در این مقاله از ورزش بلاگ قصد داریم تمرین برای خوش فرم کردن فک و چانه و حرکات تمرینی برای زاویه سازی فک را به شما آموزش دهیم.

با افزایش سن، فرم صورت (چه در مردها و چه در زن‌ ها) تغییر پیدا می‌ کند. اگر چربی اضافی در ناحیه گردن و فک وجود داشته باشد، یا اگر عضلات شروع به تحلیل رفتن بکنند، خط فک و چانه فرم اصلی خود را از دست می‌ دهد و دیگر زیاد دیده نمی‌ شود. ما نمی‌ توانیم با پیری صورت یا عوامل ژنتیکی موثر در چهره خود مبارزه کنیم، اما می‌ توانیم با انجام دادن چند حرکت ساده، فرم فک و چانه خود را زیباتر کنیم.

زاویه سازی فک با ورزش یا فک زاویه دار مردانه با ورزش یکی از راحت ترین کار هاست تا صورتتان زاویه های خاصی به خود بگیرد. عضله های صورت و گردن تاثیر مستقیمی بر روی زاویه فک یا jawline شما میگذارد. با انجام ورزش های مناسب میتوانید بر روی این عضلات تاثیر بگذارید تا چهره ی شما را عوض کنند.

مقاله پیشنهادی : بهترین تمرینات ورزشی لیفت سینه

زاویه سازی صورت و گونه با روشی ارزان

معرفی عضلات فک و گردن

در زیر عضله های گردن را معرفی کرده ایم :

 • عضله پلاتیسما
 • ماهیچه جناغی-چنبری-پستانی
 • عضله اسکالن
 • ماهیچه میلوهیویید

این عضله ها گردن شما را تشکیل میدهند و قوی بودن و ضعیف بودن گردن به این عضلات بستگی دارد. عضلات صورت به دو گروه تقسیم میشوند. 1) عضلات جونده 2) عضلات حالت دهنده

عضلات جونده در جویدن غذا نقش ایفا میکنند که منقبض شدن بیش از حد آن ها تحت تاثیر مواردی مثل دندان قروچه کردن باعث بد شدن حالت و زوایای فک میشود. هر کدام از این دسته بندی ها خود دارای چند عضله هستند. عضلات حالت دهنده صورت همان ماهیچه هایی هستند که در اخم کردن ، خندیدن و … نقش دارند همین عضلات هم هستند که زاویه های صورت ما را شکل میدهند .

بیشتر بخوانید : حرکات اصلاحی گردن رو به جلو و درمان آرتروز گردن در منزل با ورزش

زاویه سازی صورت با انجام تمرینات ورزشی

ورزش برای عضله سازی صورت

ماهیچه‌ های جلوی گردن معمولا به طور کامل تکامل نیافته‌اند، و تقریباً هرگز در یک باشگاه بدنسازی بر روی آن‌ ها حرکات اصلاحی یا درمانی انجام نمی‌ شود. به همین علت عامل اصلی ایجاد افتادگی گردن و همچنین علت پنهان درد گردن هستند. این عضلات از استخوان گردن تا قسمت‌ های مختلفی از استخوان فک و چانه ادامه دارند. اگر این تمرینات را به درستی انجام بدهید، علاوه بر اینکه فک و چانه شما یک زاویه زیبا می‌ گیرد. بلکه می‌ توانید از درد گردن، سردرد و درد فک نیز جلوگیری کنید.

اگر در هنگام انجام دادن این تمرینات احساس درد کردید، به این معناست که تمرینات را به درستی انجام نمی‌ دهید و ممکن است که به خودتان صدمه وارد کنید. پس در صورت احساس درد، باید هرچه سریع‌ تر دست نگه دارید.

مقاله پیشنهادی : ورزش بارفیکس برای لاغری

ورزش برای زاویه دار کردن فک

تمرین اول برای تقویت عضلات فک

در حالت خوابیده، گردن خود را به سمت بالا بیاورید برای انجام دادن این تمرین به پشت بخوابید و زبان خود را به سق دهانتان بچسبانید. انجام دادن این کار باعث می‌ شود که ماهیچه‌ های قسمت جلویی گردن شما فعال بشوند. در ابتدا چانه خود را به سمت قفسه سینه بکشید و سپس سر خود را از زمین حدود 5 سانتی‌متر بلند کنید. شکم خود را بلند نکنید و چانه خود را به سمت بیرون نکشید. اول با 3 ست 10 تایی شروع کنید و بعد به تدریج تعداد دفعات انجام تمرین را بالا ببرید.

اصلا عجله نکنید. چون همانطور که در قسمت‌ های بالاتر هم ذکر کردیم، عضلات این ناحیه از گردن معمولا به طور کامل تکامل نیافته‌ اند و اگر زیاد از حد به آن‌ ها فشار وارد کنید، ممکن است باعث کشیدگی عضلات گردن خود بشوید.

بیشتر بخوانید : درمان گرفتگی عضلات بعد از ورزش

حرکات تمرینی برای ماهیچه های فک

تمرین دوم برای زاویه سازی فک

در حالت نشسته این حرکت را تمرین کنید. زبانتان را پشت دندان های بالایی قرار دهید سپس زبانتان را به سمت جلو فشار دهید به صورتی که تمامی زبان سقف دهانتان را پوشش دهد. حالا شروع به در آوردن صدا کنید اینکار باعث میشود لرزشی در زبانتان ایجاد شود. این حرکت برای تقویت عضله های زیر چانه است که نقش اساسی در زاویه سازی فک دارد. این تمرین را هم مثل تمرین اول در 3 ست 10 تایی انجام دهید .

تمرین سوم برای زاویه دار کردن فک

عضلات گردن خود را به سمت عقب بکشید. شما می‌ توانید این تمرین را در حالت نشسته، ایستاده و یا خوابیده به پشت انجام بدهید. برای انجام این تمرین، سر خود را چند سانتی‌ متر به سمت عقب بکشید تا زمانی که حس کنید عضلات دو طرف گلوی شما منقبض و آرام شده‌ اند. در این حالت گوش‌ های شما باید روی شانه‌ هایتان قرار داشته باشند و سرتان کج نشود. اول با 3 ست 10 تایی شروع کنید و بعد به تدریج سعی کنید این حالت را برای مدت 30 ثانیه حفظ کنید.

مقاله پیشنهادی : ویتامین های مورد نیاز رشد مو و برای جلوگیری از ریزش مو چه غذاهایی بخوریم؟

ورزش صورت برای زاویه دار شدن فک و چانه

تمرین چهارم برای تقویت عضلات فک

به این حرکت پشت‌ بند ترقوه (Collar bone backup) گفته می شود. این کار را می‌ توانید را به صورت نشسته روی صندلی، ایستاده یا خوابیده به پشت انجام دهید. سر خود را صاف نگه داشته‌ و آن را چندین اینچ به عقب ببرید تا حس کنید که عضلات دو طرف گلو منقبض و (سپس) ریلکس می‌ شوند. در ابتدا با سه سِت ده‌ تایی شروع کنید و سپس برای بیش از سی ثانیه در همان حالت بمانید. مطمئن شوید که گوش‌ ها در راستای شانه‌ ها قرار می‌ گیرد و سر صاف باقی می‌ ماند.

تمرین پنجم برای زاویه سازی فک

در حالت نشسته دهانتان را ببندید و فک پایین را به سمت راست و چپ حرکت دهید این کار در خوش فرم شدن عضلات صورتتان تاثیر زیادی دارد. میتوانید در طول روز چندین بار این حرکت را انجام بدهید. با تکرار صدای «او» و «ای» عضلات لب و دهان را ورزش بدهید. این تمرین مخصوص عضلات اطراف دهان و دو طرف لب‌ ها است.

برای انجام دادن این تمرین ابتدا دهان خود را باز کنید صداهای «او» و «ای» را تکرار کنید. سعی کنید در هنگام تکرار این صداها، لب‌ های خود را تا جایی که می‌توانید بکشید. علاوه بر این، دهان خود را باز نکنید و دندانهایتان را نیز لمس نکنید. این حرکت را در 3 ست 15 تایی ادامه بدهید.

مقاله پیشنهادی : بهترین ورزش ها برای فرم دهی بدن بانوان و حرکات بدنسازی با دمبل

ورزش برای زاویه دار کردن فک

تمرین ششم برای عضلات فک

نام این حرکت چانه به سمت بالا (Chinup) است. در حالت نشسته این حرکت را تمرین کنید. برای جلو آوردن فک پایین با ورزش در حالت کاملا عادی بنشینید و سعی کنید فک پایینی ، چانه ی خود را به سمت بیرون بکشانید و لب های پایینی را بلند کنید. این حرکت بسیار موثر بوده و عضلات زیادی در گردن و صورت را تحت تاثیر قرار میدهد. برای هر بار انجام زمان 5 ثانیه را در نظر بگیرید و در 3 ست 10 تایی این حرکت را تمرین کنید. انجام دادن این تمرین باعث سفت شدن عضلات صورت و چانه می‌ شود. این حرکت را در 3 ست 15 تایی تکرار کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست

زاویه سازی فک مردان با ورزش

روش‌ های خوش فرم کردن فک و چانه

درست است که شما می‌ توانید با انجام دادن این تمرینات ساده، تا حدی فرم فک و چانه خود را تغییر بدهید. اما این تمرینات به تنهایی کافی نیستند. شما می‌ توانید با پیروی کردن از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، و ورزش کردن به شکل منظم، چهره خود را شادابتر و جوانتر نگه دارید. اگر تغییر فرم فک و چانه شما به دلیل داشتن اضافه وزن باشد، با تغییر دادن سبک زندگی خود و انجام دادن تمریناتی که در این مقاله گفته شد، می‌ توانید این فرم را به حالت عادی خود بازگردانید. در زیر چند روش دیگر را نیز معرفی کرده ایم :

 • لبخند بیشتر باعث خوش فرم کردن فک و چانه می‌ شود. برای این کار کافیست هر بار حدود یک دقیقه لبخند اجباری بزنید. این کار برایتان دو فایده خواهد داشت. اول از همه شما را خوشحال و سرحال خواهد کرد دوم اینکه باعث سفت شدن عضلات چانه، فک و صورت می‌ شود. روانشناسان معتقد هستند که لبخند زدن باعث می‌ شود احساس خوشبختی کنید.
 • آدامس بجوید. البته هر چند این یک راهکار صحیح برای خوش فرم کردن فک و چانه است اما باید قبل از این کار با دندان پزشک خود مشورت کنید. مطالعات نشان داده است که جویدن آدامس به صورت روزانه می‌ تواند شکل صورت شما را تغییر دهد. البته بهتر است در قسمت انتهای دهان آدامس را بجوید تا فشار بیشتری به عضلات فک شما وارد شود. بعد از یک ساعت جویدن احساس می‌ کنید عضلات فک شما خسته می‌ شوند. من هر روز در طول تمریناتم آدامس می‌ جویم. این یک راه ساده برای خوش فرم کردن فک و چانه است!

مقاله پیشنهادی : ورزش صورت برای جلوگیری و رفع افتادگی پلک

زاویه دار کردن فک با ورزش بدون جراحی

ورزش های درمانی برای درد فک

علاوه بر ورزش هایی که برای زاويه دار كردن فک انجام میدهید با ماساژ های مخصوص هم میتوانید از شر چربی ها خلاص شوید و کمک زیادی به زاویه دار شدن فک و صورت کنید :

 • ماساژ غبغب و گونه : ماساژ این دو ناحیه میتواند در جوان سازی پوست و از بین رفتن چربی ها و در نهایت زاویه سازی موثر باشد.
 • برای ماساژ همیشه از کرم استفاده کنید. زیرا اگر بدون کرم ماساژ را انجام دهید ممکن است باعث افتادگی پوست شوید.
 • به اندازه یک نخود کرم به ناحیه غبغب بزنید و به سمت بالا آن را ماساژ دهید. برای گونه با استفاده از کرم ماساژ را از روی گونه به سمت گوش هایتان انجام دهید. حدودا 15 دقیقه در روز برای ماساژ صورت زمان بگذارید.

بیشتر بخوانید : آموزش ماساژ صورت و دستگاه تخلیه جوش صورت

ورزش های فک برای پیشگیری از درد گردن، صورت و فک

ورزش برای زاویه سازی فک مردان

در آخر باید توجه کرد که میل کردن وعده های غذایی سالم و متعادل و انجام تمرین ها منظم کمک زیادی به جوان نگه داشتن شما می کند. در صورتی که حس کردید افزایش وزن پیدا کرده اید و این امر باعث تغییر در ظاهر عضلات اطراف خط فک شما شده است سبک زندگی خود را تغییر دهید تا بتواند به بهبود آن کمک کند. اگر چه تمرین های مربوط به صورت می توانند در حفظ سلامتی عضلات گردن و صورت و نگه داشتن زاویه فک مردانه طبیعی به حالت مناسب خود بسیار کمک کننده باشند. اما همه راه نیستند. برای این که سالم باشید و تندرست به نظر برسید باید عادت های خوب غذایی و تمرین های منظم داشته باشید.

کلید واژه های مرتبط : پکیج زاویه دهی و عضله سازی فک و صورت و گرفتگی فک نشانه چیست و علت باز نشدن کامل دهان و فیلم تمرین زاویه فک و تقویت فک در بوکس و ورزش برای صدای فک و چگونه زاویه فک داشته باشیم مردانه

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4.7 / 5. تعداد نظرات 3006

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

17 دیدگاه دربارهٔ «حرکات تمرینی برای زاویه سازی فک»

 1. سلام شاید بهتون حالا چیزی بگم اج کنید یا قانع نشید ولی به ضرر خودتونه باید قبلشون تمرینات گرم کن انجام بدید حداقل برا فک و صورت کامل ۵دقژقه و بعدش تمرین کنید من خودم دو روزه دارم رو مچ ساعد کار میکنم ولی مثلا تا ۲۰تا بزنم به مچ دستم اینقدر فشار میاد که انگار میخواد بترک کمتر یک دقیقه ااکی تمرین گرم کن مچ ساعد با دست انجام دادم بعدش رو مچ ساعد تمرین کردم ولی تونستم خیلی بزنم حتی بعد به ماهیچه مچ ساعدی فشار نیومد خودم از تمرین خسته شدم

  پاسخ
 2. سلام من یه دختر هستم ۱۴ سالمه و میخوام که توی خونه بدون عمل جراحی فک مردانه داشته باشم باید چیکار کنم؟ و اینکه چقدر طول میکشه هرچه زود تر باشه بهتر. و یه سوال اگه هم ورزش بدنسازی و هم ورزش فک رو انجام بدم میشه که یه فک مردانه داشته باشم؟ لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم🙏

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید