تمرینات ems چیست

1
(1)

یکی از روش هایی که در چند سال اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. تبلیغات آن در بسیاری از مکان ها دیده می شود لاغری و تناسب اندام با ورزش EMS می باشد. این عبارت مخفف شده تحریک الکتریکی عضله (Electrical Muscle Stimulation) است. در ادامه این مقاله از ورزش بلاگ برای اینکه بفهمیم تمرینات ems چیست، آموزش تمرینات، مزایا و عوارض آن با همراه ما باشید.

مقاله پیشنهادی : تمرینات کراس فیت

به زبان ساده، مغز برای اجرای دستورات پالس های الکتریکی را به نقاط مختلف بدن و عضله ها می فرستد. در این روش نیز با استفاده از یک دستگاه تولید کننده پالس های الکتریکی که به وسیله الکترود به عضلات مد نظر وصل شده است، دستوراتی از طریق دستگاه به جای مغز به عضله ها فرستاده می شود. این دستورات منجر به بیشتر شدن تعداد و شدت انقباض های عضلات در ثانیه می شود. این دستگاه همان EMS است. در حقیقت اصطلاح آن نیز اشاره ای به نام دستگاه و روش تحریک عضلات دارد. اما امروزه از این روش به عنوان ورزش EMS نیز یاد می شود.

بیشتر بخوانید : فواید استفاده از دمبل در بدنسازی

تمرینات ورزشی ای ام اس ems

تمرینات ورزشی ای ام اس

جزئیات و نتیجه نهایی با توجه به مدل تجهیزات و نوع نظارت، تجربه مربی و موارد دیگر متفاوت است. همچنین علاوه بر تناسب اندام و لاغری، تمرینات ems در علم پزشکی نیز کاربرد فراوانی دارد. می توان از آن برای حفظ و فعال کردن عضلات آسیب دیده یا بهبود عوارض جراحی استفاده کرد. برخی از تحقیقات انجام شده نیز نشان می دهند تاثیر این روش در بخش پزشکی و برای درمان آسیب دیدگی ها بیشتر از تناسب اندام می باشد.

هدف اولیه دستگاه و روش EMS این بود که بتوان بدون نیاز به حرکت مفاصل و عضلات بدن افراد تحریک و تقویت شوند. اما تحقیق های زیادی که روی این روش انجام شد نشان داد که سایر افراد نیز می توانند با اهداف مختلفی از جمله بهبود وضعیت بیماری، تناسب اندام و لاغری و… نیز از ورزش EMS استفاده کنند.

مقاله پیشنهادی : درمان گرفتگی عضلات بعد از ورزش

کاربردهای ورزش EMS

پس از ابداع این روش در فیزیوتراپی برای بازتوانی مشکلات اسکلتی-عضلانی نتایج حاصل شده به قدری رضایت بخش بود که افراد بیشتری مشتاق به استفاده از این روش و توسعه آن بودند. سازمان غذا و دارو کشور آمریکا بر استفاده از دستگاه های EMS نظارت کرده و قوانین خاصی تعیین کرده است.

پس از دهه ۱۹۶۰ ورزشکاران از این دستگاه ها استفاده کرده و مدعی بودند نیروی عضلانی آنها تا چهل درصد افزایش یافته است. علاوه بر این استفاده از دستگاه های ای ام اس در بخش ریکاوری نیز اهمیت ویژه ای دارد. از آنجایی که ورود این دستگاه ها به عنوان بخشی از رشته فیزیوتراپی شروع شد. به همین دلیل استفاده های درمانی بسیاری نیز از آن می شود و پزشکان توانسته اند به خوبی از این ابزار بهره ببرند.

بیشتر بخوانید : تمرینات اینتروال برای چربی سوزی

اما حوزه جدیدی که با آن روبرو هستیم، ورزش و تناسب اندام است که کمپانی های بسیاری اقدام به تولید جلیقه های EMS (لباس و دستگاهی برای کل بدن) کردند که به صورت بی سیم توسط یک تبلت و کمک مربی کنترل می شوند. ارائه تمرین های ای ام اس باید بر پایه اصول نرمال و طبیعی باشند تا انقباض در عضلات با آگاهی صورت بگیرد. تمرین ها هدف دار انجام شوند و مزیت استفاده از این دستگاه عدم نیاز به استفاده از وزنه ها می باشد که مفصل های بدن را از فشار اضافه رها می کند تا افراد از آسیب های موجود در بدنسازی در امان بمانند.

مقاله پیشنهادی : یک ساعت بدنسازی چقدر کالری میسوزاند ؟

لاغری با روش EMS

ورزش ems برای لاغری

همانطور که تا اینجا متوجه شدید EMS یک روش درمانی با اهدافی متفاوت است که با تحریک و انقباض عضله ها همراه است. تحقیق های بسیاری که روی این دستگاه ها و روش انجام شده است نشان دهنده اهمیت و تاثیر ویژه ی آن در بخش درمانی است. برای مثال پس از ماه ها بی تحرک ماندن شروع فعالیت دردناک و ترسناک به نظر می رسد. اما با استفاده از این روش می توان در مدت زمان کمتری به نرمال کردن وضعیت بدن پرداخت.

بیشتر بخوانید : تمرین با کش بدنسازی برای تقویت عضلات پا

از آنجایی که هزینه حضور در باشگاه ها یا خرید دستگاه ای ام اس برای لاغری زیاد و غیر منطقی است. پس بهتر است با دیدگاه های مختلفی به این موضوع نگاه کنید. درحال حاضر تحقیق های انجام شده روی این محصول بسیار کم می باشد. ممکن است کمپانی های تولید کننده با حمایت مادی از پژوهشگران تغییراتی در نتایج آن نیز ایجاد کرده باشند. تحقیقات و تجربیات بیشتر افرادی که با استفاده از دستگاه EMS برای لاغری و تناسب اندام تمرین کرده اند چندان رضایت بخش نیست. چرا که هدف اصلی ساخت این دستگاه ها کاملا از چربی سوزی متفاوت بوده است.

اما اگر شما به دلیل آسیب های وارد شده، بیماری یا دلایل دیگری قادر به ورزش کردن در مدت کوتاهی نیستید می توانید با استفاده از این روش عضلات خود را تحریک کرده و تا حدودی خودتان را به برنامه ورزشی‌ تان برسانید. علاوه بر این پیدا کردن مربی خوب همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما یافتن یک متخصص در زمینه لاغری و تناسب اندام با EMS سخت تر از آن چیزیست که فکرش را بکنید.

مقاله پیشنهادی : ورزش های چربی سوز شکم و پهلو در خانه

ورزش ems برای لاغری

فواید و مزایای تمرین EMS

 • برخی از سبک ورزشی EMS استفاده می‌ کنند افرادی هستند که هدف اصلی‌ شان کاهش وزن و تناسب اندام است. EMS با نقش چشمگیر و ملموسی که در افزایش متابولیسم بدن دارد، منجر به سوزاندن چربی و در نهایت کاهش وزن می‌ شود. مزیت بهره‌ گیری از سبک ورزشی EMS برای کاهش وزن این است که بافت عضلات در این سبک ورزشی هیچ آسیبی ندیده و هدف فقط آب‌ کردن چربی‌ ها خواهد بود. این در حالی است که کاهش وزن به این سبک با حفظ ریز فاکتورهایی مانند مینرال، پروتئین و آب بدن صورت می‌ گیرد.
 • حجم عضلات را افزایش داده و به آن‌ ها قدرت می‌ دهد.
 • به نسبت روش‌ های دیگر ورزشی برای ساختن عضلات هدف کمترین فشار را به مفاصل و سایر عضلات وارد می‌ کند.
 • باعث افزایش گردش لنف می‌ شود.
 • درمان بسیار مؤثری برای دردهای موضعی است.
 • اگرچه این ورزش برای لاغری چندان کاربردی نیست. اما یک ابزار عالی برای کمک به توانبخشی پس از آسیب دیدن عضله ها به شمار می رود. علاوه بر بازیابی قدرت بافت های آسیب دیده با سرعت بیشتری ترمیمی می شوند.
 • همچنین در صورتی که مدت زمان زیادی را در مکانی خاص گذرانده باشید (مثلا دراز کشیدن در تخت خواب به دلیل بیماری و…) احتمالا حرکت کردن دشوار و سخت باشد اما با ای ام اس می توانید عضلات خود را آماده کنید.
 • تقویت عضلات کمر و عضلات مرکزی بدن با افزایش قدرت،‌ کم ترین درد و فشار به مفاصل، بدون استرس و ایمن با استفاده از دستگاه EMS امکان پذیر است.
 • برخلاف تمرین های سنتی که باید با استفاده از وزنه ها به تقویت عضلات می پرداختید حالا دیگر خبری از فشار اضافه بر روی مفاصل، رباط ها و بخش های آسیب دیده نیست.

بیشتر بخوانید : سرعت رشد عضلات در بدنسازی

فواید و مزایای تمرین EMS

معایب ورزش EMS

همانطور که آگاه هستید دستگاه ای ام اس علاوه بر فواید، عوارض و ریسک هایی نیز دارد. از مهم ترین عوارضی که ممکن است با آن روبرو شوید عبارتند از:

• خسته شدن از تمرین

ممکن است به دلیل احساس نشدن شدت تمرین و کاری که انجام می دهید کمی زمان ببرد تا متوجه شدت آن شوید. در صورت نداشتن زمان های مناسب ریکاوری، برنامه تناسب اندام شما با عقب گرد مواجه شود.

مقاله پیشنهادی : ورزش برای از بین بردن هیپ دیپ

• آسیب های فیزیکی

درست است که استفاده از دستگاه EMS ریسک و فشار کمتری دارد. اما با این حال ممکن است تمرین ها باعث تحت تاثیر قرار گرفتن بافت عضلانی و ایجاد مشکل در کلیه ها و… شوند.

همچنین در صورت داشتن مشکلات قلبی-عروقی خطرهای ورزش EMS نیز افزایش می یابد. بدین ترتیب نیاز است حتما برای تمرین با یک مربی و متخصص که با سابقه سلامتی، ریسک ها و آمادگی جسمانی شما آشنا باشد هماهنگ شوید. در صورت وجود آسیب هایی مانند پارگی آشیل یا صدمه دیدن عضلات همسترینگ ممکن است دستگاه ای ام اس وضعیت را وخیم تر کند.

بیشتر بخوانید : تمرینات ورزشی برای پارگی رباط صلیبی

معایب ورزش EMS

شرایط استفاده از دستگاه EMS

پس از خواندن این مطالب احتمالا شما نیز با این سوال که «ورزش EMS مناسب چه افرادی است؟» مواجه شده اید. اما معایب ذکر شده و عدم تاثیرگذاری آن برای چربی سوزی به معنای بی استفاده بودن این تکنولوژی نیست.

افرادی که برای مدت زیادی بی تحرک مانده اند یا مثلا افرادی که وقت کافی برای انجام تمرین های ورزشی را ندارند. افراد شاغلی که مجبورند مدت زیادی را بی تحرک بنشینند، می توانند از این تکنولوژی به نفع خود استفاده کنند. همچنین گرم کردن پیش از تمرین و جلسات ریکاوری از جمله دیگر موارد پرکاربرد دستگاه EMS هستند. به طور کلی تر توانبخشی و درمان اصلی ترین هدف و کاربرد این دستگاه ها می باشد.

مقاله پیشنهادی : بهترین تمرینات برای بالا بردن استقامت بدن

از دیگر شرایط استفاده از دستگاه های ای ام اس عبارتند از:

 • متقاضی باید حداقل ۱۸ سال و نهایتا ۶۵ سال سن داشته باشد
 • عدم حساسیت ریتم قلبی به تکانه های الکتریکی (برای مثال افرادی که از دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب استفاده می کنند قادر به انجام ورزش EMS نیستند)
 • عدم بارداری (ورزش EMS می تواند خطرات شدیدی برای مادر و جنین داشته باشد)
 • همچنین افرادی که به بیماری های سرطان، هموفیلی، صرع، ام اس و بیماری های ویروسی یا عفونتی نمی توانند از این ورزش استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : حرکات ورزشی با وزن بدن

شرایط استفاده از دستگاه EMS

تمرینات ورزش ems

به طور کلی برای انجام نمونه تمرینات ems با محدودیت مکانی روبرو نیستید. زیرا می توان از دستگاه های این ورزش در تمامی مکان ها استفاده کرد.

اگرچه هزینه خرید لباس ems و دستگاه های ای ام اس بالا می باشد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند به باشگاه های ورزشی مراجعه کنند. با این حال مکان مناسب برای این تمرین و ورزش EMS با توجه به نوع دستگاه متفاوت است. برای مثال دستگاه و روشی وجود دارد که با اختصاص یک فضای ده متر مربعی می توان یک باشگاه EMS تاسیس کرد. یا از دستگاه های قابل حمل (به اندازه یک چمدان) استفاده کرد!

مقاله پیشنهادی : تمرینات انعطاف پذیری بدن

ورزش EMS در حقیقت یک تمرین در جهت توانبخشی و تقویت عضلات پس از مشکلات و آسیب هایی عضلانی یا مفصل ها و… می باشد. این مشکلات ممکن است پس از عمل های جراحی، دوره استراحت طولانی، عدم تحرک، ورزش یا سایر موارد ایجاد شوند. در چنین شرایطی اگر قادر به انجام تمرین های ورزشی نباشید می توان با استفاده از روش EMS عضلات را بدون تمرین تحریک کرد تا بهبود یابند.

تمرینات ورزشی EMS چیست؟

ورزش الکتریکی EMS

ای ام اس EMS پوشیدنی یک مد جدید و لوکس در دنیای فیتنس است که خیلی ها اطلاعات کاملی درباره آن ندارند. این ابزار می تواند در ورزش حرفه ای، فیزیوتراپی، بازتوانی و اصلاح وضعیت بدنی کاربردهایی داشته باشد. اما شواهد علمی درباره اثرگذاری آن بر تناسب اندام کافی نیست.

اگر پزشک و یا فیزیوتراپ شما تشخیص داد از این روش جهت بازتوانی استفاده کنید مشکلی ندارد. اما اگر می خواهید برای سفت شدن باسن و بازو، تخت شدن شکم و چربی سوزی از آن استفاده کنید، شاید گزینه های بهتری برای شما وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش‌ برای لاغری شکم و پهلو

در حقیقت هیچ چیز نمی تواند جای اصلاح سبک زندگی با یک رژیم غذایی اصولی و یک برنامه تمرینی هوشمندانه را در رسیدن به تناسب اندام بگیرد. ادعای نتایج سریع تر با زحمت کمتر همیشه اغواکننده است. اما همه می دانیم چیزی که با راحتی و بدون زحمت به دست بیاید ارزش چندانی ندارد و به راحتی هم از دست می رود.

کلیدواژه های مرتبط : قیمت دستگاه ems خانگی، قیمت لباس ورزشی ems ، دستگاه ems قیمت

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 1 / 5. تعداد نظرات 1

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید