تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

4
(4)

انواع هورمون در بدن انسان وجود دارند که از برخی از اعضای بدن و یا غدد درون‌ ریز ترشح شده و وظایف خاص خود را انجام می‌ دهند. هورمون‌ های جنسی زنان وظیفه شکل گرفتن ویژگی‌ های زنانه مانند پستان، تنظیم چرخه قاعدگی، دستگاه تولید مثل و حتی تنظیم میزان ساخت استخوان‌ ها و عضلات را برعهده دارد. در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید تا در مورد تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه بیشتر توضیح دهیم.

در طی دوران زندگی فرد با تغییرات هورمونی تغییراتی در این موارد ایجاد می‌ شود. همچنین این هورمون‌ ها در رشد مو، توزیع چربی بدن و همچنین تنظیم سطح کلسترول خون نیز نقش‌ هایی ایفا می‌ کنند. با این‌ حال گاهی تغییراتی در سطح هورمون‌ های بدن اتفاق می‌ افتد و ممکن است تنظیم هورمون زنانه نیز بهم بخورد. به همین دلیل در این مطلب می‌ خواهیم با درمان اختلالات هورمونی در زنان و دلیل بالا رفتن هورمون مردانه در زنان آشنا شویم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی در افراد اندومتریوز

آشنایی با انواع هورمون های جنسی زنانه

نقش تغذیه در تنظیم هورمون های زنان

اگر هورمون های بدن تنظیم نباشند می توانند به شدت بر کیفیت زندگی یک زن اثر بگذارند و سبب بیماری در آنها شوند. عواملی چون تغذیه، استرس، افسردگی، محل زندگی، درآمد مالی، ویژگی های ژنتیکی، عدم ورزش و تحرک کافی، اشتغال در بعضی مشاغل، ابتلا به برخی بیماری ها و مصرف دارو همگی می تواند باعث برهم خوردن تنظیم هورمون های بدن زنان شود. هورمون ها نقش مهمی در فعل و انفعالات بدن و سلامتی و باروری آن ایفا می کنند. علاوه بر تغییرات جسمی در خلق و خوی زنان نیز موثر هستند.

بیشتر بخوانید : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

ترشح هورمون ها سبب علائمی چون درد پیش از قاعدگی PMS، ناباروری یا باروری، رویش موهای زائد در بدن ،خوش اخلاقی یا بدخلقی، بی اشتهایی یا پراشتهایی، سرد مزاجی احساسی، چاقی یا لاغری، بروز آکنه ،ابتلا به سرطان، ریزش موی سر و نیز مشکلات دوران یائسگی می شود.

از جمله مهم ترین زمان هایی که میزان هورمون های بدن زنان دستخوش تغییرات می شود دوران قاعدگی و بارداری است. تغییرات هورمونی در زنان متفاوت است و در برخی شدید یا خفیف است. متابولیسم و فیزیولوژی هر زن خاص او و وابسته به پارامترهای ژنتیکی و رشته های DNA است. اما عوامل موثر دیگری نیز در این امر تعیین ‌کننده است که یکی از آن موارد سبک زندگی و تغذیه است.

مقاله پیشنهادی : درمان ریزش موی بعد از کرونا

نقش تغذیه در تنظیم هورمون های زنان

انواع هورمون‌ های جنسی زنانه

هورمون‌ ها از غدد یا اعضای مختلفی ترشح می‌ شوند. اما مهم‌ ترین تولید کننده‌ های هورمون جنسی، غده‌ های جنسی (تخمدان و بیضه) هستند. دو هورمون اصلی در تنظیم و تشکیل ویژگی‌ های زنانه استروژن و هورمون پروژسترون هستند. تستوسترون سومین هورمون جنسی است که به ‌نوعی هورمون مردانه شناخته می‌ شود. اما در بدن خانم‌ ها نیز کمی تولید می‌ شود.

بیشتر بخوانید : ورزش مناسب برای تنظیم قاعدگی

دلیل بالا رفتن هورمون مردانه در زنان

معمولاً تستوسترون به مقدار کمی از تخمدان‌ ها و غدد فوق کلیوی در زنان تولید و در جریان خون آزاد می‌ شود . تستوسترون در حفظ تراکم استخوان به زنان کمک می‌ کند. همچنین در تولید سلول‌ های خونی نقش دارد. در کنار آن‌ ها میل جنسی و خلق‌ و خوی خانم‌ ها را تنظیم می‌ کند. چنانچه تستوسترون و استروژن با یکدیگر فعالیت کنند در رشد و ترمیم و نگه‌ داری بافت‌ های تولید مثل خانم‌ ها کمک می‌ کنند.

مقاله پیشنهادی : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

دلیل بالا رفتن هورمون مردانه در زنان ممکن است متفاوت باشد. به‌ عنوان نمونه یک دلیل بالا رفتن هورمون مردانه در زنان ناشی از بیماری‌ هایی همچون سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) یا هایپرپلازی مادرزادی فوق کلیه است. چنانچه میزان افزایش هورمون مردانه در زنان بسیار زیاد باشد، ممکن است نشانه مشکلات پزشکی جدی‌ همچون وجود تومور در تخمدان‌ ها ویا در غدد فوق کلیه باشد. به همین دلیل باید درمان تنظیم هورمون مردانه در زنان به سرعت انجام شود.

بیشتر بخوانید : روش های درمان تنبلی تخمدان

تغذیه مناسب برای تنظیم هورمون با خوراکی های طبیعی

علائم بالا رفتن هورمون های مردانه

علائم تستوسترون بالا در زنان شامل موارد زیر هستند:

 • ایجاد آکنه
 • افزایش موی صورت ویا بدن در نواحی سینه، پشت یا نواحی دیگر بدن
 • ضخیم شدن مو
 • به‌ هم خوردن نظم قاعدگی
 • تغییرات خلقی
 • بزرگ شدن کلیتوریس
 • بزرگ شدن عضلات
 • کاهش سایز سینه
 • کاهش میل جنسی
 • بم شدن صدا
 • یکی از عوارض افزایش هورمون مردانه در خانم‌ ها، چاقی مفرط و نازایی است. همچنین درصورت عدم تنظیم هورمون مردانه در زنان، ریسک ابتلا به سرطان تخمدان افزایش می‌ یابد.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب تنبلی تخمدان

علائم بالا رفتن هورمون های مردانه

عوارض افزایش هورمون زنانه

میزان موجود استروژن و هورمون پرژسترون در خون و نسبت این هورمون‌ ها بهم در رویدادهای مهمی مانند چرخه قاعدگی متفاوت و اثرگذار است. همچنین میزان تستسترون کلی موجود در بدن و نسبتش با این دو هورمون زنانه دیگر، می‌ تواند علت برخی مشکلات و بیماری‌ ها در زمینه زنان باشد. افزایش هورمون زنانه استروژن در بدن سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه و همچنین یائسگی زودرس، اضافه وزن و چاقی می‌ شود.

افزایش هورمون زنانه استروژن در بدن می‌ تواند به‌ صورت طبیعی و یا به دلایلی همچون مصرف برخی از داروها ویا عوامل دیگری مانند چاقی، تومورهای تخمدان و بیماری‌ های کبدی باشد. میزان هورمون استروژن در هر فرد، با توجه به سن و جنس متفاوت است. یا در زمان‌ های مختلفی از دوره قاعدگی کاهش ویا افزایش می‌ یابد و می‌ تواند متفاوت باشد که با آزمایش خون، این میزان قابل اندازه‌ گیری است.

بیشتر بخوانید : خوراکی های مفید برای باز شدن قاعدگی

افزایش هورمون زنانه استروژن بیش از حد در خون، می‌ تواند سلامتی را به خطر انداخته و باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌ های زیر شود:

مقاله پیشنهادی : مواد غذایی مناسب برای سندرم پیش از قاعدگی

مواد غذایی برای تنظیم هورمون های زنانه

مواد غذایی برای تنظیم هورمون های زنانه

در کنار مصرف داروی تنظیم هورمون زنانه مثل متفورمین برای تنظیم هورمون زنانه، رعایت رژیم‌ های غذایی شامل میوه، سبزیجات و غلات کامل برای تنظیم هورمون زنانه مفید است. مهم‌ ترین مواد غذایی برای تنظیم هورمون های زنانه شامل مواد غذایی حاوی ویتامین B6 هستند. با این‌ حال همانطور که بهم خوردن تنظیم هورمون زنانه می‌ تواند سبب ایجاد چاقی شود. مواد غذایی برای تنظیم هورمون زنانه نیز تاثیر دارند.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای کاهش درد پریود

انواع مواد غذایی تنظیم کننده هورمون زنانه شامل موارد زیر هستند:

پروتئین‌ های مفید برای تنظیم هورمون‌ های زنانه

برای تنظیم هورمون‌ ها گوشت بوقلمون، ماهی و محصولات سویا را بخورید. همه این پروتئین‌ ها به حفظ بافت بدن کمک می‌ کنند.

پروتئین‌ های مفید برای تنظیم هورمون‌ های زنانه

امگا۳

خوراکی های حاوی امگا سه شامل، تخم کتان، گردو و تخم مرغ نیز می توانند در تنظیم هورمون های بدن موثر باشند. بانوان از سنین نوجوانی باید این خوراکی ها را در رژیم غذایی روزانه خود قراردهند.

سبزیجات مفید برای تنظیم هورمون‌ های زنانه

سبزیجاتی از قبیل بروکلی، کلم و گل کلم استروژن زیادی بدن را از بین می‌ برند. به این ترتیب با متعادل کردن میزان آن، ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌ دهند. استروژن بالا سبب یائسگی زودرس و اضافه وزن و چاقی می‌ شود. از این رو حفظ تعادل آن مهم است.

مقاله پیشنهادی : رژیم غذایی مردان برای پسردار شدن

هویج

هویج خام به میزان زیادی حاوی فیبر است و استروژن‌ های اضافی را در بدن از بین می‌ برد. هم زنان و هم مردانی که از کمبود استروژن در بدن رنج می‌ برند، حتما باید هویج خام زیادی را مصرف کنند.

نقش تغذیه در تنظیم هورمون های زنان

اسفناج

اسفناج حاوی استرویید‌های گیاهی است و متابولیسم گلوکز را بالا می‌ برد. همچنین سطح قند خون را تنظیم کرده و نیاز بدن به تزریق انسولین را می‌ کاهد. کلروفیل موجود در اسفناج بدن را از سم‌ های محیطی محفوظ نگه می‌ دارد.

انجیر

این میوه لذیذ و خوشمزه، به فرآیندهای هورمونی نظم می دهد. بی نظمی های موجود در رحم و سیکل ماهیانه را تنظیم می کند. به همین دلیل توصیه میشود که در دوران یائسگی این میوه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، برگ های انجیر حاوی میزان بالای هورمون های زنانه است. به طوری که مصرف جوشانده این برگ ها در بهبودی تخمدان های پلی کیستیک بسیار مؤثر است.

بیشتر بخوانید : چند روز بعد از پریودی فرزند پسر يا دختر میشود

آووکادو

آووکادو حاوی اسید‌های چرب سالم است و به راحتی مواد مغذی را به بدن جذب می‌ کند. همچنین حاوی پتاسیم، فیبر، منیزیم، فولیک اسید، ویتامین E برای تنظیم هورمون و ویتامین‌ های B می‌ باشد و در نتیجه به خوبی هورمون‌ ها را تنظیم می‌ کند.

درمان های خانگی برای تقویت استروژن

دانه کنجد

دانه کنجد هورمون‌ ها را به طور طبیعی تنظیم می‌ کند. این ماده فیبر مناسب و مواد معدنی دارد و به عنوان میان وعده گزینه مناسبی است. عموما برای مصرف در سالاد نیز گزینه مناسبی می‌ باشد.

مقاله پیشنهادی : تغذیه مناسب قبل از بارداری

تخم کدو

تخم کدو یکی از بهترین‌ ها در تنظیم هورمون است. پروتئین، مواد معدنی و کلسترول‌ های سالم گیاهی را نیز به بدن می‌ رساند.

سبوس

سبوس نه تنها دارای فیتواستروژن است، بلکه هورمون‌ ها را نیز تنظیم کرده و با کمبود استروژن مبارزه می‌ کند. علاوه بر آن حاوی فیبر است که برای رژیم غذایی مناسب ضروری می‌ باشد.

بیشتر بخوانید : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

فرمول غذایی برای تعادل هورمون‌ها

دمنوش‌ ها و گیاهان دارویی موثر در تنظیم هورمون‌ های زنانه

برخی از دمنوش ها و داروهای گیاهی نیز می توانند به عنوان درمان برای تنظیم هورمون های زنانه مورد استفاده قراربگیرند. رازیانه باعث ایجاد تعادل هورمونی، جلوگیری از بیماری‌ های دستگاه تناسلی، پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم و درمان بیماری شایع سرد مزاجی جنسی در زنان می‌ شود. اما توجه کنید که مصرف رازیانه حتما باید زیر نظر پزشک حاذق باشد. زیرا در برخی افراد ممنوعیت مصرف دارد. گیاه مریم گلی، انجیر، گل همیشه بهار، گیاه ماکا و مخمر آبجو از دیگر موادی هستند که برای تنظیم هورمون ها و در قرص گیاهی برای تنظیم هورمون زنانه استفاده می شوند.

مقاله پیشنهادی : بهترین داروی گیاهی برای زود باردار شدن

دمنوش‌ ها و گیاهان دارویی موثر در تنظیم هورمون‌ های زنانه

گیاه پنج انگشت یا گیاه زنان (ویتکس)

این گیاه در تنظیم هورمونها بسیار موثر است اما به کندی اثر می‌ گذارد و ممکن است اثرش پس از ۳ تا ۳۶ ماه آشکار شود. البته در زمان بارداری و شیردهی و هنگام استفاده از قرص‌ های ضدبارداری نباید استفاده شود.

ریشه قاصدک

ریشه خشک شده‌ ی قاصدک را به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید و میل کنید یا از تنتور آن استفاده کنید.

مقاله مرتبط : بهترین رژیم غذایی درمان کبد چرب

تعادل هورمونی زنان با گیاهان طبی

شبدر قرمز

شبدر قرمز سرشار پروتئین، کلسیم، منیزیوم، مواد معدنی، ویتامین‌ ها و ایزوفلاوین است. که در تنظیم چرخه‌ی هورمونی بسیار مؤثر هستند. بهتر است در هنگام بارداری از شبدر قرمز استفاده نشود، زیرا هنوز اثر آن بر جنین مشخص نشده است. شبدر قرمز در طب سنتی برای پیشگیری از نفخ معده، بی‌ نظمی قاعدگی، فیبروم، یائسگی و نازایی استفاده می‌ شود.

در حالی که این گیاهان برای بسیاری از افراد بی‌ خطر هستند. اما ممکن است در شرایط خاصی مناسب نباشند. یا با داروی دیگری تداخل داشته باشند. بنابراین بهتر است پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

همچنین بخوانید : ورزش‌های ماه آخر بارداری برای زایمان طبیعی

گیاهان دارویی برای تنظیم هورمون

مواد غذایی برای حفظ تعادل استروژن در بدن

استروژن بالا سبب یائسگی زودرس و اضافه وزن و چاقی می‌ شود. از این رو حفظ تعادل آن با نظر پزشک مهم است.

ویتامین ب

ماده مغذی که از آن با عنوان ویتامین B نام می برند، در واقع شامل ۶ ویتامین متمایز محلول در آب است که کمپلکس یا مجموعه ویتامین B نامیده می شود. این کمپلکس نقش بسیار مهمی در تنظیم متابولیسم سلولها در بدن ایفا می کند. به همین دلیل، انرژی لازم برای هر نوع فعالیت فیزیکی را برای ما فراهم می کند. گاهی شکل های مختلف ویتامین هایی که کمپلکس ویتامین B را می سازند، در موادغذایی یکسانی یافت می شوند. از اینرو نیازی نیست که برای جبران کمبود این ویتامین در بدن، از مکمل های غذایی آن استفاده کنید. تازمانیکه در رژیم غذایی خود از انواع و اقسام موادمغذی استفاده کنید، دچار کمبود ویتامین B نخواهید شد. کمبود غذاهای حاوی ویتامین ب منجر به افسردگی می‌ شود. به این دلیل باید غلات کامل و گوشت قرمز خالص مصرف کنید که سرشار از ویتامین ب هستند.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب برای تقویت عضلات لگن

آشنایی با درمان گیاهی تنظیم هورمونهای زنانه

زردچوبه

‎ ‎گیاهان و ادویه جات قطعا چیز‌هایی ‏فراتر از طعم و مزه به وعده‌ هایی غذایی ما می‌ بخشند و آن تنظیم تعادل هورمون‌ های بدن است. سیر، رزماری، آویشن، ‏زردچوبه، زنجبیل، زیره‌ ی سبز، کاری و فلفل هندی همگی بسیار مفیدند. زردچوبه محبوب‌ ترین آنهاست، زیرا به طور طبیعی از ‏خواصی برای کاهش التهاب، درد و نفخ برخوردار است‎.

مقاله پیشنهادی : بهترین داروی گیاهی برای لاغری شکم و پهلو

مواد غذایی مضر برای اختلالات هورمونی

علاوه‌ بر تاثیر مواد غذایی برای تنظیم هورمون های زنانه، پرهیز از مصرف برخی خوراکی‌ ها نیز می‌ تواند به تنظیم این هورمون‌ ها کمک کند. به‌ طور مثال پرهیز از مصرف خوراکی‌ های حاوی کربوهیدارت، مانند انواع شیرینی و شکلات، غذاهای چرب مانند فست فود، سیب‌ زمینی سرخ کرده و سایر خوراکی‌ های صنعتی مانند کلوچه و مواردی از این قبیل، در تنظیم هورمون زنانه و سایر هورمون‌ ها موثر است.

بیشتر بخوانید : بهترین مواد غذایی برای درمان یبوست

نوشیدنی‌ های کافئین دار نخورید. زیرا سبب گرگرفتگی و تعرق شدید شبانه می‌ شود. تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند باعث افزایش و تشدید استرس در افرادی شود که این ماده را به طور روزانه مصرف می کنند. طی مطالعه بر روی افرادی که به طور روزانه قهوه مصرف می کردند مشخص شد که کافئین باعث تشدید استرس و پاسخ های بدن این افراد در برابر مصرف کافئین می شود. تپش قلب، افزایش فشارخون و افزایش ترشح هورمون های استرس در بدن این افراد از علائمی بود که در اثر مصرف مداوم و روزانه قهوه حاصل شده بود.

مقاله پیشنهادی : برنامه غذایی گروه های خونی

الکل نیز عوارضی مشابه مصرف کافئین دارد. از این رو الکل مصرف نکنید.

مواد غذایی مضر برای اختلالات هورمونی

روش های تنظیم هورمون های بدن

همچنین از دیگر مواد غذایی برهم زننده‌ ی میزان و نسبت هورمون‌ های زنانه می‌ توان به انواع شکر شامل قهوه‌ ای، سفید، شیره و هر نوع دیگری از قند و شکر، اشاره کرد. در میان ادویه‌ ها نیز مصرف به اندازه ی همه ادویه‌ ها برای بدن فایده دارد. اما برای تنظیم هورمون زنانه بهتر است از ادویه‌ های تند استفاده نشود.

بنابراین رژیم غذایی سالم بر روی تنظیم هورمون زنانه تاثیر دارد. بنابراین چنانچه دچار اضافه وزن هستید، ابتدا سطح هورمون‌ های خود را چک کنید. درصورت طبیعی بودن آن‌ها، می‌ توانید از رژیم لاغری اصولی برای کاهش وزن استفاده کرده و نتیجه بگیرید.

بیشتر بخوانید : رژیم لاغری برای زنان شیرده

1. چه چیزهایی هورمون زنانه را زیاد میکند؟

رعایت رژیم‌ های غذایی شامل میوه، سبزیجات و غلات کامل برای تنظیم هورمون زنانه مفید است. مهم‌ ترین مواد غذایی برای تنظیم هورمون های زنانه شامل مواد غذایی حاوی ویتامین B6 هستند.

کلیدواژه های مرتبط : داروی گیاهی برای تنظیم هورمون های مردانه

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 4 / 5. تعداد نظرات 4

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید