تفاوت ورزش هوازی و غیرهوازی

0
(0)

ورزشکاران حرفه ای معمولاً با توجه به استعدادهای جسمی و روحی خود، مانند علاقه به ورزشی خاص و یا تفاوت هایی در نوع اندام و عضلات ورزش مناسب و مورد علاقه ی خود را انتخاب می کنند. معمولاً از شکل اندام ورزشکاران حرفه ای به خوبی مشخص می شود که ورزش آن ها هوازی است یا بی هوازی. زیرا ورزشکاران هوازی اندام کشیده و لاغر دارند و ورزشکاران ورزش های بی هوازی اندامی ورزیده تر و درشت تر. اما ما برای انتخاب ورزش مناسب خود بهتر است اطلاعاتی درباره ی هر دو نوع ورزش ها داشته باشیم. پس در این مقاله از ورزش بلاگ با ما همراه باشید. تا تفاوت ورزش هوازی و غیرهوازی را به طور مفصل توضیح دهیم.

ورزش هوازی و بی هوازی هر دو برای سلامتی افراد مفید هستند. اما برخی از بیماران شاید مجاز به ورزش های هوازی و حتی بی هوازی نباشند. این ورزش ها از نظر مدت و شدت می توانند متفاوت باشند. بر همین اساس تشخیص فرق بین این دو ورزش می تواند تاثیر زیادی در انتخاب ورزش مناسب داشته باشد. هر دو نوع ورزش برای سلامتی فرد مفید است. هرچند هر یک به روش های مختلفی فایده دارند. در ادامه، تشابه و تفاوت ورزش هوازی و غیرهوازی را بیان می کنیم.

مقاله پیشنهادی : ورزش های مضر برای دیسک گردن

ورزش هوازی و بی هوازی چه فرقی دارند؟

تمرینات هوازی چیست؟

تمرینات هوازی، تمریناتی از نوع استقامت هستند. این نوع تمرینات ضربان قلب و میزان تنفس فرد را در مدت زمان نسبتاً طولانی افزایش می دهند. ورزش های بی هوازی تمریناتی است که شامل دوره های کوتاهی از فعالیت شدید است. نمونه هایی از ورزش های هوازی شامل راه رفتن سریع و دوچرخه سواری است. دو سرعت و وزنه برداری نیز نوعی ورزش بی هوازی است.

در طی انجام تمرینات هوازی، خونی که حمل کننده ی اکسیژن است به تمام عضلات بدن می رود. بنابراین اکسیژن را در شدت بیشتری به این قسمت ها می رساند. به ورزشی که حضور اکسیژن در آن تاثیر بسیار زیادی دارد هوازی گفته می شود.

همانطور که گفته شد این ورزش در حضور اکسیژن صورت می گیرد. اکسیژن مکمل خوبی برای سوخت چربی ها است. همچنین ورزش های هوازی معمولاً در مدت زمان های طولانی انجام می شوند مانند ورزش های استقامتی.

بیشتر بخوانید : میزان مصرف منیزیم برای ورزشکاران

انواع ورزش های هوازی

انواع ورزش های هوازی

به همین دلیل است که ورزش های هوازی یکی از بهترین روش ها برای چربی سوزی است و برای افرادی که قصد لاغری دارند توصیه می شود. پس هر نوع ورزشی که سبب افزایش ضربان قلب و تنفس برای مدت نسبتاً طولانی شود فعالیت های هوازی نام دارد که انواع مختلفی دارد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که یک ورزش نمی تواند کاملاً بی هوازی باشد. بلکه منظور از هوازی بودن یا بی هوازی بودن آن است که این ورزش باعث می شود که افزایش ضربان قلب و تنفس داشته باشیم پس هوازی است و یا برعکس.

نمونه هایی از ورزش های هوازی، عبارتند از:

  • شنا کردن
  • دو سرعت
  • پیاده روی سریع
  • دوچرخه سواری
  • طناب زدن

مقاله پیشنهادی : تمرینات آمادگی جسمانی در خانه

ورزش‌ های غیرهوازی چیست؟

ورزش‌ های هوازی به دو روش انجام میشوند:

تداومی

در روش تداومی فرد بدون بدون استراحت در حال فعالیت است. مثلاً به صورت پیوسته ۲۰ دقیقه به دویدن یا شنا کردن ادامه میدهد.

تناوبی

در روش تناوبی فرد بین فعالیت خود استراحت میکند و معمولاً این زمان استراحت با زمان فعالیت برابر است. انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌ های هوازی از گلوکز و چربی تامین میشود. به همین علت این فعالیت یک تمرین مناسب برای کاهش وزن و تناسب اندام می باشد. علاوه بر کاهش وزن، این ورزش تاثیر چشمگیری روی سلامت قلب دارد. قلب در حین انجام تمرین‌ های هوازی با شدت بیشتری کار می‌ کند و به مرور زمان قوی‌ تر میشود و خون‌ رسانی به سایر اعضای بدن رو با سرعت بیشتری انجام میدهد و به همین خاطر حمله قلبی کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید : دوچرخه ثابت برای لاغری

ورزش‌ های غیرهوازی چیست؟

تمرینات بی هوازی به فعالیت‌ هایی گفته می‌ شود که با شدت بالا ولی در مدت زمان کم انجام می‌ شوند. این ورزش‌ ها باعث کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن می‌ شوند و بیشتر از ورزش‌ های هوازی به سوختن چربی کمک می‌ کنند. این نوع ورزش بیشتر توسط ورزشکارهای حرفه‌ ای برای افزایش عملکرد و ظرفیت بدنی انجام میشود. اما به مدت طولانی و متناوب برای همه‌ ی افراد مناسب نیست. اما اگر مایلید این نوع ورزش رو به برنامه‌ ی خود اضافه کنید می توانید از چند حرکت ساده‌ تر غیرهوازی مثل طناب زدن، پروانه‌‌‌ ی پرشی و اسکات پرشی شروع کنید.

لیست ورزش های بی هوازی را در زیر آورده ایم:

مقاله پیشنهادی : حرکات بدنسازی با دمبل

فرق بین ورزش هوازی و بی هوازی

فرق بین ورزش هوازی و بی هوازی

ورزش هوازی را باید به تمریناتی نیازمند به اکسیژن معنی کنید و بی‌ هوازی را به تمرینات بدون اکسیژن نسبت دهید. تفاوت ورزش هوازی و غیرهوازی از نظر شدت و بازه‌ ی زمانی نیز می باشد. بنابراین هر کدام نقشی متمایز با دیگری در روند سلامتی ایجاد می‌ کنند.

تمرین هوازی بیش از دو دقیقه طول می‌ کشد و طی آن بدن برای تولید انرژی به اکسیژن نیاز دارد. ورزش‌ های مداوم با روند ثابت، در سبک هوازی قرار می‌ گیرند. در واقع ورزش‌ های هوازی تنها با استفاده از اکسیژن‌ رسانی مداوم و بدون نیاز به انرژی اضافی از منابع دیگر، در بدن انرژی تولید می‌ کنند و سطح قدرت بدن را در وضعیت ثابتی نگه می‌ دارند. در حالی‌ که ورزش‌ های بی‌ هوازی بدن را به استفاده از منبع بیشتر انرژی سوق می‌ دهند تا بتوانید از انرژی دخیره شده در عضلات خود برای انجام تمرینات بی‌ هوازی استفاده کنید.

ورزش‌ ها و حرکاتی که در مدت زمان کوتاه به انرژی بالایی نیازمند هستند، نمونه‌ هایی از سبک بی‌ هوازی هستند. آهسته دویدن و دوچرخه‌ سواری استقامتی، نمونه‌هایی از ورزش‌ های هوازی و وابسته به اکسیژن هستند. اما دوی سرعتی، تمرین‌ های تناوبی و تنشی (HIIT)، طناب زدن و پریدن قدرتی در مدت زمان کوتاه و دوچرخه‌ سواری با حبس نفس و کمک از انرژی عضلات برای پشت سر گذاشتن موانع، نمونه‌ ای از ورزش‌ های بی‌ هوازی است. دوچرخه‌ سواری در کوهستان ترکیبی از هوازی و بی‌ هوازی است. در واقع بهترین و مؤثرترین نوع ورزش دوچرخه‌ سواری برای حفظ سلامتی، باید تلفیقی از دو سبک هوازی و بی‌ هوازی باشد.

بیشتر بخوانید : ورزش های مناسب بیماران قلبی

تفاوت فعالیت هوازی و غیر هوازی

تفاوت فعالیت هوازی و غیر هوازی

ورزش‌ های بی‌ هوازی در نگاه اول می‌ تواند سخت باشد. زیرا بسیاری از افراد به انجام تمرین‌ های مداوم و شدید، تمایل ندارند. اما نباید این نکته را فراموش کنید که برای حفظ سلامتی بدن، باید در زمان مناسب و طی مشورت با کارشناس و آگاهی از تفاوت ورزش هوازی و غیرهوازی، سبک‌ های مختلف ورزشی انجام دهید و بدن خود را به چالش بکشید.

اگر به دنبال عضله‌ سازی یا کاهش وزن هستید، تمرینات بی‌ هوازی بسیار مفید خواهند بود. این ورزش به شما در حفظ توده‌ های عضلانی در مقابل افزایش سن کمک می‌ کند. همچنین اگر ورزش از عادت‌ های قدیمی و همیشگی زندگی شما شده است و قصد دارید بدن خود را به انجام تمرین در سبک‌ های جدید و چالشی سوق دهید و هدف جدیدی را در برنامه ورزشی خود بگنجانید، بی‌ هوازی برایتان جذاب و مهیج خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : تمرینات فول بادی بدنسازی

بدنسازی هوازی یا بی هوازی

بدنسازی هوازی یا بی هوازی

بی‌ هوازی سبکی سخت است. اما مزایای قابل توجهی برای حفظ سلامتی جسم و روح در مقابل بسیاری از آسیب‌ ها دارد. این نکته را فراموش نکنید که قبل از افزودن تمرینات بی‌ هوازی به برنامه‌ ی روزانه خود، با پزشک خود مشورت کنید و توانایی بدنی خود را بسنجید. یک متخصص حرفه‌ ای در امر سلامتی و تناسب اندام به شما کمک خواهد کرد که یک برنامه‌ ی ورزشی بی‌ هوازی استاندارد بر اساس سابقه‌ ی پزشکی و اهداف مورد نظرتان داشته باشید.

درآخر باید گفت که فواید ورزش هوازی و بی هوازی به طور کلی این است که، ورزش های هوازی به افزایش استقامت کمک می کند. در حالی که ورزش های بی هوازی در افزایش توده و قدرت عضلانی موثر هستند.

بیشتر بخوانید : بهترین روش تبدیل چربی به عضله

1. منظور از شرایط هوازی و بی هوازی چیست؟

ورزش هوازی را باید به تمریناتی نیازمند به اکسیژن معنی کنید و بی‌ هوازی را به تمرینات بدون اکسیژن نسبت دهید. هوازی و بی‌ هوازی از نظر شدت و بازه‌ ی زمانی متفاوت هستند و هر کدام نقشی متمایز با دیگری در روند سلامتی ایجاد می‌ کنند.

منبع: سایت هلث لاین

کلیدواژه های مرتبط : تاثیر فعالیت های هوازی و غیر هوازی بر سیستم ایمنی بدن ورزشکاران و تفاوت تنفس هوازی و بی هوازی و تفاوت ورزش هوازی و قدرتی

چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 0 / 5. تعداد نظرات 0

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید