تغذیه مناسب قبل از بارداری

3
(2)

طی تحقیقات، تغذیه قبل از بارداری، جزئی از اقدامات قبل از بارداری می باشد. همچنین یکی از موارد بسیار مهم و تأثیرگذار در روند بارداری است. داشتن رژیم غذایی مناسب در سلامت و رشد جنین و موفقیت بارداری اهمیت بسیار دارد و در صورتی که تحت نظر یک متخصص تغذیه باشد، کمک بسیاری به سلامت و افزایش قدرت باروری شما خواهد کرد. شاید این سوال شما هم باشد که قبل بارداری چی بخوریم؟ بنابراین، در این مقاله از ورزش بلاگ می خواهیم در مورد تغذیه مناسب قبل از بارداری بیشتر توضیح بدهیم.

مواد غذایی مصرفی روی تمام بخش های بدن شامل خون، سلول و هورمون‌ ها تأثیر می‌ گذارد. اگر تصمیم به باردار شدن دارید، بهتر است نسبت به ترک عادت‌ های غذایی خود و بهبود آن سریع‌ تر اقدام کنید. یک رژیم غذایی مناسب در میزان باروری شما و همسرتان مؤثر است. باعث می شود که بارداری آرام و راحتی را پشت سر بگذارید. اقدامات قبل از بارداری و داشتن آمادگی برای حاملگی، تنها داشتن چارت تخمک‌ گذاری و کنترل بارداری نیست. بلکه داشتن مناسب ترین رژیم قبل از بارداری و تغذیه قبل از بارداری برای مرد و زن نیز برای رشد جنین و تقویت ساختمان بدن کودک‌ مهم است. اگر قصد بارداری دارید باید حداقل از سه ماه قبل از بارداری تغییراتی در شیوه‌ ی زندگی خود ایجاد کنید. حتی به اهمیت تغذيه قبل از بارداري در اسلام نیز اشاره شده است.

برای پسر شدن جنین حتما مقاله روبرو را مطالعه کنید : تغذیه ماه اول بارداری برای دختر یا پسر دار شدن

رژیم غذایی مناسب در زمان اقدام برای بارداری

مواد غذایی مفید قبل از بارداری :

فراموش نکنید که تغذیه مناسب قبل از بارداری همسرتان نیز به اندازه شما در باروری اهمیت دارد. پس اصلاح شیوه‌ ی زندگی و رژیم غذایی هر دو شما از جمله مهم ترین اقدامات قبل از بارداری و از عوامل تأثیرگذار خواهد بود. در ادامه با ما همراه باشید. تا شما را با انواع مواد غذایی موثر بر افزایش قدرت باروری و رژیم قبل از بارداری، آشنا کنیم.

برنامه غذایی‌ قبل از بارداری و تغذیه قبل از بارداری برای دختر دار شدن یا پسردار شدن باید از چند ماه قبل از اقدام برای باردار شدن اجرا شود. باید از غذا های مقوی استفاده کنید. از جمله مواد غذایی مهم و مفید قبل از بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جبران کمبود ویتامین‌ ها

دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود باروری تنها از مواد غذایی کار بسیار سختی است. پس با مصرف ویتامین‌ های پیش از بارداری یا مصرف منظم مولتی‌ ویتامین‌ ها این کار را انجام دهید. هرچند ویتامین‌ های پیش از بارداری، مواد مغذی مهم و مورد نیاز را فراهم می‌ کند. اما ممکن است گران‌ باشند و همچنین به این دلیل که نسبت به مولتی‌ ویتامین‌ هایی که به صورت منظم مصرف می‌ شود شامل میزان بیشتری از مواد مغذی است و ممکن است معده برای جذب آنها کمی اذیت شود.

بنابراین توصیه می شود که ویتامین‌ های پیش از بارداری را قبل از خواب مصرف کنید تا معده کمتر اذیت شود. در هر صورت برای مصرف قرص‌ های ویتامین و مولتی‌ ویتامین‌ های بارداری، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف ویتامین‌ های C، E و همچنین روی از جمله موارد مهم در تغذیه مناسب قبل از بارداری می باشند. تأثیر زیادی بر روی سلامت باروری و رشد جنین دارند.

برای درمان بیماری های معده حتما مقاله روبرو را مطالعه کنید : راه های درمان زخم معده

مواد غذایی مضر قبل از بارداری

مصرف میوه و سبزیجات قبل از بارداری :

مصرف چند وعده میوه و سبزیجات تازه در روز، به علت داشتن انواع ویتامین ها، آنتی‌ اکسیدان ها و فیتوکمیکال‌ ها از جمله موارد تأثیرگذار در افزایش قدرت باروری و سلامت بارداری می باشد. فیتوکمیکال‌ ها همان مواد رنگی موجود در مواد غذایی و میوه‌ ها هستند و با رادیکال‌ های آزاد موجود در بدن مبارزه می‌ کنند. رادیکال‌ های آزاد ترکیبات مضری هستند که از دود خودرو ها، نور خورشید و مواد مضر موجود در برخی از مواد غذایی به وجود می‌ آیند. این رادیکال‌ های آزاد در بدن باعث صدمه به تخمک، اسپرم و به دنبال آن صدمه به باروری می‌ شود. فیتوکمیکال‌ ها در میوه‌ ها و سبزیجات رنگی را در الویت انتخاب خود قرار دهید. خصوصا میوه ها وسبزیجات دارای رنگ‌ های سبز، قرمز و زرد، مانند انواع کلم، فلفل قرمز و زرد، انواع توت، زردآلو، هویج، انبه و…

برای پسر شدن جنین مقاله روبرو را مطالعه کنید : راههای پسر شدن جنین بعد از بارداری

مصرف کربوهیدارت‌ ها قبل از بارداری :

مصرف بیش از اندازه کربوهیدرات‌ ها باعث اضافه وزن و چاقی می شود. این موضوع قدرت باروری را نیز تحت تأثیر قرار می‌ دهد. البته میزان مناسب کربوهیدرات برای بدن بسیار مفید است. باید روزانه مقدار مشخصی از آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. منابع حاوی کربوهیدرات‌ شامل برنج، نان گندم، ماکارونی و… می‌ باشند.

مقاله پیشنهادی : تغذیه قبل از بارداری برای پسر دار شدن

مصرف لبنیات قبل از بارداری:

محصولات لبنی حاوی کلسیم می باشند که در مواد غذایی مانند شیر، ماست، پنیر، کشک و… وجود دارند.

در مورد روش های درمان افسردگی بعد بارداری در مقاله روبرو بخوانید : راه های درمان افسردگی پس از زایمان

تغذيه قبل از بارداري در اسلام

مصرف اسید فولیک قبل از بارداری:

از جمله مواردی که در تغذیه قبل از بارداری و اقدامات قبل از بارداری برای زن و مرد باید به آن توجه کنید، مصرف مقدار مناسب اسید فولیک است. یکی از فواید اسید فولیک، جلوگیری از نقایص مادرزادی مانند نقص لوله عصبی در جنین می باشد. ذخایر آهن در بیشتر خانم ها معمولا به دلیل عادت ماهانه پایین می باشد. همچنین طی بارداری و پس از زایمان مشکل کم‌ خونی، شایع است. از این رو مصرف آهن باید قبل از بارداری در رژیم غذایی خانم ها قرار گیرد. از جمله منابع غنی آهن می توان به گوشت قرمز، مرغ و ماهی، کلم بروکلی و حبوباتی مانند لوبیا و نخود سبز اشاره کرد.

قبل از باردار شدن، ذخیرۀ آهن بدن خود را به حداکثر برسانید. به ویژه اگر خونریزی دوره‌های عادت ماهانۀ شما زیاد است. پس بهتر است که از همین حالا مصرف آهن را آغاز کنید. زیرا زمانی که باردار می‌ شوید، بدن نمی‌ تواند ذخیره آهن خود را حفظ کند و کودک شروع به جذب مواد معدنی از بدنتان می‌ کند. موردی که موجب تشدید مشکل می‌ شود این است که اگر در آغاز بارداری دارای ذخیره آهن کمی باشید، در معرض خطر کم‌ خونی پس از زایمان قرار می‌ گیرید.

این مشکل باعث می شود که سطح گلبول‌ های قرمز به کمتر از مقدار طبیعی کاهش یابد که موجب بی‌ حالی در فرد خواهد شد. بنابراین از مولتی‌ ویتامین های حاوی آهن مصرف کنید و جهت اطمینان بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. مصرف مکمل‌ های آهن به همراه ویتامین c که در آب پرتقال موجود است، می‌ تواند در جذب بیشتر آن مؤثر باشد.

خوراکی های خون ساز را در مقاله روبرو معرفی کرده ایم : مواد غذایی خون ساز در دوران قاعدگی

رابطه تغذیه قبل از بارداری

امگا3 و اسیدهای چرب قبل بارداری

امگا 3 یکی از اسید های چرب موجود در بدن است که نقش ضروری و حیاتی دارد. این ماده در تنظیم فشار خون، عملکرد کلیه‌ ها، لخته شدن خون، انتقال عصبی، پاسخ های آلرژیک، دستگاه گوارش و غیره موثر است.

روی ماده معدنی مورد نیاز برای بارداری

این ماده معدنی برای زن و مرد در تغذیه قبل از بارداری نقش مهمی دارد. بر طبق آزمایشات کمبود روی در بدن مادر باعث اثرات منفی در جنین و حتی تا دو سال پس از تولد نوزاد می شود. به علاوه، کمبود روی باعث کاهش قدرت یادگیری و درک، کاهش رشد، ابتلا به بیماری‌ های مختلف در نوزاد و عدم تقسیم سلولی مناسب در بدن زنان می شود. این امر موجب کاهش شدید مقدار هورمون های استروژن و پروژسترون خواهد شد. در نتیجه سیستم تناسلی را با مشکل روبرو کرده و گاهی باعث سقط جنین می شود. پایین بودن میزان روی در بدن مردان نیز باعث کاهش اسپرم و ترشح تستوسترون است،

میزان زیادی از روی موجود در غذاها بعد از پخته شدن و گرما دیدن به طور کامل از بین خواهد رفت. غذاهایی که دارای روی هستند را در صورت امکان به صورت خام میل کنید. از جمله منابع روی می توان به خرچنگ دریایی، صدف خوراکی، گوشت گاو، جگر گوساله، دانه کنجد، بوقلمون، میگو، زرده تخم مرغ، نان تهیه شده از گندم، شکلات تلخ، شیر و لبنیات و حبوبات اشاره کرد.

برای افزایش میل جنسی پیشنهاد می کنیم مقاله روبرو را بخوانید : بهترین داروی گیاهی افزایش میل جنسی زنان

تغذیه مادر قبل از بارداری

سلنیوم قبل از بارداری

سلنیوم یکی از موارد مهم در تغذیه قبل از بارداری برای مردان است. کمبود سلنیوم موجب کاهش اسپرم می شود. مقدار زیادی از مایع منی از سلنیوم تشکیل شده به همین خاطر باید در رژیم غذایی مردان قبل از بارداری قرار گیرد. این ماده همچنین باعث تحرک بیشتر اسپرم و در نتیجه افزایش شانس حاملگی می شود. زیرا مصرف سلنیوم تعداد اسپرم را تا دو برابر افزایش می دهد. البته توجه کنید که سلنیوم نباید با ویتامین C به صورت هم زمان مصرف شود و مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت خواهد شد. مقدار مناسب مصرف سلنیوم برای مردان 100 الی 200 میکروگرم در روز است.

از جمله منابع سرشار سلنیوم می توان به گردو، جو دو سر، ماهی، شاه ماهی، تن ماهی، ماهی کولی، پنیر، سبوس گندم، قارچ، جوانه گندم، سالمون، خاویار، میگو، مرغ، تخم مرغ و تخم آفتاب گردان اشاره کرد.

غذاهای مناسب برای دوران بارداری را در مقاله روبرو بخوانید : فهرست غذایی مناسب در دوران حاملگی

مواد غذایی مضر در رژیم قبل از بارداری :

بهتر است در رژیم قبل از بارداری خود، از مصرف مواد غذایی زیر اجتناب کنید:

 • قندهای تصفیه شده و شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی
 • آرد سفید که در کیک، کلوچه ‌ها و شیرینی‌ ها وجود دارد
 • چربی های اشباع که ریسک تهوع و استفراغ شدید بارداری را افزایش می‌ دهند
 • مصرف کافئین و چای و قهوه باید کمتر از 300 میلی گرم در روز باشد. زیرا جذب کلسیم و آهن را مختل می کند
 • مصرف جیوه که در بعضی از انواع ماهی، یافت می شود. بنابراین بهتر است مصرف ماهی بیشتر از دوبار در هفته نباشد. نوع ماهی هم ترجیحا ماهی آزاد، قزل‌آلا یا کنسرو ماهی تن باشد. از مصرف ماهی‌ های با سطح بالای جیوه مانند کوسه ماهی، نیزه‌ ماهی، شاه‌ ماهی و تاج‌ ماهی بپرهیزید.
 • همچنین اگر در معده خود احساس ضعف و ناراحتی دارید، حتما قبل از اقدام برای بچه دار شدن این مسئله را برطرف کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات معده باید برخی از عادات را ترک کنید. مثلا در هر وعده غذایی معده خود را به طور کامل پر نکنید. به جای آن تعداد وعده های غذایی خود را بیشتر کنید.

برای زود باردار شدن پیشنهاد می کنیم مقاله روبرو را بخوانید : بهترین داروی گیاهی برای زود باردار شدن

مشاوره و مراقبت‌های قبل از بارداری

قبل از بارداری چی نخوریم ؟ :

 • بلافاصله بعد از غذا خوردن دراز نکشید.
 • مصرف خوراکی که باعث نفخ می شوند را به حداقل برسانید.
 • ممکن است به غذاهای آماده (فست فود) و شیرینی‌ ها علاقه داشته باشید. برای سلامتی خود و نوزادتان در آینده این غذاهای مضر برای لقاح را ترک کنید.
 • وعده‌ های اصلی غذایی را حذف نکنید. چون حذف یکی از وعده‌ های اصلی (صبحانه، ناهار یا شام) می‌ تواند برای عملکرد بدن شما مضر باشد.
 • از مصرف گوشت‌ های دودی و خام به طور کلی بپرهیزید.
 • مشروبات الکلی، سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار
 • محصولات گیاهی ناشناخته (بسیاری از محصولات گیاهی باعث کاهش قدرت باروری می‌ شوند و هنوز تحقیقات کافی راجع به عوارض آن‌ ها در بدن انجام نشده است) و برخی از مکمل‌ های گیاهی
 • داروهای ترکیبی.
 • داشتن شرایط روحی و جسمی مناسب و وزن ایده‌ آل زیرا اضافه وزن و یا پایین بودن بیش از حد وزن بدن، پیامد منفی در باروری دارد.

برای تعیین جنسیت فرزند می توانید مقاله روبرو را بخوانید : چند روز بعد از پریودی فرزند پسر يا دختر میشود

تغذیه اقایان قبل از بارداری

رژیم قبل از بارداری برای مردان:

تغذیه قبل از بارداری برای مرد و زن، هر دو اهمیت دارد. از جمله مهم ترین اقدامات قبل از بارداری است. توصیه می شود که مردان حداقل 3 ماه قبل از وقوع بارداری همسر خود، مصرف مولتی ویتامین ها، روی و سلنیوم را آغاز کنند. زیرا این مواد باعث افزایش تحرک، تعداد و کیفیت اسپرم می شوند. در نتیجه باعث افزایش قدرت باروری مرد می گردد. تغذیه مرد قبل از بارداری برای پسردار شدن نیز اهمیت دارد.

در آخر باید توجه کنید که اگر می خواهید خانواده ای سالم داشته باشید یکی از کارهای قبل از دخول برای بارداری توجه به مسائل مربوط به خوراک و تغذیه قبل از بارداری برای زیبا شدن فرزند در زمان اقدام به بارداری است. برای مثال کمبود ویتامین و رعایت نکردن نکات تغذیه ای می تواند به جسم و مغز نوزاد آسیب های جبران ناپذیری وارد کند. توصیه می کنیم برای اطمینان بیشتر جهت استفاده از هرگونه مکمل دارویی یا رژیم غذایی و تغذیه قبل از بارداری برای هوش جنین ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است در چکاب قبل از بارداری با انجام آزمایشاتی که پزشک برای شما تجویز کرده مواد موردنیاز بدن خود را شناسایی کنید.

تمرینات ورزشی دوران بارداری را در مقاله روبرو بخوانید : ورزش‌های ماه آخر بارداری برای زایمان طبیعی

تغذیه قبل از بارداری

کلید واژه های مرتبط : گرمیجات برای بارداری و تغذيه قبل از بارداري در اسلام و رژیم لاغری قبل از بارداری


چه میزان این مقاله کمک کننده بود؟

میانگین 3 / 5. تعداد نظرات 2

برای ارزش دهی به این مقاله پیشتاز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید