تمرینات اصلاحی برای پشت صاف

3.8
(5)

به صافی قسمت فوقانی پشت وضعیت نظامی نیز می گویند. مشخصه این وضعیت، کاهش قوس پشتی و پایین افتادگی استخوان کتف و ترقوه است (کتف ها از پشت به همدیگر نزدیک شده اند). علاوه بر این همراه با وضعیت پشت صاف، وضعیت صاف شدن گردن نیز مشاهده می شود و احتمال چرخش قدامی لگن نیز وجود دارد. در این مقاله از ورزش بلاگ، انواع تمرینات اصلاحی برای پشت صاف و ورزش برای ستون فقرات و گردن را معرفی خواهیم کرد.

اگر به افراد عادی توجه کنید، خواهید دید که در قسمت کمر آن ها یک تو رفتگی یا قوسی وجود دارد. این قوس نشان می دهد که ستون فقرات در حالت سالم و طبیعی قرار دارد. در حالی که پشت شما دچار عارضه پشت صاف باشد نشان از یک ایراد جدید در ستون فقرات شما خواهد بود. بنابراین هرچه زود تر برای درمان آن باید اقدام کنید. روش های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که بیشتر آن ها حرکات اصلاحی ورزشی هستند.

مقاله پیشنهادی : ورزش های اصلاحی آرتروز کمر

عارضه پشت صاف و حرکات اصلاحی آن

نرمش های روزمره و خاصی که توسط پزشک برای شما توصیه می شود باید به صورت مرتب و کامل انجام شود که نتیجه ای به دنبال داشته باشد. در ادامه قرار است که مطالب بیشتری را راجع به این بیماری و راه درمان آن در اختیار شما قرار دهیم.

علت پشت صاف

 • وضعیت ها و عادات غلط
 • کوتاهی عضلات پشت (متوازی الاضلاع Rhomboids )
 • اگر دچار شکستگی مهره ها شوید، عوارض پشت صاف نیز برای شما به وجود خواهد آمد. همچنین حواستان به پوکی استخوان نیز باشد. زیرا یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن این بیماری پوکی استخوان خواهد بود. بیماری دیسک نیز در بسیاری از مواقع دیده شده است که جزو دلایل پشت تخت به حساب می آید.
 • ضعف و کشیده شدن عضلات سینه ای (عضلات سینه ای کوچک Pectoralis minor –عضله سینه ای بزرگ Pectoralis major –عضله دندانه ای قدامی Serratus anterior

بیشتر بخوانید : درمان آب آوردن زانو با ورزش

علت پشت صاف

عوارض پشت صاف

 • درد مبهم در قسمت فوقانی پشت
 • فشردگی دیسک در ناحیه خلفی فوقانی ستون فقرات
 • فشردگی اعصاب نخاعی در ناحیه خلفی فوقانی
 • کاهش تحرک ستون فقرات پشتی
 • خستگی در عضلاتی که برای این وضعیت فعال هستند.
 • کوتاهی عضلات صاف کننده پشت و نزدیک کننده های کتف به ستون مهره ها
 • طویل و ضعیف شدن دور کننده های استخوان کتف از ستون مهره ها و عضلات بین دنده ای در قدام(Intercostal muscle)

مقاله پیشنهادی : ورزش های مناسب برای انحراف ستون فقرات

این صاف بودن کاملا در افراد قابل مشاهده است. استخوان کتف و ترقوه افتادگی پیدا می کند. این تغییر شکل در ادامه و بر اثر ناراحتی های عصبی ممکن است به سیاتیک نیز منجر شود. توجه داشته باشید افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنند.

عوارض پشت صاف

این بیماری علاوه بر اینکه راه رفتن را برای شما دشوار می سازد، فعالیت های روز مره و حتی تعادل در ایستادن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به طوری که مدام باید زانوها و پاهای خود را خم کنید که کمی به صورت معمولی بایستید.

در بسیاری از مواقع بیماران متوجه پشت تخت خود نخواهند شد. تنها احساس درد را از ستون فقرات و کمر خود یا هنگام راه رفتن دارند. در این مواقع باید توسط پزشک و عکس برداری این بیماری را تشخیص داد و راه درمانی را هرچه سریع تر آغاز کرد.

بیشتر بخوانید : تمرینات ویلیامز برای دیسک کمر

حرکات ورزشی برای پشت صاف

درمان عوارض پشت صاف بسیار ساده است و از طریق فیزیوتراپی یا ورزش های کششی روزانه درمان خواهد شد. همان طور که می دانید نرمش های کششی و سبک روزانه برای بسیاری از بیماری ها مانند پشت صاف مفید خواهد بود.

یکی از تمرینات برای درمان پشت صاف که شما باید انجام دهید قرار دادن ستون فقرات در حالت عکس خواهد بود. حرکت های همسترینگ و کشش های شکمی برای درمان بسیار مفید خواهد بود. تمرینات تقویت عضلات باسن، پشت، گردن و شانه های عقب جزو تمرینات کششی هستند.

مقاله پیشنهادی : فواید حرکات کششی

حرکات ورزشی برای پشت صاف

حرکات کششی پشت صاف

 • فرد روی صندلی می نشیند و تنه را به سمت جلو خم میکند. این حرکت موجب کشیده شدن عضلات پشت میشود.
 • در این حرکت روی صندلی بنشینید. سروسینه را به سمت جلو خم کنید و درانتهای دامنه حرکتی فرد دست دیگر را پشت سر بگذارید و فشار وارد کنید که این کار به کشش بیشتر عضلات بازکننده گردن و پشت منجر میشود.
 • اگر کوتاهی مربوط به عضلات پشت و کمر باهم باشد باید هر دوگروه کشیده شوند برای این منظور فرد با پاهای صاف روی زمین می نشیند سپس سعی میکند سر، پشت و کمر را خم نموده و با نزدیک کردن دستها به پاها تمامی عضلات پشت و کمر کشیده شوند. فرد دیگری میتواند از پشت فشار وارد کند تا عضلات بیشتر کشیده شوند.

مقاله مرتبط : ورزش در محل کار

حرکات کششی پشت صاف
 • اما اگر کوتاهی مربوط به عضلات گردن، پشت و کمر باشد فرد روی صندلی می نشیند سپس سر، تنه و کمر را خم می نماید. دستها را از بین پاها عبور میدهد تا به زمین برسد. این حرکت باعث کشش عضلات کوتاه شده گردن، پشت و کمر میشود. برای کشش بیشتر از فرد دیگر میتوان کمک گرفت تاسر را به پایین فشار دهد و میزان خم شدن را در کل تنه افزایش دهد.
 • در حرکتی دیگر فرد در وضعیت ایستاده شانه ها را در جلو بهم نزدیک می نماید. این حرکت موجب کشش عضلات نزدیک کننده کتفها میشود.
 • فرد در وضعیت ایستاده دست ها و شانه ها را به سمت مخالف میبرد. این حرکت موجب کشیده شدن عضلات نزدیک کننده کتفها میشود.

بیشتر بخوانید : ورزش های اصلاحی برای دیسک گردن

حرکات اصلاحی در منزل برای بیماری پشت صاف

حرکات اصلاحی در منزل برای بیماری پشت صاف

 • فرد در حالت ایستاده قرار میگیرد. سپس بازو را در زاویه 90 درجه خم میکند و بعد به سمت جلو حرکت میدهد. این حرکت باعث تقویت عضلات دورکننده کتف ها (عضله دندانه ای قدامی Serratus anterior )میشود.
 • در این تمرین فرد به پشت میخوابد بازوی خود را 90 درجه خم می کند. سپس در این حالت درمانگر دست خود را در دست شخص قرار داده و با دست دیگر آرنج وی را حمایت میکند. دراین وضعیت فرد تلاش می نماید بازوی خود را به سمت بالا حرکت دهد و درمانگر آنرا به سمت پایین فشار میدهد. این حرکت یک تمرین مقاومتی برای عضله دندانه ای قدامی می باشد.

مقاله پیشنهادی : درمان تنگی کانال نخاعی کمر با ورزش

حرکات ورزشی برای درمان عارضه پشت صاف

تمام این حرکات کششی برای درمان ناهنجاری پشت صاف باید با تجویز پزشک و فیزوتراپیست صورت بگیرد. همچنین تعداد دفعات و تکرار آن را باید با پزشک هماهنگ نمایید. اگر این ورزش های کششی پاسخگو نباشد پزشک راه دیگری را برای درمان انتخاب خواهد کرد. عمل جراحی آخرین راهی است که پزشک برای شما تجویز خواهد کرد. در بسیاری از مواقع هیچ راهی برای شما پاسخ نمی دهد درنتیجه باید جراحی را بپذیرید.

بیشتر بخوانید : حرکات کششی برای افزایش قد سریع

برای عمل هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت. زیرا روش های آن نیز بسیار متفاوت است. بنابراین قبل از عمل راجع به همه شرایط قبل و مراقب های بعد از آن از پزشک اطلاعات کسب نمایید. همه دستورات را به صورت مرتب انجام دهید. دارو های تجویزی را به موقع مصرف نمایید که راه درمانی شما کامل انجام شود.

کلید واژه های مرتبط : پاورپوینت پشت صاف و فیلم حرکات اصلاحی کمر صافچه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3.8 / 5. تعداد نظرات 5

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید